Jump to content

Αγορά ενυδρείου


Recommended Posts

Παιδιά συγνώμη που σας πρήζω αλλά θέλω λίγο την βοήθεια σας. 

Mου έκαναν (Παραγγελία) δώρο ένα ενυδρείο που δεν έχει εσωτερικό φίλτρο .το ενυδρείο λέγεται akvastabil fusion akvarie 250 liter. 

Ερώτηση πως και με πιο τρόπο μπορώ να βάλω το φίλτρο μου από το παλιό ενυδρείο τύπου κάνιστρο fluval207 και αν ναι? είναι εντάξει για τα λίτρα του ενυδρείου 250 λίτρα?  Πρέπει να πάρω και άλλο φίλτρο??? 

Να πάρω το ίδιο fluval207 ???. Σας ρωτάω λόγω ότι είδα το ενυδρείο σε φωτογραφίες και βλέπω ότι  δεν έχει κανένα σχέδιο πάνω στο καπάκι η τέλος πάντων στην βάση από το καπάκι . Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Θα το δεις όταν θα έρθει εφόσον είναι δώρο. Βγάλε μερικές φώτο για να σου βρούμε λύση 90 τις εκατό θα υπάρχει τρόπος να μπει το φίλτρο. Για μένα το φίλτρο είναι λίγο μικρό αλλά εξαρτάται και από το τι θα βάλεις μέσα (αν θυμάμαι καλά έχει κυκλοφορία 770λ/ω άρα τρεις φορές το ενυδρείο και κάτι)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου.  Εντάξει μόλις το παραλάβω ανεβάζω φωτο. Ναι τόσο είναι το φίλτρο 

Link to comment
Share on other sites

Τι ενυδρείο θες να κάνεις? Αν πας για αφρικανικό ρωτά τα παιδιά αν επαρκεί το φίλτρο αν και νομίζω ότι θα χρειαστείς ενίσχυση. Αλλά ο Μαρινος και ο Άρης σίγουρα ξέρουν καλύτερα 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αφρικανικό. Έχω ένα 110 λίτρα με 7 ψαράκια μέσα είναι πολλά τα ψαράκια για τόσα λίγα λίτρα. Οπότε θέλω να βάλω αυτά τα ψαράκια στο 250  μόλις το παραλάβω. 

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ πολύ παίρνεις ένα ακόμη η το 107 συμπληρωματικά και σε λέει και ο Μαρίνος φιλτρομανη σαν εμένα?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα φιλτρομανης πάρα να ζορίζεται ???

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις οπωσδήποτε και ένα εξωτερικό . 

Να θυμάσαι στην Αφρική δεν έχουμε τις περισσότερες φορές φυτά που βοηθούν στην απονιτροποίηση άρα θέλουμε καλό φιλτράρισμα του νερού . 

Περισσότερες και καλύτερες συμβουλές για ποιο είναι καλύτερο θα δούμε στο μέλλον.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  Μαρινο εντάξει κατάλαβα. Οπότε μόλις το παραλάβω ανεβάζω φωτο και βλέπουμε για το πως και τι 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μόλις παρέλαβα το ενυδρείο και μάλιστα χωρίς έπιπλο ? τέλος πάντων βάση θα πάρω extra.  Η ερώτηση μου είναι  Παιδιά πως θα χωρέσει από εδώ τους σωλήνες του φίλτρου τα καλώδια του θερμοστάτη  και της αεραντλίας και το καλώδιο του φωτισμού ?? να σας θυμίσω είναι 250 λίτρα το ενυδρείο.  Ευχαριστώ 

20210811_133913.jpg

20210811_133924.jpg

20210811_133945.jpg

20210811_133959.jpg

20210811_134013.jpg

20210811_134025.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα καλώδια δεν είναι πρόβλημα . Μέτρησε πόσο πλάτος χρειάζονται οι βάσεις για τα λάστιχα σου και πόσο είναι η υποδοχή σου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά.  

Τα λάστιχα είναι περίπου 4,5 πόντους και η υποδοχή περίπου 8. Φαίνεται ότι χωράνε. Άλλο ερώτημα είναι το fluval 207 είναι εντάξει για τα λίτρα  αν όχι τι φίλτρο να πάρω εσωτερικό???  Και θερμοστάτες?? 

Σας ζάλισα συγνώμη αλά έχω άγχος λίγο γιατί η τιμή έχει ξεφύγει ??  θέλω πω με αυτά τα υλικά πού έχω στο άλλο ενυδρείο το 207 φίλτρο 2 θερμοστάτες eheim 75 w και έναν ακόμη ενα θερμοστάτη για 30 λίτρα είναι αυτός που τον χρησιμοποιώ για αλλαγές νερού. Εσείς θα τα χρησιμοποιουσατε στο ενυδρείο 250 λίτρα??????

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά.  

Τα λάστιχα είναι περίπου 4,5 πόντους και η υποδοχή περίπου 8. Φαίνεται ότι χωράνε. Άλλο ερώτημα είναι το fluval 207 είναι εντάξει για τα λίτρα  αν όχι τι φίλτρο να πάρω εσωτερικό???  Και θερμοστάτες?? 

Σας ζάλισα συγνώμη αλά έχω άγχος λίγο γιατί η τιμή έχει ξεφύγει ??  θέλω πω με αυτά τα υλικά πού έχω στο άλλο ενυδρείο το 207 φίλτρο 2 θερμοστάτες eheim 75 w και έναν ακόμη ενα θερμοστάτη για 30 λίτρα είναι αυτός που τον χρησιμοποιώ για αλλαγές νερού. Εσείς θα τα χρησιμοποιουσατε στο ενυδρείο 250 λίτρα??????

Δυστυχώς δεν φτάνει το φίλτρο . Πρέπει να βάλεις και ένα εσωτερικό ή να αγοράσεις μεγαλύτερο εξωτερικό πχ το 407 . Θερμοστάτη εκει που βρίσκεσαι είναι βασικός και για να πιάνει γρήγορα την οικονομία που θέλεις έναν 300W . Αν πάρεις εσωτερικό φίλτρο να βγάλεις τα σφουγγάρια και να το γεμίσεις με βιολογικό υλικό . 

Μια καλή πρόταση είναι αυτό αν το βρεις στην Νορβηγία . 

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/εσωτερικό-φίλτρο-ενυδρείου-eheim-pickup-200d.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρινο οπότε πάμε στο εσωτερικό φίλτρο και γεμάτο βιολογικό. Και την υπόλοιπη δουλειά την κάνει το 207 που έχω ήδη σωστά?? Έναν θερμοστάτη 300w. Και αεραντλία? Χρειάζεται? 

Link to comment
Share on other sites

Την αεραντλία δεν την βρίσκω απαραίτητη . 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρινο πείρα το φίλτρο αυτό είναι σωστά ?

Και το γέμισα όλο με matrix εντάξει είναι αυτό η πρέπει πάρω άλλο  βιολογικό?

20210812_194910.jpg

20210812_194916.jpg

20210812_194923.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση αυτό το φίλτρο πριν το βάλω σε λειτουργία πρέπει να το μπολιασω από το άλλο φίλτρο 207?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ερώτηση αυτό το φίλτρο πριν το βάλω σε λειτουργία πρέπει να το μπολιασω από το άλλο φίλτρο 207?

Εγω θα το μπολίαζα και αυτό.

καλογεμιστο να είναι το καινουριο ενυδρείο σου?

ειμαι σίγουρος ότι θα γίνει πολυ όμορφο ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε όμως να δεις και τι θα σου πει και ο Μαρίνος για το μπόλι και το matrix

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ήταν καλα να βάλεις και ένα κομμάτι από το σφουγγάρι πάνω πάνω ?
γιατι αν δεν θυμάμαι λάθος το Matrix είναι τύπου σαν ελαφρόπετρα.

μπορει να  κάνω και λάθος ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα κάνω το καλύτερο για τα ψαράκια μου ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Μηπως θα ήταν καλα να βάλεις και ένα κομμάτι από το σφουγγάρι πάνω πάνω ?
γιατι αν δεν θυμάμαι λάθος το Matrix είναι τύπου σαν ελαφρόπετρα.

μπορει να  κάνω και λάθος ?

Ναι φίλε μου το έχω κάνει αν παρατηρήσεις στο φίλτρο πάνω πάνω έχω βάλει ένα κομμάτι σφουγγάρι γιατί όντως είναι σαν ελαφρόπετρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μαρινο πείρα το φίλτρο αυτό είναι σωστά ?

Και το γέμισα όλο με matrix εντάξει είναι αυτό η πρέπει πάρω άλλο  βιολογικό?

20210812_194910.jpg

20210812_194916.jpg

20210812_194923.jpg

Ναι αυτό είναι . Ελπίζω να μην γονάτισες οικονομικά . Δεν χρειάζεται μπόλιασμα βάλε το να δουλέψει μαζί με το 207 και θα στρώσει γρήγορα . Αν το μπολιάσεις θα γίνει απλά ποιο γρήγορα η διαδικασία .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανε Πόλα  σχετικά  με τις δικές μας  τιμές στην Ελλάδα είναι πιο ακριβό .

Αλλά εντάξει ευτυχώς που μου έδωσες λύση γιατί αν επερνα το 407  θα έδινα γύρω στα 400 ευρώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...