Jump to content

Αναγνώριση λαθρεπιβατη


Recommended Posts

Εντόπισα το εικονιζόμενο αρχικά σε μια λάβα που έχω και εχθες πάνω σε ένα ξυλο. Στην αρχη νόμιζα πως ηταν υπολείμματα εκτοζον αλλά τώρα που το ειδα και στο ξυλο απόρησα. Έχει κανεις καμμία ιδέα;

62E70E9E-D4BC-484A-92E7-3709C4E041DF.jpeg

EC9268D1-5831-4F07-8D8C-8F2D0DF08EAB.jpeg

Link to comment
Share on other sites

κινούνται ή είναι ακίνητα

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω δει να κινούνται. Ειδικά αυτά που είναι στην λάβα δεν έχουν αλλάξει θεση εδω και καμμία βδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις κάποιο είδος μήλοσαλίγκαρο :) 

Link to comment
Share on other sites

Όχι μέσα υπάρχουν μόνο νεριτινες. Αφού τα μηλοσαλιγκαρα κάνουν τσαμπιά έξω από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αυγά από τους νεριτες είναι. Ξεκολλάνε δύσκολα και δεν πρόκειται να δεις μικρά γιατί αν δεν κάνω λάθος χρειάζονται υφάλμυρο νερό.

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς τα είπε ο προλαλήσας. Αυγα από τα Nerite είναι και εκτός του θετικού στοιχείου ότι χρειάζονται υφαλμυρο νερό για να εκκολαφθούν (άρα δεν θα γεμίσεις σαλιγκάρια) έχουν και αρκετά αρνητικά.
Ένα είναι ότι αν δεν τα ξύσεις από τα σημεία που τα αφήνουν θα τα βλέπεις μόνιμα εκεί. Άλλο είναι ότι φεύγουν σχετικά δύσκολα και επίσης, μπορούν να τα εναποθέσουν στα πιο απίθανα σημεία μέσα σε ένα ενυδρείο.
Το χειρότερο, μπορούν να αφήσουν πολλά με τον καιρό.. σε σημείο να μην σου αρέσει το ίδιο σου το ξύλο..

Σίγουρα καθαρίζονται αν έχεις υπομονή κάθε τόσο να το κάνεις, εμένα προσωπικά με κούρασε κι έβγαλα τα Nerite στο τέλος (χαρίστηκαν σε φίλο). Κρίμα για την υπέροχη δουλειά που έκαναν στο "σύστημα".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδες! Α παραγίνει το κακο θα τα αφαιρέσω ειδάλλως δεν με πειράζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...