Jump to content

Λίμνη στο Κήπο στη Λευκωσία


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα !!

Είμαι κάτοικος Λατσιών στη Λευκωσία της Κύπρου ( προάστιο της πρωτεύουσας) και από τον Απρίλιο διατηρώ μία λίμνη στο κήπο περίπου 5τόνων γλυκού νερού ( 6τ.μ. επιφάνεια και βάθος 80-85cm), με liner 0.5mm. Η λίμνη φιλοξενεί 10 KOI και φυτά (κυρίως πάπυρους, 2-3 νούφαρα, και περιμένω σπόρους λωτούς για να τα εντάξω και αυτά).

 

Η λίμνη έχει 2 αντλίες 7000λ/ω και 2 φίλτρα πίεσης των 10.000 λίτρων ( KER10000 Bio Pond Pressure Filter with 18 W UV  & CPF 10000 with 36 W UV και τα δύο έχουν βιοσφαιρες για βιολογία και 2 είδη σφουγγάρια για μηχανική φίλτρανση) συνδεδεμένα με 25mm σωλήνα, 1 μικρό aerator 240 l/h (με 2 πέτρες). Τα φίλτρα καταλήγουν σε 2 πλαστικούς καταρράκτες με υδρορροή 20cm (αν δεν κάνω λάθος η είσοδος τους είναι 20/25mm).

 

Η επόμενη "αναβάθμιση" που σκέφτομαι είναι να προσθέσω ένα pond skimmer (αυτόνομο με αντλία ή να το ενώσω με μία από τις δύο αντλίες), η προσθήκη των λοτών μέσα στον Οκτώβρη και underwater φωτισμό που έρχεται από Ali (θα πάρει κανά δίμηνο να ρθουν). 

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με την άλγη που πολύ συχνά καλύπτει φυτά (και φαίνεται να τα "πνείγει") και τα βότσαλα που έχω στο πάτο, ενώ μερικές φορές υπάρχει και μία έντονη μυρωδιά σαν σάπιο ή κλούβιο αυγό... Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τα σφουγγάρια στα φίλτρα γεμίζουν βρωμιά πολύ συχνά ( 10-15 μέρες)...

 

Θα χαρώ να ακούσω συμβουλές αλλά και προτάσεις για βελτίωση της λίμνης. Να σημειώσω ότι δεν είχα καμία επαφή με ενυδρεία και γενικά ψάρια.

 

Το video που βάζω είναι κάπως παλιό ( από το Μάιο), έχω κάνει αρκετές αλλαγές από τότε με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω καινούργιο...  

 

https://youtu.be/N1s-yZ40gl8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στην μεγάλη παρέα του Aquazone . 

Απο λίμνες δεν γνωρίζω για να σε βοηθήσω (θα σου πούνε οι ποιο ειδικοί κάτι για  φίλτρα UV και υλικά απο Ιαπωνικές ψάθες) άλλα αν θέλεις κάνε την παρουσίαση της λίμνης στην ανάλογη κατηγορία που είναι στο παρακάτω link https://www.aquazone.gr/forums/forum/356-παρουσιάσεις-ενυδρείων-λιμνών/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες.:welcome:

Το βιντεάκι δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Για το βίντεο είναι private δεν ξέρω αν πρέπει να είσαι login στο YouTube για να το δεις.. Θα το κοιταξω...

 

Έγινε επεξεργασία - Yiannis Koumparou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ τα κατάφερνα... Τωρά παίζει λογικά..

 

 

Και το πιο κάτω είναι από σήμερα :

 

https://youtu.be/z1PmFUfO6_0

Έγινε επεξεργασία - Yiannis Koumparou
Link to comment
Share on other sites

:welcome:!

Πολυ ομορφη λιμνουλα!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας :welcome:

Όμορφη η λιμνούλα!!! Περιμένουμε καινούριο video να θαυμάσουμε!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Πολλή όμορφη εμφανισιακά η Λιμνουλα σου φίλε μου. Φωτογραφίες από τα ψαράκια σου έχεις? Έχω μόνο μια ένσταση ως προς τα φίλτρα πίεσης. Μετρήσεις κάνεις με υγρά τέστ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου @killerknight

 

Μετρήσεις κάνω μια φορά το μήνα.. Είναι καλά τα επίπεδά μου ( ελάχιστα ψηλό το NO2).... 

 

Μπορείς να μου πεις την ένστασή σου για τα φίλτρα πίεσης ? Ο λόγος που τα είχα επιλέξει ήταν καθαρά αισθητικός μιας και ήθελα να τα κρύψω όσο περισσότερο γίνεται... 

 

Τα ψαράκια είμαι στη διαδικασία να πάρω μία waterproof κάμερα και να πάρω μερικές υποβρύχιες φώτος...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μεγάλη ροή με αποτέλεσμα να μην κρατούν πολυ Βιολογία. NO 2 πόσο σου ανεβαίνει? Τα νιτρώδη εννοείς σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το παρατήρησα αυτό σε καθάρισμα που έκανα στο φίλτρο ότι μπορεί να μην κρατούν πολύ βιολογία... ΝΟ2 κοντά στα 0.4mg/l 

 

Έχω σκεφτεί να βάλω K2 material μέσα στους καταρράκτες (σε δίκτυ) για να αυξήσω λίγο τη βιολογία ή να φτιάξω ένα bog filter (που αν το καταλαβαίνω καλά είναι ένας μεγάλος κουβάς με φίλτρα/βότσαλα/πορώδεις υλικά κτλπ και φυτά... Αλλά αυτό θέλει σκέψη και τρόπο για να το καμουφλάρω :)

 

Έχω παραγγείλει και ένα floating skimmer γιατί με τη ζέστη εδώ κάτω και τον ήλιο που τρώει η λίμνη γεμίζει με επιπλέουσα άλγη και ελπίζω να μαζεύει ένα μέρος το skimmer. Δυστυχώς σε νέο κήπο δεν υπάρχουν ψηλά δέντρα και τρώει τον ήλιο της μέρας όλης η λίμνη... 

Link to comment
Share on other sites

Με ανησυχεί μακροπρόθεσμα το υψηλό σου No2 (εφόσον δε μου μπερδεύεις πάντα τα νιτρώδη με τα νιτρικά) γιατι τα νιτρώδη είναι τοξικά

 

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τα test την άλλη βδομάδα πάλι :) Οπότε θα είμαι σίγουρος... κρατάω και ιστορικό για να ξέρω αν έκανα κάποια αλλαγή τη επίπτωση έχει... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Yiannis Koumparou έγραψε:

. ΝΟ2 κοντά στα 0.4mg/l 

Δεν ξέρω για τις λίμνες άλλα άμα αυτό ήταν σε ενυδρείο θα είμασταν κάπως έτσι .

mqdefault_6s.webp?du=3000&sqp=COCrpYgG&rs=AOn4CLCcZdN2BHHWBx5nSdlJPPHbR2QUEw

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...