Jump to content

Καταπολέμηση αλγης με χλωρίνη.


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα μετακομίσω οπότε θα αδειάσω το ενυδρείο μου. 500 λτ. καθαρά με εσωτερικό σαμπ.Εχω κάποιες αλγες στα τζάμια κ στα σημεία που υπάρχουν γρατσουνιές φευγουν ΠΟΛΥ δυσκολα. Εχω  κ πλατες της jewel μέσα που κ εκεί έχει αλγες, αυτό ενημερωτικά, δεν με ενοχλουν εκεί. Στο σημείο που είναι τώρα το έβλεπε ο ήλιος κάποιες ώρες το πρωι ενώ εκεί που θα μπει δεν θα το βλέπει. Σκεφτόμουν μήπως να ρίξω χλωρίνη,ενω θα λειτουργουν οι αντλίες του σαμπ,ώστε να καθαρίσουν οι αλγες. Κ με την ευκαιρία να καθαρίσει κ το βιολογικό υλικό. Έλεγα δλδ να ρίξω λίγη στην αρχή, να καθαρίσει το υλικό, στη συνέχεια να το βγάλω κ να προσθεσω χλωρίνη ώστε να καθαρίσουν κ οι αλγες. Το ενυδρείο θα ξαναστηθει την καλυτερη σε ένα μήνα, όποτε θα χει χρόνο να ατονησει το χλώριο. Φυσικά θα κάνω κ ότι μου πειτε κ χρειαστεί ώστε να γίνει μια καλή αποχλωριωση. Υπάρχει περιπτωση να βάλω χλωρίνη κ οι αλγες να παραμεινουν;Επίσης μήπως θα μυρίζει έντονα κ δεν θα είναι εφικτό να μείνει κάποιος στο δωμάτιο, γιατί το χω στο σαλόνι του σπιτιού. 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αφου το στήνεις όλο απο την αρχή γιατι δεν τα καθαρίζεις με ζεστο νερό χωρις να ρίξεις μέσα φάρμακα ;

Link to comment
Share on other sites

Και καλο θα ήταν να παρεις λιγο κανουργιο βιολογικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη σε βλεπω μετα απο αυτο να σε βλεπουμε πιο συχνα στο topic ασθενειες.. χαχα...πλακα κανω. Δεν ξεκινας με τα κλασικα ζεστο νερο ξυδι σφουγγαρι και μετα στα πιο βαρια

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θα το μετακινησεις μια ερωτησουλα. Ποσες ωρες μπορεις να αφησεις το βιολογικο εκτος νερου?ξερεις? @marinos μηπως μπορεις εσυ να μου πεις?

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό αν είναι στο νερό του ενυδρείου διατηρείται και πέντε ώρες σίγουρα και πιθανότατα και παραπάνω. Γιάννη είμαι τελείως κατά της χλωρίνης για καθάρισμα να ξέρεις. Καλύτερα με ξύδι ρε συ. Αν και κάπου είχα δει ένα διάλυμα με ποσοστά που θεωρητικά δεν επηρέαζε το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Μην το κάνεις σαν ένα γνωστό μου που για πέντε χρόνια σε χρυσόψαρα έκανε ολικές αλλαγές νερού και καθάριζε κάθε φορά το ενυδρείο με χλωρίνη πριν τα ξαναβάλει μέσα ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Μιας και θα το μετακινησεις μια ερωτησουλα. Ποσες ωρες μπορεις να αφησεις το βιολογικο εκτος νερου?ξερεις? @marinos μηπως μπορεις εσυ να μου πεις?

Χρήστο θα σου μιλήσω πρακτικά . Τότε με της απεργίες της Δεη που μας έριχνα το ρευμα για 12 ώρες έγω έκανα μέτρήσεις κανονίκα και δεν είχα κανένα προβλήμα.

Τωρα αν χρείαζεσαι περισσότερο χρόνο γιατι είσαι σε μετακόμιση και η βιολογια σου πρέπει να ταξιδέψει τοποθετεις μια αεραντλια μπαταρίας για να έχει καλη οξυγονωση το νερό και είσαι οκ΄

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μην το κάνεις σαν ένα γνωστό μου που για πέντε χρόνια σε χρυσόψαρα έκανε ολικές αλλαγές νερού και καθάριζε κάθε φορά το ενυδρείο με χλωρίνη πριν τα ξαναβάλει μέσα ??

Φανταζόμαι τα ψάρια ξεβαψαν . Ερωτηση   ηταν τα ίδια ψάρια ; αν ναι φευγω να αγοράσω χρυσόψαρο.

Link to comment
Share on other sites

Εντος νερου το βιολογικο ξερω οτι κραταει...εξω απο το νερο τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο βαλε με στο κλιμα γιατι να εχειςτην βιολόγια εκτοε νερου ;

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλησπέρα. Θα μετακομίσω οπότε θα αδειάσω το ενυδρείο μου. 500 λτ. καθαρά με εσωτερικό σαμπ.Εχω κάποιες αλγες στα τζάμια κ στα σημεία που υπάρχουν γρατσουνιές φευγουν ΠΟΛΥ δυσκολα. Εχω  κ πλατες της jewel μέσα που κ εκεί έχει αλγες, αυτό ενημερωτικά, δεν με ενοχλουν εκεί. Στο σημείο που είναι τώρα το έβλεπε ο ήλιος κάποιες ώρες το πρωι ενώ εκεί που θα μπει δεν θα το βλέπει. Σκεφτόμουν μήπως να ρίξω χλωρίνη,ενω θα λειτουργουν οι αντλίες του σαμπ,ώστε να καθαρίσουν οι αλγες. Κ με την ευκαιρία να καθαρίσει κ το βιολογικό υλικό. Έλεγα δλδ να ρίξω λίγη στην αρχή, να καθαρίσει το υλικό, στη συνέχεια να το βγάλω κ να προσθεσω χλωρίνη ώστε να καθαρίσουν κ οι αλγες. Το ενυδρείο θα ξαναστηθει την καλυτερη σε ένα μήνα, όποτε θα χει χρόνο να ατονησει το χλώριο. Φυσικά θα κάνω κ ότι μου πειτε κ χρειαστεί ώστε να γίνει μια καλή αποχλωριωση. Υπάρχει περιπτωση να βάλω χλωρίνη κ οι αλγες να παραμεινουν;Επίσης μήπως θα μυρίζει έντονα κ δεν θα είναι εφικτό να μείνει κάποιος στο δωμάτιο, γιατί το χω στο σαλόνι του σπιτιού. 

Αλλάζεις πόλη ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ίδια ήταν και άντεξαν οχαχαχα. Ναι μετακομίζει το παλικάρι. Δεν έχει αδειάσει κάτι ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μηντην κόψει την χλώρίνη αποτομά γιατί θα έχει προβλήματα στέρησεις ............:bigemo_harabe_net-74:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ρωτησα αν αγορασω ενα φιλτρο απο εσενα για να μου το στειλεις θα μοθ το στειλεις αδειο. Αν μεσα στο φιλτρο εχεις αφησει το βιολογικο αντεχει στο ταξιδι ή οχι?διατηρειται η βιολογια του εξω απο το νερο?θυμαμαι ο @Χρήστος μου ειχε πει παλια οτι με αεραντλια κρατανε καποιες ωρες. Μεσα σε νερο χωρις οξυγονωση καπου ειχα δει να λενε οτι αδρανοποιουνται (δεν ξερω αν ισχυει). Εκτος νερου επιβιωνουν τα βακτηρια ή ξεκινας απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός νερού τέλος δεν ζουν. Είμαι της άποψης ότι κάποιες ώρες όπως είπα αντέχουν και χωρίς οξυγόνωση

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 Απο εδω και πέρα με ΠΜ δεν θα τους κανουμε όλους μάγκες ... με την καλή έννοια. Πρέπει να το ψάξω να το βρω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κοίτα μηντην κόψει την χλώρίνη αποτομά γιατί θα έχει προβλήματα στέρησεις ............:bigemo_harabe_net-74:

Μετά τον φλωρινιώτη ο χλωρινιώτης (αχα καλό ε?)

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Κλαιω ? . Συγνωμη που σου το κάναμε καφενείο .

Link to comment
Share on other sites

και καπου εδω ακομη καποιος θα διαβαζει προσπαθωντας να δει αν ο γιαννης εβαλε χλωρινη και τι εγινε!!!

 

Ασχετο αλλα αν @marinos βρεις κατι για το βιολογικο εκτος νερου στειλε πμ αν και καλυτερα δειτε να το βαλετε καπου στο φορουμ να το βλεπουμε ολοι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις διάβασα κάτι που έλεγαν ότι κάποιος που ξέχασε κλειστό το φίλτρο για 12 ώρες!!!!!! δεν είχε θέμα με τα βακτήρια. Αν θες σου στέλνω το link σε πμ

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Λοιπόν μόλις διάβασα κάτι που έλεγαν ότι κάποιος που ξέχασε κλειστό το φίλτρο για 12 ώρες!!!!!! δεν είχε θέμα με τα βακτήρια. Αν θες σου στέλνω το link σε πμ

Κλειστο αλλα με νερο μεσα ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

κλειστό με νερό μέσα Χρήστο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

κλειστό με νερό μέσα Χρήστο

Αα οκ. Ηθελα να μαθω εκτος νερου...μαλλον οπως ειπες δεν θα επιβιωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μην σε ωοιάζει αν το βρώ θα στο στείλω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...