Jump to content

Ember tetra


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Μετα από χρόνια είπα να ξαναγυρίσω στον χώρο και άρχισα πριν κάνα μήνα να στήνω ένα 55αρακι ενυδρείου που είχα από παλιά.Ετσι μετά το κύκλο του αζώτου (γύρω στις 25 μέρες πήρε για να μηδενιστούν και τα νιτρωδη) πήγα και αγόρασα ένα κοπάδακι ember tetra 4 και μετα από μια βδομάδα αλλά 4. Τις πρώτες μέρες συνύπαρξης τους ήταν όλα ήρεμα και ομαλά. Από εχθές δεν συμπεριφερονται σαν κοπάδι και εκτός από αυτό το ένα κάνει επιθέσεις στο άλλο. Τι μπορεί να φταίει; Οι μετρήσεις μου παραμένουν καλές. 

 

 

IMG_20210515_143712.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω για τα Emper Tetras νομίζω ότι πρόκειται για φυσιολογική συμπεριφορά, θέματα "κυριαρχίας" μεταξύ αρσενικών στο κοπάδι κυρίως..

Βέβαια μπορεί να παίζουν κι άλλα σενάρια όπως η διεκδίκηση χώρου αν το ενυδρείο είναι μικρό και τα άτομα πολλά, το ζευγάρωμα, το απλό παιχνίδι, το κυνήγι για το ποιος θα φάει περισσότερο - αν συμβαίνει τις ώρες που ταΐζεις φυσικά..



  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.. Επίσης από την πρώτη μέρα το ένα ψάρι έχει ποιο κόκκινο βραγχια σε σχέση με τα άλλα. Η συμπεριφορά του ειναι κανονική. 

NH4/NH3 είναι 0

ΝΟ2 είναι 0 

ΝΟ3 <25

Είναι κάτι φυσιολογικό η έχει κάποια ασθένεια; IMG_20210517_172433.thumb.jpg.aecc87ecf4b3761f74afa133746df621.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.. Επίσης από την πρώτη μέρα το ένα ψάρι έχει ποιο κόκκινο βραγχια σε σχέση με τα άλλα. Η συμπεριφορά του ειναι κανονική. 

NH4/NH3 είναι 0

ΝΟ2 είναι 0 

ΝΟ3 <25

Είναι κάτι φυσιολογικό η έχει κάποια ασθένεια; IMG_20210517_172433.thumb.jpg.aecc87ecf4b3761f74afa133746df621.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω κατι κακο....

Καθαρισε τα ξυλα με μια οδοντοβουρτσα και μετα κάνε αλλαγη νερου.

τα νιτρωδη και νιτρικα με ποια τεστ μετρας;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...