Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου


ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ

Recommended Posts

πολύ καλό. 

Να σε ρωτήσω επειδή θέλω να βάλω κ εγώ helena. Σου ανακατεύουν το χαλίκι;

Ρωτάει γιατί νομίζω τα έχω δει να "τρυπωνουν" στο χαλίκι

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά χθες τα έβαλα.. ξέρω ότι τρυπώνουν.. προς το παρόν κόβουν βόλτες. Από κάτω έχω μόνο soil έχω όποτε δεν ανακατεύεται με χαλίκι.. Είναι επίσης μικρά σε σχέση με το ενυδρείο.. τώρα ας πουν τα παιδιά που έχουν εμπειρία!

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Σου ανακατεύουν το χαλίκι;

Τρυπώνουν, αλλά δεν κάνουν καμία ζημιά. Δεν ανακατεύουν τα φυτά ούτε καν τα γρασιδια. 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Τρυπώνουν, αλλά δεν κάνουν καμία ζημιά. Δεν ανακατεύουν τα φυτά ούτε καν τα γρασιδια. 

 

ωραία γιατί μόλις ανακάλυψα 9 σαλιγκαράκια πάνω στο ενυδρείο. Οπότε κρίνεται επιτακτική η ανάγκη για αγορά της Ελένης...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

40 μέρες μετά…?

E81D1AED-9A54-4837-941D-48A3D6C4CE9F.jpeg

  • Like 2
  • Agree 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο. Ζούγκλα έγινε.:)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

2 μήνες μετά… η άλγη άρχισε να υποχωρεί… μένει λίγο green spot που πιστεύω θα φύγει..

τωρα το ενυδρείο φιλοξενεί 

11 ροδοστομους 

30 Paracheirodon simulans

15 amano 

3 helena snail 

 

82D7A2C0-678B-4E31-94E2-5F827B9E0A6B.jpeg

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Οσο βλέπεις την αρχή και την συνέχεια μετά από λίγους μόνο μήνες, καταλαβαίνεις ότι έγινε από την αρχή σωστή δουλειά! Μπράβο Γρηγόρη όσο περνάει ο καιρός θα δεις ότι θα σταθεροποιηθεί το σύστημα και θα δείξει όλη του την ομορφιά!

 

Κάνε μια ανακαταταξη και κούρεψε τα λίγο για να δώσεις σχήμα σε όλο το σκειπ!! Μετά από λίγο καιρό θα δεις ότι οι λεπτομέρειες θα δείξουν!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

Οσο βλέπεις την αρχή και την συνέχεια μετά από λίγους μόνο μήνες, καταλαβαίνεις ότι έγινε από την αρχή σωστή δουλειά! Μπράβο Γρηγόρη όσο περνάει ο καιρός θα δεις ότι θα σταθεροποιηθεί το σύστημα και θα δείξει όλη του την ομορφιά!

 

Κάνε μια ανακαταταξη και κούρεψε τα λίγο για να δώσεις σχήμα σε όλο το σκειπ!! Μετά από λίγο καιρό θα δεις ότι οι λεπτομέρειες θα δείξουν!

Ευχαριστώ πανο! Με την βοήθεια όλων σας προσπάθησα να αποφύγω όσο τον δυνατόν περισσότερα λάθη.. όσο γίνεται βέβαια ?

Τα πολλά διαφορετικά φυτά που μπήκαν από την αρχή ομαδοποιήθηκαν… το έλυσε η φύση από μόνη της…?

τωρα που παίρνουν τα πάνω τους τα φυτά.. και αφού μπουν όλα τα ψαρια.. θα σας χρειαστώ για αλλαγές στο scape και σκέφτομαι να δωσω και χρωμα με περισσότερα κόκκινα φυτά ! ?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Εμένα πάντως η άλγη πάνω στις πέτρες μου αρέσει πολύ!!!!

Αφού περάσαμε από όλα τα είδη αλγης σχεδόν…?? έμεινε η green spot λίγο κυρια στις πέτρες!! Δεν με ενοχλεί πολύ… πιστεύω θα φύγει με την άνοδο νιτρικών και φωσφορικών… προς το παρόν δεν ταΐζω σχεδόν καθόλου τις αμανο?? μόνο ελάχιστα κάθε 3-4 μέρες… και έχουν γίνει γομάρια από το πολύ φαΐ ??

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Αφού περάσαμε από όλα τα είδη αλγης σχεδόν…?? έμεινε η green spot λίγο κυρια στις πέτρες!! Δεν με ενοχλεί πολύ… πιστεύω θα φύγει με την άνοδο νιτρικών και φωσφορικών… προς το παρόν δεν ταΐζω σχεδόν καθόλου τις αμανο?? μόνο ελάχιστα κάθε 3-4 μέρες… και έχουν γίνει γομάρια από το πολύ φαΐ ??

Που είναι οι νέες φωτογραφίες? Μισή δουλειά έκανες.:D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από συσκότιση για την πράσινη τριχοειδή… με το άναμμα των φώτων είδαμε τα γεννητούρια…???

FF488FC2-DF08-4370-920C-E3D8CD7552AA.jpeg

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

δες τα νιτρικα σου. Μηπως ειναι πολυ χαμηλα για αυτο και εχεις τριχοειδη;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

δες τα νιτρικα σου. Μηπως ειναι πολυ χαμηλα για αυτο και εχεις τριχοειδη;

Νομίζω ίσως είναι χαμηλά Ναταλια… πριν την συσκότιση ήταν 10…

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Νομίζω ίσως είναι χαμηλά Ναταλια… πριν την συσκότιση ήταν 10…

10 ακομα καλα ειναι. δες λιγο CO2, φως, φωσφορικα. Υπερβολικός φωτισμός δεν κάνει καλο.

Τριχοειδη κανονικα ειναι ελλειψη μακρο, δηλ Ν-P-K και CO2.

Δες ακομα, μηπως παρατα΄ισες ή κατι ψοφησε μεσα (αυξηση και μικρη ΝΗ3/4 προκαλουν γενικος την εμφανιση αλγης)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

10 ακομα καλα ειναι. δες λιγο CO2, φως, φωσφορικα. Υπερβολικός φωτισμός δεν κάνει καλο.

Τριχοειδη κανονικα ειναι ελλειψη μακρο, δηλ Ν-P-K και CO2.

Δες ακομα, μηπως παρατα΄ισες ή κατι ψοφησε μεσα (αυξηση και μικρη ΝΗ3/4 προκαλουν γενικος την εμφανιση αλγης)

Ευχαριστώ Ναταλια… αρχικά μείωσα τον φωτισμο σε 7 ώρες και στα 24l/l από 28… θα κάνω μετρήσεις για μάκρο και θα δω αν χρειάζεται να αυξήσω την λίπανση… co2 νομίζω είμαι καλά… θα μετρήσω αύριο φυσαλίδες και θα σου πω… περίπου 3-4 το δευτερόλεπτο στα 240λιτρα…

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, natateo said:

10 ακομα καλα ειναι. δες λιγο CO2, φως, φωσφορικα. Υπερβολικός φωτισμός δεν κάνει καλο.

Τριχοειδη κανονικα ειναι ελλειψη μακρο, δηλ Ν-P-K και CO2.

Δες ακομα, μηπως παρατα΄ισες ή κατι ψοφησε μεσα (αυξηση και μικρη ΝΗ3/4 προκαλουν γενικος την εμφανιση αλγης)

Βάζει σκούπα βυθού :bleh:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Βάζει σκούπα βυθού :bleh:

Τέλος η σκούπα ????

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ευχαριστώ Ναταλια… αρχικά μείωσα τον φωτισμο σε 7 ώρες και στα 24l/l από 28… θα κάνω μετρήσεις για μάκρο και θα δω αν χρειάζεται να αυξήσω την λίπανση… co2 νομίζω είμαι καλά… θα μετρήσω αύριο φυσαλίδες και θα σου πω… περίπου 3-4 το δευτερόλεπτο στα 240λιτρα…

δες drop checker, οχι φυσσαλιδες

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

δες drop checker, οχι φυσσαλιδες

Πράσινο ανοιχτό… όπως πρέπει νομίζω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι τρύπες στα φύλλα είναι σημάδι έλλειψης;;; Μήπως πρέπει να αυξήσω τη λίπανση;;

396875EE-4910-4BBF-AC9C-6FC0651CDBF0.jpeg

F98BAF55-732E-401B-A171-620446DBDB64.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...