Jump to content

νέο aquascape ενυδρείο


Recommended Posts

καλησπέρα!

Θέλω να στήσω ένα νέο ενυδρείο γλυκού νερού με φυτεμένα φυτά και πέτρες.

Μπορείτε να με βοηθήσετε στέλνοντας μου κάποιους έτοιμους συνδυασμούς ψαριών (μεσαίου μεγέθους κατά προτίμηση) και φυτών?

ώστε να βάλω φυτά και ψάρια  διαφόρων ειδών που μπορούν να συνυπάρχουν και να έχω ένα όμορφο αποτέλεσμα.

 

 

διαστάσεις ενυδρείου 70*35*40 100 λιτ

φίλτρο eheim 150

αεραντλία eheim 100

 

 

Ευχαριστώ!!

Δημήτρης

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Guide
Link to comment
Share on other sites

Θα προτείνω τον συνδυασμό που έκανα πρόσφατα και προσωπικά λάτρεψα από την πρώτη κιόλας στιγμή.

Tiger Barbs (θα πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 6 αφού είναι κοπαδόψαρα ) μαζί με κάποιο είδος Corydoras για τον βυθό, προσωπικά προτίμησα τα Aeneus επειδή αντέχουν σε μεγαλύτερο εύρος παραμέτρων του νερού. Και στα Corydoras θες τουλάχιστον 4 για να αισθάνονται όμορφα και ασφαλή.

Αν το νερό σου το επιτρέπει είναι πολύ καλός συνδυασμός και το ενυδρείο γίνεται ιδιαίτερα "ζωντανό".!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιος συνδιασμος αυτος που προτεινε ο Μακης παραπανω.....δεν ξερω απο κοινωνικα-φυτεμενα πολλα πραγματα αλλά εγω αν θα ξεκιναγα κατι τετοιο θα κοιταγα τα ειδη ψαριων να κινουνται σε διαφορετικες ζωνες στο ενυδρειο π.χ ενα ειδος βυθου, ενα κοπαδοψαρο για τα μεσαία  στρώματα του ενυδρείου κλπ.....για αυτο και ειπα  ''ωραιος ο συνδιασμος αυτος που προτεινε ο Μακης''

Το eheim 150 (2211) εχω καποιες αμφιβολιες αν θα σε καλυψει στα 100λ., αλλα περιμενε καλυτερα να ακουσουμε και αλλες αποψεις γιατι εγω ειμαι και λιγο ''οπαδος'' της ''δυνατης'' φιλτρανσης. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για 100λ πολυ αδυναμο και μικρο φιλτρο.

Απο ψαρια δες λιγο και rasbora (οχι πολυ μικρα), και τετρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και παλι παιδιά,

ενδιαφέρουσες οι συμβουλές σας!! 

Λοιπόν έστησα το ενυδρείο με ζωντανά φυτά και σας παραθέτωτω μια φωτογραφία!!

είναι 5 ημέρων, δεν εχω βάλει ψαρια ακόμα παρόλο που εχω μπολιάσει το φίλτρο με βαμβάκι από άλλο ενυδρείο που μ έδωσαν.

τώρα οι τιμές που παίρνω από το sera quick τεστ 

ειναι:

Μετρήσεις
ph: 6.4
kh: 6

gh:>6
NH4/NH3: 0ppm
NO2: 0ppm
NO3: 0ppm
cl2: 0

Το νερο του ενυδρείου είναι απο φίλτρο.

οι ερωτήσεις μου:

1, πώς το συντηρώ

2, ποιες πρέπει να είναι οι ενδείξεις του ph ktl

3. πότε να βάλω τα ψαράκια

4. κάθε πότε αλλαγή νερού

 

ευχαεριστώ!

IMG_7896.JPEG

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimitris Guide έγραψε:

τώρα οι τιμές που παίρνω από το sera quick τεστ 

Απο πότε τα quick τεστ=χαρτακια μετρουν την αμμωνια;

πες απο ποιο φιλτρο γεμιζεις το ενυδρειο. Αν ειναι για οικιακη χρηση, τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ΡΗ=6,4 (βεβαια, αν εχεις συστημα CO2 - γινεται.)

Τα χαρτακια- πεταμενα λεφτα! Παρε υγρα τεστ.

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimitris Guide έγραψε:

εχω μπολιάσει το φίλτρο με βαμβάκι από άλλο ενυδρείο που μ έδωσαν.

Δεν μπολιαζουμε φιλτρο με βαμβακι, δεν θα γινει τιποτα! Μπιχλα απο το φιλτρο θα επρεπε να παρεις και μια χουφτα κεραμικο βιολογικο υλικο (μακαρονι)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimitris Guide έγραψε:

φωτισμός 28,8watt 2m ledotenia 10 hour per day

φωτισμος για την αρχη οχι πανω απο 7 ωρες.

Τι λεντοταινια πηρες; Δωσε λινκ. Μπορει να μην φτανει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

φωτισμος για την αρχη οχι πανω απο 7 ωρες.

Τι λεντοταινια πηρες; Δωσε λινκ. Μπορει να μην φτανει...

είναι λεντοταινια ip 67 αδιάβροχη 14,4 w με rgb στα δυο μετρα !!

μέσα σε καναλάκι αλουμίνιου και προστατευτικο καπακι.

αρα 28,8 w.

ειναι αρκετή?

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Απο πότε τα quick τεστ=χαρτακια μετρουν την αμμωνια;

πες απο ποιο φιλτρο γεμιζεις το ενυδρειο. Αν ειναι για οικιακη χρηση, τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ΡΗ=6,4 (βεβαια, αν εχεις συστημα CO2 - γινεται.)

Τα χαρτακια- πεταμενα λεφτα! Παρε υγρα τεστ.

Δεν μπολιαζουμε φιλτρο με βαμβακι, δεν θα γινει τιποτα! Μπιχλα απο το φιλτρο θα επρεπε να παρεις και μια χουφτα κεραμικο βιολογικο υλικο (μακαρονι)

εχω ένα φίλτρο της veluda. βρίσκομαι στην Σαντορίνη και το νερο μας είναι αφαλατομενο!!

3-4 φορες που το μέτρησα είναι 6,4 πάντα με τα χαρτάκια!!

είχε αρκετή μπιχλα το βαμβάκι και το έβαλα όπως είναι μέσα στο φίλτρο και έριξα και μέσα στο ενυδρείο!!

να το βγάλω το βαμβάκι?

τι άλλο μ προτείνετε να κανω ?

και ποτε να βαλω ψαράκια μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μετά την προσθήκη του βιολογικού υλικού (μπόλι) τοποθετούμε άμεσα τα πρώτα ψάρια. Τόσα ψάρια, όσα μπορεί να υποστηρίξει η ποσότητα του υλικού που προσθέσαμε στο φίλτρο.

Σε αντίθετη περίπτωση κρατάμε ζωντανή τη βιολογία τοποθετώντας τροφή σε ένα διχτάκι και αλλάζοντας την κάθε 2-3 μέρες.  

Στην αρχή η βιολογία είναι αδύναμη και δεν μπορεί να στηρίξει το σύνολο των ψαριών που θα φιλοξενήσουμε στο ενυδρείο.

Έτσι τοποθετούμε τα ψάρια σταδιακά.

Κάθε εβδομάδα- δεκα μέρες προσθέτουμε νέα μέχρι να φτάσουμε στον τελικό αριθμό που μπορούμε να έχουμε.

Οι μετρήσεις πρέπει να είναι αμμωνία και νιτρώδη 0, και να υπάρχουν νιτρικά.

Επειδή σε βλέπω λίγο μπερδεμένο ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο και ότι θέλεις το συζητάμε.:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Dimitris Guide έγραψε:

3-4 φορες που το μέτρησα είναι 6,4 πάντα με τα χαρτάκια!!

Χαρτακια ειναι, οσο και να μετρας....Οι περισσοτεροι απο μας μετραμε με υγρα τεστ, που ειναι πολυ πιο αξιοπιστα απο τα χαρτακια και παλι υπαρχει αποκλιση στις μετρησεις.  Δεν υπαρχει περιπτωση να μετρας ΡΗ=6.4, αν εχεις ΚΗ=6 και GH>6 , δηλ. οι νομοι της φυσης δεν πιανουν σε εσας; :P

Για το φωτισμο.... Σαν βοηθητικο φωτισμο καλα ειναι. Προσωπικα θα εβαζα ακομα μια λαμπα Τ5 με ανακλαστηρα.

Για anubias kai echinidorous- θα φτασει, σε ludwigia και χορταρακι κατω - δεν... Βλεπουμε...

Εβαλες καποιο υποστρωμα ή μονο χαλικι; και τι χαλικι;

και... echinidorous θελει βαθος υποστρωματος τουλαχιστον 5-6 εκ. Εχει μεγαλες ριζες.

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2021 at 9:46 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Χαρτακια ειναι, οσο και να μετρας....Οι περισσοτεροι απο μας μετραμε με υγρα τεστ, που ειναι πολυ πιο αξιοπιστα απο τα χαρτακια και παλι υπαρχει αποκλιση στις μετρησεις.  Δεν υπαρχει περιπτωση να μετρας ΡΗ=6.4, αν εχεις ΚΗ=6 και GH>6 , δηλ. οι νομοι της φυσης δεν πιανουν σε εσας; :P

Για το φωτισμο.... Σαν βοηθητικο φωτισμο καλα ειναι. Προσωπικα θα εβαζα ακομα μια λαμπα Τ5 με ανακλαστηρα.

Για anubias kai echinidorous- θα φτασει, σε ludwigia και χορταρακι κατω - δεν... Βλεπουμε...

Εβαλες καποιο υποστρωμα ή μονο χαλικι; και τι χαλικι;

και... echinidorous θελει βαθος υποστρωματος τουλαχιστον 5-6 εκ. Εχει μεγαλες ριζες.

 

 

εχω βάλει υπόστρωμα της σερα, περίπου 5-6 πόντους από πισω με μια κλήση έως δυο πόντους μπροστά.

από πάνω εχω ρίξει χαλίκι μαύρο  2-3 πόντους που μάζεψα από τη θαλασσα αφού το έβρασα 3-4 φορες και πολύ καλο ξέπλυμα!!

χορταράκι εχω βάλει eleocharis αλλά δεν ξερω αν αντέξει διότι είμαι χωρίς co2. εκανα μια δοκιμή!!

 

για την λαμπα τ5 το ψαχνω, στα ποσά watt να κοιτάξω?? εχω τώρα περίπου 30w  

και κατι τελευταίο ποιες είναι οι ιδανικές μετρήσεις νερου στο ενυδρείο??

gh

kh

ph

cl2

no3

?

ευχαριστώ ολους σας για τις πληροφορίες που μ δίνετε !!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Dimitris Guide έγραψε:

εχω βάλει υπόστρωμα της σερα, περίπου 5-6 πόντους από πισω με μια κλήση έως δυο πόντους μπροστά.

από πάνω εχω ρίξει χαλίκι μαύρο  2-3 πόντους που μάζεψα από τη θαλασσα αφού το έβρασα 3-4 φορες και πολύ καλο ξέπλυμα!!

Πηρες το υποστρωμα της SERA....Διάβασες για τη χρηση του; Λεει, οτι απο πανω πρεπει να βαλεις τουλαχιστον 4 εκ χαλικιου με κοκκομετρια 1-2 mm, εσυ εβαλες παρα πολυ χοντρο χαλικι και απο την θαλασσα ειναι ακαταλληλο για το φυτεμενο, γιατι ειναι ασβεστολιθικο και θα ανεβασει τις σκληροτητες νερου, που δεν το θελουμε.

Τα χαρτακια ειπαμε - να πανε στο ραφι. Μονο στα περιπου δειχνουν. Το πιο βασικο τωρα για σενα να παρεις ενα τεστ για να μετρησεις αμμωνια. πχ https://www.aquario.gr/product/sera-ammonium-ammonia-test-nh4-nh3/

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/403-metrhseis_nerou/2091-sera-nh4-nh3-test-60-test-4001942049108.html

και βγαλε το χαλικι, που εβαλες και βαλε χαλαζιακο χαλικι 1-3 mm πανω απο υποστρωμα της SERA. Πως θα το καταφερεις, δεν ξερω....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...