Jump to content

Αρχάριος και βοήθεια με το στήσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Ωραία ευχαριστώ.

 

Άδειασα το ενυδρείο. Έφτιαξα το hardscape. Του έβαλα λίγο περισσότερο χαλίκι. Έβαλα και λίγα φυτά και ξεκίνησα από την αρχή.

Ελπίζω να πάει καλά. 

 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα. Βάλε πολλα φυτα απο την αρχη και ανα 2-3 ημερες κάνε αλλαγες νερου.

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχου ιδεες απο ευκολα ενυδρεια :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την πρώτη προσπάθεια. 

Από ότι καταλαβαίνω σίγουρα θα χρειαστώ και άλλα φυτά. 

Πήρα Helanthium Tenellum ‘Green’ για μπροστά,  Cryptocoryne στη μέση δεξιά, Vallisneria πίσω και ειδικά προς το φίλτρο  (Αν και είναι πολύ λίγο μάλλον θέλω και άλλα) και αν θυμάμαι καλά Microsorum στο ξύλο.

Καμιά καλή πρόταση για να το βελτιώσω;

 

20210805_235842.thumb.jpg.9d52b9b08dd132944a0dd2192377c830.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θελεις και άλλα φυτα, ακομα τενελλουμ σιγουρα. κρυπτο χρειαζονται υψος υποστροματος 5+εκατοστα. Εχουν πολυ μεγαλες ριζες. Βαλε και άλλο χαλικι στ μεσαια ζωνη και πισω.

Πισω σηκωσε το ακομα 4-5 εκ τουλχιστον.

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2021 at 10:38 ΠΜ, natateo said:

Θελεις και άλλα φυτα, ακομα τενελλουμ σιγουρα. κρυπτο χρειαζονται υψος υποστροματος 5+εκατοστα. Εχουν πολυ μεγαλες ριζες. Βαλε και άλλο χαλικι στ μεσαια ζωνη και πισω.

Πισω σηκωσε το ακομα 4-5 εκ τουλχιστον.

 

οκ θα το δοκιμάσω αύριο που θα πάρω τα πράγματα που μου λείπουν.

τενελλουμ σίγουρα θέλω να γεμίσω όλη την μπροστινή μεριά από τέρμα αριστερά μέχρι την μέση, απλά πήρα ένα στην αρχή γιατί δεν υπολόγισα σωστά.

Θα βάλω σίγουρα Vallisneria και άλλα πίσω δεξιά, ενώ σκέφτομαι και πάνω στα ξύλα να βάλω και άλλα απλά δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω κάτι άλλο εκτός από το Microsorum.

 

Μπορώ να κάνω την προσθήκη χαλικιού αν αδειάσω το μισό ενυδρείο; Ή πρέπει να το αδειάσω πάλι όλο;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Μπορώ να κάνω την προσθήκη χαλικιού αν αδειάσω το μισό ενυδρείο; Ή πρέπει να το αδειάσω πάλι όλο;

Απλα ριξε το χαλικι απο πανω, δεν χρειαζεται τιποτα άλλο να κανεις.  Μην ανακατευεις υποστρωμα με χαλικι. Δεν βγαζεις τωρα τιποτα. Μια χαρα θα ειναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

H πιο βελτιωμένη έκδοση...

΄Έβαλα χαλίκι σχεδόν σε όλο το ενυδρείο ξεκινώντας απο τα 4εκ μπροστά, γύρω στα 7-8 στη μέση ενώ πίσω φτάνει σε κάποια σημεία και τα 15εκ.

Πήρα Vallisneria πίσω δεξιά και έχει γεμίσει φουλ, ενώ γέμισα τενελλουμ όλο το ένα τρίτο μπροστά. Η αλήθεια είναι οτι στην "κατηφόρα" θέλω να βάλω λευκό χαλίκι αλλά δεν βρήκα μικρή ποσότητα οπότε το έχω αφήσει. 

Τέλος πήρα και Vesicularia για δοκιμή ώστε να μην φαίνεται η ένωση μεταξύ των δύο ξύλων και το υπόλοιπο το έβαλα σε 2 σημεία που μου άρεσαν. 

 

Έχετε καμιά άλλη πρόταση βελτίωσης;

Επίσης άδειασα αρκετή ποσότητα νερού (80%) γιατι τα τενελλουμ με βασάνισαν στην τοποθέτηση. 

Ο κύκλος που έχω φτιάξει μέχρι τώρα χάθηκε; Είναι σαν να ξεκινάω απο την αρχή;

20210809_224026.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Ο κύκλος που έχω φτιάξει μέχρι τώρα χάθηκε; Είναι σαν να ξεκινάω απο την αρχή;

Δεν χανεται τιποτα. Βακτηρια πηρες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Δεν χανεται τιποτα. Βακτηρια πηρες;

 

Ναι βακτήρια βάζω καθημερινά σύμφωνα με αυτά που λεει η συσκευασία ενώ έχω προσθέσει και βιολογικό υλικό στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα. Όπως έχω γράψει και στο άλλο θεμα με τα φυτά έβαλα τα πρώτα 5 ember tetra εδώ και 3 μέρες. 

Τα άφησα χωρίς φως την πρώτη μέρα και είδα τα 2 από αυτά να ειναι τα πιο "ατίθασα" και τα άλλα 3 λίγο φοβισμένα. 

Εχθές το πρωί είδα τα 4 από αυτά να είναι αρκετά δραστήρια και το ένα να είναι φοβισμένο και χωμένο σε μια γωνία.  Ήδη από το βράδυ ξεκίνησαν τις βόλτες και τα 4 μαζί σε όλο το ενυδρείο ενώ και το φοβισμένο ξεκίνησε να βγαίνει μόνο του σιγά σιγά ενώ έφαγε κανονικά. Όμως το βράδυ παρατήρησα ότι ίσως το ένα από αυτά να του έκανε bullying. 

Σήμερα το πρωί τα πράγματα είναι χειρότερα για αυτό. Ενώ τα άλλα κοπαδιάζουν όλη την ώρα και δείχνουν αρκετά ευχάριστα και πιο πορτοκαλί στο χρώμα αυτό είναι κρυμένο στη γωνία ή πίσω από τις βαλλισνερίες ενώ και δεν έφαγε τίποτα σήμερα και το βλέπω να έχει γίνει γκρι από πορτοκαλί...

Τι να κάνω;

 

Τέλος οι μετρήσεις τις τελευταίες 3 μέρες είναι:

pH: 7,2
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Μέση Θερμοκρασία (°C): 24-25

 

 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

δεν έφαγε τίποτα σήμερα και το βλέπω να έχει γίνει γκρι από πορτοκαλί...

Δεν εχει σχεση με bulling, απλα ειναι αρρωστο. Να το βγαλεις , να το βαλεις σε ενα κουτι αποθηκευσης πλαστικο ή σε ενα μικρο ενυδρειο 10-20λ με νερο ενυδρειου και αεραντλια. και εκει θα του κάνεις θεραπεια με esha 2000.

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες τα μικρα ψαρακια δεν αντεχουν και ψοφανε.... Γιατι.. Ειναι πολυ απλα.... Στα μαγαζιά πολλες φορες τα εχουν σε πολυ κακες συνθηκες, πολλα ψαρακια μαζι, αρρωστα μαζι με υγιες... Τωρα μπηκες στο χορό.... Καπου ειχαμε ενα αρθρο για το πως να διαλεξουμε τα ψαρια.  θα δω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

πάντως για αρχή προσπάθησα να του βάλω τροφή να φάει μέχρι να αγοράσω τα πράγματα κ φοβήθηκε κ εφυγε απο εκείνο το σημείο. 

Από τότε καμία σχέση. Μαζί με τα άλλα όλη την ώρα αρκετά δραστήριο. Τρώει και δεν το βλέπω τόσο άχρωμο. Θα το αφήσω άλλη μια μέρα κ βλέπουμε. Ίσως ήταν αρκετά νωρίς δεν ξερω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...