Jump to content

Η Εφημεριδα Του Φυτεμένου.


marinos

Recommended Posts

Καλημέρα σας  .

Εφόσον δεν μου κολλάει ύπνος κάθισα και διάβαζα διάφορα άρθρα περί φυτεμένου ενυδρείου και ξαφνικά έπεσε στη αντίληψή μου αυτό .

 

 

 

Είναι μια πολύ όμορφη δουλειά που πιστεύω ότι δεν τις έχει δοθεί η πρέπουσα σημασία 

Ο Χρήστος για να την παρουσιάσει έγραψε στον πρόλογο του 

Μερικές φορές διαβάζω κάποια ενδιαφέρων θέματα που θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας. Έτσι αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα με σκοπό να γράφουμε εδώ νέα γύρω από τον κόσμο του φυτεμένου ενυδρείου. Φασικά η ειδήσεις δεν είναι ανάγκη να είναι φρέσκες μπορεί να είναι και παλιές απλά να μην είναι ευρέως γνωστές οπότε για την πλειοψηφία θα είναι μια νέα είδηση.    

 

Σε ερώτηση μου γιατί δεν εξελίχθηκε και δεν προχώρησε η ιδέα που όπως και να το κάνουμε είναι κάτι διαφορετικό στην κατηγόρια του φυτεμένου μου είπε ότι βαρέθηκε να τα κάνει όλα μόνος του και οι άλλοι να παίρνει έτοιμη την πληροφορία σαν μασημένη τροφή . Επίσης μου είπε ότι δεν υπάρχουν νέοι χομπίστες που να αντέχουν σε προκλήσεις .

Προσωπικά δεν το πιστεύω παρακολουθώντας τα νέα μέλη θεωρώ ότι είναι πολύ ποιο έτοιμα να πάνε το φυτεμένο ενυδρείο ένα βήμα παραπάνω και να το κάνουν ένα έργο τέχνης

Ο Χρήστος μου υποσχέθηκε ότι θα είναι αρωγός σε όσους αποφασίσουν να συνεχίσουν το θέμα και εγώ σκεφτικά ότι για να γίνει ποιο ενδιαφέρον θα μπορούσαμε χάριν αστεϊσμού τα φυτά αυτά να τα αποκαλούμε εδώ μέσα και με το nicname του μέλους που έγραψε για αυτό πχ  Climacium sp.

και εδώ μέσα να το λέμε  Climacium sp. @liakos7 ή @Katrin ή @aggeloskante

Αυτό που χρειάζεται είναι μεράκι λίγος δημιουργικός χρόνος και να ακολουθείτε τις οδηγίες του έμπειρου Χρήστου .

Στο χέρι σας είναι να ξαναζωντανέψετε την εφημερίδα του φυτεμένου και ιδίως οι μικρότεροι  να μας βάλετε τα γυαλιά με την μεγάλη συμμετοχή σας  και ξεπερνώντας τους Μαθουσάλες σε όγκο και δημιουργία άρθρων.

Περιμένουμε λοιπόν και κάνουμε ανοιχτή πρόσκληση σε νέους και νέες αρθρογράφους 

Καλώ σε προσκλητήριο εθελοντισμού της /τους παρακάτω.

skamanakos Hobbit,   Σπύρος Χαλκιδική, Ταυλανδεζος  Ane4,   Georgios_V. koronis.v gkons@liakos7  @Katrin @aggeloskante   stefanosbar  Alexander Alexiadis Angelos Loulos Casper,   

Ανοιχτοί πρόκληση πρόσκληση λοιπόν για λίγους και εκλεκτούς  

Όσοι θεωρείτε οτι δεν φοβάστε τις προκλήσεις επικοινωνήτε με τον @Χρήστος είτε στο ΠΜ  του και δηλώνετε συμμετοχή .

Εσεις που δεν θέλετε  να πάρετε μέρος σε αυτην την προσπάθεια παρακαλώ να ενημερώσετε με τον γνωστο τρόπο.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω καμία εμφανή συμμετοχή  άλλα  ούτε και καμία άρνηση .  @Χρήστος έχεις κάποιο νεότερο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πολύ ωραία η ιδέα σου, όπως επίσης και η "εφημερίδα του φυτεμένου". Δυστυχώς όμως από την πλευρά μου δεν υπάρχει καθόλου μα καθόλου χρόνος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Καλημέρα. Πολύ ωραία η ιδέα σου, όπως επίσης και η "εφημερίδα του φυτεμένου". Δυστυχώς όμως από την πλευρά μου δεν υπάρχει καθόλου μα καθόλου χρόνος...

Καλημέρα . Επειδή εγώ ανήκω στους Αφρικανούς και δεν ξέρω πρόσωπα και καταστάσεις  απο την κατηγορία θα σου ηταν εύκόλο να κάνεις ένα κάλεσμα σε κάποιους 

που γνωρίζεις ότι θα είχαν την διάθεση να ασχοληθούν (όχι τίποτα άλλο να μην δικαιώσουμε τον @Χρήστος ρε αδελφή)

Link to comment
Share on other sites

Την εφημερίδα τη ξεκίνησα όταν είχα περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ με το χόμπι τώρα με το ζάρι συντηρώ το ενυδρείο μου :) , όποιος θέλει και όποτε θέλει και θεωρεί ότι βρήκε κάτι το αξιόλογο ελεύθερος να το ποστάρει.

 

ΥΓ

έτσι όπως πάμε πάντως βλέπω να έχω χρόνο για το χόμπι αλλά δεν ξέρω αν θα έχω να πληρώσω το ίντερνετ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Την εφημερίδα τη ξεκίνησα όταν είχα περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ με το χόμπι τώρα με το ζάρι συντηρώ το ενυδρείο μου :) , όποιος θέλει και όποτε θέλει και θεωρεί ότι βρήκε κάτι το αξιόλογο ελεύθερος να το ποστάρει.

 

ΥΓ

έτσι όπως πάμε πάντως βλέπω να έχω χρόνο για το χόμπι αλλά δεν ξέρω αν θα έχω να πληρώσω το ίντερνετ :hehe:

Καλό κουραgio Ελλήνες. ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marinos said:

Καλημέρα . Επειδή εγώ ανήκω στους Αφρικανούς και δεν ξέρω πρόσωπα και καταστάσεις  απο την κατηγορία θα σου ηταν εύκόλο να κάνεις ένα κάλεσμα σε κάποιους 

που γνωρίζεις ότι θα είχαν την διάθεση να ασχοληθούν (όχι τίποτα άλλο να μην δικαιώσουμε τον @Χρήστος ρε αδελφή)

Ναι αμέ κανένα πρόβλημα, από φυτεμένο λοιπόν.... ψιτ Νατα έλα @natateo?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Katrin έγραψε:

Ναι αμέ κανένα πρόβλημα, από φυτεμένο λοιπόν.... ψιτ Νατα έλα @natateo?

Ετσί ξέρω και εγώ , Η ουσία είναι να μπουν νέοι χομπίστες που θα κάνουν τους ερευνητές όπως έκανε ο Χρήστος . 

Σκέψου να <<ανακαλύψεις>> ένα είδος  και να το φέρουν τα μαγαζιά και εδώ μέσα να λέμε πχ θέλεις ανθεκτικό φυτό βάλε το Katrin ? Climacium sp  

Δηλαδή και νόνα και δεν πληρώνεις τα έξοδα απο την βάπτιση .

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 11:56 ΠΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . Επειδή εγώ ανήκω στους Αφρικανούς και δεν ξέρω πρόσωπα και καταστάσεις  απο την κατηγορία θα σου ηταν εύκόλο να κάνεις ένα κάλεσμα σε κάποιους 

που γνωρίζεις ότι θα είχαν την διάθεση να ασχοληθούν (όχι τίποτα άλλο να μην δικαιώσουμε τον @Χρήστος ρε αδελφή)

Καλημέρα , 

Μάλλον δεν υπάρχει ή δεν κατάφερα να σας κινήσω την προσοχή σε αυτή την ιδέα.

Νόμιζα ότι σε μια κατηγόρια με 61400 δημοσιεύσεις θα βρισκόντουσαν κάποιοι ποιο νεαροί και ποιο ορεξάτοι χομπιστές να ενδιαφερθούν .

Δεν πειράζει δεν απογοητεύομαι και @Χρήστος@natateo και όποιος άλλος είναι διαθέσιμος θα το τρέξουμε μόλις ολοκληρωθεί η κατηγορία κιχλίδες Αφρικής. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 12:11 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Την εφημερίδα τη ξεκίνησα όταν είχα περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ με το χόμπι τώρα με το ζάρι συντηρώ το ενυδρείο μου :) , όποιος θέλει και όποτε θέλει και θεωρεί ότι βρήκε κάτι το αξιόλογο ελεύθερος να το ποστάρει.

 

ΥΓ

έτσι όπως πάμε πάντως βλέπω να έχω χρόνο για το χόμπι αλλά δεν ξέρω αν θα έχω να πληρώσω το ίντερνετ :hehe:

@Νικόλαξ Θα σε ενδιέφερε να τρέξεις την εφημερίδα ; Μήπως έχεις βρει ήδη κάτι ; Να ξέρεις οτι ο @Χρήστος οταν ξεκίνησε την εφημερίδα πολλά μαγαζιά την παρακολουθούσαν και έψαχναν να εισάγουν τα φυτά .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

@Νικόλαξ Θα σε ενδιέφερε να τρέξεις την εφημερίδα ; Μήπως έχεις βρει ήδη κάτι ; Να ξέρεις οτι ο @Χρήστος οταν ξεκίνησε την εφημερίδα πολλά μαγαζιά την παρακολουθούσαν και έψαχναν να εισάγουν τα φυτά .

 

Καλημέρα.

Αυτή την στιγμή κάνω ένα πείραμα με μια hygrophila που πιάνει και αν είναι θα το γράψω στην εφημερίδα.

Αλλά ναι οπότε βρίσκω κάτι ενδιαφέρον εννοείτε πως θα το γράφω στην εφημερίδα (Γιατί ψάχνομαι συνέχεια..)

Απλά τι εννοείς με το να την τρέξω;

Ευχαριστώ για την πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να κάνεις αυτό που μόλις είπες  .

Χρήστο όποτε μπορέσεις (ξέρω ότι είσαι πανικό με την δουλειά) δώσε τα φώτα σου στο μικρό μας Νίκο.

Νίκο δεν είναι αυτό το project που σου είπα ..... εκείνο έχει να κάνει με κατασκευές και φωτογράφιση .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Νίκο δεν είναι αυτό το project που σου είπα ..... εκείνο έχει να κάνει με κατασκευές και φωτογράφιση

Οπότε να περιμένω και να μην κάνω γαριδαδικο ακόμα την καραντίνα?

Ανυπομονώ να μάθω το project!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Οπότε να περιμένω και να μην κάνω γαριδαδικο ακόμα την καραντίνα?

Ανυπομονώ να μάθω το project!!

Υπομονή μέχρι αύριο .....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...