Jump to content

 Τα DE FACTO ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ του ενυδρείου.


marinos

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη ανασταση σε ολους.

Ομορφο θεμα και με αρκετο χιουμορ που θα πρεπει να  ειναι στα Πρέπει του φορουμ παντα!

 

Στα προσωπικα μου, Δεν πρεπει,  ειναι το στρωσιμο με ψαρια ή αλλους ζωντανους οργανισμους, και διευκρινίζω οσο έμπειροι και αν είμαστε.

Δεν ειναι θεμα ικανότητας αλλα αρχής, μια που με τα διάφορα ζουμιά το μονο που καταφέρουμε ειναι να εχουμε ενα τεχνητό περιβάλλον που στην καλύτερη των περιπτώσεων θα ειναι να στρεσάρουμε τον φιλοξενούμενο. Υπαρχουν διαφορες τεχνικες αλλά ολες κρύβουν παγίδες και σοβαρούς κινδύνους! Διαχρονικά εχουμε κανει πολλές συζητήσεις περι του θέματος και εν τελη ο καθενας μας επιλέγει ελεύθερα εννοείτε....

 

Τα χαιρετίσματα μου σε ολη την παρέα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εάν είμαστε νέοι στο χόμπι, δεν βάζουμε ψάρια στο ενυδρείο εάν προηγουμένως δεν έχουμε δοκιμάσει τουλάχιστον από μια φορά τις εργασίες ρουτίνας (αλλαγή νερού, καθάρισμα φίλτρου, καθάρισμα ενυδρείου).

 

Δεν πειράζουμε τον εξοπλισμό του ενυδρείου από Σάββατο μεσημέρι μέχρι Κυριακή βράδυ. Εάν κάτι χαλάσει και απαιτείται άμεση αντικατάσταση, τα καταστήματα θα είναι κλειστά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(edited)
On 8/5/2024 at 11:09 ΠΜ, το μέλος -Christos- έγραψε:

Εάν είμαστε νέοι στο χόμπι, δεν βάζουμε ψάρια στο ενυδρείο εάν προηγουμένως δεν έχουμε δοκιμάσει τουλάχιστον από μια φορά τις εργασίες ρουτίνας (αλλαγή νερού, καθάρισμα φίλτρου, καθάρισμα ενυδρείου).

 

Δεν πειράζουμε τον εξοπλισμό του ενυδρείου από Σάββατο μεσημέρι μέχρι Κυριακή βράδυ. Εάν κάτι χαλάσει και απαιτείται άμεση αντικατάσταση, τα καταστήματα θα είναι κλειστά.

 

Σωστός στην πρώτη αλλαγή του φίλτρου με τα ψάρια μέσα έγινε πόλεμος μου άνοιξε και ένας βούρκος έκανε την εμφάνιση του

Επίσης

Να κάνουμε χρήση το νερό του δικτιού ύδρευσης (συχνά με τα χλώρια, τις περίεργες σκληρότητες και τα περίεργα ph) ενώ όταν πχ

ένα σύστημα τριών σταδίων αντίστροφης όσμωσης (με κόστος αγοράς από 40 ή  50 ευρώ)

με δύο προ φίλτρα και ένα φίλτρο μεμβράνης διαπερατότητας 0,0001 micronm) αφαιρεί τυχών βλαβερές ουσίες  χλώριο νιτρικά φυτοφάρμακα βακτήρια μικρόβια κλπ  μας κάνει για την δουλειά που το θέλουμε τέλεια,  άσε που μας γλιτώνει και από ένα κάρο ζουμιά διόρθωσης του νερού

 

 

Έγινε επεξεργασία - ant
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω λάθος διορθώστε με , αλλά το νερό απο RO είναι "νεκρό" και χρειάζεσε να τα προσθέσεις . Αλίως εκτός οτι το PH θα παει ταρταρα  θα είναι και ασταθές χωρις αλατα ως Buffer κτλ κτλ

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παράληψη δική μου αλλά το θεωρούσα αυτονόητο, ότι μιλούσα για ενυδρεία γλυκού νερού

 

Το νερό που βγαίνει από την όσμωση θα έχει μηδενική αγωγιμότητα έως 20 tds, πρακτικά δηλαδή νερό χωρίς άλατα, κάτι που είναι ιδανικό για όσους θέλουν ενυδρείο με ψάρια γκλυκού νερού.

Στην δική μου περίπτωση διορθώνει και το ph σε ουδέτερο 7αρι εκεί δλδ που το θέλω από 8,20 που μου δίνει συνήθως η βρύση

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ant said:

Παράληψη δική μου αλλά το θεωρούσα αυτονόητο, ότι μιλούσα για ενυδρεία γλυκού νερού

 

Το νερό που βγαίνει από την όσμωση θα έχει μηδενική αγωγιμότητα έως 20 tds, πρακτικά δηλαδή νερό χωρίς άλατα, κάτι που είναι ιδανικό για όσους θέλουν ενυδρείο με ψάρια γκλυκού νερού.

Στην δική μου περίπτωση διορθώνει και το ph σε ουδέτερο 7αρι εκεί δλδ που το θέλω από 8,20 που μου δίνει συνήθως η βρύση

Όχι ακριβως. Η όσμωση αφαιρεί σχεδόν τα πάντα. Το tds 20 δεν είναι ιδανικό για όλα τα συστηματα γλυκού νερου. 
 

το νερό όσμωσης είναι ένας λευκός καμβάς πάνω στο οποίο με συμπληρώματα ή αλάτια ή αποχλωριομενο νερό φτιάχνουμε ευκολα τις επιθυμητές μετρήσεις. 


 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

(edited)

 

Όλες οι μεγάλες εταιρίες του χώρου τα προωθούν σαν κατάλληλη χρήση ενυδρείου 

Πριν την αγορά του μίλησα διεξοδικά με καλό φίλο και συνάδελφο υπεύθυνο σε ένα από τα μεγαλύτερα εργαστήρια αναλύσεων της χώρας στα τρόφιμα και το θεωρώ σαν την καλύτερη επένδυση που έκανα από την αρχή στο χόμπι μας

 

για το αποταγμένο νερό καθαρή μορφή H2O  ναι συμφωνώ με την πολύ ωραία έκφραση λευκός καμβάς..  

 

Το λειτουργώ 3 με 4 μήνες

Για την ευεργετική χρήση του με απλό γκουγκλαρισμα μπορούμε να βρούμε τα πάντα δεν θα επεκταθώ άλλο βγαίνουμε και εκτός της ανάρτησης

 

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

 

https://www.greenaqua.gr/exoplismos/filtra-nerou/amtra-osmosis-system-190-detail

 

https://www.greenaqua.gr/exoplismos/filtra-nerou/amtra-osmosis-system-190-detail

 

https://www.skroutz.gr/c/2115/Technologikos-Exoplismos-Enydreiou.html?keyphrase=αντιστροφη+οσμωση

 

Έγινε επεξεργασία - ant
Link to comment
Share on other sites

(edited)

Αν δεν βάλεις αλάτια ή χημικά οπως τα λες είναι επικίνδυνο για PH Crash , γνώμη μου εκτός και αν το νερό σου έχει φωσφορικά νιτρικά κτλ κτλ  minimum ένα 30-50% νερό βρύσης ή αλατια...

Εγω που το νερό μου εχει tds 150-170 εχω την ώσμωση μόνο για συμπλήρωμα το καλοκαίρι.

 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

(edited)
πριν 7 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Αν δεν βάλεις αλάτια ή χημικά οπως τα λες είναι επικίνδυνο για PH Crash , γνώμη μου εκτός και αν το νερό σου έχει φωσφορικά νιτρικά κτλ κτλ  minimum ένα 30-50% νερό βρύσης ή αλατια...

Εγω που το νερό μου εχει tds 150-170 εχω την ώσμωση μόνο για συμπλήρωμα το καλοκαίρι.

 

Tι αλάτια ή χημικά και θεωρητικές ιστορίες για αγρίους διαβάζουμε , για ενυδρεία γλυκού νερού εδώ και 3,5 μήνες εφαρμογής παίρνω άριστες μετρήσεις σε ένα βαπόρι παραμέτρων στο νερό αντίστροφης όσμωσης του ενυδρείου …τι δεν καταλαβαίνουμε!!!

Να διαγράψουμε όλες τις εταιρείες με το επιστημονικό προσωπικό τους που εκτίθενται και πουλούν τα συστήματα αυτά για ενυδρεία και  να πούμε οτι πουλούν  παπάρες?    

 

Έγινε επεξεργασία - ant
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Χρησιμοποιείς μόνο νερό αντίστροφης όσμωσης στο ενυδρείο? Χωρίς προσθήκη νερού βρύσης? 

Link to comment
Share on other sites

(edited)

Καλησπέρα ναι ακριβώς μόνο νερό αντίστροφης όσμωσης .. απλά προσθέτω το vital Tetra  στο ένα ενυδρείο και το Αtisοn Betta spa στο άλλο με τον μονομάχο κάτι που θα έκανα είτε είχα νερό βρύσης είτε νερό όσμωσης  

Με Χρωματόμετρα (ψηφιακά φασματοφωτόμετρα)  μέτρησης νιτρωδών αλάτων και αμμωνίας στο χέρι και με πεχάμετρα ακριβείας με αρκετά κόστη να μετράμε όλους τους παραμέτρους σε νερό για ενυδρείο να διαβάζουμε θεωρίες χωρίς την  εμπειρία της εφαρμογής των όσων λέμε είναι δύσκολα διαχειρίσιμο συγνώμη

Έγινε επεξεργασία - ant
Link to comment
Share on other sites

(edited)
πριν 29 λεπτά, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Έχεις μετρήσει πότε Gh και Kh?? Τι είδους ψάρια έχεις?  

σε πολύ τακτική βάση....GH <3  και KH μηδέν  με 3

 

  εκτός του Betta.... Ζεβράκι Nτάνιο   Κορυδώρα Πυγμαίο    Κηχλίδα Tropheus duboisi    Πελβιχρώμη – Κριμπένσης(ή αλλιώς ο χάρος βγήκε βόλτα)  Ράσμπoρα Λάμπτσοπ    Τέτρα -Κοκκινοκέφαλο  Τέτρα Χήρα   Τέτρα Νέον   Κιχλίδα Μικρογεωφάγο   Κηχλίδα - Σάιφοτιλάπια ΦΡΟΝΤΟΣΑ    Ράσμπoρα  Φοίνικς    Μπόραρα Μπρίτζετι    Ράσμπoρα Γκάλαξι και όσα ξέχασα

Έγινε επεξεργασία - ant
Link to comment
Share on other sites

(edited)

Αν θεωρείς ότι κάτω από 4  kh οκ για ψάρια που δεν θέλουν  όξινο νερο, εγώ σταματάω εδώ. 

Ιδικά για φυτεμένο και όχι bare bottom Θεωρώ το 6 minimum. 

 

Τώρα αν μιλάς για άγριους δίσκους και ph 6.5 άντε να δεχτώ ένα 3 kh αλλά ΟΧΙ

 

ps δεν τα ξέρω όλα που έβαλες αν είδα καλά όσα αναγνώρισα θέλουν όξινο νερο. 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, ant said:

σε πολύ τακτική βάση....GH <3  και KH μηδέν  με 3

 

  εκτός του Betta.... Ζεβράκι Nτάνιο   Κορυδώρα Πυγμαίο    Κηχλίδα Tropheus duboisi    Πελβιχρώμη – Κριμπένσης(ή αλλιώς ο χάρος βγήκε βόλτα)  Ράσμπoρα Λάμπτσοπ    Τέτρα -Κοκκινοκέφαλο  Τέτρα Χήρα   Τέτρα Νέον   Κιχλίδα Μικρογεωφάγο   Κηχλίδα - Σάιφοτιλάπια ΦΡΟΝΤΟΣΑ    Ράσμπoρα  Φοίνικς    Μπόραρα Μπρίτζετι    Ράσμπoρα Γκάλαξι και όσα ξέχασα

Συγνώμη όλα αυτά τα εχεις στα ενυδρεία που αναφέρεις στο προφίλ σου; Σε καθαρη όσμωση;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κύριοι.... Όταν δημιούργησα το θέμα ζήτησα να γράψουμε όσο ποιο σύντομα γίνεται τα {δεν πρέπει του ενυδρείου} . Παρακαλώ πολύ @natateo να καθαρίσει το θέμα από τις αντιπαραθέσεις.

Αν θέλετε να συνεχίσετε τον διάλογο για την α/ο καλύτερα να ανοίξετε νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, marinos said:

Λοιπόν κύριοι.... Όταν δημιούργησα το θέμα ζήτησα να γράψουμε όσο ποιο σύντομα γίνεται τα {δεν πρέπει του ενυδρείου} . Παρακαλώ πολύ @natateo να καθαρίσει το θέμα από τις αντιπαραθέσεις.

Αν θέλετε να συνεχίσετε τον διάλογο για την α/ο καλύτερα να ανοίξετε νέο θέμα.

Ναι μπαμπά. Συγνώμη μπαμπά. 😇

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...