Jump to content

Ick Σε Guppies ή Οχι???


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και καλες γιορτες παρακατω παραθετω την φορμα ασθενειων και περιμενω τα "φωτα" σας,χθες εκανα αναβαθμιση απο 60lt σε 180 lt,κατα την διαρκεια της μεταφορας ενω ειχα τα ψαρακια σε ενα μικρο 20lt μεχρι να παρω απο το 60αρι τα φυτα-ξυλα-πετρες και χαλικι και γενικα μεχρι να ολοκληρωθουν οι εργασιες (μιση μερα περιπου), εντελως τυχαια ειδα σε 2 θυληκα γκαπυ ασπρα σημαδια σαν αλατι και αμεσως σκεφτηκα ick μιας και εχω ξαναντιμετωπισει  πιο παλια σε αλλο ενυδρειο αλλα και παλι δεν ειμαι 100% σιγουρος οποτε θα ηθελα βοηθεια στην διαγνωση.

 

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Ασπρα σημαδια σαν ick

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 180

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim eccopro 300 με τα υλικα του κομπλε.

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 μερα το ενυδρειο, 1 χρονο το φιλτρο με την βιολογια σε μικροτερο ενυδρειο

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 χαρεμια guppies

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):  ταισμα 2 φορες την μερα,1 μερα νηστεια και 1 φορα την βδομαδα δινω sera fishtamin μαζι με την τροφη ,30% αλλαγη την βδομαδα προετοιμασια με sera aquatan και bio-nitrivec

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: 30°C

** Δεν εχω μετρησεις αυτη την βδομαδα διοτι στις χθεσινες εργασιες καταφερα και εσπασα ολο το κιτ ???

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: 2 θυληκα guppies

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):κανονικη ορεξη για φαι και γενικα ολα καλα με ολα τα ψαρια πλην των στιγματων,μαλιστα λογω της αυξησης θερμοκρασιας εχουν πολυ ορεξη για φαι.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Σταδιακη ανοδος θερμοκρασιας στους 30°C  ξεκινοντας απο χθες βραδυ και καλη οξυγονωση νερου μεσω αναταραξης επιφανειας απο την εξοδο του φιλτρου. Αυριο σιγουρα θα παρω και ektozon προληπτικα να στηριξω και λιγο την βιολογια.

 Να αναφερω οτι στο 60lt ενυδρειο εδω και 5 μερες επεφτε και melafix διοτι ειχα ενα τραυματισμο σε ενα αρσενικο που σφηνωσε αναμεσα σε πετρες και εσκισε την ουρα του οποτε εριχνα προληπτικα melafix, εριξα και στο μεγαλο χθες και σημερα για να κλεισουμε βδομαδα θεραπειας.

-Δοσολογία: 1ml στα 38lt

-Χρόνος Χρήσης: 1 βδομαδα

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

20201206_214528.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sera costapur και τελος. Μην κανεις βλακιες τυπου ανεβαζω την θερμοκρασια, χωρις να εχω το καταλληλο φαρμακο στο νερο. Γιατι ο κυκλος αναπαραγωγης του παρασιτου γινεται πιο μικρος (βοηθας τον εχθρο) και σε 3 -4 ημερες τα ψαρια σου θα γινουν κυριολεκτικα ασπρα απο τις κυστες. Το tropical ich αντεχει θερμοκρασιες μεχρι 33 βαθμους, αφησε την θερμοκρασια στους 26-27 βαθμους και ριξε φαρμακο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Sera costapur και τελος. Μην κανεις βλακιες τυπου ανεβαζω την θερμοκρασια, χωρις να εχω το καταλληλο φαρμακο στο νερο. Γιατι ο κυκλος αναπαραγωγης του παρασιτου γινεται πιο μικρος (βοηθας τον εχθρο) και σε 3 -4 ημερες τα ψαρια σου θα γινουν κυριολεκτικα ασπρα απο τις κυστες. Το tropical ich αντεχει θερμοκρασιες μεχρι 33 βαθμους, αφησε την θερμοκρασια στους 26-27 βαθμους και ριξε φαρμακο άμεσα.

Ευχαριστω για την απαντηση,τα helena snail θα αντεξουν την θεραπεια λες?

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος kid4ever έγραψε:

Ευχαριστω για την απαντηση,τα helena snail θα αντεξουν την θεραπεια λες?

Καλυτερα βγαλ τα, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην αντεξουν.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα βγαλ τα, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην αντεξουν.

Αν εχεις γαριδες ή καβουρια, παλι εξω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα βγαλ τα, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην αντεξουν.

Μονο 5 helena εχω,αρα τα helena σε ενα 20αρι που χω και στο μεγαλο ενυδρειο θεραπεια??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kid4ever έγραψε:

Μονο 5 helena εχω,αρα τα helena σε ενα 20αρι που χω και στο μεγαλο ενυδρειο θεραπεια??

Αν τα αρρωστα ψαρια εχεις στο μεγαλο, πρεπει να κανεις θεραπεια στο μεγαλο. Αν και στο μικρο, τοτε και στο μικρο

Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι το μικρο το χω αδειο για περιπτωσεις οπως αυτη..τυπου νοσοκομειο/καραντινα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι..το costapur αναφερει στις οδηγιες οτι κατα την διαρκεια της θεραπειας κραταμε τα φωτα κλειστα, αρα αν δεν αναψουν τα φωτα για 5 μερες ας πουμε δεν θα χω θεμα με τα φυτα κλπ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kid4ever έγραψε:

Καλησπερα και παλι..το costapur αναφερει στις οδηγιες οτι κατα την διαρκεια της θεραπειας κραταμε τα φωτα κλειστα, αρα αν δεν αναψουν τα φωτα για 5 μερες ας πουμε δεν θα χω θεμα με τα φυτα κλπ??

Εγω στο φουλ φυτεμενο αναβα το φως για 3-4 ωρες καθε μερα ,  και τα φυτα ολα καλα πηγαν. Τι φυτα εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα φυτα μην φανταστεις..κρυπτοκορινες,christmas moss,ανουμπιες..και χω και λιγο θεμα με καφε αλγη αρα ισως η συσκοτιση βοηθησει..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kid4ever έγραψε:

Ευκολα φυτα μην φανταστεις..κρυπτοκορινες,christmas moss,ανουμπιες..και χω και λιγο θεμα με καφε αλγη αρα ισως η συσκοτιση βοηθησει..

Τ μοςς  και κρυπτο ειναι λιγο ευαισθητα, το θεμα δεν ειναι η ελλειψη φωτισμου, και χωρις φως θα αντεξουν 5 ημερες. Απο το φαρμακο λιγο μπορουν να κιτρινισουν. Κανονικα μετα και παλ θα στρωσουν. Ανουμπιας δεν καταλαβαινει τιποτα.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Πριν να βαλεις το φαρμακο, κανε αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...