Jump to content

Ρυθμιστης co2 και μπουκαλα πυροσβεστηρα


aspmos

Recommended Posts

Αυτος ο συνδιασμος μπουκαλας 2 κιλων σε καταστημα με ειδη πυροσβεσης με αυτον τον ρυθμιστη ταιριαζει (εχω σημειωσει το πιο κοντινο σπειρωμα που εχουν);
Περα απο σωληνακια, ανεπιστροφη, διαχυτη θελω κατι αλλο;

Επισης για το τελος που γραφει "Απαιτείται μειωτής πίεσης για να λειτουργήσει με ασφάλεια" ειμαι οκ με αυτον τον ρυθμιστη;

ΥΓ Βαζουμε τεφλον κατα την συνδεση;

 

bottle.JPG

reg.JPG

Έγινε επεξεργασία - aspmos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος aspmos έγραψε:

Αυτος ο συνδιασμος μπουκαλας 2 κιλων σε καταστημα με ειδη πυροσβεσης με αυτον τον ρυθμιστη ταιριαζει (εχω σημειωσει το πιο κοντινο σπειρωμα που εχουν);

Ναι, μια χαρά είναι.

 

Περα απο σωληνακια, ανεπιστροφη, διαχυτη θελω κατι αλλο;

Νομίζω πως είσαι οκ με αυτά.

Επισης για το τελος που γραφει "Απαιτείται μειωτής πίεσης για να λειτουργήσει με ασφάλεια" ειμαι οκ με αυτον τον ρυθμιστη;
Ο ρυθμιστής, είναι στην ουσία μειωτής πίεσης.

 

ΥΓ Βαζουμε τεφλον κατα την συνδεση;

ΠΟΤΕ. Μέσα στο σπείρωμα του ρυθμιστή υπάρχει λαστιχάκι που στεγανοποιεί. Και δεν θέλει και τρελο σφίξιμο γιατί θα το κόψει.

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα παρελαβα αυτό.

Φαίνεται ποιοτικο. Όλα είναι μεταλλικά επάνω του.

Θα ήθελα καλύτερα ρυθμιστή δύο σταδίων γιατί διαβασα ότι οι ρυθμιστές ενός σταδίου έχουν μια αδυναμία και όταν αδειάζει η μπουκάλα υπάρχει πιθανότητα να αφήσει μεγάλη ποσοτητα αερίου να περάσει.

Φαίνεται το λαστιχακι στεγανοποιησης που μου είπε ο Αντώνης (ευχαριστώ ξανά).

 

Αυτό εδώ είναι ο μετρητης φυσαλιδων, έτσι όπως το βλέπω είναι ανεπιστροφη βαλβίδα, να το εμπιστευτω;

Έχω σκοπό να βαλω μέσα γλυκερινη μέχρι την μέση για να μην κινδυνέψει να μου στείλει γλυκερινη στο ενυδρείο, παρόλο που δεν είναι τοξικη.

 

Τα ελληνικά καταστήματα γιατί δεν έχουν τέτοια υλικά;

Εκτός από τις μάρκες eheim που ζητάνε 200ευρω υπάρχουν και πιο low tech ενυδρεία που θα μπορούσαν να αφήνουν χρηματα στα καταστήματα.

Κόστισε με μεταφορικά και φόρο στο AliExpress 40 ευρώ.

IMG20210827143456_00.jpg

IMG20210827143534_00.jpg

IMG20210827144010_00.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια έχω κι εγώ, λειτουργεί από αρχές Ιανουαρίου χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι σταθερή χωρίς διαρροές και μία φορά θα την ρυθμίσεις και τέλος. Γλυκερίνη άμα θα βάλεις καλό είναι στην μέση του σωλήνα βάλε μια αντεπίστροφη πλαστική μικρή 6mm και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Την ίδια έχω κι εγώ, λειτουργεί από αρχές Ιανουαρίου χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι σταθερή χωρίς διαρροές και μία φορά θα την ρυθμίσεις και τέλος. Γλυκερίνη άμα θα βάλεις καλό είναι στην μέση του σωλήνα βάλε μια αντεπίστροφη πλαστική μικρή 6mm και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

 


Η ανεπιστροφη που εχει ειναι ουσιαστικα ΠΡΙΝ τον μετρητη φυσαλιδων, εξακολουθει να μπορει να περασει νερο και να κατεβει εως τον μετρητη.
Τωρα το πως το νερο θα καταφερει να μπει απο τον διαχυτη και να ανεβει πανω στο γυαλι δεν ξερω.... δικιο εχεις θα βαλω μια ανεπιστροφη για να μην κλαιω μετα
Τι αρκιβως μετρανε τα δυο οργανα;
Το ενα ειναι η πιεση της μπουκαλας που λογικα για το 99% της χρησης της θα ειναι καπου στα 1000psi/65bar, το αλλο τι μετραει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος aspmos έγραψε:


Η ανεπιστροφη που εχει ειναι ουσιαστικα ΠΡΙΝ τον μετρητη φυσαλιδων, εξακολουθει να μπορει να περασει νερο και να κατεβει εως τον μετρητη.
Τωρα το πως το νερο θα καταφερει να μπει απο τον διαχυτη και να ανεβει πανω στο γυαλι δεν ξερω.... δικιο εχεις θα βαλω μια ανεπιστροφη για να μην κλαιω μετα
Τι αρκιβως μετρανε τα δυο οργανα;
Το ενα ειναι η πιεση της μπουκαλας που λογικα για το 99% της χρησης της θα ειναι καπου στα 1000psi/65bar, το αλλο τι μετραει;

Θα το πω όσο πιο απλά μπορώ.. Είναι μια σχετικά σταθερή πίεση που καταλήγει στην βαλβίδα ρύθμισης στο γυαλακι. Καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να πάνε 1000 psi 

 

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα και μπουκαλα σημερα, ολα καλα, μια χαρα κουμπωσαν ολα. Ακριβως οπως το διαβαζα ειναι καπως δυσκολο στο χαμηλο ρυθμο να ρυθμισεις με λεπτομερια την ποσοτητα.
Εβαλα δοκιμαστικα νερο αλλα θα βαλω γλυκερινη στην κανονικη χρηση στο ενυδρειο.1893138387_.thumb.png.f3ec66fc53a518a013e47aae668f92b7.png

241708650_223543739819349_974165480798645863_n.jpg

241692665_257447939566616_1603613341302677063_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μπορείτε να μου πείτε που θα μπορούσα να γεμίσω την μπουκάλα μου, που άδειασε;;; 

Ζω στην Λήμνο και δυστυχώς δεν έχουμε κάποια εταιρεία που γεμίζει εδώ. Μίλησα με μια εταιρεία στην Θεσσαλονίκη, την Αστορια αλλά δεν είναι σίγουροι αν ταιριάζει το στόμιο της μπουκάλας μου.... 

Link to comment
Share on other sites

Στην Μυτιλήνη δεν έχει κάποιο μαγαζί που κάνει αναγόμωση; Με πυροσβεστικά η ιατρικά αέρια;;; Κάτι θα υπάρχει δεν μπορεί 

Link to comment
Share on other sites

http://www.oxygonothomadakis-thessaloniki.gr/
 

εγω εδώ την γεμίζω… ρωτά αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.. 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δες σε καμία κάβα που έχει μπουκάλες από αυτές που έχουν για τις μπυρες… θα τη δίνεις και θα παίρνεις γεμάτη… κάτι θα έχει δεν μπορεί 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2022 at 11:38 ΜΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Επίσης δες σε καμία κάβα που έχει μπουκάλες από αυτές που έχουν για τις μπυρες… θα τη δίνεις και θα παίρνεις γεμάτη… κάτι θα έχει δεν μπορεί 🙂

Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα Γρηγορη.... 

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2022 at 11:36 ΜΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

http://www.oxygonothomadakis-thessaloniki.gr/
 

εγω εδώ την γεμίζω… ρωτά αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.. 

Σ ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου!!! Θα μιλήσω αύριο μαζί τους και ελπίζω να τα καταφέρω 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Thanoslim έγραψε:

Δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα Γρηγορη.... 

δεν υπάρχει βαρελίσια μπυρα στο νησί;; Ούτε στη Μυτιλήνη;;

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2022 at 11:33 ΠΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

δεν υπάρχει βαρελίσια μπυρα στο νησί;; Ούτε στη Μυτιλήνη;;

Για την Μυτιλήνη δε ξέρω αλλά Λήμνο σίγουρα όχι!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2022 at 10:33 ΠΜ, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

δεν υπάρχει βαρελίσια μπυρα στο νησί;; Ούτε στη Μυτιλήνη;;

Από Μυτιλήνη είσαι Γρηγόρη? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Από Μυτιλήνη είσαι Γρηγόρη? 

Όχι Θεσσαλονίκη.. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...