Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΓΚΑΠΥ ΚΑΙ ΠΛΑΤΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

έχω ένα ενυδρείο 65 λίτρα, τρέχει περίπου 1,5 μήνα και έχω μέσα 4 γκαπυ (3θ+1α), 4 πλατυ (3θ+1α) και πριν λίγες μέρες είδα ότι είχε βγάλει λίγη καφέ άλγη. 

Πήγα στο πετ σοπ και μου μέτρησε το νερό και μου είπε ότι είναι μια χαρά και μου είπε να βάλω ένα ψαράκι που θα τρώει την άλγη και μου έδωσε ένα που δεν θυμάμαι την ονομασία του (δείτε φωτογραφία) και έδωσε 2 σαλιγκάρια χρυσά. Από ότι έχω δει μέσα σε ούτε 24 ώρες μου το καθάρισαν σχεδόν το ενυδρείο. 

Μαζί με αυτά εχθές έβαλα και 4 γαρίδες (διάφανες) και ενώ εχθές το βράδυ έκοβαν βόλτες, σήμερα βλέπω μόνο την μία και αυτή είναι κρυμμένη στο φίλτρο πάνω.

Ξέρω ότι αυτά τα ψάρια που έχω γεννάνε και έχω έναν φίλο που έχει 200 λίτρα ενυδρείο και θα του τα δίνω όταν γεννάνε. 

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι:

1) τις γαρίδες από αυτά που διάβασα πρέπει να τις φάγανε τα πλατυ?( τα γκάπυ μου φαίνονται μικρούλικα για να τις φάνε) 

2) πως λέγεται το ψάρι που μου έδωσε (το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είναι albino (λευκό))

3) αλλαγή νερού είναι μια φορά την εβδομάδα το 30%, τα φίλτρα μέσα κάθε πότε πρέπει να τα καθαρίζω και κάθε πότε πρέπει να τα αλλάζω?

 

ΥΓ. φωτισμό και αυτό που βγάζει αέρα τα έχω 6 ώρες καθημερινά 

 

ευχαριστώ 

0-02-05-b55acdc590f6417ff675de08afb780fa4e532a0a28523702b4992a9aa287e65f_dfa7539c.jpg

0-02-05-7ff3a314f82a5cc0b16a67284bddea1bf4dd6b854765831d1714fad622f521e0_2fbd2b6d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δες λιγο τα προφιλ των ψαριων που εχεις στο ενυδρειο σου διοτι τα λιτρα σου ειναι λιγα για αυτη την ιχθυοφορτιση σου, αλλες απαιτησεις  νερου εχουν τα guppies αλλες εχεις ο ancistrus (λογικα αυτον εχεις στην αλφικη μορφη, βλεπε link πιο κατω**)

Επισης ο βυθος σου δεν νομιζω οτι ειναι αρκετα στρωμενος στον 1,5 μηνα για να δεχτει γαριδες!!

 Καλο θα ηταν να βγαλεις αυτο το αυτοκινητακι ( ή οτι ειναι) και να βαλεις καμια ριζουλα ή κανα ευκολο φυτακι επιπλεον..να ειναι φυσικο το ενυδρειο σου..το οχημα δεν κολλαει καπου ασε π χει κ χημικα πανω του ( βαφες κλπ)

 

Προτεινω να αρχισεις διαβασμα στο forum και να περιμενεις συμβουλες πιο εμπειρων!!

 

 

**

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα καλησπέρα .

Το εχω πει και θα το ξαναπώ  . Συμβουλές απο το φορουμ και μετά αγορες απο το πετ σοπ.

Αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον έστρωσες (;) το ενυδρείο σου κάπως στην τύχη γιατιίδεν είχες  τεστ για να κάνεις μετρήσεις σωστά ;

Σκοπός μας εδω είναι να σε γλυτωσουμε όσο είναι εφικτο απο στεναχώριες και τζάμπα έξοδα.

Ο πολύ φίλος μου @kid4ever σου τα λεει αρκετά σωστά, 

Στο δια ταύτα τι χρειάζεσαι . Αν είναι εφικτό οικονομικά θα πρέπει να έχεις υγρα τεστ για  ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 και PH για να δούμε σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου 

Μετά θα δουμε την συθεση των ψαριων των φυτων κτλ.

Και θέλω μια πόλυ μεγάλη χάρη , Μια χάρη που ξέρω οτι θα σε πικράνει άλλα και εγω δεν μπορώ να βλέπω έτσι το ενυδρείο σου. 

Βγάλε σε παρακαλώ το αυτοκίνητο σπο μέσα για να έχουμε ενα φυσικό αποτέλεσμα και στην θέση του βάλε ένα ξύλο. 

Είναι και μπλε θα το δει και ο @corto maltese και θα τρέχουμε βραδυάτικα ??:hysterical:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Νικόλα καλησπέρα .

Το εχω πει και θα το ξαναπώ  . Συμβουλές απο το φορουμ και μετά αγορες απο το πετ σοπ.

Αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον έστρωσες (;) το ενυδρείο σου κάπως στην τύχη γιατιίδεν είχες  τεστ για να κάνεις μετρήσεις σωστά ;

Σκοπός μας εδω είναι να σε γλυτωσουμε όσο είναι εφικτο απο στεναχώριες και τζάμπα έξοδα.

Ο πολύ φίλος μου @kid4ever σου τα λεει αρκετά σωστά, 

Στο δια ταύτα τι χρειάζεσαι . Αν είναι εφικτό οικονομικά θα πρέπει να έχεις υγρα τεστ για  ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 και PH για να δούμε σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου 

Μετά θα δουμε την συθεση των ψαριων των φυτων κτλ.

Και θέλω μια πόλυ μεγάλη χάρη , Μια χάρη που ξέρω οτι θα σε πικράνει άλλα και εγω δεν μπορώ να βλέπω έτσι το ενυδρείο σου. 

Βγάλε σε παρακαλώ το αυτοκίνητο σπο μέσα για να έχουμε ενα φυσικό αποτέλεσμα και στην θέση του βάλε ένα ξύλο. 

Είναι και μπλε θα το δει και ο @corto maltese και θα τρέχουμε βραδυάτικα ??:hysterical:

 

Είναι αυτο που λένε βάψτο μπλε και πετα το στη θάλασσα.  ??:hysterical:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Νικόλα καλησπέρα .

Το εχω πει και θα το ξαναπώ  . Συμβουλές απο το φορουμ και μετά αγορες απο το πετ σοπ.

Αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον έστρωσες (;) το ενυδρείο σου κάπως στην τύχη γιατιίδεν είχες  τεστ για να κάνεις μετρήσεις σωστά ;

Σκοπός μας εδω είναι να σε γλυτωσουμε όσο είναι εφικτο απο στεναχώριες και τζάμπα έξοδα.

Ο πολύ φίλος μου @kid4ever σου τα λεει αρκετά σωστά, 

Στο δια ταύτα τι χρειάζεσαι . Αν είναι εφικτό οικονομικά θα πρέπει να έχεις υγρα τεστ για  ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 και PH για να δούμε σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου 

Μετά θα δουμε την συθεση των ψαριων των φυτων κτλ.

Και θέλω μια πόλυ μεγάλη χάρη , Μια χάρη που ξέρω οτι θα σε πικράνει άλλα και εγω δεν μπορώ να βλέπω έτσι το ενυδρείο σου. 

Βγάλε σε παρακαλώ το αυτοκίνητο σπο μέσα για να έχουμε ενα φυσικό αποτέλεσμα και στην θέση του βάλε ένα ξύλο. 

Είναι και μπλε θα το δει και ο @corto maltese και θα τρέχουμε βραδυάτικα ??:hysterical:

 

 

θα παραγγείλω υγρά τεστ γιατί τα μόνα που βρήκα εδώ που είμαι, είναι τα τεστ που είναι σε στικ που μου βγάζουν καλά αποτελέσματα αλλά απο ότι διάβασα στο φορουμ και έτσι πήγα το νερό στο πετ σοπ για να το μετρήσει αυτός και μου είπε ότι ήταν ΟΚ για να βάλω ψάρια μέσα

το αμαξάκι με βόλεψε γιατί έβαλα μέσα τις ανούμπιες χωρίς να τις δέσω :),  θα το βγάλω όμως και θα βάλω ρίζα (αφού ακολουθήσω την διαδικασία που πρέπει) 

και θα ανεβάσω τις μετρήσεις μου 

ευχαριστώ για την βοήθεια 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2020 at 7:57 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Νικόλα καλησπέρα .

Το εχω πει και θα το ξαναπώ  . Συμβουλές απο το φορουμ και μετά αγορες απο το πετ σοπ.

Αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον έστρωσες (;) το ενυδρείο σου κάπως στην τύχη γιατιίδεν είχες  τεστ για να κάνεις μετρήσεις σωστά ;

Σκοπός μας εδω είναι να σε γλυτωσουμε όσο είναι εφικτο απο στεναχώριες και τζάμπα έξοδα.

Ο πολύ φίλος μου @kid4ever σου τα λεει αρκετά σωστά, 

Στο δια ταύτα τι χρειάζεσαι . Αν είναι εφικτό οικονομικά θα πρέπει να έχεις υγρα τεστ για  ΝΗ3/ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 και PH για να δούμε σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου 

Μετά θα δουμε την συθεση των ψαριων των φυτων κτλ.

Και θέλω μια πόλυ μεγάλη χάρη , Μια χάρη που ξέρω οτι θα σε πικράνει άλλα και εγω δεν μπορώ να βλέπω έτσι το ενυδρείο σου. 

Βγάλε σε παρακαλώ το αυτοκίνητο σπο μέσα για να έχουμε ενα φυσικό αποτέλεσμα και στην θέση του βάλε ένα ξύλο. 

Είναι και μπλε θα το δει και ο @corto maltese και θα τρέχουμε βραδυάτικα ??:hysterical:

 

Καλησπέρα, 

σήμερα μου ήρθαν τα υγρά τεστ, παρακάτω τα αποτελέσματα 

ph 8,0-8,2

gh 14-15

kh 12

no2 0

no3 0

nh4 nh3 0 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρό το ΝΟ3  - 0 ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε . Έχεις ενα ενυδρείο που τρέχει 1,5 μήνα που εχει μέσα 8 ζωοτόκα ψαρια και δεν εχεις ΝΟ3 . Σιγουρα δεν έκανες καμία μεγαλη αλλαγή νερου και μετά μέτρησες ; Δεν συνάδουν οι μετρήσεις σου με τα δεδομένα σου. Εκτός αν έχουμε κάποιο φυτό που μας τρωει όλα τα νιτρικά . @SOTIRIS μπορεις σε παρακαλώ να με βοηθήσεις ; 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Λοιπόν έχουμε και λέμε . Έχεις ενα ενυδρείο που τρέχει 1,5 μήνα που εχει μέσα 8 ζωοτόκα ψαρια και δεν εχεις ΝΟ3 . Σιγουρα δεν έκανες καμία μεγαλη αλλαγή νερου και μετά μέτρησες ; Δεν συνάδουν οι μετρήσεις σου με τα δεδομένα σου. Εκτός αν έχουμε κάποιο φυτό που μας τρωει όλα τα νιτρικά . @SOTIRIS μπορεις σε παρακαλώ να με βοηθήσεις ; 

αλλαγή έκανα το 30% πριν απο 3 ημέρες, 

από φυτά αν δεις την παραπάνω φωτογραφία τα μόνα που ξέρω είναι το κερατόφυλλο και την ανουμπια, 

τα άλλα 2 δεν ξέρω πως λέγονται. 

όσο αφορά το αυτοκινητάκι, σήμερα ήρθε το ξύλο και από αύριο θα αρχίσω την διαδικασία που χρειάζεται για να το βάλω μέσα και να δέσω τις ανούμπιες εκει

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Το ενυδρειο τρεχει 1.5 μηνα με ψαρια η χωρις?

10 μέρες χωρίς και μετά σταδιακά έβαλα, 

4 γκαπυ, μετα απο 4 μερες 4 πλατυ, και μετα απο 4 έβαλα μερικες γαριδες (που έγιναν μεζεδάκι), 1 αγκιστρο και 2 σαλιγκάρια χρυσα 

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες καποιο σκευασμα στην αρχη με βακτηρια πριν βαλεις τα ψαρια? Επισης, η αλλαγη που εκανες πριν 3 μερες ηταν η πρωτη φορα που αλλαζες νερο? Θεωρω πως για να τρεχει τοσο καιρο με ψαρια ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου παντως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι αρχίζω και υποπτεύομαι . Sera είναι τα τέστ ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Εβαλες καποιο σκευασμα στην αρχη με βακτηρια πριν βαλεις τα ψαρια? Επισης, η αλλαγη που εκανες πριν 3 μερες ηταν η πρωτη φορα που αλλαζες νερο? Θεωρω πως για να τρεχει τοσο καιρο με ψαρια ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου παντως

ήταν η δεύτερη φορά που άλλαξα το νερό. 

της πρώτες 10 μέρες έβαζα 10 σταγόνες απο το stress xime + της api και μετα τις πρωτες 10 μέρε για άλλες 10 μέρες έβαζα απο 5 σταγόνες την ημέρα 

Link to comment
Share on other sites

To stress zyme εχει βακτηρια που βοηθουν στην καταπολεμηση των αλγεων, νεκρης οργανικης υλης στο ενυδρειο κτλ. Δεν περιεχει νιτροποιητικα βακτηρια, που χρειαζονται για τον κυκλο του αζωτου και για την δεσμευση της αμμωνιας και των νιτρωδων αλατων. Σκευασματα οπως το seachem stability, api quick start κτλ ειναι που περιεχουν αυτα τα βακτηρια. 

Επισης οπως ρωτησε ο @marinos, με τι μαρκα τεστακια μετρας?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Oresths_S έγραψε:

To stress zyme εχει βακτηρια που βοηθουν στην καταπολεμηση των αλγεων, νεκρης οργανικης υλης στο ενυδρειο κτλ. Δεν περιεχει νιτροποιητικα βακτηρια, που χρειαζονται για τον κυκλο του αζωτου και για την δεσμευση της αμμωνιας και των νιτρωδων αλατων. Σκευασματα οπως το seachem stability, api quick start κτλ ειναι που περιεχουν αυτα τα βακτηρια. 

Επισης οπως ρωτησε ο @marinos, με τι μαρκα τεστακια μετρας?

ολα είναι sera, εκτος το ph που ειναι API

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρα :bigemo_harabe_net-94:. Παίρνεις το μπουκαλάκι με το αντιδραστίριο και για ενα 3λεπτο σωστα διαβασες το κουνας καλά. 

Ξανακάνεις το τεστ και μας λες τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

To stress zyme εχει βακτηρια που βοηθουν στην καταπολεμηση των αλγεων, νεκρης οργανικης υλης στο ενυδρειο κτλ. Δεν περιεχει νιτροποιητικα βακτηρια, που χρειαζονται για τον κυκλο του αζωτου και για την δεσμευση της αμμωνιας και των νιτρωδων αλατων. Σκευασματα οπως το seachem stability, api quick start κτλ ειναι που περιεχουν αυτα τα βακτηρια. 

Επισης οπως ρωτησε ο @marinos, με τι μαρκα τεστακια μετρας?

Ορέστη καθαρά εκπαιδευτικά..... οταν καποιο μέλος μας λεει οτι εχει ενα μήνα μέσα 8 ψάρια  και μας δίνει τις ποιο πάνω μέτρήσεις τότε δεν σκεφτόμαστε by thee book . Βλέπουμε ότι κάτι δεν κολλάει γιατί αν δεν είχε στρώσει ακόμα θα μετρούσε αμμωνία και NO2  και αν έστρωσε θα μετρούσαμε ΝΟ3. 

Κατι δεν είναι φυσιολογικό και τότε σκεφτεσαι τα ποιο κουλά . Πχ ο πόθως καταναλώνει πολλά νιτρικά η sera θέλει το βαρεμα της  κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος nikos_61458 έγραψε:

αλλαγή έκανα το 30% πριν απο 3 ημέρες, 

από φυτά αν δεις την παραπάνω φωτογραφία τα μόνα που ξέρω είναι το κερατόφυλλο και την ανουμπια, 

τα άλλα 2 δεν ξέρω πως λέγονται. 

όσο αφορά το αυτοκινητάκι, σήμερα ήρθε το ξύλο και από αύριο θα αρχίσω την διαδικασία που χρειάζεται για να το βάλω μέσα και να δέσω τις ανούμπιες εκει

Τα φυτά που έχεις εκτός από τα δυο που τα γνωρίζεις είναι microsorum pteropus ( αυτό που βλέπω στο βάθος) και κάποιο είδος δράκαινας που κακός είναι βυθισμένο εξ ολοκλήρου μέσα στο ενυδρείο σου (στη μέση του ενυδρείου).

Σε περίπτωση που το microsorum το έχεις φυτέψει βγάλτο και απλά στερέωσε το κάπως.

Σου δίνω και το προφίλ για να διαβάσεις τις απαιτήσεις του.

Το κερατοφυλο τραβάει νιτρικά.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Το ξέρα :bigemo_harabe_net-94:. Παίρνεις το μπουκαλάκι με το αντιδραστίριο και για ενα 3λεπτο σωστα διαβασες το κουνας καλά. 

Ξανακάνεις το τεστ και μας λες τα αποτελέσματα.

 

με το πολύ το τακα τακα  πήγε στο δεύτερο 

εικόνα_Viber_2020-12-21_22-31-06.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος nikos_61458 έγραψε:

 

με το πολύ το τακα τακα  πήγε στο δεύτερο 

εικόνα_Viber_2020-12-21_22-31-06.jpg

Είναι δεύτερο προς τρίτο άρα μετράμε νιτρικά και έχεις στρωμένο ενυδρεί:wootwoot:ο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Είναι δεύτερο προς τρίτο άρα μετράμε νιτρικά και έχεις στρωμένο ενυδρεί:wootwoot:ο

ωραία,

συνεχίζω καθε εβδομάδα αλλαγή 30% και καθε 15 μέρες τεστ νερου? 

Link to comment
Share on other sites

α) ναι β) όχι θα ξαναμετρήσεις πριν αλλάξεις νερό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

α) ναι β) όχι θα ξαναμετρήσεις πριν αλλάξεις νερό 

οκ Παρασκευή που είναι η ημέρα αλλαγής θα μετρήσω και θα σας τα στείλω και μετά θα κάνω αλλαγή

ευχαριστώ για την βοήθεια σας 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...