Jump to content

στρωσιμο 25l ενυδρειου (νεος)


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,ανοιξα ενα θεμα γιατι χρειαζομαι την βοηθεια σας.8 ιανουαριου πηρα ενα ενυδρειο 25 λιτρων.το λαθαρισα με ζεστο νερο.αφου ειχα βρασει ενα ξυλο(αγορασμενο απο petshop) τις πετρουλες και ενα αλλο διακοσμητικο ,τα τοποθέτησα γεμισα με νεροαφυγραντιρα(με ινιστη).εβαλα στην πριζα το φιλτρο του και την θερμανση στους 27βαθμους.εβαλα μεσα 5 καπακια αντιχλωριο betta basics(οσο ελεγε η συσκευασία αναλογα τα λιτρα.10 ιανουαριου εβαλα λιγη τροφη σε τουλι ,12 ιανουαριου την εβγαλα και εβαλα καινουρια .πηρα απο petshop  το quick test sera 6in1...σημερα λοιπον εκανα τις εξης μετρησεις.

NO3 10

NO2 0

GH >6°d

KH 6°d

PH 7,2

CL2 0

πως βλέπετε τα πραγματα;

ευχαριστω πολυ ελπιζω να μην σας κουρασα.

το ενυδρειο προετιμαζεται μονο για εναν μονομαχο και τιποτε αλλο

Link to comment
Share on other sites

 Καλως ηρθες!

1- δεν βαζουμε το νερο απο αφυγραντηρα, κλιματιστικα στο ενυδρειο. Βαλε νερο απο την βρυση + αντιχλωριο.

2- κακως, που πηρες strip test , δεν ειναι αξιοπιστα.

3- παρε ενα υγρο τεστ για αμμωνια πχ salifert NH3/4 και ξεκινα να διαβαζεις για το στρωσιμο του ενυδρειου.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

P.S. το ενυδρειο δεν στρωνει σε 4 ημερες.

Παρε ειδικα βακτηρια και ριξε μεσα πχ prodibio digest. To ενδρειο θελει περιπου 1 μηνα για να στρωσει. Υπομονη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις....1) ο petshopas μου λεει νερο αφυγραντηρα οτι καλυτερο,τα τεστ που πηρες αξιοπιστα ,του ειπα οτι σκοπευω να ριξω τροφη και μου απανταει δεν το εχω ξανα ακουσει αυτο,ρξξε βακτηρια μου λεει και ελα σε 2-3 μερες ναπαρεις τον μονομαχο θα ειναι μια χαρα....εχω παθει πλακα γιατι προφανως και δεν υσχυει τιποτα απο οσα μου λεει....τεσπα...ζω στην κερκυρα και το νερο ειναι τραγικο.με το αντιχλωριο πιστευεται θα στρονει το νερο της βρσης ;θα παρω τα τεστ που μου ειπατε ,θα παρω και τα βακτηρια.ευχαριστω πολυ.οποιαδηποτε αλλη παρατηρηση -γνωμη δεκτη ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα πετ σοπ το ίδιο θα σου πούνε όπως τα λένε σε όλους τους αρχάριους γιατί έτσι μπορούν να σου πουλήσουν ότι θέλουν αυτοί. Ακόλουθα τις συμβουλές που σου δώσανε τα παιδιά και κάνε υπομονή. Τα μόνα που πρέπει να πάρεις για την ώρα είναι τα βακτήρια και τα υγρά τεστ. Το επόμενο βήμα υπομονή και διάβασμα.

Υ.Γ. το νερό του αφυγραντήρα έχει μέσα και όλους τους τύπους που μαζεύει από το περιβάλλον μην ξαναβάλεις.
Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος spirosv έγραψε:

μπορω αντι για νερο βρυσης που ειναι παρα πολυ χαλια στην κερκυρα να βαζω νερο πχ κωστηλατας;

Βαλε! Μπορεις να βαλεις μισο- μισο με βρυσης. Κοιτα, τωρα δεν εχει και πολυ σημασια, θα κάνεις αλλαγη νερου πριν να βαλεις ψαρι μεσα.

Με σκληρο νερο στρωνει λιγο πιο γρηγορα το ενυδρειο. Θερμοστατη εβαλες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σπύρο .

Τι είναι το κωστηλάτας ;

Link to comment
Share on other sites

νερο εμφιαλομενο ειναι....εχω βαλει θερμοστατη ναι απο την πρωτη μερα στους 27c,βαζω λιγη τροφη σε τουλι και την αλλαζω καθε 2 ημερες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,σημερα εκανα μετρηση

NH 0

NO2 0

NO3 25

GH >6°d

KH 6°d

PH 6.8

Cl2 0.8

το ενυδρειο το ξεκινησα 8 ιανουαριου ριχνωντας στο νερο μονο αντιχλωριο και τροφη αλαζοντας την καθε 2 με 3 μερες

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος spirosv έγραψε:

καλησπερα,σημερα εκανα μετρηση

NH 0

NO2 0

NO3 25

GH >6°d

KH 6°d

PH 6.8

Cl2 0.8

το ενυδρειο το ξεκινησα 8 ιανουαριου ριχνωντας στο νερο μονο αντιχλωριο και τροφη αλαζοντας την καθε 2 με 3 μερες

 

20210114_193954.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σπυρο σε εξι μερες δυσκολα να εχεις αυτες τις μετρησεις. Μηπως μετρησες μετα απο αλλαγη νερου;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δείξεις την πρώτη μέτρηση ; Με ενδιαφερει να δω NH3NH4 και NO2

Link to comment
Share on other sites

:)Υπό κανονικές συνθήκες δεν μου αρέσουν τα τεχνητά διακοσμητικα.

Ωστόσο, το αγαλματάκι σε συνδυασμό με τις πέτρες μου φαίνεται πολύ όμορφο ειδικά αν φανταστώ το κεφάλι να έχει πάνω moss.

Το ξύλο κάπως θα το άλλαζα ίσως πάνω από τις πέτρες ή τέρμα αριστερά...

Ξερεις από τι υλικό είναι φτιαγμένο το αγαλματάκι;

Καλά πας αλλά όπως σου λέει και ο @marinos, δύσκολα να έφτασε ο κύκλος τόσο γρήγορα στα νιτρικά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

nh3 εκανα μονο γιατι ειχε τεστ ενας φιλος και μου εκανε.τα υπόλοιπα τα μετρησα με το sera quick test 6in1.....οσο καλα μπορει να φαίνεται 

16106483830517204809145988640748.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Υπό κανονικές συνθήκες δεν μου αρέσουν τα τεχνητά διακοσμητικα.

Ωστόσο, το αγαλματάκι σε συνδυασμό με τις πέτρες μου φαίνεται πολύ όμορφο ειδικά αν φανταστώ το κεφάλι να έχει πάνω moss.

Το ξύλο κάπως θα το άλλαζα ίσως πάνω από τις πέτρες ή τέρμα αριστερά...

Ξερεις από τι υλικό είναι φτιαγμένο το αγαλματάκι;

Καλά πας αλλά όπως σου λέει και ο @marinos, δύσκολα να έφτασε ο κύκλος τόσο γρήγορα στα 

συνθετικη ρητινη....και γω αυτο αναρωτιέμαι μην νομιζεις οτι πιστευω οτι εστρωσα ενυδρειο σε 1 εβδομαδα. το βρικ

Έγινε επεξεργασία - spirosv
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To αντιχλώριό σου είναι καλό. Το είχα χρησιμοποιήσει και μου άρεσε (θαύματα δεν κάνει κανένα). Θα το ξαναπάρω τώρα που το θυμήθηκα.

Τα βακτήρια που σου είπε η @natateo ρίξε τα αν μπορέσεις ή άλλα αντίστοιχα. Αυτά που σου είπε είναι αμπούλα 2-3 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

 

16 minutes ago, spirosv said:

συνθετικη ρητινη...

ΟΚ θα μας πουν οι συνφορουμίτες αν μπορεί να θεωρηθεί ασφαλές. Τύπος συνθετικής ρητίνης χρησιμοποιείται και ως υποκατάστατο άνθρακα (seachem renew) αλλά δεν έχω ιδέα τί συμβαίνει με τους υπόλοιπουν τύπους.

Link to comment
Share on other sites

μολις προσεξα οτι η ροη του φιλτραρισματος εχει πεσει αρκετα.εβγαλα το φιλτρο τπυ το οποιο εχει κατι σας μπιλιτσες μεσα(ανθρακας ισως) δεν εβγαλε καποια βρομια ωστε να δικαιολογισει την χαμλη ροη.https://www.aquario.gr/product/haquoss-cascade-200/ αυτο το φιλτρο εχω....επεισης  ξεχασα να πω οτι το καθαρισα σε νερο απο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Με τα χαρτακια μην μετρας, ειναι αναξιοπιστα...... Αν ο φιλος σου εχει υγρα τεστ, ας βοηθησει λιγο, να κανει και ΝΟ2 και ΝΟ3.

Με τι τεστακι σο μετρησε την αμμωνια; Δεν πιστευω να κάνεις αλλαγες νερου;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχε αλλα τεστ οποτε παρήγγειλα.θα μου πειτε γτ παργγειλες.πολυ απλα γιατι ο πετ σοπας μου λεει δεν τα χρειαζεσαι αυτα τα τεστ αν το νο3 και το νο2 ειναι μηδενικα εισαι ενταξει.οποτε οπως καταλαβαινετε κατι δεν παει καλα.σημερα πηρα βακτηρια sera bio nitriven εριξα 10 ml οσο ελεγε η συσκευασια για τα λιτρα μου.με τα sticks που εχω και απλα μετραω να δω τι γινεται μου βγαζει no3 25 και no2 0...ελπιζω να βοηθήσουν τα βακτηρια και περιμενω τα τεστ να μετρησω. καμια αλλαγη νερου δεν εχω κανει εδω και 9 μερες

Έγινε επεξεργασία - spirosv
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μου οπως ειχα αναφερει ειναι το Haquoss Cascade 400...εχω παρατηρήσει να εχει πεσει αρκετα.το εβγαλα να το καθαρισω σε νερο ενυδρειου αλλα δεν ειχε ουτε βρωμιές ουτε κατι αλλο,παρολο που εριχβα τροφη και μερικες φορες την ρουφουσε.ανεβαζω το ανταλακτικο φιλτρου μηπως μπορειτε να με βοηθησετε.σε περιπτωση που χρειαστει να παρω ανταλακτικο,πως το στρωνω;ευχαριατω πολυ και ελπιζω να μη σας ζαλισα  

Screenshot_20210116-183039_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απ άυτα τα φιλτρα. Ειχα ενα παρομοιο.... Πεταξα την κασετινα, εβαλα μεσα χυμα βιολογικο υλικο και βαμβακι(ενυδρειακο).

Εχεις καθαρισει τον αξονα του φιλτρου; Μηπως εκει εχει θεμα;

προσωπικα την τροφη ριχνω μεσα στο νερο μερα παρα μερα απο λιγο (στο στρωσιμο).

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ξερω απ άυτα τα φιλτρα. Ειχα ενα παρομοιο.... Πεταξα την κασετινα, εβαλα μεσα χυμα βιολογικο υλικο και βαμβακι(ενυδρειακο).

Εχεις καθαρισει τον αξονα του φιλτρου; Μηπως εκει εχει θεμα;

προσωπικα την τροφη ριχνω μεσα στο νερο μερα παρα μερα απο λιγο (στο στρωσιμο).

απο χθες το απογευμα εφτιαξε μονο του.δεν ξερω πως.ειχα τσεκαρει και τον αξονα.ευχαριστω.ριχνεις τροφη μερα παρα μερα και μετα απο βακτηρια;εγω απο προχθες που εριξα 10ml βακτηρια δεν εχω ριξει τροφη μεσα.αυριο λεω να ριξω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...