Jump to content

Φυτεμένο ενυδρείο 125 λίτρα


Recommended Posts

πριν 28 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Κοίτα να είσαι εσύ καλά στην υγεία σου και το ενυδρείο το ξαναστηνουμε. Δεν είναι κάτι αυτό. Τουλάχιστον τώρα είσαι καλά με την υγεία σου?

Ναι μια χαρα ειμαι! Το ενυδρειο μεσα εχει ακομη 9 ψαρια...εφτιαξα τα φιλτρα και ξαναεβαλα ξυλα πετρεσ κτλπ.

Ομως θα χρειαστω την βοηθεια σας στο στησιμο γιατι τα φυτα τα εβγαλα (ειχαν σχεδον σαπισει).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Ναι μια χαρα ειμαι! Το ενυδρειο μεσα εχει ακομη 9 ψαρια...εφτιαξα τα φιλτρα και ξαναεβαλα ξυλα πετρεσ κτλπ.

Ομως θα χρειαστω την βοηθεια σας στο στησιμο γιατι τα φυτα τα εβγαλα (ειχαν σχεδον σαπισει).

Αφού σου έζησαν και τόσα ψάρια μετά από τόσο μεγάλη περίοδο αποχής, μια χαράς είσαι άρχοντας ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι τώρα, είναι το ίδιο χωρίς τα φυτά....δεν ξέρω, δεν μου πολύ αρέσει...

IMG_20211106_185647.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Έτσι είναι τώρα, είναι το ίδιο χωρίς τα φυτά....δεν ξέρω, δεν μου πολύ αρέσει...

IMG_20211106_185647.jpg

Κάτσε να σου δώσουν καμιά σύμβουλοι οι έμπειροι φυτεμένοι εδώ, όπως η @Katrin και η @natateo. Κορίτσια....ορματε....?

Link to comment
Share on other sites

θα το δουμε....

Δεν προλαβα να πεταξω και καποια φυτα απο την προηγουμενη εβδομαδα....

Link to comment
Share on other sites

Ενα ομορφο scape θελει δουλιτσα. Ριξε μια ματια εδω - https://www.youtube.com/channel/UC828ir5Wo_NLHJDrZirloOg

και εδω- https://www.flickr.com/photos/viktorlantos/10905233084/in/photostream/

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω δεν είναι κάτι τρελό αλλά εμένα προς το παρόν μου αρέσει, επίσης τα ψαράκια δείχνουν να είναι καλύτερα.?

IMG_20211113_135942.jpg

IMG_20211113_135732.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω λιγο την βοηθεια σας. Ενα απο τα ψαρακια μετα απο ολο αυτο που εγινε,παρατηρω πως ολη μερα κρυβεται εκτος απο την ωρα του ταιζματος.Επισης κανει αποτομα τιναγματα πανω στα ξυλα (σαν να προσπαθει να ξυθει). Τι μπορει να εχει? Τα τεστ(υγρα) που εκανα δειχνουν οτι ολα ειναι φυσιολογικα. Υπαρχει πιθανοτητα να εχει παθει καψιμο απο νιτρωδη?

 

Ολα τα αλλα ψαρακια ειναι μια χαρα!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Καλησπερα, θελω λιγο την βοηθεια σας. Ενα απο τα ψαρακια μετα απο ολο αυτο που εγινε,παρατηρω πως ολη μερα κρυβεται εκτος απο την ωρα του ταιζματος.Επισης κανει αποτομα τιναγματα πανω στα ξυλα (σαν να προσπαθει να ξυθει). Τι μπορει να εχει? Τα τεστ(υγρα) που εκανα δειχνουν οτι ολα ειναι φυσιολογικα. Υπαρχει πιθανοτητα να εχει παθει καψιμο απο νιτρωδη?

 

Ολα τα αλλα ψαρακια ειναι μια χαρα!!

Υπαρχει περιπτωση να το "επιασε" καποιο πρωτοζωο, πχ Trichodina, costia κτλ, γιατι περασαν δυσκολα και ειναι τωρα ευπαθης σε ολες τις αρρωστιες γενικα.

Το ξυσιμο ειναι ενα συμπτωμα  και παρασιτικων νοσηματων και κακης ποιοτητας νερου. Δες αν πανω στο δερμα υπαρχουν καποιες γκρι ή ανοιχτοχρωμες "σκιες", σαν να μην φαινεται το χρωμα καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2021 at 12:10 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Υπαρχει περιπτωση να το "επιασε" καποιο πρωτοζωο, πχ Trichodina, costia κτλ, γιατι περασαν δυσκολα και ειναι τωρα ευπαθης σε ολες τις αρρωστιες γενικα.

Το ξυσιμο ειναι ενα συμπτωμα  και παρασιτικων νοσηματων και κακης ποιοτητας νερου. Δες αν πανω στο δερμα υπαρχουν καποιες γκρι ή ανοιχτοχρωμες "σκιες", σαν να μην φαινεται το χρωμα καθαρα.

Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει, δεν ειδα κατι στο δερμα του...ολο κρυβεται...

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει, δεν ειδα κατι στο δερμα του...ολο κρυβεται...

Αν τρωει καλα, ασ το. Αν οχι, θελει καραντινα και παρακολουθηση.

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2021 at 1:24 ΜΜ, NikosPapak13 said:

Καλησπερα, θελω λιγο την βοηθεια σας. Ενα απο τα ψαρακια μετα απο ολο αυτο που εγινε,παρατηρω πως ολη μερα κρυβεται εκτος απο την ωρα του ταιζματος.Επισης κανει αποτομα τιναγματα πανω στα ξυλα (σαν να προσπαθει να ξυθει). Τι μπορει να εχει? Τα τεστ(υγρα) που εκανα δειχνουν οτι ολα ειναι φυσιολογικα. Υπαρχει πιθανοτητα να εχει παθει καψιμο απο νιτρωδη?

 

Ολα τα αλλα ψαρακια ειναι μια χαρα!!

Καλημέρα αν και τώρα οιδα το ποστ ελπίζω να βοηθήσω να ξέρεις πως αυτό είναι ένδειξη στρες κατά μεγάλο βαθμό άστο να ηρεμήσει και τάιζε κανονικά εσύ απλά η μείωσε της ώρες φωτισμού αν είναι να χαλαρώσει 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εφαγε σμρ και χθες, να το βαλω καραντινα? Επειδη το χρωμα του ειναι μαυρο-ασπρο ειναι δυσκολο να δω αν εχει κατι στο δερμα του.Νομιζω παντως πως εχει κατι σαν μικρο χνουδι στο δερμα του και προσπαθει να ξυθει, δεν ειμαι σιγουρος ομως...

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Δεν εφαγε σμρ και χθες, να το βαλω καραντινα? Επειδη το χρωμα του ειναι μαυρο-ασπρο ειναι δυσκολο να δω αν εχει κατι στο δερμα του.Νομιζω παντως πως εχει κατι σαν μικρο χνουδι στο δερμα του και προσπαθει να ξυθει, δεν ειμαι σιγουρος ομως...

καραντινα και ξεκινας θεραπεια. Αν εχεις esha 2000, βαλε. Κανονικα σε ψαρια με μαυρο χρωμα ολα τα πρωτοζωα και μυκητες φαινονται πιο καλα. Μπορει να ειναι και βακτηριακη λοίμωξη...

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2021 at 1:48 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

καραντινα και ξεκινας θεραπεια. Αν εχεις esha 2000, βαλε. Κανονικα σε ψαρια με μαυρο χρωμα ολα τα πρωτοζωα και μυκητες φαινονται πιο καλα. Μπορει να ειναι και βακτηριακη λοίμωξη...

Τιποτα δεν αλλαξε, πλεον ειμαι σιγουρος πως ολο το ενυδρειο κινδυνευει απο καποιο ενδοπαρασιτο....Χθες ειχα 1 απωλεια και σημερα αλλες 2...Λιγο ελειψα και πανε ολα απο το κακο στο χειροτερο? Τεσπα, εχω ξεκινησει θεραπεια με flagyl σε ολο το ενυδρειο. Ξερετε τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Τιποτα δεν αλλαξε, πλεον ειμαι σιγουρος πως ολο το ενυδρειο κινδυνευει απο καποιο ενδοπαρασιτο....Χθες ειχα 1 απωλεια και σημερα αλλες 2...Λιγο ελειψα και πανε ολα απο το κακο στο χειροτερο? Τεσπα, εχω ξεκινησει θεραπεια με flagyl σε ολο το ενυδρειο. Ξερετε τι αλλο μπορω να κανω?

flagyl πιανει hexamita, δεν πιανει costia, oodinium και πολλα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

flagyl πιανει hexamita, δεν πιανει costia, oodinium και πολλα άλλα.

Ok, τι κανω τοτε? Ξερετε καποιο φαρμακο που τα πιανει και αυτα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Ok, τι κανω τοτε? Ξερετε καποιο φαρμακο που τα πιανει και αυτα?

esha 2000 + esha exit . Πρωτα κάνε μονο με esha 2000, μετα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...