Jump to content

Recommended Posts

πρωτα απ ολα χωρις CO2 δεν θα γινεται να κρατας αυτο το φυτο σε "φορμα".

Γενικα εχει αυτες τις ριζες. Αν ομως δεν υπαρχουν αρκετα θρεπτικα στο νερο, βγαζει πολλες παραπανο(ριζες)....

Μετρησεις νερου εχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

πρωτα απ ολα χωρις CO2 δεν θα γινεται να κρατας αυτο το φυτο σε "φορμα".

Γενικα εχει αυτες τις ριζες. Αν ομως δεν υπαρχουν αρκετα θρεπτικα στο νερο, βγαζει πολλες παραπανο(ριζες)....

Μετρησεις νερου εχεις κάνει;

Χωρίς co2 βγήκε εκτός νερού σε μια εβδομάδα ειδικά τις ώρες που άναβε το φως... Το κλάδεψα και μεταφυτευσα μετρισεις δεν έχω κάνει ακόμα περιμένω να μου φέρουν τα τεστ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Μανος Παπαχριστοπουλος έγραψε:

Χωρίς co2 βγήκε εκτός νερού σε μια εβδομάδα ειδικά τις ώρες που άναβε το φως... Το κλάδεψα και μεταφυτευσα μετρισεις δεν έχω κάνει ακόμα περιμένω να μου φέρουν τα τεστ...

Στην αρχη το soil κραταει το χαμηλο ΡΗ και κατι γινεται. Μετα απο 3-ς μηνες....θα δεις και μονος σου.

Αν θα κρατησεις το ΡΗ στα 6.8 με 7, κατι θα γινει. Χωρις νερο απο φιλτρο Α/Ο αυτο δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Στην αρχη το soil κραταει το χαμηλο ΡΗ και κατι γινεται. Μετα απο 3-ς μηνες....θα δεις και μονος σου.

Αν θα κρατησεις το ΡΗ στα 6.8 με 7, κατι θα γινει. Χωρις νερο απο φιλτρο Α/Ο αυτο δεν γινεται.

Το ph της βρύσης εδώ στην Αθήνα είναι 7.6 όταν μπει και κοντισιονερ πάει στα 7 δεν νομίζω να χρειαστεί νερό αντίστροφης όσμωσης...

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2021 at 10:15 ΜΜ, το μέλος Μανος Παπαχριστοπουλος έγραψε:

όταν μπει και κοντισιονερ πάει στα 7

Ποιο κοντισιονερ; δεν καταλαβα τι εννοεις.... Μηπως εννοεις βελτιωτικα νερου τυπου prime; Αν ναι, δεν κατεβαζουν το ΡΗ, αυτο γινεται μονο με CO2....

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά το αντιχλωριο που διάβασα λέει ότι ρυθμίζει το ph, το ίδιο ακριβώς λέει και το soil oti ρύθμιζει το ph... Δεν ισχύει κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλώριο πρακτικά καθόλου. Το soil πολύ ανεπαίσθητα και σε βάθος μηνών. Μόλις εξαντληθούν τα συστατικά του (συνήθως με την πάροδο εξαμήνου) παυει να επιρρεάζει το pH εντελώς. Γενικότερα μπορείς να παρακολουθείς το pH σου με ένα ηλεκτρονικό PHμετρο ή με υγρά τεστ (προτείνω της API και επειδή είσαι πάνω από 7, συγκεκριμένα χρειάζεσαι το high range pH).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...