Jump to content

Μεταχειρισμένο ενυδρείο


Recommended Posts

Γειά σε όλους είμαι νέα στο φόρουμ και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με το ενυδρείο μου και θα ήμουν ευγνώμων για τις απαντήσεις σας..λοιπόν μια φίλη μου, μου έδωσε το ενυδρείο της λόγο μετακομίσης είχε 2 χρυσόψαρα μέσα  και έτσι θέλω να κάνω και εγώ, αλλά έχω μια απορία. Το γυαλί καθώς γεμίζω το ενυδρείο με νερό βλέπω ότι ανοίγει κάπως περίεργα και στραβωνει, αυτή είχε τοποθετήσει πάνω στο ενυδρείο μια ταινία για να μην ανοίξει το ενυδρειο το υποτίθεται γιατί της το έφτιαξε ο φίλος της αλλά εγώ δεν το βλέπω και πολύ καλά έτσι όπως είναι... Σας παραθέτω και την φωτογραφία να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.. Λέτε να βάλω μέσα ψαράκια και να γίνει καμία ζημιά?? Σας ευχαριστώ πολύ ?IMG_20210815_165448.thumb.jpg.00a82091ae371b347525f7d14af02c7e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να την ρωτήσεις αν το ενυδρείο είχε πλαστικό καπάκι,γενικά τα ενυδρεία με πολλά λίτρα όταν γεμίζουν με νερό κάνουν μια πολύ μικρή καμπύλη λόγο της πίεσης που ασκείται από το νερό

Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς δεν είχε καπάκι αλλά σκέφτομαι να πάρω τα μέτρα και να παραγγείλω ένα,αλλα όπως το βλέπω τα γυαλιά δεν είναι ίδια δηλαδή εννοώ τα δύο πλάγια είναι πιο λεπτά από το μπροστά και το πίσω...Η φίλη μου το είχε το ενυδρειο 6 μήνες και είναι 100 λιτρα αν δεν το είπα. 

Link to comment
Share on other sites

Το μπροστινό και το πισινό λογικά είναι πιο ενισχυμένο γυαλί λόγο της μεγαλύτερης επιφάνειας,είναι καθαρά θεωρητική η απάντηση βάση όσων ξέρω. Ένα καπάκι σίγουρα θα ήταν καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ενισχυθεί είτε με επιπλέον σιλικόνη είτε με κόντρες. Αλλά θα πρέπει να βρεις κάποιον που ξέρει να φτιάχνει ενυδρεία. Τώρα το έχεις γεμίσει? Βγάλε και μια γενική φωτογραφία του ενυδρείου σου

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας .

Έχεις ένα ενυδρείο το οποίο είναι ιδιοκατασκεύη, με διαφορετικά σε πάχος τζάμια που όταν το γεμίζεις νερό στραβώνει άλλα άντεξε 6 μήνες .

Το ερώτημα λοιπόν δεν είναι αν θα γίνει ζημιά άλλα πότε . Στην θέση σου δεν θα έπαιρνα το ρίσκο γιατί οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος σου . 

Πρέπει να το δει από κοντά κάποιος που έχει εμπειρία στο κόλλημα των ενυδρείων για να σου πει αν μπορεί να ενισχυθεί ή όχι .

Το πλαστικό καπάκι δεν μπορεί να κρατήσει την πίεση που ασκείται, αυτό μπορεί να γίνει μόνο με μια ή και δυο ακόμα κάθετες κόντρες (αριστερά και δεξιά από το ενυδρείο σου) .

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και καλός ήρθες στην παρέα μας 

Το ενυδρείο δεν είναι κατάλληλο σου προτείνω να αγοράσεις άλλο. Είναι θέμα χρόνου να γίνει ζημιά.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...