Jump to content

SOS χάνω ψάρια κάθε μέρα βοηθήστε!!!!!


Nikos Sideras Stelouni Papa

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους θα σας ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες και πιστεύω να με βοηθήσετε. 

Την τελευταία εβδομάδα έχω χάσει 9 guppy. 

Φυτεμένο κοινωνικό ενυδρείο juwel 120l

Μετρησεις νερού όλες κανονικότατα θερμοκρασία 24 βαθμους. 

IMG_20210110_194423.jpg

IMG_20210110_214429.jpg

IMG_20210110_214419.jpg

IMG_20210110_214320.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Nikos Sideras Stelouni Papa έγραψε:

Μετρησεις νερού όλες κανονικότατα θερμοκρασία 24 βαθμους. 

 

Με τι μετρας; Και κανονικοτατες τι σημαινει; Συγκεκριμενα -

ΝΗ3/4= ?

ΝΟ2 = ?    ΝΟ3=?

Τα ψαρια εχουν εμφανή σημαδια fin rot.  Για ατο ειναι λιγο δυσκολα ( αδυνατον) να εχεις "κανονικοτατες" μετρησεις.....

Ειναι ολα στην επιφανεια - σχεδον 100% εχεις φουλ αμμωνια! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με τι μετρας; Και κανονικοτατες τι σημαινει; Συγκεκριμενα -

ΝΗ3/4= ?

ΝΟ2 = ?    ΝΟ3=?

Τα ψαρια εχουν εμφανή σημαδια fin rot.  Για ατο ειναι λιγο δυσκολα ( αδυνατον) να εχεις "κανονικοτατες" μετρησεις.....

Ειναι ολα στην επιφανεια - σχεδον 100% εχεις φουλ αμμωνια! 

Τα ψαράκια στην φώτο τα έβαλα σε μια γυάλα που είχα εύκαιρη για να τα απομακρύνω από το ενυδρείο. Κάθε μέρα κάνω μέτρηση και βγαίνει μια χαρά. Πήγα το νερό και στο κατάστημα που αγοράζω μέτρησαν κ αυτοί το ίδιο.. Μου έδωσαν ένα αντιβιοτικό που έριξα για 3 μέρες και μέσα σε μια μέρα έχασα 4 ψαράκια. Ταΐζω μια φορά την μέρα 3 είδη τροφής, αλλαγές κάνω 2 φορές την εβδομάδα 30% (2 φορές γιατί έχω αρκετά ψάρια πλέον μέσα στο ενυδρείο από γέννες) 

IMG_20210111_110848.jpg

IMG_20210111_110812.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κ κάτι ακόμη γιατί ειλικρινά παωνα τρελαθώ. Η πρώτη φώτο Πόε έχω σηκώσει είναι το ίδιο ψάρι με την δεύτερη η φώτο τραβήχτηκαν με μισή ώρα διαφορά είναι δυνατόν σε μισή ώρα να σαπίσει έτσι? 

Ο γκουπινος που είναι δίπλα του οποίου όλη η ουρίτσα σάπισε έγινε σε μια νύχτα πριν πέσω για ύπνο ήταν άψογος κ το πρωί τον βρήκα έτσι. 

Τα υπόλοιπα ψάρια μου θα κολλήσουν? Και αν ναι τι να κάνω????? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Απο ασθένειες εγώ είμαι ο πλέον άσχετος άλλα πιστεύω οτι το παρακάτω θα σε βοηθήσει αρκετά 

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν να συνεχίσω για 4-5 μέρες ακόμη την θεραπεία με esha 2000 και βλέπουμε. Σήμερα μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια απώλεια αλλά δεν βιάζομαι...... Γτ όπως έγραψα πριν και τα 4 που έχασα χθες προχθές ήταν μια χαρά ?

IMG_20210111_123018.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την ασθένεια δεν γνωρίζω να σ βοηθήσω. Σχετικά με τα τέστ, πιο αξιόπιστα είναι τα υγρά. Αν γίνεται να πάρεις να μετρήσεις με αυτά ή να τα πας σε κάποιον που να έχει (πετ σοπ / φίλος) νερό από το ενυδρείο σ να το μετρήσει.

Για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο της αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Καντε θεραπεια με esha, που εχετε. Μεχρι και 6 ημερες  γινεται. Μετα αλλαγη νερο και ανθρακας στο φιλτρο για 24 ωρες.

Δες λιγο στο λινκ απο το ποστ #6 αν μοιαζον τα σμπτωματα με costia ή oodinium.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καντε θεραπεια με esha, που εχετε. Μεχρι και 6 ημερες  γινεται. Μετα αλλαγη νερο και ανθρακας στο φιλτρο για 24 ωρες.

Δες λιγο στο λινκ απο το ποστ #6 αν μοιαζον τα σμπτωματα με costia ή oodinium.

Την συνεχίζω την θεραπεία αλλά το φίλτρο μου είναι το Bioflow M και έχει μέσα και άνθρακα... Άρα τσάμπα κάνω την θεραπεία? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καντε θεραπεια με esha, που εχετε. Μεχρι και 6 ημερες  γινεται. Μετα αλλαγη νερο και ανθρακας στο φιλτρο για 24 ωρες.

Δες λιγο στο λινκ απο το ποστ #6 αν μοιαζον τα σμπτωματα με costia ή oodinium.

Δεν ξέρω σε ποια, ασθένεια μοιάζει περισσότερο γιατί τα συμπτώματα δεν ήταν σε όλα τα ψάρια το ίδιο... Σε αυτά που σας έδειξα ξεκίνησε καμπουριασμα στην πλάτη δλδ να πέφτει η ουρά λίγο προς τα κάτω μετά από χρωματισμός και το τέλος που είδατε αυτά μέσα σε διάστημα μιας ώρας το πολύ. 

Τα άλλα ψαράκια μου κανένα τίποτα σύμπτωμα απλά μια έτρωγαν κ όλα καλά και την επόμενη τα έβρισκα πεθαμένα όπως αυτά στην φώτο που έχω επάνω στο χαρτί. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...