Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο, πρόβλημα με φυτά!!!


Recommended Posts

πριν 52 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Θάνο το πρώτο είναι Led φωτιστικό ενώ το δεύτερο είναι Τ5. Διάβασε λίγο το παρακάτω για να καταλάβεις τις ανάγκες σου. 

Η λάμπα σου δεν γράφει πόσα wat είναι ;

 

@marinosΚαλημέρα,

Δυστυχώς η λάμπα μου δε γράφει τίποτα. Πρέπει να είναι μια πολύ οικονομική κινέζικη λάμπα που ήταν πακέτο με το ενυδρείο. 

Ομολογώ πως όταν πρωτοδιαβασα το άρθρο του Χρήστου είχα μπερδευτεί με όλα αυτά για τον φωτισμό αλλά τώρα που έχω μια καλύτερη εικόνα νομίζω πως κατάλαβα. 

Οι λάμπες κάποια στιγμή χάνουν τη φωτεινότητα τους. Αν αγοράσουμε led δε θα μπορούμε να αντικαταστησουμε τα στοιχεία του οπότε πετάμε όλο το φωτιστικό και ψάχνουμε για καινούργιο. Αν πάρουμε φωτιστικό με Τ5 απλά αλλάζουμε την λάμπα... Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. 

Αν πούμε πως το δικό μου ενυδρείο είναι 60 λίτρα, χρειάζομαι 2300 Lumen, Kelvin 5000-6500 και CRI πάνω από 80. 

Που θα βρω ένα τέτοιο φωτιστικό που να μη κάνει 200 ευρώ... ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Thanoslim έγραψε:

@marinosΚαλημέρα,

Δυστυχώς η λάμπα μου δε γράφει τίποτα. Πρέπει να είναι μια πολύ οικονομική κινέζικη λάμπα που ήταν πακέτο με το ενυδρείο. 

Ομολογώ πως όταν πρωτοδιαβασα το άρθρο του Χρήστου είχα μπερδευτεί με όλα αυτά για τον φωτισμό αλλά τώρα που έχω μια καλύτερη εικόνα νομίζω πως κατάλαβα. 

Οι λάμπες κάποια στιγμή χάνουν τη φωτεινότητα τους. Αν αγοράσουμε led δε θα μπορούμε να αντικαταστησουμε τα στοιχεία του οπότε πετάμε όλο το φωτιστικό και ψάχνουμε για καινούργιο. Αν πάρουμε φωτιστικό με Τ5 απλά αλλάζουμε την λάμπα... Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. 

Αν πούμε πως το δικό μου ενυδρείο είναι 60 λίτρα, χρειάζομαι 2300 Lumen, Kelvin 5000-6500 και CRI πάνω από 80. 

Που θα βρω ένα τέτοιο φωτιστικό που να μη κάνει 200 ευρώ... ???

Δείτε κ αυτό το άρθρο που βρήκα ψάχνοντας... 

 

https://el.co2art.eu/ιστολόγια/blog/Ενυδρείο-16162872-φωτισμένο-α-φυτευμένο

Link to comment
Share on other sites

Θάνο ,αν θυμάμαι- που θυμάμαι καλά ήθελες ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά στην αρχή έτσι ;

Δώσε λοιπόν στην Ναταλία να καταλάβει οτι δεν  έχεις απαιτήσεις σε φωτισμούς CO2 κτλ. 

Στην δική σου περίπτωση και φωτιστικό γραφείου μας κάνει,

Αν πας σε ισχυρό φωτισμό σίγουρα θα χρειαστείς CO2 και επειδή θα μπεις στην διαδικασία την Α/Ο κτλ.

Φοβάμαι οτι αρχίζεις και μπερδεύεσαι και έχασες τον αρχικό σου στόχο.

Δώσε χρόνο στα φυτά σου και θα δεις το αποτέλεσμα που θέλεις . 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Thanoslim έγραψε:

@natateo, σ ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που κάνεις να ψάχνεις για χάρη μου!!! 

Πες μου τη γνώμη σου και γι αυτά ταδύο:  https://www.bluefishaquariums.gr/φωτισμος-ενυδρειου/led-lighting/φωτιστικό-led-deebow-dee-60d.html

 

https://www.aquario.gr/product/aqualight-t5-horizon-4x24-60-cm/

 

Το δεύτερο μου φαίνεται πως έχει πολλά watt... 

 

To πρωτο δεν εχει καθολου μπλε.... παραξενο....

Το δεύτερο ειναι πολυ δυνατο. Δεν το χρειαζεσαι. Το θεμα ειναι οτι εχεις καπακι στο ενυδρειο. Θα το βγαλεις;

Μπορεις να βαλεις αδιαβροχη λεντοταινια (50/50 RGB) μαζι με την λαμπα σου και θα ειναι μια χαρα.

Δες λιγο  αυτο- https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7461-twinstar-60b-rgb-22w-60-75cm-7461.html

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Θάνο ,αν θυμάμαι- που θυμάμαι καλά ήθελες ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά στην αρχή έτσι ;

Δώσε λοιπόν στην Ναταλία να καταλάβει οτι δεν  έχεις απαιτήσεις σε φωτισμούς CO2 κτλ. 

Στην δική σου περίπτωση και φωτιστικό γραφείου μας κάνει,

Αν πας σε ισχυρό φωτισμό σίγουρα θα χρειαστείς CO2 και επειδή θα μπεις στην διαδικασία την Α/Ο κτλ.

Φοβάμαι οτι αρχίζεις και μπερδεύεσαι και έχασες τον αρχικό σου στόχο.

Δώσε χρόνο στα φυτά σου και θα δεις το αποτέλεσμα που θέλεις . 

@marinosΚαλησπέρα φίλε, πολύ καλά θυμάσαι. Έτσι είχαμε πει κ με αυτόν τον γνώμονα πήραμε τα φυτά. Αλλά από την τρίτη ημέρα που έβαλα τα φυτά κ άρχισαν να σαπίζουν τρόμαξα πως θα τα έχανα όλα. Γι' αυτό άρχισα το ψάξιμο στο τι φταίει. Ευτυχώς με τη βοήθεια της @natateoάρχισα τις αλλαγές του νερού κ πιστεύω πως το σταμάτησα λίγο. Εν τω μεταξύ αγόρασα co2 κ το ξεκίνησα από σήμερα.

Λόγω του ότι έχω εύκολα φυτά αποφάσισα τελικά να μην αλλάξω φωτισμό για την ώρα. Βλέποντας κ κάνοντας. 

Για την ώρα λοιπόν προσπαθώ να σώσω τα εύκολα φυτά μου. Να συνεχίσω το στρώσιμο και κάποια στιγμή, χωρίς άγχος, να βάλω ψάρια. Τι ψάρια, ακόμη δε ξέρω!!! 

Όταν έρθει η ώρα τους θα σας τρελανω λίγο ακόμη!!! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, καλή Σαρακοστή σε όλη την ομάδα!!! Θα ήθελα να σας ζητήσω συγγνώμη που χάθηκα έτσι αλλά επαγγελματικές κ προσωπικές υποχρεώσεις δε μου επέτρεψαν να σας ενημερώσω σχετικά με το ενυδρείο μου.
Με τη βοήθεια του φίλου @marinos είχα πει να φτιάξω ένα low tech ενυδρείο για να κάνω μία αρχή. Κάποια στιγμή όμως μπερδεύτηκα κ έχασα τα αβγά με τα Πασχάλια!!! Άρχισαν να σαπίζουν τα φυτά που έβαλα χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί. Με τη βοήθεια της @natateoκαι του @makis206 ανακάλυψα πως έπρεπε να κάνω αλλαγές στο νερό και είδα πως άρχισε να σταματάει το σαπισμα.
Αφού έκανα μια πατάτα κ ανακάτεψα το χαλίκι με το υπόστρωμα, αποφάσισα με την βοήθεια ενός φίλου να αλλάξω υπόστρωμα και να ξεκινήσω από την αρχή.....!!!
Νερό, για την ώρα, παίρνω από μία δημόσια βρύση με PH: 7.4 
Σκληρότητα δε γνωρίζω μιας κ δεν έχω πάρει τεστ σκληρότητας. Παίρνουν πολλοί γνωστοί νερό από αυτή τη βρύση για το ενυδρείο τους κ δεν έχουν προβλήματα. Έχουν πολλά χρόνια κάποια δύσκολα ψάρια. Έχουν κάνει γέννες Δίσκων κ άλλα πολλά. Οπότε θεωρούν πως είναι ok το νερό. Έχω παραγγείλει φίλτρο αντίστροφης όσμωσης για το σπίτι για να ξέρω τι νερό θα έχω πάντα αλλά ακόμη δεν έχει έρθει. 
Έβαλα λοιπόν υπόστρωμα soil της ADA.. Αγόρασα ένα Led RGB 40W για φωτισμό. Πρόσθεσα CO2 (60 φουσκάλες το λεπτό). Θερμαντήρα στα 75W κ το κρεμαστό φίλτρο versamax 2 με βιολογικό υλικό και σφουγγάρι άνθρακα.
Για την πρώτη εβδομάδα έκανα καθημερινά αλλαγές 50% του νερού. Για την δεύτερη εβδομάδα έκανα ανά 2 ημέρες και τώρα ξεκινάω τις ανά εβδομάδα αλλαγές.
Προσθεσα κ άλλα φυτά (15 ειδών σύνολο)... Ελπίζω να μη το μπούκωσα!!! Το restart του ενυδρείου έγινε πριν 18 ημέρες κ οι μετρήσεις μου είναι οι έξεις: NH3: <0.15, NO2: 0.1, NO3: <25.
Ολα βαίνουν καλώς ως αυτή τη στιγμή. Τα φυτά μεγαλώνουν και δείχνουν υγιεί. Προσθεσα κ μερικά σαλιγκάρια Ramshor και Physa τα οποία άρχισαν να γεννάνε και να μου γεμίζουν το ενυδρείο σιγά σιγά....
Σας στέλνω κ μια φωτογραφία για να πάρετε μια γεύση κ αν έχετε χρόνο να μου πείτε τη γνώμη σας!!! 

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!! 

IMG_20210315_220914_1615839056057_1615909721077.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Thanoslim έγραψε:

Προσθεσα κ μερικά σαλιγκάρια Ramshor και Physa τα οποία άρχισαν να γεννάνε και να μου γεμίζουν το ενυδρείο σιγά σιγά....

Ολα καλα, εκτος Physa, που εβαλες..... Καποια απο αυτα τρωνε και τα φυτα.....Αν μπορεις, μαζεψε τα ολα. Τα ραμσχορν ειναι καλα παιδακια, αλλά μπορει να γινουν μεγαλο "κοπαδι". :D

Θελεις ακομα ενα drop cheker για να βλεπεις τα επιπεδα CO2 στο νερο. Απο ebay - μπορεις να βρεις και με 2,5€

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γινει ζουγκλακι το ενυδρειο!

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ολα καλα, εκτος Physa, που εβαλες..... Καποια απο αυτα τρωνε και τα φυτα.....Αν μπορεις, μαζεψε τα ολα. Τα ραμσχορν ειναι καλα παιδακια, αλλά μπορει να γινουν μεγαλο "κοπαδι". :D

Θελεις ακομα ενα drop cheker για να βλεπεις τα επιπεδα CO2 στο νερο. Απο ebay - μπορεις να βρεις και με 2,5€

Ωχ, λες @natateo??? Να σου πω την αλήθεια τα παρακολουθώ μήπως τρώνε φυτά αλλά δεν έχω δει κάτι. Ως τώρα τα βλέπω να γλύφουν όλες τις επιφάνειες...απο φύλα, βράχους, μέχρι τζάμια κ συσκευές... Άντε να τα μαζεψεις όλα αυτά τώρα... Χαχαχα

Θα προσπαθήσω κ ο Θεός βοηθός!!! 

Έχω παραγγείλει ένα drop cheker κ περιμένω να μου έρθει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Θα γινει ζουγκλακι το ενυδρειο!

Το κατάλαβα αργά... Θα δω τι θα κάνω με τα κλαδέματα... Το πολύ youtube φταίει!! 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...