Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα , 

Ειναι εντάξει το ενυδρείο ; Το καθάρισες ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ναι μια χαρά το καθάρισα! Βγήκα στα πετ σοπ, πήρα θερμοστάτη και θερμόμετρο της Dophin, δεν βρήκα τίποτα άλλο που να με καλύπτει, όποτε θα παραγγείλω το φίλτρο τώρα από το Ίντερνετ και έπειτα τα υπόλοιπα, ήθελα να ρωτησω τι άλλο θα χρειαστώ για να τα παραγγείλω όλα μαζί, για το φίλτρο είδα πως θα πρέπει να βγάλω τον άνθρακα και να βάλω βιολογικό υλικό,τι είναι αυτό ακριβώς; Υπάρχει κάποια μάρκα που προτείνετε; Επίσης τροφή,βακτήρια,αντιχλωριο; Ξεχνάω κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μια απάντηση που εχω δώσει σε ένα μέλος 

 1ον φαντάζομαι το ξέρεις ότι είναι το ενυδρείο. Από αυτό εξαρτάτε αν θα αγοράσεις φίλτρο ή όχι. Αν είναι σκέτη γυάλα πρέπει να πάμε και σε αγορά φωτισμού και φίλτρου και θερμαντήρα . Αυτά είναι τα βασικά  για να δουλέψει ένα ενυδρείο . Τώρα για το στρώσιμο του ενυδρείου θα χρειαστείς τα παρακάτω.

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/τεστ-νερου-salifert/τέστ-νερού-salifert-ammoniac-nh-4d.html

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/τεστ-νερου-salifert/τέστ-νερού-salifert-nitrate-no-3d.html

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/τεστ-νερου-salifert/τέστ-νερού-salifert-nitrite-no-2d.html

https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/φροντίδα-γλυκού-νερού/sera-bio-nitrivec-100mld.html

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τι ενυδρείο θέλεις να κάνεις . Αν θέλεις πχ φυτέμενο με δύσκολα θα χρειαστείς υπόστρωμα (κάτι σαν λίπασμα είναι) χαλίκι για τον βυθό ενδεχομένως καλύτερο φωτισμό και μπουκάλα CO2 . Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι είσαι αρκετά αρχάρια και από ότι κατάλαβα δεν έχεις να διαθέσεις και τόσο μεγάλο μπάτζετ για κάτι τέτοιο. 

Τώρα αν πάμε στην απλή λύση με εύκολα φυτά τότε βάζεις για βυθό λευκή ή μαύρη άμμο ( ρώτας Παναγιώτη αν καταλήξεις απο εκεί για τιμή ώστε να την βάλει στην παλέτα με το ενυδρείο και να μην έχεις μεταφορικά) και φυτά

Επίσης θα χρειαστείς ένα θερμόμετρο και μάλλον υλικά για το φίλτρο αν δεν έχει (σφουγγαρι https://www.quiko.gr/F5D77C42.el.aspx και κεραμικά υλικά https://www.bluefishaquariums.gr/φιλτρα-ενυδρειου/υλικά-φίλτρων/aquael-bioceramax-ultrapro-1200d.html ) 

Με όλα αυτά έχεις ένα ολοκληρωμένο ενυδρείο πανέμορφο και λειτουργικό.

Θέλω όμως να ξέρεις το κυριότερο .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία το φίλτρο έχω παραγγείλει αυτό που μου έστειλες και φαντάζομαι θα χρειαστώ έπειτα αυτά τα άσπρα, τα οποία βρήκα σε πετ σοπ αλλά δεν τα αγόρασα. 
Για υπόστρωμα είχα διαβάσει σε ένα προηγούμενο θέμα ότι το ιδανικό για τον μονομαχο είναι Χαλικακι χαλαιακο 1-3 mm κοκκομετρια αλλα στο πετ σοπ το είδα πολύ ψιλό, δεν θα με δυσκολέψει στο καθάρισμα; Σαν άμμος ήταν. 
και τέλος τροφή για μονομάχους απλή αγοράζω; Α και τα φυτά εκτός από την αανουμπια είδα κάποια που είναι είτε σε γλαστράκι είτε φαίνονται μόνο τα κλαδάκια, αυτά τα βάζω πάνω σε πέτρες και σε ξύλα;(φυσικά εννοείται)

Συγγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χριστινα. έγραψε:

Ωραία το φίλτρο έχω παραγγείλει αυτό που μου έστειλες και φαντάζομαι θα χρειαστώ έπειτα αυτά τα άσπρα, τα οποία βρήκα σε πετ σοπ αλλά δεν τα αγόρασα. Να αγοράζεις 1 λίτρο να έχεις 
Για υπόστρωμα είχα διαβάσει σε ένα προηγούμενο θέμα ότι το ιδανικό για τον μονομαχο είναι Χαλικακι χαλαιακο 1-3 mm κοκκομετρια αλλα στο πετ σοπ το είδα πολύ ψιλό, δεν θα με δυσκολέψει στο καθάρισμα; Σαν άμμος ήταν.  Όχι καλό είναι
και τέλος τροφή για μονομάχους απλή αγοράζω; Ναι Α και τα φυτά εκτός από την αανουμπια είδα κάποια που είναι είτε σε γλαστράκι είτε φαίνονται μόνο τα κλαδάκια, αυτά τα βάζω πάνω σε πέτρες και σε ξύλα;(φυσικά εννοείται) Τις ανούμπιες ναι τα άλλα δεν καταλάβα τι είναι 

Συγγνωμη για τις πολλές ερωτήσεις!!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χριστινα. έγραψε:

Σκέφτομαι από φυτά αυτά! 
 

8346B513-801D-4B0A-B16B-E38B0C903673.png

4C028F3B-2C17-4F5F-83C0-FC7B573ABAA7.png

CF1AC8B6-E189-48DF-90F3-CD6F5376DAAB.png

Αν είναι εύκολα τα βάζεις . Σε φυτά θα σε βοηθήσει η μια η καταπληκτική η ανεπανάληπτη κυρία Ναταλία @natateo  ( τι να κάνω την γλύφω για να μην με βρίσει)

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χριστινα. έγραψε:

Ναι εύκολα είναι μου τα πρότεινε ο @Konstantinos Ninos! Ευχαριστώ παρα πολύ! Ολοκληρώνω την παραγγελία μου και βλέπουμε!

μην κανεις τίποτα αν δεν απαντήσει η Ναταλία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χριστινα. έγραψε:

Α ενταξει περιμένω τοτε!

Ευχαριστώ!!

Και τα τρια φυτα ειναι ευκολα. Μονο την egeria δεν θα εβαζα, ειναι φυτο κρυου νερου (αντεχει βεβεαια και μεχρι 27 βαθμους), το θεμα ειναι, οτι για να φαινεται οπως στ φωτο, θελει καλο φωτισμο. Ανουμπιας και μπακοπα ειναι ο τι πρεπει. Εγω θα εβαζα λιγη pistia ή limnobium ή azola....ολα ειναι φυτα επιφανειας, παρε οποιο σου αρεσει και μια ριζα.

Το χαλικακι 1-3 mm ειναι πολυ καλη επιλογη για το ενυδρειο, αρκει να ειναι χαλαζιακο και να ειναι σκουρο.

:thumbup:

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα πως και πως την απάντηση σας!

Συνφωνω για την egeria τώρα που το έψαξα λίγο! Χαλικακι μου έδειξαν ένα μαύρο ψιλό στο πετ σοπ αλλά ήθελα να σας ρωτησω πρώτα. 
οταν λέμε ρίζα; Στην επιφάνεια γνωριζω ότι τα αφήνεις εκεί και η ανουμπια είναι έτοιμη πάνω σε ξύλο,άρα δεν θα κάνω κάτι εγώ (φαντάζομαι) τώρα το άλλο; Το φυτεύω κάπως; Σαν αυτά που βάζουμε στις γλάστρες ας πούμε; ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και τα τρια φυτα ειναι ευκολα. Μονο την egeria δεν θα εβαζα, ειναι φυτο κρυου νερου (αντεχει βεβεαια και μεχρι 27 βαθμους), το θεμα ειναι, οτι για να φαινεται οπως στ φωτο, θελει καλο φωτισμο. Ανουμπιας και μπακοπα ειναι ο τι πρεπει. Εγω θα εβαζα λιγη pistia ή limnobium ή azola....ολα ειναι φυτα επιφανειας, παρε οποιο σου αρεσει και μια ριζα.

Το χαλικακι 1-3 mm ειναι πολυ καλη επιλογη για το ενυδρειο, αρκει να ειναι χαλαζιακο και να ειναι σκουρο.

:thumbup:

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χριστινα. έγραψε:

Περίμενα πως και πως την απάντηση σας!

Συνφωνω για την egeria τώρα που το έψαξα λίγο! Χαλικακι μου έδειξαν ένα μαύρο ψιλό στο πετ σοπ αλλά ήθελα να σας ρωτησω πρώτα. 
οταν λέμε ρίζα; Στην επιφάνεια γνωριζω ότι τα αφήνεις εκεί και η ανουμπια είναι έτοιμη πάνω σε ξύλο,άρα δεν θα κάνω κάτι εγώ (φαντάζομαι) τώρα το άλλο; Το φυτεύω κάπως; Σαν αυτά που βάζουμε στις γλάστρες ας πούμε; ?

https://www.bluefishaquariums.gr/διακοσμηση-ενυδρειου/ρίζες-ξύλα/ρίζες-ξύλα-red-wood-40-45cmd.html

 

 

Αυτό λέμε ρίζα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Χριστινα. έγραψε:

Περίμενα πως και πως την απάντηση σας!

Συνφωνω για την egeria τώρα που το έψαξα λίγο! Χαλικακι μου έδειξαν ένα μαύρο ψιλό στο πετ σοπ αλλά ήθελα να σας ρωτησω πρώτα. 
οταν λέμε ρίζα; Στην επιφάνεια γνωριζω ότι τα αφήνεις εκεί και η ανουμπια είναι έτοιμη πάνω σε ξύλο,άρα δεν θα κάνω κάτι εγώ (φαντάζομαι) τώρα το άλλο; Το φυτεύω κάπως; Σαν αυτά που βάζουμε στις γλάστρες ας πούμε; ?

Ριζα εννοω το ξυλο. Αν θελεις, παρε. Λες οτι εχεις ανουμπια πανω σε ξυλο, πολυ καλα.

Τ διακοσμηση κανε οπως σου αρέσει. Φυτευεις, οπως τα κανονικα φυτα.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...