Jump to content

Βοήθεια για επιλογή λαμπτήρων Τ8 για φυτεμένο


Snap

Recommended Posts

Γειά σας και πάλι. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω ένα σετακι λαμπτήρων για φυτεμένο. Με μια μικρή αναζήτηση ξεχώρισα κάποιες και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για να μην κάνω καμιά χαζομάρα γιατί οι γνώσεις μου είναι λίγες. Οι λάμπες που ξεχώρισα είναι αυτές:

 

Sera plant color

Sera brilliant daylight

Sera tropic sun royal

 

Dennerle de lux special

Dennerle super color plus

Dennerle amazon day

 

Haquoss phytolux

Haquoss solarmax

 

Amtra tropical river

Amtra plant powet

 

Sylvania grolux

Sylvania aquastar

 

Και τέλος μια βασική απορία που έχω είναι η εξής. Τις λάμπες τις ανάβουμε και τις 2 μαζί ή μια το πρωί και μια το απόγευμα;; 

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Τις sylvania τις δουλευα στο παλίο μου ενυδρείο, με πολυ καλά αποτελέσματα αλλά σε Τ5. Οι Τ8 απο όσο θυμάμαι δεν έχουν την κατάλληλη δύναμη για να υποστηρίξουν ένα φυτεμένο, βέβαι εξαρτάται απο τι φύτα θέλεις να βάλεις. Αν θές εύκολα τυπου anubias κλπ τοτέ δεν πιστεύω οτι θα έχεις θέμα και με τις Τ8. Γιατί δεν σκέφτεσαι την αγορά LED, τύπου AMTRA LED GLASS? Σίγουρα ομως πρέπει να γνωρίζεις τι φυτά θέλεις να βάλεις, ώστε να σε βοηθήσουν και οι εμπειρότεροι στην σωστή επιλογή εξοπλισμού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα για led και για να πω την αλήθεια αυτήν που μου πρότεινες την είδα και την αποθήκευσα κιόλας στα αγαπημένα, αλλά αν μάθει η γυναίκα μου ότι θα δώσω αλλά 90 ευρώ νομίζω ότι θα πρέπει να με φιλοξενήσεις σπίτι σου για κάποιες μέρες.. Χαχαχα οπότε αποφάσισα ότι θα κάνω αναβάθμιση σε led σε 2ο χρόνο. Τώρα όσο για φυτά δεν έχω ιδέα, δεν ξέρω ποια είναι εύκολα και ποια δύσκολα ούτε πως μοιάζουν. Έδωσα προτεραιότητα να κάνω ένα όσο πιο σωστό στήσιμο μπορώ θεωρώντας ότι μετά δεν θα συναντήσω πολλές δυσκολίες στις επιλογές μου. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο?

Πόσες και τι μήκος είναι  οι λάμπες σου?

Επίσης με τι φυτά θα ασχοληθείς?

Ανακλαστήρες υπάρχουν?

 

Δώσε μας λίγες πληροφορίες παραπανω:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Διαστάσεις 100x30x40

2 λάμπες 90cm με ανακλαστήρες

Και όσο για φυτά δεν έχω ιδέα. Θα ξεκινήσω από εύκολα πάντως αλλά γνωρίζετε καλύτερα από μένα ότι το μικρόβιο του βιοτοπου αναπτύσσεται και σίγουρα μετά θα θέλω και πιο δύσκολα.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Snap έγραψε:

Καλημέρα, 

Διαστάσεις 100x30x40

2 λάμπες 90cm με ανακλαστήρες

Και όσο για φυτά δεν έχω ιδέα. Θα ξεκινήσω από εύκολα πάντως αλλά γνωρίζετε καλύτερα από μένα ότι το μικρόβιο του βιοτοπου αναπτύσσεται και σίγουρα μετά θα θέλω και πιο δύσκολα.. 

Σωστα το σκεφτεσαι και ξεκινας βημα-βημα.....ετσι θα μαθεις και θα δεις μεχρι που & σε ποσο βαθμο θα θελεις να σε απασχολει το ενυδρειο στην καθημερινοτητα σου......γιατι οσο πιο πολυ θα ανεβαινεις σε ''δυσκολα'' φυτά τοσο θα θες και αναλογο εξοπλισμο π.χ μπουκαλα Co2, ειδικα λιπασματα, φιλτρο A/O κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως στα έγραψε ο @corto maltese.

 

Στο τεχνικό κομμάτι τώρα, 90cm Τ8 φθορίου, αντιστοιχούν σε 30w. 2 τέτοιες λάμπες με ανακλαστήρες σε 100 περίπου καθαρά λίτρα, νομίζω θα αρκούν για "ευκολα" φυτά.  

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και απλές λάμπες εμπορίου, με μηδαμινό κόστος. Πχ μια 6500Κ και μια 4000Κ.

Ενδεικτικά δες εδώ .

 

Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις και ενυδρειακες, με μεγαλύτερο κόστος. Απλά έχε υπόψιν ότι κάθε 6-8 μήνες θα χρειάζονται αλλαγή.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Οπότε θα πάω σε μια επιλογή ανάμεσα σε amtra, haquoss ή sylvania που θα μου βγει το σετακι γύρω στο 25ευρο για ξεκίνημα. Και τελικά αυτές τις ανάβω ταυτόχρονα ή εναλλάξ μια πρωί μια απόγευμα;; Και τέλος για πιο απαιτητικά φυτά, πέραν του co2 και α/ο σε φωτισμό τι περισσότερο θα χρειαζόταν;; ρωτάω απο τώρα για ξέρω τι με περιμένει.. 

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ για την καθοδήγηση και τις συμβουλές σας 

Link to comment
Share on other sites

Μη τις σνομπάρεις τις απλές λάμπες. Τις δούλευα (Όπως και πολύ άλλοι) για χρόνια, με πολύ καλά αποτελέσματα. 

Και στο λέω αυτό, όχι μόνο για το οικονομικό, αλλά γιατί δεν ξέρω αν θα βρεις ενυδειακες εύκολα. Με την άνοδο των LED, έχει πέσει πολύ η αγορά των φθοριου. 

 

Ένα συνδυασμό πάντως που είχα δοκιμάσει για μια περίοδο και μου άρεσε οπτικά, ήταν aquastar και Grolux.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις σνομπάρω, απλά απο τον ενθουσιασμό μου προσπαθώ να φτιάξω κάτι καλό - σωστό. Γιαυτό και σας έχω ζαλίσει δηλαδή.. Χαχαχα

Κάτι κατάλαβα ότι θα βρω δύσκολα ενυδρειακες λάμπες αλλά αυτές που μου είπες τις είχα σταμπάρει ήδη και είναι οικονομικές σε σχέση με τις υπόλοιπες ενυδρειακες κατά πολύ. Κι εφόσον τις δούλευες κι εσύ ως έμπειρος νιώθω και ασφάλεια για την επιλογή τους. Απλά ακόμα δεν κατάλαβα αν τις ανάβω ταυτόχρονα και τις 2 μαζί. 

Κι όσο για τις απλές, έριξα ήδη πολύ ψάξιμο και αρκετό διάβασμα για τις ενυδρειακες για να ξεκινήσω πάλι τα ίδια για το ποιες απλές λάμπες είναι ιδανικές. Με καταλαβαίνεις.. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τις λάμπες τις δουλεύεις μαζί. Μπορείς βέβαια να ανάβει η μια πρώτα και μετά από μιση-μια ώρα να αναβει και η άλλη. Και αντίστροφα όταν σβήνουν. Κάτι σαν ανατολη-δυση. Αλλά στο μεγαλύτερο διάστημα και οι 2 μαζί. 

 

Αν στο μέλλον χρειαστεί αναβάθμιση ο φωτισμός, εδώ είμαστε. Μη σκας από τώρα για αυτό. Κάποια πατέντα θα βρεθει :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...