Jump to content

Καραντινα(platy-guppy)


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, σημερα ειχα ενα προβλημα με ενα απο τα πλατυ.

Πριν 2 εβδομαδες περιπου πηγα και αγορασα 3 πλατυ που ειχε το πετ σοπ της

πολης μου. Προχθες πηρα επισης και 5 guppy( 4θ-1αρ).Την ωρα που διαλεγα τα ψαρια ,ζητησα να ριξει λιγο τροφη

και ετσι προφανως πηρα τα πιο ζωηρα.

 

Η μονη διαφορα ηταν πως τα πλατυ δεν ξερω για ποσο καιρο ηταν στο πετ σοπ.Τα guppy με το που τα πηγαν

στο πετ σοπ τα πηρα( δεν ηθελα να κατσουν ουτε μιση μερα σε αυτα τα νερα), πρωι πηγαν-μεσημερι τα ειχα παρει.

 

Το ενα πλατυ λοιπον σημερα μας αποχαιρετησε, μεχρι προχθες ηταν καλα. Ολα τα αλλα ψαρακια δειχνουν να ειναι  καλα....και θελω να πιστευω πως οντως ειναι.

Η μονη θεραπεια (για τυχον παρασιτα) ηταν αυτη με το αλατι,που ξερω πως και τα guppy αλλα και τα platy  την αντεχουν μια χαρα.

Αλλαγες νερου κανω καθε 2 μερες 50%, ταιζω μια φορα την μερα και λιγο.

 

Το ψαρακι λετε να ειχε κατι απο πριν που να το εμφανισε χθες? Ή κατι εχουν τα guppy  που του το κόλλησαν?

 

Λιτρα καραντινας : 40

Link to comment
Share on other sites

Για το πλατύ χωρίς κάποιες ενδείξεις δεν μπορώ να σου πω το λόγο που παιθανε αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν έπρεπε ο πετσοπας να σου πουλήσει ψάρια που μόλις ήρθαν στο μαγαζί. Κανονικά απ'όσο ξέρω τα κρατάνε 3-4 μέρες να δούνε πως πάνε και μετά τα δίνουν γιατί είναι ήδη ταλαιπωρημένα από το ταξίδι τα βάζουν στο ενυδρείο και την ίδια μέρα ξανά τα ίδια. Πόσο ν αντέξουν τα ζωντανά.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος perse4ss έγραψε:

Για το πλατύ χωρίς κάποιες ενδείξεις δεν μπορώ να σου πω το λόγο που παιθανε αλλά αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι δεν έπρεπε ο πετσοπας να σου πουλήσει ψάρια που μόλις ήρθαν στο μαγαζί. Κανονικά απ'όσο ξέρω τα κρατάνε 3-4 μέρες να δούνε πως πάνε και μετά τα δίνουν γιατί είναι ήδη ταλαιπωρημένα από το ταξίδι τα βάζουν στο ενυδρείο και την ίδια μέρα ξανά τα ίδια. Πόσο ν αντέξουν τα ζωντανά.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δικια μου επιλογη ηταν αυτη?, εγω απο την αλλη πιστευω πως δεν πρεπει να μεινουν ουτε λεπτο σε νερο που υπαρχουν αλλα 20-30 ψαρια.

Απο το να πεθανουν πιστευω πως ειναι καλυτερα να ταλαιπωρηθουν μοναχα μια μερα.

Μπορει να ειμαι και λαθος.

Την κυρια που εχει το πετ σοπ την ξερω και η ιδια  συμφωνησε  πως θα ηταν καλυτερο να τα παρω κατευθειαν. Με εχει αποτρεψει πανω απο 5 φορες να παρω

ψαρια μονο και μονο για να περιμενω να ερθουν καινουργια και να τα παρω κατευθειαν.

 

Το πλατυ καθοταν στον πατο και γενικα δεν κολυμπουσε, ετρωγε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τους κάνεις προληπτική αλατοθεραπεία?

Εγώ αρχικά θα τα έβαζα απλά στην καραντίνα (με ειδικό ενυδρειακό αλάτι στην προβλεπόμενη αναλογία ή stress coat). Δεν είναι σπάνιο τα ψαράκια να μην αντέξουν την αλλαγή περιβάλοντος και τις αναπόφευκτες μεταβολές συνθηκών (ακόμη και με την απαραίτητη προσαρμογή).

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος CptMario έγραψε:

Αν κατάλαβα καλά τους κάνεις προληπτική αλατοθεραπεία?

Εγώ αρχικά θα τα έβαζα απλά στην καραντίνα (με ειδικό ενυδρειακό αλάτι στην προβλεπόμενη αναλογία ή stress coat). Δεν είναι σπάνιο τα ψαράκια να μην αντέξουν την αλλαγή περιβάλοντος και τις αναπόφευκτες μεταβολές συνθηκών (ακόμη και με την απαραίτητη προσαρμογή).

Ναι κανω αλατοθεραπεια.

Τα πλατυ ειναι στην καραντινα εδω και 2 εβδομαδες περιπου,τα γκαπυ οπως

ειπα ηρθαν παραπροχθες.Τωρα, μπορει να εκανα την λαθος κινηση να τα παρω κατευθειαν

αλλα δεν βλεπω να εχουν καποιο προβλημα. Το προβλημα μου ειναι γιατι πεθανε το ενα πλατυ

2 μερες μετα αφου ειχα βαλει τα guppy.Υπαρχει περιπτωση να το κολλησαν κατι και να πεθανε μεσα σε 2 μερες? Ή το ψαρακι ειχε κατι απο πριν?(πχ καψιμο απο αμμωνια)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...