Jump to content

Σαλιγκάρι και θολό τζαμί


Efthimis Fotios

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλο το φόρουμ και χρόνια πολλά με υγεία! Εχθές μετά από καιρό αποφάσισα να στήσω ξανά ένα ενυδρείο. Αυτή τη στιγμή μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν μόνο διακοσμητικά το υπόστρωμα λάβας και 5 φυτά. Σήμερα το πρωί που ξύπνησα παρατήρησα μέσα ένα μικρό σαλιγκάρι (!) το οποίο χθες δεν υπήρχε και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Πέρα από αυτό υπάρχει μια μικρή θολούρα σε συγκεκριμένα σημεία του τζαμιού στο πλάι κυρίως και στο ύψος του υποστρώματος. Είναι κάτι ανησυχητικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε και χρονια πολλα. Στειλε μια φωτογραφια αν μπορεις το σαλιγκαρι απλα να δουμε τι ειναι. Μην ανυσηχεις, ειδικα με τα φυτα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες μεταφερονται συνεχεια, δεν υπαρχει θεμα, ισα ισα βοηθουν και στην καταπολεμηση των αλγεων, νεκρης οργανικης υλης κ.α. Θολουρα μηπως εννοεις αλγη? Στειλε μια φωτο αλλα λογικα δεν ειναι κατι ανησυχητικο, ειδικα σε νεα ενυδρεια οι αλγες κανουν νωρις την εμφανιση τους. Υπομονη και θα κανουν τον  κυκλο τους. 

Το ενυδρειο ειναι στρωμενο η το στρωνεις? Τι ψαρακια σκεφτεσαι να βαλεις?

Έγινε επεξεργασία - Oresths_S
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S καλησπερα φίλε! Σου παραθέτω κάτω φωτογραφίες του σαλιγκαριού και της θολούρας. Το ενυδρείο στήθηκε χθες (υπόστρωμα,φυτά,πέτρες,φίλτρο,θερμοστάτης) και από όσα μου είπαν πρέπει να το αφήσω να λειτουργήσει για καμία 10ρια μέρες. Σήμερα πρόσθεσα αντιβακτηρια και από αύριο ξεκινάω διοξείδιο. Μέσα λογικά θα βάλω γαρίδες, ένα pleco και ένα cory.

AFE9B855-222E-48BF-873C-E06EF4B2FFCF.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να το εντοπίσω τώρα ?όποτε σου στέλνω μια φωτό από νωρίτερα, συγνώμη και για την ανάλυση 

CB8880F2-6807-425B-8AC1-712C3C5DDF6D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειναι pond snail, αστο μεσα κακο δεν κανει. Η θολουρα ειναι αλγη, απολυτα φυσιολογικο για ενα νεοσυστατο ενυδρειο. Τι μαρκα βακτηρια εριξες? Τα corydoras πανε σε κοπαδι, οποτε ενα μονο του δεν μπαινει, αν θες 6 και παραπανω. Επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι θα περνανε και πολυ καλα με τις πετρες που εχεις για βυθο, αν θες οπωσδηποτε κορυντορας, βαλε αμμο καλυτερα γιατι τους αρεσει να ψαχουλευουν με τα μουστακια τους στην αμμο. Διαβασε παρακατω για τον κυκλο του αζωτου και αλλα χρησιμα θεματα, αν δεν το εχεις ηδη κανει. Μετρησεις κανεις?

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-η-πρώτη-επαφή-με-το-ενυδρείο/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Oresths_Sστο πετσοπ μου είπαν να μην αγοράσω μετρήσεις, γιατί η λάβα εξισορροπεί ph νιτρώδη και νιτρικά όποτε τους άκουσα. Γενικότερα ποσά ψάρια θα μπορούν να ζουν «άνετα» μέσα, δεδομένου ότι θα μπουν και κάμποσες γαρίδες; Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και για το άρθρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Efthimis Fotios έγραψε:

@Oresths_Sστο πετσοπ μου είπαν να μην αγοράσω μετρήσεις, γιατί η λάβα εξισορροπεί ph νιτρώδη και νιτρικά όποτε τους άκουσα. Γενικότερα ποσά ψάρια θα μπορούν να ζουν «άνετα» μέσα, δεδομένου ότι θα μπουν και κάμποσες γαρίδες; Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και για το άρθρο.

Επιεικως απαραδεκτα ειναι αυτα που σου ειπαν. Πρεπει να παρεις μετρησεις και να στρωσεις το ενυδρειο σου. Ιδανικα υγρα τεστ. 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος Efthimis Fotios έγραψε:

+ η μάρκα βακτηρίων είναι η tropical

Πως λεγονται? Bacto active?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε, αν οικονομικα εχεις την δυνατοτητα αγορασε η υγρα της api η sera για νιτρικα νιτρωδη και αμμωνια. Και διαβασε για τον κυκλο του αζωτου. Και για να σου εξηγησω γιατι λεω οτι δεν εχουν βαση αυτα που σου ειπανε στο πετ σοπ. Εχεις ενα συστημα αδειο απο ζωη, περα των φυτων και των ελαχιστων οφελιμων βακτηριων που ηρθαν με τα φυτα. Θα πας να βαλεις τα ψαρακια και αυτα θα παραξουν αμμωνια. Πως θα εξουδετερωθει η τοξικοτητα της αμμωνιας? Με την λαβα? Για αυτο σου λεω, διαβασε καλα κυκλο του αζωτου, παρε τον χρονο σου να στρωσεις το ενυδρειο σου οπως πρεπει και εμεις εδω ειμαστε, ο,τι θες ρωτας. Τωρα για ψαρακια, κξαναλεω αν θες κορυντορας βαλε αμμο. Α ξεχασα, ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο και τι διαστασεις εχει?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

Πρώτα από όλα θα πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο σου . Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα, 

Θα σε παρακαλούσα όπως σου έγραψε και ο Ορέστης να το πάρεις απο την αρχή και να ξεκινήσεις διάβασμα που θα σε προφυλάξει απο την σπατάλη χρημάτων .

Παρακάτω είναι το άρθρο οδηγός για εμένα κάθε ανθρώπου που θα μπεί στο χόμπι.

Οταν το διαβάσεις και σου δημιουργήθουν απορίες εδώ θα είμαστε να στις λύσουμε .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos ξεκίνησα ήδη να το διαβάζω, αφού τελείωσα το άρθρο για τον κύκλο του αζώτου,αλλά υποθέτω είναι σχετικά αργά και τώρα ? Μια ερώτηση που θα έκανα τώρα στον ορεστη είναι σχετικά με το υπόστρωμα το οποίο στο δικό μου ενυδρείο είναι κοντά στα 3-3.5 εκ. Θα χρειαστεί να συμπληρώσω; Αν ναι πως θα ήταν θεμιτό να γίνει αυτή η διαδικασία ;

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Efthimis Fotios έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 50χ34χ30, 51 λίτρα ακριβώς @Oresths_S

Θεωρω 8 corydoras panda η 10-12 pygmeus μπορουν να μπουν ανετα, αν δεν βαλεις αλλο ψαρι βυθου, πχ apistogramma κτλ. Δες τι σου αρεσει και πες μας.

Γραψε επισης τι φιλτρο εχεις και γενικα τι αλλο υπαρχει στο ενυδρειο σου απο εξοπλισμο και διακοσμιση:thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Efthimis Fotios έγραψε:

@marinos ξεκίνησα ήδη να το διαβάζω, αφού τελείωσα το άρθρο για τον κύκλο του αζώτου,αλλά υποθέτω είναι σχετικά αργά και τώρα ? Μια ερώτηση που θα έκανα τώρα στον ορεστη είναι σχετικά με το υπόστρωμα το οποίο στο δικό μου ενυδρείο είναι κοντά στα 3-3.5 εκ. Θα χρειαστεί να συμπληρώσω; Αν ναι πως θα ήταν θεμιτό να γίνει αυτή η διαδικασία ;

Εννοεις αμμο η αυτο που εχεις ηδη?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ επιπλέον από αυτό που έχω η κάτι άλλο. Το φίλτρο είναι της eheim ο θερμοστάτης της eheim. Από δίπλα έχω και τα συμπληρώματα νερού που αγόρασα.

B137A35F-CDD9-4A2F-97BD-26524ADFD7B0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, λοιπον. Αν θες να βαλεις κορυντορας η καποιο αλλο ψαρακι που σκαβει, βγαλε το υπαρχον υποστρωμα και βαλε αμμο. Μπεζ ασπρη οτι σου αρεσει εσενα. Βαλε στο φιλτρο φουλ βιολογικο υλικο και τα σφουγγαρακια του. Ρυθμισε την θερμοκρασια ιδανικα στους 30 βαθμους κελσιου και το φιλτρο σου να κανει καλη αναταραξη στην επιφανεια. Ακολουθησε πιστα τις οδηγιες του Bacto active για νεα ενυδρεια και ριχνε λιγη τροφη στο ενυδρειο σου, σαν να ταιζες λιγα ψαρακια. Παρε τα τεστακια, κανε μετρησεις και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S να σε κάνω μια τελευταία ερώτηση. Για να προσθέσω επιπλέον από το υπάρχον η να το αφαιρέσω και να βάλω άμμο, υποθέτω πρέπει να βγάλω το νερό και να ξεκινήσω την όλη διαδικασία από την αρχή ; Και επιπλέον θα έχω θέμα αν έχω υπόστρωμα πάχους μικρότερο από 5 εκ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Efthimis Fotios έγραψε:

@Oresths_S σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Θα επιστρέψω δριμύτερος. 

Σοφότερος θα ήταν το τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Efthimis Fotios έγραψε:

@marinos ξεκίνησα ήδη να το διαβάζω, αφού τελείωσα το άρθρο για τον κύκλο του αζώτου,αλλά υποθέτω είναι σχετικά αργά και τώρα ? Μια ερώτηση που θα έκανα τώρα στον ορεστη είναι σχετικά με το υπόστρωμα το οποίο στο δικό μου ενυδρείο είναι κοντά στα 3-3.5 εκ. Θα χρειαστεί να συμπληρώσω; Αν ναι πως θα ήταν θεμιτό να γίνει αυτή η διαδικασία ;

Ευθύμη πρόσεξε μην μπερδεύεις το υπόστρωμα με τον  βυθό. είναι διαφορετικά πράγματα. Αυτό είναι υπόστρωμα  https://www.bluefishaquariums.gr/διακοσμηση-ενυδρειου/υποστρώματα-φυτών/aquael-aqua-floran-4ld.html   και αυτό είναι βυθός  https://www.bluefishaquariums.gr/xaliki-enydreiou/χαλίκι-ενυδρείου-μαύρο-1-3mm-9kgd.html

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...