Jump to content

Ελάχιστα νιτρικά


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα rio125 με 5bolivian ram και 25 serpae σε βιοτοπικο προσέγγιση aquascape. Στο ενυδρειο έχω 2 εχινοδορους αμαζονικους μαζί με ένα κλαδάκι από τον έναν που έχει βγάλει άλλους 3 επάνω 6-7 κλαδάκια cabomba και stargrass. Ενώ η ανάπτυξη τόσο του εχινοδορου όσο και του σταργκρας είναι πολύ καλή το σταργκρας χαμηλά σε κάποια νέα φιλαράκια έχει αρχίσει να διαφανιζει(διάβασα ότι σημαίνει πως επηρεάζεται από την έλλειψη νιτρικών και αντιδρά έτσι) όπως και η cabomba έχει κιτρινίσει αν και στο σημείο που βρίσκεται ο φωτισμός είναι ελλιπέστατος. Το θέμα μου είναι τα νιτρικά μου όμως. Με αυτή την ιχθυοφορτιση και τάισματα 3 φορές την ημέρα με συνήθως τροφή να μένει στον πάτο εγώ μετράω νιτρικά κάτω του 2. Στην αρχή υπέθεσα ότι φταίνε οι συχνές αλλαγές νερού. Αλλά πως είναι δυνατό να φταιει η αλλαγη νερού αφού πριν 2 μέρες στην αλλαγη νερού να μέτρησα νιτρικά 1-2 και τώρα έχω πάλι 1-2. Τι μπορώ να κάνω για να τα ανεβάσω μέχρι το 7-8; Επίσης όταν πρωτολοκληρωθηκε ο κύκλος του αζώτου και μπήκαν ψαρια για 2-3 βδοαμδες μέτραγα νιτρικά γύρω στο 10. Αυτό ήταν πριν βέβαια να μπουν τα τόσα φυτά. Βάζω μερικές φωτογραφίες και περιμένω τα φωτα σας.

B2E48604-A06C-410F-A431-DA5DBB3F28EA.jpeg

9AEE4E29-3337-4F50-B400-CE8775EDFFD7.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές ακόμη.

1BE05E8B-64E1-41F5-BAE5-4A6AF8058961.jpeg

898C1343-5AA8-42F7-84A1-A9E818E8EAF2.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα antonium

Με τι τεστ μετράς και βγάζεις τα νιτρικά 1-2 ?? Hanna? 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με τα τεστ της salifert μετράω

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ληγμένο το τέστ ? Την έχω πατήσει με GH και μου έβγαζε ότι να'ναι

Το σίγουρο είναι πως τα νιτρίκα σου τα θες 5-10ppm , πήρε το μάτι μου κερατόφυλλο στις φώτο έχεις πολύ ? Είναι nutrient whore αυτό όπως και η egeria densa κοινώς ρουφήχτρες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλημέρα με τα τεστ της salifert μετράω

Για κάθε ενδεχόμενο τσέκαρε ημερομηνίες λήξης και ότι ακολουθείς σωστά τις οδηγίες. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι τα τεστ της salifert λειτουργούν καλύτερα για θαλασσινό ενυδρείο. Για γλυκό είναι καλύτερα της API. Όχι βέβαια ότι θα βγουν τπτ τρελές διαφορές μη νομίζεις. Απλά ίσως να έδειχνε λίγο παραπάνω. Αν και από ότι βλέπω έχει full φυτεμένο. Θα έλεγα να καθυστερήσεις και λίγο την επόμενη αλλαγή νερού να δεις και τι θα γίνει όσον αφορά το επίπεδο των νιτρικών

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Μήπως είναι ληγμένο το τέστ ? Την έχω πατήσει με GH και μου έβγαζε ότι να'ναι

Το σίγουρο είναι πως τα νιτρίκα σου τα θες 5-10ppm , πήρε το μάτι μου κερατόφυλλο στις φώτο έχεις πολύ ? Είναι nutrient whore αυτό όπως και η egeria densa κοινώς ρουφήχτρες 

Όχι όχι τα τεστ λήγουν το 23. Δεν είναι κερατοφυλλο αλλά cabomba και σκέφτομαι μήπως λειτουργεί σαν το κερατοφυλλο. Και εγώ θα ήθελα να τα ανεβάσω και δεν ξέρω τι να κάνω. Με έχει προβληματίσει.

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για κάθε ενδεχόμενο τσέκαρε ημερομηνίες λήξης και ότι ακολουθείς σωστά τις οδηγίες. Σε κάθε περίπτωση να ξέρεις ότι τα τεστ της salifert λειτουργούν καλύτερα για θαλασσινό ενυδρείο. Για γλυκό είναι καλύτερα της API. Όχι βέβαια ότι θα βγουν τπτ τρελές διαφορές μη νομίζεις. Απλά ίσως να έδειχνε λίγο παραπάνω. Αν και από ότι βλέπω έχει full φυτεμένο. Θα έλεγα να καθυστερήσεις και λίγο την επόμενη αλλαγή νερού να δεις και τι θα γίνει όσον αφορά το επίπεδο των νιτρικών

Σήμερα προμηθευτικά το τεστ κιτ της api το οποίο και περίμενα από όταν έστησα το ενυδρειο να το παραλάβει το μαγαζί που με εξυπηρετεί. Θα ξανάμετρήσω μόλις παω σπίτι. Γενικά φουλ φυτεμένο δεν το λες αλλά έχει κάποια φυτακια. Σήμερα είναι 3ημερα χωρίς αλλαγη. Αν οι μετρήσεις είναι σωστές τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για να ανεβάσω τα νιτρικά; Τα σκευάσματα γίνεται να τα αποφύγω;

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο? Γιατί μπορεί να μην είναι full φυτεμένο, αλλά έχεις ψάρια τα οποία είναι μικρά σε μέγεθος, οπότε δεν θα ανεβαίνουν εύκολα τα νιτρικά αν αλλάζεις π.χ. το 40% του νερού κάθε τρεις μέρες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα λιπάσματα δεν νομίζω να μπορείς να τα αποφύγεις  αργά ή γρήγορα θα παρουσιαστούν ελλήψεις, διότι μιλάμε για ένα κλειστό περιβάλλον , άρα τα φυτά σου δεν θα είναι υγιή άρα θα είναι η άλγες .

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή νερού χρησιμοποιείς νερό Αντίστροφης όσμωσης;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο? Γιατί μπορεί να μην είναι full φυτεμένο, αλλά έχεις ψάρια τα οποία είναι μικρά σε μέγεθος, οπότε δεν θα ανεβαίνουν εύκολα τα νιτρικά αν αλλάζεις π.χ. το 40% του νερού κάθε τρεις μέρες.

Η αλήθεια είναι ότι κάποια πριν λίγες μέρες είχα φτάσει σε αηδιαστικό σημείο συχνότητας θα έλεγα μπορεί να έκανα και κάθε μέρα. Αλλά τα νιτρικά δεν ανεβαίνουν παρολο που σταμάτησα τις αλλαγές νερού. Ένα 20-25% αλλαγη νερού κάθε μέρα έκανα περίπου για μια εβδομάδα. Αλλά μετράω νιτρικά τόσα όσα στην αλλαγη νερού. Δυο μέρες μετά την αλλαγη πάλι τα νιτρικά είναι τόσο χαμηλά. Είναι φυσιολογικό; Επίσης το κοπάδι μπήκε την τελευταία εβδομάδα και τα νιτρικά δεν ανέβηκαν καθόλου.

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Τα λιπάσματα δεν νομίζω να μπορείς να τα αποφύγεις  αργά ή γρήγορα θα παρουσιαστούν ελλήψεις, διότι μιλάμε για ένα κλειστό περιβάλλον , άρα τα φυτά σου δεν θα είναι υγιή άρα θα είναι η άλγες .

 

 

Δεν θέλω να τα φτάσω σε τέλειο σημείο μιας και πιστεύω πως και στο περιβάλλον τους σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες έλλειψης τόσο από φως στο βυθό αφού τα νεα φυτά θα καλύπτουν τα πιο χαμηλά όσο και από αλλά στοιχεία. Θα ήθελα απλά τα φυτά να διατηρούνται σε μια καλή κατάσταση και μια επαρκή ανάπτυξη.

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος Νικόλαξ έγραψε:

Στην αλλαγή νερού χρησιμοποιείς νερό Αντίστροφης όσμωσης;

Όχι όχι καθαρά νερό βρύσης απλά σίγουρα έχει πέσει λίγο μέσα στο ενυδρειο μιας και υπάρχουν πολλές ρίζες φύλλα και καρποί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά θα πας με μικρότερες και αραιότερες αλλαγές νερού έως ότου δούμε τι παίζει ανεξαρτήτως των λιπασμάτων. Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις και έξι ημέρες το ίδιο νερό (κάνοντας βέβαια καθημερινές μετρήσεις όσον αφορά τα τεστ για να μην ξεφύγεις). Σε τι σημείο θες να φτάνουν τα νιτρικά ιδανικά για αλλαγή νερού? Μπορείς να μου βγάλεις μια πανοραμική του ενυδρείου σου? Πόσα ψαράκια έχεις μέσα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Δεν θέλω να τα φτάσω σε τέλειο σημείο μιας και πιστεύω πως και στο περιβάλλον τους σίγουρα θα υπάρχουν κάποιες έλλειψης τόσο από φως στο βυθό αφού τα νεα φυτά θα καλύπτουν τα πιο χαμηλά όσο και από αλλά στοιχεία. Θα ήθελα απλά τα φυτά να διατηρούνται σε μια καλή κατάσταση και μια επαρκή ανάπτυξη.

 

Το περιβάλλον τους είναι και κάποιες χίλιαδες λίτρα παραπάνω, με αρκετές & διάφορες πηγές μάκρο και μίκρο θρεπτικών για τα φυτά σε σχέση πάντα με ένα ενυδρείο που προκειμένου να ανανεώσεις κάποια ιχνοστοιχεία (και αυτά όχι όλα) βγάζεις κάμποσα μάκρο με τις αλλαγές.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τα λιπάσματα ντε και σονυ :hehe: 

 

Εν αναμονή των νέων σου μετρήσεων   ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αναγκαστικά θα πας με μικρότερες και αραιότερες αλλαγές νερού έως ότου δούμε τι παίζει ανεξαρτήτως των λιπασμάτων. Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις και έξι ημέρες το ίδιο νερό (κάνοντας βέβαια καθημερινές μετρήσεις όσον αφορά τα τεστ για να μην ξεφύγεις). Σε τι σημείο θες να φτάνουν τα νιτρικά ιδανικά για αλλαγή νερού? Μπορείς να μου βγάλεις μια πανοραμική του ενυδρείου σου? Πόσα ψαράκια έχεις μέσα?

Αυτό θέλω να κάνω να αφήσω κάποιες μέρες το ενυδρειο χωρίς αλλαγές να δω πως θα πάει. Τα νιτρικά θα ήθελα να φτάνουν μέχρι το 7-8 και στην χειρότερη κοντά στο 10. Το ενυδρειο έχει μέσα 5bolivian ram που θέλω να τα κάνω 4 και 25 serpae tetra. Επίσης το κοπάδι μπήκε πρόσφατα και παρόλα αυτά το ενυδρειο από άποψη τιμών δεν επηρεάστηκε καθόλου. 

939F22FF-79CE-46F6-AAC2-11B253DDA940.jpeg

41C93A84-899B-437E-AB56-AED31024AFB3.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ πόσο γρήγορα νομίζεις θα ανεβάσει νιτρικά όταν τα "πολλά" νέα ψάρια τα έχεις μια βδομάδα, κάνεις συχνότατες αλλαγές, το φίλτρο σου έχει στρωθεί σωστά και πάει τρένο και έχεις και φυτά μέσα;;; Δώσε χρόνο στο σύστημα και κάνε τις αλλαγές σου εβδομαδιαίες 30-40%. 

Α και κάτι άλλο,

 

μην αγχώνεσαι, θα τον βρεί το δρόμο του το ενυδρείο σου, εξ άλλου πάει μια χαρα, υγιή ψάρια έχεις, γέννες (νομίζω μας είπες) έχες, κάτι έχεις κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

 

Το περιβάλλον τους είναι και κάποιες χίλιαδες λίτρα παραπάνω, με αρκετές & διάφορες πηγές μάκρο και μίκρο θρεπτικών για τα φυτά σε σχέση πάντα με ένα ενυδρείο που προκειμένου να ανανεώσεις κάποια ιχνοστοιχεία (και αυτά όχι όλα) βγάζεις κάμποσα μάκρο με τις αλλαγές.

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για τα λιπάσματα ντε και σονυ :hehe: 

 

Εν αναμονή των νέων σου μετρήσεων   ??

Καταλαβαίνω  ότι στο φυσικό περιβάλλον όλα είναι διαφορετικά μιας και σε ένα κλειστό σύστημα που φτιάχνουμε εμείς είναι απόλυτα λογικό να υπάρχει έλλειψη σε παρα πολλά στοιχεία που θα πρέπει να τα παρέχουμε με χημικό τρόπο για να μπορέσουμε να παρέχουμε έστω ένα μικρο κομμάτι από αυτά που θα έβρισκαν στη φύση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Ρε συ πόσο γρήγορα νομίζεις θα ανεβάσει νιτρικά όταν τα "πολλά" νέα ψάρια τα έχεις μια βδομάδα, κάνεις συχνότατες αλλαγές, το φίλτρο σου έχει στρωθεί σωστά και πάει τρένο και έχεις και φυτά μέσα;;; Δώσε χρόνο στο σύστημα και κάνε τις αλλαγές σου εβδομαδιαίες 30-40%. 

Α και κάτι άλλο,

 

μην αγχώνεσαι, θα τον βρεί το δρόμο του το ενυδρείο σου, εξ άλλου πάει μια χαρα, υγιή ψάρια έχεις, γέννες (νομίζω μας είπες) έχες, κάτι έχεις κάνει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

Περίμενα πως με την απότομη προσθήκη μιας ομάδας ψαριων σε ένα σύστημα που αντικειμενικά δεν είναι  ώριμο και σταθερό αφού είναι στην αρχή του θα έβλεπα μεταβολή στις τιμές. Θα το αφήσω με τις τόσο έντονες αλλαγές και θα περιμένω να δω πως θα κυλήσει.

Ναι τα ψαρια ευτυχώς πάνε σφαίρα και βγάζουν όλο και παραπάνω χρωμα και συμπεριφορεσ. Ναι μέχρι τώρα έχω 3 γέννες αλλά χωρίς καμία να φέρει ουριτσες. Μακαρι να είναι έτσι και να βρουν όλα την ισορροπία τους. Γενικά λόγο λίγου άγχους και λόγο λίγου ψυχαναγκασμόυ θέλω να πηγαίνουν όλα σφαίρα και στην εντέλεια. Αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν γίνεται πάντα αυτό 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Περίμενα πως με την απότομη προσθήκη μιας ομάδας ψαριων σε ένα σύστημα που αντικειμενικά δεν είναι  ώριμο και σταθερό αφού είναι στην αρχή του θα έβλεπα μεταβολή στις τιμές. Θα το αφήσω με τις τόσο έντονες αλλαγές και θα περιμένω να δω πως θα κυλήσει.

Ναι τα ψαρια ευτυχώς πάνε σφαίρα και βγάζουν όλο και παραπάνω χρωμα και συμπεριφορεσ. Ναι μέχρι τώρα έχω 3 γέννες αλλά χωρίς καμία να φέρει ουριτσες. Μακαρι να είναι έτσι και να βρουν όλα την ισορροπία τους. Γενικά λόγο λίγου άγχους και λόγο λίγου ψυχαναγκασμόυ θέλω να πηγαίνουν όλα σφαίρα και στην εντέλεια. Αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν γίνεται πάντα αυτό 

Όλοι αυτή την τελειότητα αποζητάμε....πολλές φορές το άγχος μας οδηγεί σε περιττές κινήσεις που φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα.

Χαλάρωσε και απόλαυσε το υπέροχο ενυδρείο σου...;)

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Αυτό θέλω να κάνω να αφήσω κάποιες μέρες το ενυδρειο χωρίς αλλαγές να δω πως θα πάει. Τα νιτρικά θα ήθελα να φτάνουν μέχρι το 7-8 και στην χειρότερη κοντά στο 10. Το ενυδρειο έχει μέσα 5bolivian ram που θέλω να τα κάνω 4 και 25 serpae tetra. Επίσης το κοπάδι μπήκε πρόσφατα και παρόλα αυτά το ενυδρειο από άποψη τιμών δεν επηρεάστηκε καθόλου. 

939F22FF-79CE-46F6-AAC2-11B253DDA940.jpeg

41C93A84-899B-437E-AB56-AED31024AFB3.jpeg

Έχεις αρκετά φυτά από ότι βλέπω και σε συνδυασμό με τις πολύ συχνές αλλαγές και το γεγονός ότι τα ψάρια σου είναι μικρά σε μέγεθος (άρα πολύ λίγοι ρύποι) και μπήκαν πρόσφατα, πολύ δύσκολα θα ανέβαιναν τα νιτρικά. Οπότε προχωράς όπως είπαμε ?, εκτός εάν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο για τα ψάρια σου που να απαιτεί κατ' εξαίρεση πιο τακτικές αλλαγές νερού (που δεν το νομίζω σε καμιά περίπτωση).

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Όλοι αυτή την τελειότητα αποζητάμε....πολλές φορές το άγχος μας οδηγεί σε περιττές κινήσεις που φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα.

Χαλάρωσε και απόλαυσε το υπέροχο ενυδρείο σου...;)

Συμφωνώ απόλυτα πως πρέπει να χαλαρώσω και να το αφήσω να βρει μόνο του μια ισορροπία.

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Έχεις αρκετά φυτά από ότι βλέπω και σε συνδυασμό με τις πολύ συχνές αλλαγές και το γεγονός ότι τα ψάρια σου είναι μικρά σε μέγεθος (άρα πολύ λίγοι ρύποι) και μπήκαν πρόσφατα, πολύ δύσκολα θα ανέβαιναν τα νιτρικά. Οπότε προχωράς όπως είπαμε ?, εκτός εάν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο για τα ψάρια σου που να απαιτεί κατ' εξαίρεση πιο τακτικές αλλαγές νερού (που δεν το νομίζω σε καμιά περίπτωση).

Τέλεια έτσι θα προχωρήσω όπως ειπαμε. Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που να απαιτούν απλά ήθελα να τα μπουσταρω όσο μπορώ για να ανέβουν όσο περισσότερο γίνεται χωρίς την χρήση σκευασμάτων για την φωτογράφηση για τον διαγωνισμό όπως ήθελα και το ίδιο να κάνω και με την κατάσταση του ενυδρείου. Αλλά προτιμώ να το αφήσω να ηρεμήσει να κυλήσει μόνο του και να βρει το δρόμο του. Γιατί δεν είναι ενυδρειο διαγωνισμού αλλά θέλω να είναι ένα σπίτι σωστό για τα ψαρια μου και ότι ζωντανό υπάρχει μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οπότε ξεκινάς έτσι, αφήνεις το θέμα ανοικτό για να ενημερωνόμαστε για τις εξελίξεις και ότι χρειαστεί είμαστε εδώ για να το λύσουμε?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ. Οπότε ξεκινάς έτσι, αφήνεις το θέμα ανοικτό για να ενημερωνόμαστε για τις εξελίξεις και ότι χρειαστεί είμαστε εδώ για να το λύσουμε?

Τέλεια ευχαριστώ πολύ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...