Jump to content

Απορια για χρωμα led σε φυτεμενο.


nickgreek4

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα φωτιστικο της amtra, το οποιο εκτος απο τα λευκα led εχει και μερικα κοκκινα και μπλε. Μπορω να επιλεξω ποια θα αναβουν. Θα βοηθησουν τα μπλε και κοκκινα η ειναι μονο για εφε; Το ενυδρειο ειναι γλυκο νερο με ευκολα φυτα, βαλισνεριες, ανουμπιες κτλ. 

Έγινε επεξεργασία - nickgreek4
Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια θα αναψεις και κοκκινα και μπλε.

Πες πόσα μπλε και ποσα κοκκινα εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχει 4 μπλε και 2 κοκκινα, + 10 λευκα. Απλα επειδη εχει dimmer και μπορω και να επιλεξω διαφορους συνδιασμους, δεν ηξερα ποια ειναι καλυτερα να αναψω. Και φοβηθικα μηπως καποιο απο τα μπλε η κοκκινα μου κανει και ζημια στα φυτα τελικα. Αρα τα αναβω ολα;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε μου την παρέμβαση στο νήμα του φίλου αλλά θα ήθελα να θέσω κι εγώ μια ερώτηση όσον αφορά τα μπλε led.. τελικά ισχύει ότι δημιουργούν άλγες στο φυτεμένο κι αν ναι τι είδους;

Το έχω δει σε διάφορα βίντεο κι είναι ο λόγος που ενώ έχω όλα τα χρώματα στα 50-60% στα δύο φωτιστικά μου, έχω κρατήσει τα μπλε στο μόλις 5%..

Τι σκοπό εξυπηρετούν τα μπλε σε ένα φυτεμένο ενυδρείο τελικά; Χρειάζεται να ανέβουν στα ποσοστά των υπολοίπων led ή όντως είναι καλύτερα να κρατηθούν σε ιδιαίτερα χαμηλά ποσοστά;

Fluval Led Spectrum Plant αν έχει να κάνει..



Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα απορροφουν σχεδον ολο το φασμα των χρωματων. Με το πρασινο σε παρα πολυ μικροτερο βαθμο (για αυτο και τα βλεπουμε πρασινα - οποιος θελει ανοιγει το βιβλιο φυσικης για να καταλαβει γιατι το κοκκινο το βλεπουμε κοκκινο και πρασινο-πρασινο)

Αναλογια κοκκινο- μπλε στα υδροβια φυτα.... Γιατι παραπανω κοκκινο και λιγοτερο μπλε. Πολυ απλα - τα φυτα στην φυση μεγαλωνουν σε πολυ μικρο βαθος (ποταμια, λιμνες) και εχουν φουλ κοκκινο φασμα και μπλε, αλλά οχι περισσοτερο μπλε και λιγοτερο κοκκινο. Οσο πιο βαθιά παμε, τόσο "σβηνει" το κοκκινο και παραμενει το μπλε. Αν θα βαλουμε  παραπανω μπλε στα φυτα θα ειναι κατι αφύσικο για αυτα. Μaximum photosynthetic rate - ειναι στο κοκκινο φασμα, αλλά χωρις μπλε και παλι δεν γινεται!

Όποιος θελει μπορει να διαβάσει τα εργα του Tom Barr πχ... και γενικος για φωτοσυνθεση στα φυτα....

 

 

099.png.372384190ad56eb4508168bcfad266d4.png

Καθετα ειναι βαθος σε μετρα.

Τωρα βλεπουμε, γιατι τα φυτα ειναι συνηθισμενα (απο την φυση) στο κοκκινο και μπλε και ολα τα υπολοιπα και γιατι τα κοραλια περισσοτερο στο μπλε.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος nickgreek4 έγραψε:

Εχει 4 μπλε και 2 κοκκινα,

για φυτεμενο θα επρεπε να ειναι το ανάποδο - 4 κοκκινα και 2 μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να αυξομειωσω ξεχωριστα το καθε χρωμα. Αρα να αυξησω ενταση στα κοκκινα και να μειωσω στα μπλε. Ετσι θα ειναι καλυτερα νομιζω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Τα φυτα απορροφουν σχεδον ολο το φασμα των χρωματων. Με το πρασινο σε παρα πολυ μικροτερο βαθμο (για αυτο και τα βλεπουμε πρασινα - οποιος θελει ανοιγει το βιβλιο φυσικης για να καταλαβει γιατι το κοκκινο το βλεπουμε κοκκινο και πρασινο-πρασινο)
Αναλογια κοκκινο- μπλε στα υδροβια φυτα.... Γιατι παραπανω κοκκινο και λιγοτερο μπλε. Πολυ απλα - τα φυτα στην φυση μεγαλωνουν σε πολυ μικρο βαθος (ποταμια, λιμνες) και εχουν φουλ κοκκινο φασμα και μπλε, αλλά οχι περισσοτερο μπλε και λιγοτερο κοκκινο. Οσο πιο βαθιά παμε, τόσο "σβηνει" το κοκκινο και παραμενει το μπλε. Αν θα βαλουμε  παραπανω μπλε στα φυτα θα ειναι κατι αφύσικο για αυτα. Μaximum photosynthetic rate - ειναι στο κοκκινο φασμα, αλλά χωρις μπλε και παλι δεν γινεται!


Με βάση τα παραπάνω και εάν σου έλεγα τα ποσοστά των διαφόρων led των φωτιστικών που χρησιμοποιώ στο περίπου, θα μπορούσες να προτείνεις ένα ποσοστό πάνω κάτω για τα μπλε που κρατάω στο μόλις 5% φοβούμενος τις αναφορές για δημιουργία άλγεων όπως διάβασα;

Τα φωτιστικά μου λοιπόν διαθέτουν τριών ειδών "λευκά" led και δύο χρωματιστά σε κόκκινο και μπλε.

Κρατάω λοιπόν τα "White", "Warm white" και "Cold white" στο 55-60% (τα βάζω στη μέση γιατί έχω δύο φωτιστικά).
Λίγο χαμηλότερα στο 50% τα κόκκινα και τα μπλε όπως προείπα στο 5%..
Να τα αυξήσω σταδιακά γύρω στο 20-25% ας πούμε; Θα έλεγες παραπάνω;

Αν χρειάζεται, τα φωτιστικά απέχουν περίπου 45cm από τον βυθό μου ενώ το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο πια (με Co2). Τρέμω όμως τις άλγες και γι αυτό κρατάω τα μπλε led τόσο χαμηλά..

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστούμε για τα "φώτα" σου Ναταλία.![emoji3059]
Link to comment
Share on other sites

Βαλε στδιακα τα μπλε στο 15-20%, παραπανω δεν θελει.

Για αλγες ευθυνεται ανισορροπια εντασης φωτος και λιπανσης +CO2. Οχι τόσο η αποχρωση (αν δεν παρακανουμε , βεβαια :))

Στο φυτεμενο δεν χρειαζονται "ειδικες" ρυθμισεις. Απλα πρεπει να σου αρέσει η εικονα του ενυδρειου. Να ειναι το κατι φυσικο. Δεν υπαρχουν μυστικα.

Αν θελεις, γραψε στο θεμα σου το τι δεν σου αρεσει στο ενυδρειο σου (πχ αναπτυξη φυτων) και θα δουμε τι μπορει να φταιει.

Η γνωμη μου - σαν τα Τ5 δεν εχει. Νομιζω η καλυτερη λυση για φυτεμενο (και reef) - ενα υβριδικο φωτιστικο, θα εχουμε και καλο φως και ωραια χρωματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα δεν αντιμετωπίζω προβλήματα, τα χρώματα μου φαίνονται μια χαρά και νομίζω ότι υπάρχει και μια καλή ισορροπία αυτή τη στιγμή, αυτός είναι κι ο λόγος δηλαδή που δεν έγραψα εκεί κι απλώς άρπαξα την ευκαιρία εδώ για την απορία που με έτρωγε καιρό.

Βασίστηκα σε έναν τύπο που έκανε αρκετά βίντεο για τα Fluval 3.0 και επέμενε σε όλα σχεδόν, "κρατήστε τα μπλε χαμηλά". Και κάπως έτσι "ξέμεινα" στο 5% από την πρώτη στιγμή που τα ρύθμισα.

Μιλώντας εδώ για τα μπλε και τα κόκκινα είπα να ρωτήσω έτσι για να δώσω και στα μπλε λίγο "γκάζι", κρίμα να μένουν στάσιμα τόσο χαμηλά αν έχουν όντως να προσφέρουν κάτι περισσότερο στα φυτά μου. Θα ανεβάσω λοιπόν σταδιακά από βδομάδα σε βδομάδα και θα παρακολουθώ τις συμπεριφορές τους, για ότι νεότερο φυσικά θα μεταφερθώ εκεί.

Ευχαριστώ γι ακόμα μια φορά, κατατοπιστικότατη.![emoji846][emoji106]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα λεω, οταν ολα πανε καλα, μην αλλαζετε τιποτα! ;)

Καθε αλλαγη φωτισμου θελει παντα προσαρμογη και στα άλλα (λιπανση, κτλ).... εννοειται δεν μιλαμε για πολυ μικρες αλλαγες στο 5-10% στα μπλε πχ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό μιλάμε και για σταδιακή αλλαγη σε ένα ούτως η άλλως μικρό τελικό ποσοστό![emoji846]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...