Jump to content

Σιφωνάρισμα σε άμμο;


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά, όπως λέει και ο τίτλος σιφωνάρισμα στην λεπτόκοκκη χαλαζιακή άμμο , και πώς τό κάνω αυτό; Δεν μπορώ νά κάνω μόνο την επιφάνεια γιατί έχω σκουλίκια... Οπότε θέλω καλό καθαρισμό του βυθού, υπάρχει κάτι χωρίς να χρειάζεται νά προσθέτω ένα τσουβάλι άμμο τόν μήνα;  Δεκτές πάσης φύσεως πατέντες... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ρωτησε το @THEOFIL77, (εχει πολυ καθαρη αμμο με τα χρυσοψαρα) πως το κανει. και σιγουρα ξερουν και οι κιχλιδαδες......

τα μικρα σκουλικακια δεν πειραζουν, λιγοτερο ταισμα και σιγα σιγα θα φυγουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

ρωτησε το @THEOFIL77, (εχει πολυ καθαρη αμμο με τα χρυσοψαρα) πως το κανει. και σιγουρα ξερουν και οι κιχλιδαδες......

τα μικρα σκουλικακια δεν πειραζουν, λιγοτερο ταισμα και σιγα σιγα θα φυγουν.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Για το 40λιτρο μιλάμε ;

Link to comment
Share on other sites

Τραβάς την άμμο με το σωλήνα κατά την αλλαγή, την καθαρίζεις εκτός ενυδρείου και την ξαναβάζεις μέσα.

Δεν υπάρχει λόγος να βάζεις καινούρια άμμο κάθε φορά.

 

Καλό είναι αμα βάζεις καινούρια πάντως να προσθέτεις και κάποια βακτηρία γιατί χάνεις αρκετά βιολογία που βρίσκεται στο βυθό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα .

Για το 40λιτρο μιλάμε ;

Καλημέρα,Ναι 40λιτρο είναι, σκέφτηκα καλό σκούπισμα και ας χάσω καί άμμο... Έτσι και αλλιώς έμαθα ότι τά σκουλίκια δεν μπένουν  πολύ βαθιά στον βαθμό

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Insomniac έγραψε:

Τραβάς την άμμο με το σωλήνα κατά την αλλαγή, την καθαρίζεις εκτός ενυδρείου και την ξαναβάζεις μέσα.

Δεν υπάρχει λόγος να βάζεις καινούρια άμμο κάθε φορά.

 

Καλό είναι αμα βάζεις καινούρια πάντως να προσθέτεις και κάποια βακτηρία γιατί χάνεις αρκετά βιολογία που βρίσκεται στο βυθό.

Ναι και αυτό τό σκέφτομαι ,άμμο έχω δύο τσουβαλάκι ολοκαίνουργια αλλά όπως λες και εσύ δεν θέλω να αλλάξω την βιολογία του βυθού μου ειδικά αυτό το μήνα  που είμαι σέ διαδικασία αλλαγής  siporax 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος THEOFIL77 έγραψε:

Σκουπα βυθου συχνές αλλαγές μπορείς να βάλεις και wave maker για να τα στέλνει στο φιλτρο

Για wave maker δεν τό βλέπω (λόγο χορού) αλλαγές κάνω κάθε Κυριακή αλλά σκουπίζω την άμμο επιφανειακά μόνο για αυτό και έχω θέμα τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Βγαζεις σε ενα κουβα καθαρο και γεμάτο νερό απο το ενυδρείο τα ψαράκια σου. Σε εναν άλλο βάζεις. Με ενα αλφαδολαστιχο όλη την αμμο του ενυδρειου και την πλένεις με καυτο νερό στην αρχη και μετα με κρυο. Μολις καθαρισει οπως σου αρεσει επιστροφη στο ενυδρείο και προσθετεις στο φιλτρο ενυδρειακο βαμβακι για να τραβηξει την θολουρα. Βαζεις βακτήρια και μετα τα ψαρακια και εισαι εντάξει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Οκ. Βγαζεις σε ενα κουβα καθαρο και γεμάτο νερό απο το ενυδρείο τα ψαράκια σου. Σε εναν άλλο βάζεις. Με ενα αλφαδολαστιχο όλη την αμμο του ενυδρειου και την πλένεις με καυτο νερό στην αρχη και μετα με κρυο. Μολις καθαρισει οπως σου αρεσει επιστροφη στο ενυδρείο και προσθετεις στο φιλτρο ενυδρειακο βαμβακι για να τραβηξει την θολουρα. Βαζεις βακτήρια και μετα τα ψαρακια και εισαι εντάξει.

 

Είναι η πιο "δύσκολη" λύση αλλά νομίζω ότι είναι η πιο καλή πού έχω ακούσει... Σας ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ όλους για την ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Greg multi έγραψε:

Είναι η πιο "δύσκολη" λύση αλλά νομίζω ότι είναι η πιο καλή πού έχω ακούσει... Σας ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ όλους για την ανταπόκριση

Σε 40λίτρο ενυδρείο ειναι παιχνιδάκι . Σε  1 ωρα θα είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Σε 40λίτρο ενυδρείο ειναι παιχνιδάκι . Σε  1 ωρα θα είσαι έτοιμος

Καλά ναι, για τα ψάρια τό λέω πιο πολύ που θά τά στρεσάρω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Καλά ναι, για τα ψάρια τό λέω πιο πολύ που θά τά στρεσάρω 

αν έχεις βάλε και αντιστρές στον κουβά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 5:26 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Οκ. Βγαζεις σε ενα κουβα καθαρο και γεμάτο νερό απο το ενυδρείο τα ψαράκια σου. Σε εναν άλλο βάζεις. Με ενα αλφαδολαστιχο όλη την αμμο του ενυδρειου και την πλένεις με καυτο νερό στην αρχη και μετα με κρυο. Μολις καθαρισει οπως σου αρεσει επιστροφη στο ενυδρείο και προσθετεις στο φιλτρο ενυδρειακο βαμβακι για να τραβηξει την θολουρα. Βαζεις βακτήρια και μετα τα ψαρακια και εισαι εντάξει.

 

Καλησπέρα, τελικά επέλεξα την μέθοδο που μου πρότεινες , αισθάνομαι σαν να έχω καινούργιο ενυδρείο, σας ευχαριστώ πολύ όλους

IMG_20210111_170447.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...