Jump to content

δημιουργια ενυδρειου


Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια!Η αληθεια ειναι πως υπαρχουν κι αλλα παρομοια θεματα στη σελιδα,αλλα ο λογος που το δημιουργησα ειναι γιατι εχω χαθει απ το πολυ διαβασμα..Εχω ελαχιστες γνωσεις περι του θεματος κατασκευης diy ενυδρειου και γι αυτο χρειαζομαι τη βοηθεια σας!Για οικονομικους κυριως λογους,αλλα και λογο ακριβιας χορου και θεσεως,σκεφτομαι να κατασκευασω μονος μου ενυδρειο (χωρις να εχω ξανακανει κατι παρομοιο) παρα να παρω ετοιμο,μιας και πιανουν τα χερια μου,φυσικα χωρις να ξερω αν παιζει τελικα καποιο ρολο κι αυτο..Θελω να φτιαξω ενα ενυδρειο για μια νεροχελωνα..και εχω μπερδευτει με τοσο διαβασμα κ τοσα βιντεακια που χω δει..Θα μπορουσα να εχω καποια βοηθεια απο εσας?Τα ερωτηματα μου ειναι,τι παχος γυαλιου χρειαζομαι,πως χρησιμοποιω τις κοντρες,τι γυαλι χρειαζομαι,τι σιλικονη χρειαζομαι και επισης ειδα και ξυλινα ενυδρεια,που τα βλεπω πρωτη φορα στη ζωη μου..και θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι δυσκολοτερο και ακριβοτερο απο ενα γυαλινο..Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σωτηρη

Ποσα λιτρα θες να είναι?

τι χελωνιτσα ακριβώς είναι?
ένας έφτιαξε από 300λιτρα δοχείο συλλογής νερού βροχής,και το έκοψε να είναι χαμηλό για την χελώνα της έκανε και νησάκι και του κόστισε λιγότερο από 50€ όλα μαζί.

Tο τελικό αποτέλεσμα ήταν γύρω στα 100 λιτρα.

 

τωρα για να το έφτιαχνες από γυαλί μόνος σου εγω δεν θα στο συνιστούσα εκτως και αν είσαι από τους τολμηρούς που θέλουν ρίσκο.

εγω προσωπικά μόνος δεν θα το δοκίμαζα ,εκτως και αν μου το έκανε κάποιος που έχει ξανακάνει και πάλι θα ειμουν με φόβο.

ας σου πει όμως και κανένας άλλος την γνώμη του που έχει φτιάξει και ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Η αληθεια ειναι προτιμω ξυλινο γτ ειμαι μαραγκος οποτε εχω καποια σχεση με το αντικειμενο..Η χελωνα μου ειναι κοκκινομαγουλη 20 εκατοστα 11 χρονων!Βρισκεται σε μια μεγαλη πλαστικη λεκανη με θερμοστατη κ ενα απλο φιλτρο αλλα εχει παραμεγαλωσει για κατι τετοιο..το νερο της ειναι κοντα δυο φορες το υψος της!Λιτρα ακριβως δεν ξερω να σου πω,για να σου πω την αληθεια αλλα σαν μεγεθος στο περιπου θα ειναι 100x50x50!!!Δεν το σκεφτομαι γεματο αλλα περιπου μεχρι τη μεση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για ένα τόσο μικρό ενυδρείο δεν αξίζει να πας σε ξύλινο γιατί θα σου βγει πανάκριβο . Τα κοστολόγια αλλάζουν όταν κάνεις ενυδρεία άνω των 800 λίτρων .

Τώρα για τις ερωτήσεις σου .

θα παραγγείλεις τα παρακάτω τζάμια πάχους 8mm .

Πάτος 1 τεμ 1000mm X 500 mm

εμπρός και πίσω τζάμι 2 τεμ 1000mm X 500mm

πλαινά 2 τεμαχια  500mm X 484 mm

κάτω κόντρες  2 τεμαχια 984 mm X 60 mm και 2 τεμ  364mm X 60 mm. 

Τα τζάμια θα τα τοποθετήσεις πάνω στο πάτο και η σειρά είναι : πρώτα το πίσω τζάμι μέτα τα πλάινα και τέλος το μπροστα . 

Μην ξεχάσεις να τοποθετήσεις της χαρτοταινίες όπως θα δεις και στα βίντεο .

Σιλικόνη προτείνω κάποια απο αυτές https://www.praktiker.gr/p/silikoni-bison-gia-tzamia-enydreia-280ml-diafani-12295          https://www.praktiker.gr/p/silikoni-den-braven-silicon-no-280ml-diafani-102339  . 

Το νησάκι φαντάζομαι ότι θα το κάνεις με σημύδα και θα χρειαστείς μεγάλο εξωτερικό φίλτρο και δεν μας γράφεις αν και τι λάμπες έχεις .

Ένα βιντεάκι που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις την κατασκευή της γυάλας είναι το παρακάτω .

https://www.youtube.com/watch?v=B7H_aU3IR6Q

Βέβαια στο βίντεο βλέπουμε να χρησιμοποιεί δίπλο πάτο σαν οδηγό και όχι κάτω κόντρες . 

Αν θελήσεις να το κάνεις me διπλό πάτο έτσι τότε θα παραγγείλεις ένα τζάμι 984mm X 484mm  και δεν βάλεις κόντρες.

Ελπίζω να σε κάλυψα με τα παραπάνω και για την καλύτερη διαβίωση της χελώνας σου καλό θα ήταν να διαβάσεις και το άρθρο του φίλου Άρη @corto maltese για την διατροφή της  

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν προτεινω να κολλησεις μονος σου ενυδρειο πανω απο 60-70λ!!!!!! Και αν μιλαμε για ενυδρεια πανω απο 180-200λ - πρεπει να το κολλησει μονο καποιος, που εχει μεγαλη εμπειρια.  Και παιζει μεγαλο ρολο αν τα τζάμια θα ειναι τετραγωνισμενα, δηλ να εχουν αυστηρα γωνιες 90 μοιρων. Αλλιως....θα γινει στραβό το ενυδρειο και καποια στηγμη θα γινει ατυχημα....

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Τα τζάμια θα τα τοποθετήσεις πάνω στο πάτο και η σειρά είναι : πρώτα το πίσω τζάμι μέτα τα πλάινα και τέλος το μπροστα .

Μαρινο , διαφωνω... Τωρα κολλανε γυρω γυρω απο το πατο. Πιο ασφαλες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν προτεινω να κολλησεις μονος σου ενυδρειο πανω απο 60-70λ!!!!!! Και αν μιλαμε για ενυδρεια πανω απο 180-200λ - πρεπει να το κολλησει μονο καποιος, που εχει μεγαλη εμπειρια.  Και παιζει μεγαλο ρολο αν τα τζάμια θα ειναι τετραγωνισμενα, δηλ να εχουν αυστηρα γωνιες 90 μοιρων. Αλλιως....θα γινει στραβό το ενυδρειο και καποια στηγμη θα γινει ατυχημα....

Μαρινο , διαφωνω... Τωρα κολλανε γυρω γυρω απο το πατο. Πιο ασφαλες ειναι.

Διαφωνώ κάθετα οριζόντια και επί τα αυτά . 

Όσα ενυδρεία έχω κάνει τα έκανα με αυτόν τον τρόπο . Στο τελευταίο που είναι 270 λίτρα το έκανα με διπλό πάτο (που το θεωρώ και την καλύτερη λύση) .

Θα κολλούσα γύρω από τον πάτο μόνο σε μικρά ενυδρεία που δεν θα έβαζα κάτω κόντρες . 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Οποτε να φανταστω ξεχναω το ξυλινο!Παιδια,πιανουν αρκεταωτα χερια μου κ πιστευω μπορω να τα καταφερω!Αν το φτιαξω κ το αφησω με νερο καμια βδομαδα χωρις τη χελωνα μεσα,θα σημαινει πως ειμαι safe?

Link to comment
Share on other sites

Σαν μαραγκος παντως,θα κολλουσα πανω στον πατο τα πλαινα κ οχι γυρω γυρω!!Αλλα εδω δν θελω να φτιαξω ντουλαπα!

Έγινε επεξεργασία - Σωτηρης Μπουρανης
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!Οποτε να φανταστω ξεχναω το ξυλινο!Παιδια,πιανουν αρκεταωτα χερια μου κ πιστευω μπορω να τα καταφερω!Αν το φτιαξω κ το αφησω με νερο καμια βδομαδα χωρις τη χελωνα μεσα,θα σημαινει πως ειμαι safe?

Κάλο είναι να έχεις και έναν βοηθό να σου κρατάει τα γυαλιά . Επίσης αν δεν ξεφευγεις οικονομικά κάνε το με διπλό πάτο. Και ναι αν δεν έχεις διαρροή μετά απο μια ενβομάδα θα είσαι ασφαλείς .

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Σωτηρης Μπουρανης έγραψε:

Σαν μαραγκος παντως,θα κολλουσα πανω στον πατο τα πλαινα κ οχι γυρω γυρω!!Αλλα εδω δν θελω να φτιαξω ντουλαπα!

Λαθος.... Δεςτε παιδια πως ειναο κολλημενα ολα τα ενυδρεια της ADA, Juwel, Eheim κτλ, κτλ.... Προσωπικα δεν γνωριζω καμια μεγαλη εταιρια, που κολλαει τα ενυδρεια τοποθετοντας τα τζάμια πανω στο πατο.

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι ιδικός αλλά ίσος οι λόγοι που τοποθετούν γύρω απο τον πάτο της πλευρές και όχι πάνω στον πάτο είναι καθαρά αισθητική.

όπως βλέπετε στην σχήμα παρακάτω η επιφάνεια συγκόλλησης είναι ακριβώς ίδια.

Απλα αυτό που δεν ξέρω και εκεί ίσος να υπάρχει (αν υπάρχει) κάποια διαφορά είναι ότι η δύναμη που ασκείται απο την πίεση του νερού ενεργεί διαφορετικά όπως βλέπετε στο σχήμα .

1042031246_..thumb.jpg.52b86bd79ef09589ba39ccd3c1aa6408.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το δικό μου 200χ70χ60cm. είναι γύρω από τον πάτο ,δεν έχει όμως διπλό πάτο ούτε κόντρες κάτω,

Μόνο επάνω έχω κόντρες και γέφυρα.

Το πάχος του γυαλιού είναι 12cm.

Ο κατασκευαστής δίνει 12 χρόνια εγγύηση για την στεγανότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εμένα το δικό μου 200χ70χ60cm. είναι γύρω από τον πάτο ,δεν έχει όμως διπλό πάτο ούτε κόντρες κάτω,

Μόνο επάνω έχω κόντρες και γέφυρα.

Το πάχος του γυαλιού είναι 12cm.

Ο κατασκευαστής δίνει 12 χρόνια εγγύηση για την στεγανότητα.

Γύρω από τον πάτο νομίζω μεγαλώνει κατά ελάχιστα και το ενυδρείο , χωρίς να είμαι σίγουρος..μπορεί να λέω και χαζομάρες αλλά έτσι μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αφήνω αυτό εδώ να υπάρχει 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν αποφασίσεις να κάνεις με τα τζάμια γύρω γύρω όπως λέει κάποια γνωστή και μη εξαιρετέα εδώ μέσα ?  οι διαστάσεις των τζαμιών είναι οι παρακάτω .

Πάλι πάχος τζαμιού 8mm 

1 τεμ 984 mm  Χ 484 mm  Πάτος 

2 τεμ 1000 mm X 508 mm εμπρός και πίσω τζάμι

2 τεμ  508 mm X 484 mm πλαινά .

Κόντρες 

2 τεμ 984 mm X 63 mm kai 2 tem 359 mm X 63 mm .

Σε αυτήν την περίπτωση καλό θα ήταν να προμηθευτείς και γωνιακούς σφιγκτήρες ώστε να αφήσεις στους αρμούς απόσταση όσο το πάχος μιας οδοντογλυφίδας .

 

image.png.8808784761c229f415984578af527479.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...