Jump to content

αναπαραγωγη kribiensis


Recommended Posts

καλημερα σε ολους. θα ηυελα να με διαφωτισει καποιος στο τι πρεπει να κανω για να καταφερουν να ζευγαρωσουν ενα ζευγαρι κριμπσ που εχω στι ενυδρειο μου

εχω ενα αρσενικο και δυο θυληκα .με το ενα θυληκο πανε συνεχεια μαζι πιστευω ισως ειναι ζευγαρι ,το αλλο ολο κρυγεται γιατι το τσιμπανε -ειδικα το θυληκο-

τους εβαλα μια φωλια καρυδα ,πανε δλδ πολλες φορες τη νυχτα βλεπω το αρσενικο ειναι μεσα αλλα το θυληκο οχι.αλλες φορεςς βλεπω πχ σημερα το πρωι το θυληκο ηταν μεσα και εβγαζε χαλικακια και δεν εχω καταλαβει αν ειναι σε καλο δρομο η οχι

το ενυδρειο ειναι 240λ φυτεμενο ,με αλλα ψαρια αναμεσα σε αυτα 3 synodontis που βλεπω τους ενοχλουν επειδη ειναι γενικως πολυ δραστιριοι και μπαινουν και μεσα στην φωλια 

αν θελει να μου πει καπποιος καποια αποψη για το τι αλλο μπορω να κανω θα το εκτιμουσα

 

Έγινε επεξεργασία - Τασος Γιαλουρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε εσένα .

Προσωπικά δεν έτυχε να έχω αυτά τα ψάρια πότε μου. 

Αυτό που γνωρίζω όμως είναι ότι όταν δημιουργηθεί ζευγάρι το ζευγάρωμα είναι πανεύκολο .

Βέβαια το μεγάλο σου πρόβλημα κατ΄εμέ  και η βασική αίτια είναι αυτά τα 3 synodontis . Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ζευγάρωμα .

Ρίξε σε παρακαλώ πολύ αν θέλεις και μια ματιά στο προφίλ του ψαριού

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Τασος Γιαλουρης έγραψε:

καλημερα σε ολους. θα ηυελα να με διαφωτισει καποιος στο τι πρεπει να κανω για να καταφερουν να ζευγαρωσουν ενα ζευγαρι κριμπσ που εχω στι ενυδρειο μου

εχω ενα αρσενικο και δυο θυληκα .με το ενα θυληκο πανε συνεχεια μαζι πιστευω ισως ειναι ζευγαρι ,το αλλο ολο κρυγεται γιατι το τσιμπανε -ειδικα το θυληκο-

τους εβαλα μια φωλια καρυδα ,πανε δλδ πολλες φορες τη νυχτα βλεπω το αρσενικο ειναι μεσα αλλα το θυληκο οχι.αλλες φορεςς βλεπω πχ σημερα το πρωι το θυληκο ηταν μεσα και εβγαζε χαλικακια και δεν εχω καταλαβει αν ειναι σε καλο δρομο η οχι

το ενυδρειο ειναι 240λ φυτεμενο ,με αλλα ψαρια αναμεσα σε αυτα 3 synodontis που βλεπω τους ενοχλουν επειδη ειναι γενικως πολυ δραστιριοι και μπαινουν και μεσα στην φωλια 

μου εχει κανει εντυπωση πως τα βραδια βρισκεται μεσα στη φωλια το αρσενικο ,ενω το θυληκο καθεταιι σε διαφορετικο μερος....

αν θελει να μου πει καπποιος καποια αποψη για το τι αλλο μπορω να κανω θα το εκτιμουσα

 

 

IMG_20210124_165721.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα 3 synodontis,αν σε ενδιαφέρει η γέννα. Η φωλια που βλέπω μια χαρά είναι και οτι το ψάρι την καθαρίζει είναι καλό σημάδι

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...