Jump to content

Χρώμα φωτισμου => χρώμα κοραλλιών


phaerimm

Recommended Posts

Χαιρετώ τον πληθυσμό!

Τα τελευταία 10 χρόνια πολλλλλλλάααααα άλαξαν... βλέπω βίντεο από το Tidal Gardens (κάτω) και δείχνει ότι το ίδιο κοράλι σε διαφορετικά κελβιν και βλέπω τρελά πράματα!

Βλέπω ότι μπορώ να βάλω άλλο χρώμα στο μισό ενυδρείο και να έχω το ίδιο κοράλι 2 φορές και να μοιάζει σαν 2 διαφορετικά κοράλλια!

χοντρικά βλέπω ότι τα περισσότερα μαλακά δείχνουν καλύτερα σε ψηλά Κ , και τα υπόλοιπα σε χαμηλά...

 

Έχουμε εμπειρία με κάτι τέτοιο; (πρώτη φωτό σε 7.000κ και η δεύτερη 19.000κ)

 

image.thumb.png.3c63fd682f447be76418fa42923308ed.png

 

image.thumb.png.46f55bc0a3dee18dd53b8241198fd7d6.png

 

 

 

 

 

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντα το μπλε των λεντ δείχνει εξωγήινα τα χρώματα στα κοραλια, η σωστή φώτο είναι από πάνω. Όσο ποιο χαμηλα τα Kelvin τόσο ποιο εντός εισαγωγικών άχρωμο δείχνει. Στη φύση το 80 %των κοραλλιών είναι καφέ και πράσινα. Το λεντ προσφέρει αυτό και κυρίως το blue royal και οι Τ5 την σωστή διάχυση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι φωτογράφοι κοραλιων (όπως και το tidal gardens) χρησιμοποιούν φίλτρα στις μηχανές τους (πορτοκαλί η κίτρινο η και τα δύο μαζί) για να βγουν σωστές οι φωτογραφίες.

Και δεν νομίζω στο tidal gardens να έχουν τα κοραλια στο 7k φάσμα ,παρά μόνο για τεστ στην φωτογράφηση, πουθενά αλλού.

Ότι και να κάνεις με τον φωτισμό από την στιγμή που έχει και μπλε το φάσμα δεν υπάρχει περίπτωση να βγει σωστή φωτογραφία.. άρα μόνο με φίλτρο στην μηχανή η στο κινητό θα βγουν σωστές φωτογραφίες.

Και εγώ περιμένω τα φίλτρα που έχω παραγγείλει για το κινητο και θα βάλω φωτός να δείτε την διαφορά

 

 

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος michalos έγραψε:

Όλοι οι φωτογράφοι κοραλιων (όπως και το tidal gardens) χρησιμοποιούν φίλτρα στις μηχανές τους (πορτοκαλί η κίτρινο η και τα δύο μαζί) για να βγουν σωστές οι φωτογραφίες.

οπότε λες να μην ασχοληθώ με τα kelvin kai τον χρωματισμό των κοραλλιών παρα μόνο για την τροφή τους; Η εμφάνιση θα είναι ότι θα είναι ότι και να  κάνω εκτός αν φωτογραφίζω με χρωματικά φίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει πως θα βγουν στο φακό και όχι η ανάπτυξη και η υγεία  τους μπορείς να έχεις ότι φάσμα θέλεις ακόμα και κόκκινο..αλλιώς διάβασε ποιο φάσμα είναι αυτό που θέλουν τα κοραλια , κυρίως μπλε και uv θέλουν..

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με ενδιαφέρει να αναπτύσσονται και να είναι όμορφα στο μάτι, όχι τόσο στον φακό.

 

η red sea - που παίρνω σχεδόν ότι θα έχω από εκεί- έχει το κλασσικό μπλε για να ταίζει τα κοράλλια στο 90% των βατ της και το 10% λευκό για να τα βλέπουμε όμορφα. Νομίζω ότι θα είναι ταισμένα όπως και να έχει... 

 

αλλά από το βιντεάκι καταλαβαίνω ότι δεν είναι θέμα φακού, είναι θέμα φωτισμού... από την ίδια κάμερα έχει τραβίξει 35" ένα ένα κοράλλι αλλάζοντας σταδιακά τα κελβιν μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Σε τελείως διαφορετικα πράγματα γίνεται αναφορά. άλλο η απεικόνιση άλλο η ανάπτυξη και καλλιέργεια άλλο το κάθε κοραλλι. Αν πχ ένα κοράλλι είναι μώβ κάτω από μπλέ φάσμα θα δείχνει σκούρο, όπως και ένα κόκκινο. Δεν αναδεικνύει όλα τα χρώματα το ακτινικό φάσμα εξαρτάται από τις χρωμοπρωτεινες που έχει το κάθε κοραλλι. Το ότι μπορούμε να ρυθμίσουμε σε συγκεκριμένο φάσμα για να βγάλουμε φωτογραφίες είναι πάλι κάτι διαφορετικό. Όπως επίσης για το χρώμα που θα εδραιωθεί σε ένα κοράλλι έχει να κάνει με τα σταθερά θρεπτικά μας, τα trace elements στη στήλη και την ακτινοβολία που δέχεται μέσω φωτισμού και τόσο λόγο φάσματος αλλά και έντασης.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι, τα μπέρδεψα όλα μαζί...

 

για την τροφή εννοώ μόνο την τροφή από φως - και θεωρώ ότι με τις συγκεκριμένες λάμπες αν έχω την ίδια ποσότητα μπλε, όση ποσότητα λευκού και να έχω δεν έχει σημασίασ την τροφή, έχει σημασία στην εμφάνιση

 

Για την εμφάνιση είναι ο βασικός μου προβληματισμός.... αν τα μαλακά δεν δείχνουν καλά στα χαμηλά κελβιν και τα υπόλοιπα δείχνουν πολύ καλύτερα στα χαμηλά κέλβιν... μήπως πρέπει να αποφασίσω από πριν τι θα βάλω, ή να έχω 2 περιοχές στο ενυδρείο;

 

είναι 1,80 μήκος.... οπότε είναι εφικτό το ένα τρίτο να είναι διαφορετικό το φως.... νομίζω....

(για την φωτογραφία δεν ενδιαφέρομαι και τόσο)

Έγινε επεξεργασία - phaerimm
Link to comment
Share on other sites

Ίσως το καψω λίγο το θέμα μιλώντας τώρα. Αλλά είναι πολλαπλή συνθήκη. Ο χρωματισμός είναι σημαντικός για την βιωσιμότητα των κοραλλιών μαζί με το θέμα της ανάπτυξης τους. Αν και η επίδρασή του στην ανάπτυξη των κοραλλιών είναι περιορισμένη, η ένταση του φωτός είναι γνωστό ότι επηρεάζει την χρωματισμό των κοραλλιών και των συμβιωτικών αλγών τους. Μια πρόσφατη μελέτη έδειξε ότι η υψηλή ακτινοβολία, ιδιαίτερα στην περιοχή του μπλε φάσματος, ενισχύει τον χρωματισμό ορισμένων κοραλλιών μέσω της διέγερσης της παραγωγής φθοριζόντων πρωτεϊνών και χρωμοπρωτεϊνών. Αυτό μπορεί να εξηγηθεί από το γεγονός ότι οι φθορίζουσες πρωτεΐνες προστατεύουν τα κοράλλια από τις ρίζες οξυγόνου, τα οποία παράγονται σε υψηλότερες ποσότητες όταν η φωτοσύνθεση είναι πιο δραστική. Ταυτόχρονα, η υψηλή ακτινοβολία οδηγεί συχνά σε μειωμένη παραγωγή φωτοχρωστικού υλικού (π.χ. χλωροφύλλη) από το ζωογονάνθρακα, μειώνοντας την καφέ εμφάνιση των κοραλλιών. Ως εκ τούτου, η έκθεση των κοραλλιών σε υψηλά επίπεδα ακτινοβολίας μπορεί να αποτελέσει ένα σημαντικό βήμα στην ανάπτυξη κοραλλιών, καθώς στο χόμπι προτιμάμε πολύχρωμα κοράλλια. Μια καλή στρατηγική είναι η ανάπτυξη κοραλλιών σε χαμηλά επίπεδα ακτινοβολίας, ακολουθούμενη από μια σύντομη περίοδο υψηλής ακτινοβολίας. Μερικές φορές μπορούμε να παρέχουμε τέλειες συνθήκες φωτισμού, αλλά υπάρχει μια διαφορά στην εμφάνιση των κοραλλιών. Ο λόγος είναι ότι αυτά τα κοράλλια είναι διαφορετικά με διάφορους τρόπους, συμπεριλαμβανομένου του ότι έχουν διαφορετικές χρωμοπρωτεΐνες. Οι χρωμοπρωτεΐνες είναι οι πρωτεΐνες σημαντικές για τον προσδιορισμό του χρωματισμού. Μια εύκολη σύγκριση είναι αυτό που συμβαίνει με τα ανθρώπινα μάτια. Ίδιο είδος αλλά δεν έχουμε όλοι οιανθρώποι ίδιο χρώμα ματια. Αυτή η διαφορά στον χρωματισμό στα κοράλλια είναι αυτό που αποκαλούμε φθορισμό κοραλλιών. Αυτά τα κοράλλια θα απορροφούσαν το φως σε ένα ορισμένο μήκος κύματος στο φάσμα, αλλά θα το εκπέμψουν σε διαφορετικό μήκος κύματος και επομένως τη διαφορά στο χρωματισμό. Ο φθορισμός των κοραλλιών είναι σημαντικός για να προσφέρει ομορφιά στα reef μας. Μελέτες δείχνουν ότι έχουμε τον ισχυρότερο φθορισμό για φως στην περιοχή από 400 έως 450nm. Συνιστάται λοιπόν να παρέχουμε φως 400 έως 500nm για την προώθηση του φθορισμού των κοραλλιών. Το λευκό εμπεριέχει όλα τα φάσματα μέσα και συνήθως το χρησιμοποιούμε για να προσφέρουμε ισορροπία και ένταση. Εγκυκλοπαιδικά να προσθεσω τα
φασματα φωτισμου, δηλαδη τα καταλληλα nm (nanometer) που χρειαζονται στη φωτοσυνθεση τους τα συστατικα του κοραλλιου.
τα συστατικά αυτά είναι
1. chrorophyll A1
2. Chrorophyll B1
3. Violaxanthin 1
4. B Carotene 1
5. Lutein 1
6. chrorophyll A2
7. Chrorophyll B2
8. B Carotene 2
9. Violaxanthin 2
10.Violaxanthin 3 και
11.Lutein 2

Η chrorophyll A1 θέλει τα 417 nm για να αυξηθεί
Η Chrorophyll B1 θέλει τα 436 nm
Η Violaxanthin 1 θέλει τα 445 nm
Η B Carotene 1 Θέλει τα 447 nm και 587 nm
Η Lutein 1 θέλει τα 452 nm και 569 nm
Η chrorophyll A2 θέλει τα 655 nm
Η Chrorophyll B2 θέλει τα 625 nm
Η B Carotene 2 θέλει τα 475 nm και 587 nm
Η Violaxanthin 2 θέλει τα 475 nm
Η Violaxanthin 3 θέλει τα 425 nm
Η Lutein 2 θέλει τα 485 nm και 569nm

Με αυτό τον τρόπο μπορείς να προσεγγίσεις το φάσμα που χρειάζεσαι για να τρέξει το ενυδρείο. Όμως πλέον όλες οι εταιρείες τα έχουν μελετήσει και έχουν δώσει plug and play φωτιστικά φιλικά στη χρήση.


Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Η chrorophyll A1 θέλει τα 417 nm για να αυξηθεί
Η Chrorophyll B1 θέλει τα 436 nm
Η Violaxanthin 1 θέλει τα 445 nm
Η B Carotene 1 Θέλει τα 447 nm και 587 nm
Η Lutein 1 θέλει τα 452 nm και 569 nm
Η chrorophyll A2 θέλει τα 655 nm
Η Chrorophyll B2 θέλει τα 625 nm
Η B Carotene 2 θέλει τα 475 nm και 587 nm
Η Violaxanthin 2 θέλει τα 475 nm
Η Violaxanthin 3 θέλει τα 425 nm
Η Lutein 2 θέλει τα 485 nm και 569nm

έχεις υπόψη κάπου που να παντρέυει την προτείνη με το κοράλλι? ΓΙα παράδειγμα αν ξέρω ότι πάω καλά σε 400-450 πως μπορώ να επιλέξω κοράλλια με Violaxanthin 1&3 και Chrorophyll α1-B1 ???

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν το έκαψες καθόλου! αυτή την απάντηση έψαχνα .... ακόμα και αν δεν την είχα ρωτήσει!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος phaerimm έγραψε:

έχεις υπόψη κάπου που να παντρέυει την προτείνη με το κοράλλι? ΓΙα παράδειγμα αν ξέρω ότι πάω καλά σε 400-450 πως μπορώ να επιλέξω κοράλλια με Violaxanthin 1&3 και Chrorophyll α1-B1 ???

Η χαρακτηριστική ποικιλία χρωμάτων που παρατηρείται στα ζώντα βενθικά συστατικά ενός υφάλου οφείλεται κυρίως στη σειρά της φωτοσυνθετικής και φωτοπροστατευτικής χρωστικής που υπάρχει στα κύτταρα όπως είδη έχω αναφέρει, συμπεριλαμβανομένων διαφορετικών τύπων χλωροφύλλων, καροτενοειδών και ξανθοφύλλων. Πολλές από αυτές τις χρωστικές (ή ομάδες χρωστικών ουσιών) είναι κοινές μεταξύ των περισσότερων φωτοσυνθετικών οργανισμών. Η διάκριση που ζητάς δεν υπάρχει και δεν νομίζω οτι έχει και χρηστικότητα η λειτουργική σημασία. Τα κοράλλια του υφάλου συνήθως περιέχουν έναν αριθμό χρωστικών ουσιών, κυρίως λόγω της συμβιωτικής τους σχέσης με τα φωτοσυνθετικά dinoflagelates τους (ζωοξανθελη). Αυτές οι χρωστικές συνήθως ποικίλουν στην παρουσία και τη συγκέντρωση και επηρεάζουν τα φασματικά χαρακτηριστικά των κοραλλιών. Έχει μελετηθει η διακύμανση της σύνθεσης χρωστικής μεταξύ κοραλλιών και βρέθηκαν δεκάδες διαφορετικές χρωστικές ουσίες μεταξύ των κοραλλιογενών ειδών, συμπεριλαμβανομένων ορισμένων προϊόντων αλλοίωσης των κύριων χρωστικών. Αυτό υποδηλώνει ότι η χρωστική ουσία στα κοράλλια μπορεί να προσδιοριστεί γενετικά περισσότερο από ότι επηρεάζεται από τις επικρατούσες φυσικές συνθήκες του υφάλου, σε συγκριση με οτι επικρατει και σε ενα κλειστο σύστημα βλέπε τα ενυδρεία μας. Αν θες να μελετήσεις https://scholarspace.manoa.hawaii.edu/bitstream/10125/10536/1/uhm_ms_3908_r.pdf δες μια ερευνα πανω στα porites.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποπο!!! το είχα ξεχάσει αυτό!!! προσπαθούσα να το διαβάσω το 2009 νομίζω και δεν καταλάβαινα τίποτα έτσι όπως και τώρα... νομίζω απλά θα εμπιστευτώ το φωτιστικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...