Jump to content

Καλησπέρα !


Recommended Posts

Καλησπέρα χθες μου δώσανε τα παρακάτω ψάρια εκτος απο το κίτρινο που βρήκα εύκολα στο ιντερνετ ποιο ειδος ειναι τα αλλα δεν μπορω να τα αναγνωρίσω μπορει να βοηθήσει κάποιος ; Το μεγάλο με τις ρίγες μου φαινεται ταλαιπωρημένο μπορω να κανω κατι για να ίσιωσει ; Επισης απο τροφή πήρα την granugreen της sera ειναι Ενταξει για αυτο το ειδος κιχλιδας;

2B43C292-19E7-4B89-970C-2D7C808B34F4.jpeg

FEAE9580-901D-4F88-8709-B4C94FB0778A.jpeg

1468AA4E-41A4-4A18-A121-29C4B87C5092.jpeg

164FD86E-F249-4E93-87E7-3D35C72378F2.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Βασίλη και καλώς όρισες .

Εκτός από το προφανές και μιλάω για το αγαπημένο Labidochromis Caeruleus τα άλλα δυο μόνο εικασίες μπορώ να κάνω για το τι είναι . Το χτυπημένο ψαράκι μου μοιάζει με θηλυκό Haplochromis latifasciatus και τέλος το καφέ γκρί μοιάζει με πολλά ( θα μπορούσε να είναι και μικρή aulonacara ). Βέβαια το πρόβλημα σου είναι άλλο . Τα ψαράκια αυτά για να τα χαρείς και να δεις συμπεριφορές γέννες κτλ θα πρέπει να τα διατηρείς σε χαρέμια . Θα σου πρότεινα αν θέλεις να διαβάσεις κάποια απο τα άρθρα που έχω στην υπογραφή μου ή και τα καρφιτσωμένα θέματα στην κατηγορία των κιχλίδων της Αφρικής στο forum ώστε να ενημερωθείς καλύτερα .

Για ότι απορία έχεις ρώτα και εμείς εδώ θα είμαστε αν μπορούμε και γνωρίζουμε να σε βοηθάμε .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Λογικα ο ανθρωπος που τα έδωσε τα εχει αφήσει και ζευγαρώνουν όποτε το μικρό παίζει να ειναι υβρίδιο γιατι δεν τα εχει σε χαρέμια ! Τωρα δεν εχω επιλογή εφόσον τα πήρα ! Το θεμα μου ειναι μην σκοτωθούν μεταξύ τους κατι που μέχρι τωρα δεν βλεπω ειναι αρκετά ήρεμα και αν έχουν τις ιδιες διατροφικές συνήθειες καθώς η τροφή που πήρα ειναι η Granugreen της sera !

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Vasilis Tzavaras έγραψε:

Καλημέρα ! Λογικα ο ανθρωπος που τα έδωσε τα εχει αφήσει και ζευγαρώνουν όποτε το μικρό παίζει να ειναι υβρίδιο γιατι δεν τα εχει σε χαρέμια ! Τωρα δεν εχω επιλογή εφόσον τα πήρα ! Το θεμα μου ειναι μην σκοτωθούν μεταξύ τους κατι που μέχρι τωρα δεν βλεπω ειναι αρκετά ήρεμα και αν έχουν τις ιδιες διατροφικές συνήθειες καθώς η τροφή που πήρα ειναι η Granugreen της sera !

Αν πατήσεις πάνω στις ονομασίες των ψαριών που σου έδωσα το link θα σε πάει στα προφίλ τους . Εκεί μέσα θα δεις διατροφικές συνήθειες με ποια μπορούν να συγκατοικίσουν και με ποια όχι τι ενυδρείο θέλει το καθένα και με ποιο είδος υβριδίζουν . Τα συγκεκριμένα που έχεις εμένα δεν μου δίνουν για υβρίδιο το μικρό σου . Η απόφαση για το τι θα κάνεις είναι ΠΑΝΤΑ δική σου .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις ! Διαβασα εννοείται καθε Λινκ και ειδα οτι η τροφή που πήρα κανει ! Δεν εχω την δυνατότητα να τα γυρίσω πίσω ουτε θελω να τα διώξω η ακομα και να τα πετάξω.  Σαν συμβουλή καθώς ειμαι καινούργιος στο χόμπι εχεις κατι να μου πεις πανω στις ερωτήσεις μου ; Εχω σκέφτομαι να τα αφήσω ετσι οπως ειναι και απλα να παρακολουθώ πως συμπεριφέρονται.  Επίσης το μεγάλο με τις ρίγες υπαρχει περίπτωση να επανέλθει σε καλη κατασταση με κάποιο τροπο ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα επανέλθει δώσε του χρόνο και παρατήρησε αν ζει ειρηνικά  . Λογικά αυτός που σου τα έδωσε το έκανε γιατί είτε δεν ταιριάζαν με αυτά που είχε ή τα κυνηγούσαν για να τα σκοτώσουν . 

Για να σε βοηθήσω θέλω κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο σου και για να μην σου κάνω μια μία ερώτηση παίρνεις την παρακάτω λίστα με copy paste και συμπληρώνεις ότι γνωρίζεις 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
( ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : Κοινωνικό ή Αφρική Λίμνες ή Αφρική ποτάμια ή Αμαζόνιος ή Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία ή, Δίσκοι ή Κρύου νερού ή Ασπόνδυλα ή Φυτεμένο τοπίου ή οποιαδήποτε άλλη κατηγορία  θέλετε να γράψετε )

Γενικές Πληροφορίες 


Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί


Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά


Φόντο: (3d , αφίσα , βαμμένη πλάτη, κτλ )
Πέτρες: (ασβεστολιθηκές , λάβας ,ποταμίσιες )
Ξύλα: (ρίζες , ξυλά μαζεμένα απο  την φύση ή mopani κτλ)
Άλλα διακοσμητικά : 
Υπόστρωμα: ( soil ή κάτι άλλο)
Βυθός: (χαλίκι ή άμμος )

Φωτισμός


Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): ( τι φωτιστικό ή ποιες λάμπες , πχ led )
Διάρκεια φωτισμού: (πόσες ώρες την ήμερα είναι ανοιχτό το φωτιστικό )

Υποστήριξη οργανισμών και ενυδρείου
Φίλτρανση: (πόσα και τι φίλτρα έχετε )
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: (ποια τροφή-ες και πόσες φορές ταίζετε)


Παράμετροι νερού

* Σημαντικό να γνωρίζουμε αν μετράτε με στικ ή με υγρά τεστ και ποιας μάρκας 


pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):

Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση

 

Αλλαγές νερού: (κάθε πότε και σε τι ποσοστό )
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: ( αν χρησιμοποιείτε Α/Ο ή διάφορα βελτιωτικά νερού και ποια )
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Παίζουν πολλά ρόλο όπως σου είπε και ο Μαρίνος ακόλουθα τις οδηγίες που σου είπε και συμπλήρωσε την λίστα για να καταλάβει. Καλό είναι να μην τρώνε ένα είδος τροφή . Μια καλή τροφή πχ ocean nutrition με  spirulina  και κατεψυγμένα σε κύβους.  Ακόμα και αν θες και δεν σου κάνει κόπο να φτιάχνεις ο ίδιος την τροφή για περισσότερες πληροφορίες θα σου πει ο Μαρίνος.  Όσο για το ψαράκι μπορείς να βάλεις stress guard όταν κάνεις αλλαγές νερού ή αλάτι ενυδρείου το λέω γιατί είδα σπασμένα πτερύγια. Αυτά βοηθάνε τυχόν λοιμώξεις και πληγές ακόμα και για κάποιο παράσιτο. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...