Jump to content

Nano reef brokklynella


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας,

 

Έχω ένα nano reef 50 ltr με ένα clown μέσα, ένα zoanthus, ένα μανιτάρι και μια blastomusa.  Πρόσφατα αγοράσα άλλο ένα clown και μια montipora. Το νέο clown μετά την προσαρμογή εμφάνισε brooklynela και πέθανε μέσα 2 ώρες με αποτέλεσμα να κολλήσει και ο προηγούμενος και να τον χάσω στο επόμενο 3ωρο. Σήμερα το πρωί παρατήρησα την montipora να έχει βγάλει κάτι σαν άσπρη  βλένα και έχει χάσει το χρώμα της και τα υπόλοιπα κοράλλια έχουν κλείσει στο κουκούλι τους και δεν ανοίγουν με τίποτα. Επίσης το ενυδρείο είχε θολώσει αλλά δεν είναι bacterial bloom γιατί έκανα αλλαγή νερού και καθάρισε. Να ενημερώσω ότι το ενυδρείο τρέχει 9 μήνες και από μετρήσεις είμαι:

 

Ph-8.1

Ca-450

Kh-8

Αλάτι- 1025

Mg-1500

Nh3-0

No2-0

No3-0.1

 

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε για να μην χάσω και τα κοράλλια ;;  

Παραθέτω και φωτογραφίες 

20210704_154040.jpg

20210704_154033.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Gobye έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας,

 

Έχω ένα nano reef 50 ltr με ένα clown μέσα, ένα zoanthus, ένα μανιτάρι και μια blastomusa.  Πρόσφατα αγοράσα άλλο ένα clown και μια montipora. Το νέο clown μετά την προσαρμογή εμφάνισε brooklynela και πέθανε μέσα 2 ώρες με αποτέλεσμα να κολλήσει και ο προηγούμενος και να τον χάσω στο επόμενο 3ωρο. Σήμερα το πρωί παρατήρησα την montipora να έχει βγάλει κάτι σαν άσπρη  βλένα και έχει χάσει το χρώμα της και τα υπόλοιπα κοράλλια έχουν κλείσει στο κουκούλι τους και δεν ανοίγουν με τίποτα. Επίσης το ενυδρείο είχε θολώσει αλλά δεν είναι bacterial bloom γιατί έκανα αλλαγή νερού και καθάρισε. Να ενημερώσω ότι το ενυδρείο τρέχει 9 μήνες και από μετρήσεις είμαι:

 

Ph-8.1

Ca-450

Kh-8

Αλάτι- 1025

Mg-1500

Nh3-0

No2-0

No3-0.1

 

Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε για να μην χάσω και τα κοράλλια ;;  

Παραθέτω και φωτογραφίες 

20210704_154040.jpg

20210704_154033.jpg

 

20210704_154019.jpg

20210704_154014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασίες εισαι οκ?   

Ακόμα και το νερό αλλαγής πρέπει να προσέχεις. Μπορει το ενυδρειο σου να εχει 25 πχ και το νερό αλλαγής να εχει 30. Σε 50 λτ η μεταβολή ειναι τεράστια.

 

Αν ολα πήγαιναν ρολόι  και ξαφνικά έγινε αυτο, πρέπει να δεις τι αλλαγή έκανες. Κάποιο φάρμακο? καποια δοσολογία λανθασμένη απο κάτι πχ τροφή, βακτηρια, ΝΟΡΟΧ κλπ. 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω να ταΐσω από Πέμπτη, βακτήρια βάζω κάθε 2 εβδομάδες microbe-lift , φάρμακα δεν έχω ρίξει τίποτα ποτέ. Τώρα για θερμοκρασία δεν έχω θερμόμετρο για να ξέρω, αλλά την κρατάω σταθερή με ανεμιστηρακια. Το νερό αλλαγής ήταν έτοιμο από την προηγούμενη εβδομάδα όποτε ήταν σε θερμοκρασία δωματίου δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα γιατί έκανα σήμερα αλλαγή Αφού είδα ότι είναι θολό το ενυδρείο. Κάνω αλλαγές 20% κάθε 2 εβδομαδες

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια πως την κρατάνε την θερμοκρασία σταθερή?  εχουν κοντρολερ πάνω τους για να δηλώνεις επιθυμητή θερμοκρασία?  Που και πάλι αν δουλεύουν συνέχεια πάει να πει οτι η επιθυμητή θερμοκρασία δεν φτάνει ποτέ. 

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Πάντως η αντίδρασή τους δηλώνει στρές απο κάποιο παράγοντα, 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Gobye έγραψε:

Τώρα για θερμοκρασία δεν έχω θερμόμετρο για να ξέρω,

πρωτη φορα ακουω για θαλασσινο χωρις θερμομετρο! 2€ εχει. Παρε χτες!

 

Link to comment
Share on other sites

Ενα λαθος που κανουν πολλοι ειναι οτι μετρανε αλατοτητα χωρις να εχουν κανει calibration στο refraktometer , με αποτελεσμα οι μετρησεις να ειναι τελειως λαθος!

Αφου εχει ανεμιστηρακια δεν πιστευω να ριχνουν και τοσο πολυ την θερμοκρασια που να πεφτει κατω απο 23-24 βαθμους λογω  ζεστης καλοκαιριου. Παντως οπως ειπαν το θερμομετρο ειναι απαραιτητο σε καθε ενυδρειο, στο θαλασσινο ακομα πιο πολυ γιατι οι παραμετροι και κυριως η θερμοκρασια ειναι νουμερο 1 σε βαθμο προτεροτητας!

Εκεινο που δεν μπορω να καταλαβω πως θολωσε το νερο αφου κανεις αλλαγες νερου σχετικα τακτικα

Θα σου προτεινα να κανεις καλυτερα 10% καθε εβδομαδα (αν μπορεις και 15% ακομα καλυτερα) παρα 20% καθε 2 εβδομαδες, ειδικα επειδη εχεις πολυ λιγα λιτρα και οι παραμετροι αλλαζουν πανευκολα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...