Jump to content

Ξυλα της φυσης για ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα, θελω να ρωτησω απο την εμπειρια σας ποια ειναι τα ξυλα που θα αντεξουν μεσα στο νερο τα οποια μπορεις να συλλεξεις απο την φυση. Εχω διαβασει αρθρα αλλα ηθελα να μου πειτε απο την εμπειρια σας τι πιστευετε.

Link to comment
Share on other sites

Οξιά, δρυς, κερασιά, πλάτανος, σημύδα. Ειδικα η βελανιδιά (δρυς) δεν παθαινει τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει ξύλα από πλατάνι. Τα πιο χοντρά άντεξαν πάνω από 3 χρόνια και μετά άρχισαν να αλλοιώνονται.

Τα ψιλά κλαριά που έβαλα κράτησαν λίγο πάνω από χρόνο.

Έβγαζαν για αρκετό καιρό χρώμα, που εμένα όμως μου άρεσε.:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ξύλα που σού είπε η φίλη @natateo ειδικά πλάτανος και βελανιδιά και καλό θά ήταν χοντρά κομμάτια όπως λέει ο @SOTIRIS και από αυτά που έχω διαβάσει και όχι από προσωπική εμπειρία ο ευκάλυπτος είναι απαγορευτικός. Διορθώσετε με αν κάνω λάθος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Συγγνωμη που επεμβαίνω. Με τα ξύλα που έχει ξεβράσει η θάλασσα τι παίζει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει αμπέλι. Κοντά στον ένα χρόνο το είχα χωρίς κανένα πρόβλημα. Όταν το έβγαλα είδα ότι είχε μαλακώσει και μύριζε κάπως. Έχω βάλει και ευκάλυπτο για κανένα 6-8μηνο. Ήταν τελείως ξερό φυσικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για την βοηθεια. Βρηκα απο βελανιδια αλλα ειναι ολοκληρο μαδερι οποτε δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιησω. Το πηρα μπας και εχω καμια ιδεα. Ομως σημερα

βρηκα ενα ωραιο ξυλο απο αλμυρικι ξερετε το δεντρο το οποιο ηταν κομμενο απο οτι φαινεται αρκετο καιρο απο ανθρωπινο χερι και σε αρκετη αποσταση απο την θαλασσα. Υποθετω οτι θα ειναι ανθεκτικο στο νερο αλλα δεν ξερω αν θα μου βγαλει αλλα προβληματα. Φυσικα θα το ζεματισω και θα το αφησω αρκετο χρονο μεσα σε κανα κουβα με νερο.

Το εχει κανει κανεις σας;;; Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Το θέλεις για ενυδρείο γλυκού;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αλμυρίκι είναι δέντρο που βγάζει ρετσίνι. Δεν θα το έβαζα μέσα σε ενυδρείο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Το αλμυρίκι είναι δέντρο που βγάζει ρετσίνι. Δεν θα το έβαζα μέσα σε ενυδρείο.:)

Οποτε το ξεχναω. Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2021 at 9:40 ΜΜ, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Καλησπερα, θελω να ρωτησω απο την εμπειρια σας ποια ειναι τα ξυλα που θα αντεξουν μεσα στο νερο τα οποια μπορεις να συλλεξεις απο την φυση. Εχω διαβασει αρθρα αλλα ηθελα να μου πειτε απο την εμπειρια σας τι πιστευετε.

πολλά είναι κατάλληλα το πόσο κρατούν στο νερό είναι άλλο θέμα αυτό. πχ χομπιστες που κάθε 1-2 χρόνια αλλάζουν την διαμόρφωση του ενυδρείο τους δεν τους απασχολεί η διάρκεια ζωής του ξύλου σε αντίθεση με χομπιστες που στήνουν ένα ενυδρείο και μένει ίδιο για πάνω απο 3 χρόνια.

 

On 21/8/2021 at 8:25 ΜΜ, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, Συγγνωμη που επεμβαίνω. Με τα ξύλα που έχει ξεβράσει η θάλασσα τι παίζει;

εξαρτάτε ενώ έχω ξύλα απο την θάλασσα που άντεξαν 1 χρόνο και ξύλα απο την θάλασσα που τα έχω πολλά χρόνια. Αυτό που πρέπει να προσέξεις στα λεγόμενα θαλασσόξυλα είναι να δεις αν είναι μαλακό ή σκληρό ξύλο, εγώ το κοιτώ με το νύχι πόσο εύκολα αφήνει σημάδι πάνω στο ξύλο, το επόμενο που πρέπει να προσέξεις είναι να είναι καλά ''ψημένο'' αυτό το καταλαβαίνεις εύκολα αφού δεν έχει καθόλου φλοιό. 

Παράδειγμα μια βελανιδιά που έπεσε στην θάλασσα και ψήθηκε με τον ήλιο και την αλμύρα γιατί να μην κάνει; Αφου ούτος η άλλος είναι κατάλληλο ξύλο.

Ή άλλο παράδειγμα ξύλο που είναι ακατάλληλο για ενυδρείο το οποίο έχει ψιθεί στην θάλασσα έχει χάση όλες τους της ιδιότητες βλαβερές και μη, είναι κούστουρο. 

Το αλάτι που έχει σησορευτει στο εσωτερικό του ξύλου με 2  μέρες μούλιασμα έχει φύγει εγώ ποιο ακραίος ούτε αυτό έκανα, στην παρακατω φωτογραφία τα ξύλα όλα είναι θαλασσόξυλα είναι απο τον Δεκέμβριο του 2019 και σε λίγους μήνες θα κλείσουν 2 χρόνια και ακόμη δεν έπαθαν τίποτα. Δεν γνωρίζω τη ξύλα είναι και δεν με απασχολεί γιατί έχω τη θεωρεία παρμένει απο την λογική ότι ο ήλιος το νερό και η αλμύρα τα έχουν ξεπλύνει τόσο καλά που πλέον είναι κατάλληλα.

 

ε1.jpg

 

  • Like 2
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο η ερώτηση μου όσο αφορά τα θαλασσοξυλα είναι ακριβώς αυτό, το αλάτι που έχουν ρουφήξει. Φεύγει με καλό ξέπλυμα και μουλιασμα; Η μετατρέπει αργά αργά τις συνθήκες του γλυκού ενυδρείου σε υφάλμυρο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μιλήσω θεωρητικά αλλά πρακτικά γιατί καμιά φορά η πράξη διαφέρει απο την θεωρία.

Εγώ τα μάζεψα όπως είπα απο την θάλασσά τα ξέπληνα με λάστιχο στον κήπο και τα στέγνωσα στον ήλιο μετά τα έβαλα στο ενυδρείο όπως βλέπεις στην φωτογραφία και γέμισα νερό κάποια πήγαν να σηκωθούν αλλά με πέτρες τα κράτησα κάτω. Εγώ στρώνω με ψάρια το ενυδρείο οπότε μετά απο 24 ώρες έβαλα τα ψάρια μέσα και έως τώρα όλα πάνε μια χαρά. Τώρα πόσο αλάτι έβγαλαν στο ενυδρείο και με τη ρυθμό το έβγαλαν δεν ξέρω και αν υπολογίσεις και της αλλαγές νερού το αλάτι στην στήλη νερού θα ήταν λίγο. Εξάλλου το αλάτι δεν είναι βλαβερό για το ενυδρείο του γλυκού νερού σε μικρές ποσότητες.

 

Τώρα δεν λέω να κάνετε ότι έκανα εγώ, είμαι λίγο αρτσούμπαλος σε αυτά :) 

Αλλά αν τα μουλιάσετε για 2-3 μέρες και αλλάζεται το νερό κάθε μέρα νομίζω χωρίς να βάλω το χέρι μου στην φωτά ότι δεν θα έχετε πρόβλημα. Πάντος εγώ δεκαετίες τώρα μόνο τέτοια ξύλα βάζω στο ενυδρείο μου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, λέτε να ήμουν τόσο τυχερός; 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

πολλά είναι κατάλληλα το πόσο κρατούν στο νερό είναι άλλο θέμα αυτό. πχ χομπιστες που κάθε 1-2 χρόνια αλλάζουν την διαμόρφωση του ενυδρείο τους δεν τους απασχολεί η διάρκεια ζωής του ξύλου σε αντίθεση με χομπιστες που στήνουν ένα ενυδρείο και μένει ίδιο για πάνω απο 3 χρόνια.

 

εξαρτάτε ενώ έχω ξύλα απο την θάλασσα που άντεξαν 1 χρόνο και ξύλα απο την θάλασσα που τα έχω πολλά χρόνια. Αυτό που πρέπει να προσέξεις στα λεγόμενα θαλασσόξυλα είναι να δεις αν είναι μαλακό ή σκληρό ξύλο, εγώ το κοιτώ με το νύχι πόσο εύκολα αφήνει σημάδι πάνω στο ξύλο, το επόμενο που πρέπει να προσέξεις είναι να είναι καλά ''ψημένο'' αυτό το καταλαβαίνεις εύκολα αφού δεν έχει καθόλου φλοιό. 

Παράδειγμα μια βελανιδιά που έπεσε στην θάλασσα και ψήθηκε με τον ήλιο και την αλμύρα γιατί να μην κάνει; Αφου ούτος η άλλος είναι κατάλληλο ξύλο.

Ή άλλο παράδειγμα ξύλο που είναι ακατάλληλο για ενυδρείο το οποίο έχει ψιθεί στην θάλασσα έχει χάση όλες τους της ιδιότητες βλαβερές και μη, είναι κούστουρο. 

Το αλάτι που έχει σησορευτει στο εσωτερικό του ξύλου με 2  μέρες μούλιασμα έχει φύγει εγώ ποιο ακραίος ούτε αυτό έκανα, στην παρακατω φωτογραφία τα ξύλα όλα είναι θαλασσόξυλα είναι απο τον Δεκέμβριο του 2019 και σε λίγους μήνες θα κλείσουν 2 χρόνια και ακόμη δεν έπαθαν τίποτα. Δεν γνωρίζω τη ξύλα είναι και δεν με απασχολεί γιατί έχω τη θεωρεία παρμένει απο την λογική ότι ο ήλιος το νερό και η αλμύρα τα έχουν ξεπλύνει τόσο καλά που πλέον είναι κατάλληλα.

 

ε1.jpg

 

Πανεμορφο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ με καλυψατε πληρως παιδια. Θα βαλω το ξυλο σε νερο και θα το αλλαζω συχνα μεχρι να φτασω στο σημειο να το ριξω στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει πάρα πολύ το στήσιμο με ξύλα, κι επειδή έχω πρόσβαση σε αρκετά είδη σκέφτομαι να τα δοκιμάσω όλα σιγά σιγά και να ανεβάσω τις παρατηρήσεις μου στο φόρουμ. Αρχικά να πω πλέον είμαι κατά της υπερβολικής αποστείρωσης (βρασίματα, ψησίματα κλπ) των φυσικών διακοσμητικών στο ενυδρείο μας, επειδή δεν θεωρώ ότι κινδυνεύουν από κάτι οι οργανισμοί του ενυδρείου. Ένα ξέπλυμα και μπλουμ. Εξαίρεση ιδιαίτερες περιπτώσεις όπως ξύλου θάλασσας λόγω αλατιού, ή αν σε κάποιον δεν αρέσουν οι τανινες κλπ.

 

Ως τώρα έχω δοκιμάσει τρυανταφυλλιά, κληματαριά, αμυγδαλιά. Ως και 2 χρόνια στο ενυδρείο δεν έχω παρατηρήσει οτιδήποτε αρνητικό. 

Φοινικόφυλλο το οποίο σάπισε αρκετά γρήγορα. Όταν λέω σάπισε, εννοώ άρχισαν να αποσυντίθενται τα φύλλα, να ξεκολλάνε και να λιώνουν, ενώ το "κλαδί" είχε μαλακώσει και τελικά το αφαίρεσα.

Πριν καμιά 15αρια μέρες έβαλα 2 ρίζες από καλάμια (ένα μικρό κομμάτι τους μάλιστα ήταν ακόμα χλωρό). Για την ώρα περιμένω να φύγει ο μύκητας ?

 

Τώρα ζαχαρώνω κάτι φοβερές ρίζες από ξινόδεντρα (λεμονιά, πορτοκαλιά, νερατζιά)

Έγινε επεξεργασία - Vou
  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Επειδή μου αρέσει πάρα πολύ το στήσιμο με ξύλα, κι επειδή έχω πρόσβαση σε αρκετά είδη σκέφτομαι να τα δοκιμάσω όλα σιγά σιγά και να ανεβάσω τις παρατηρήσεις μου στο φόρουμ. Αρχικά να πω πλέον είμαι κατά της υπερβολικής αποστείρωσης (βρασίματα, ψησίματα κλπ) των φυσικών διακοσμητικών στο ενυδρείο μας, επειδή δεν θεωρώ ότι κινδυνεύουν από κάτι οι οργανισμοί του ενυδρείου. Ένα ξέπλυμα και μπλουμ. Εξαίρεση ιδιαίτερες περιπτώσεις όπως ξύλου θάλασσας λόγω αλατιού, ή αν σε κάποιον δεν αρέσουν οι τανινες κλπ.

 

Ως τώρα έχω δοκιμάσει τρυανταφυλλιά, κληματαριά, αμυγδαλιά. Ως και 2 χρόνια στο ενυδρείο δεν έχω παρατηρήσει οτιδήποτε αρνητικό. 

Φοινικόφυλλο το οποίο σάπισε αρκετά γρήγορα. Όταν λέω σάπισε, εννοώ άρχισαν να αποσυντίθενται τα φύλλα, να ξεκολλάνε και να λιώνουν, ενώ το "κλαδί" είχε μαλακώσει και τελικά το αφαίρεσα.

Πριν καμιά 15αρια μέρες έβαλα 2 ρίζες από καλάμια (ένα μικρό κομμάτι τους μάλιστα ήταν ακόμα χλωρό). Για την ώρα περιμένω να φύγει ο μύκητας ?

 

Τώρα ζαχαρώνω κάτι φοβερές ρίζες από ξινόδεντρα (λεμονιά, πορτοκαλιά, νερατζιά)

Πολυ χρησιμες πληροφοριες και να πω την αληθεια μου ανοιξες την ορεξη :) Ηδη εχω βρει μια εντυπωσιακη κληματαρια :)

Έγινε επεξεργασία - Φανης Φ
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Πολυ χρησιμες πληροφοριες και να πω την αληθεια μου ανοιξες την ορεξη :) Ηδη εχω βρει μια εντυπωσιακη κληματαρια :)

 

Για την κληματαριά υπήρχε ένα θέμα εδώ νομίζω με μια μέθοδο επεξεργασίας ώστε να αποφλοιωθεί και να διατηρηθεί περισσότερο. Αρκετά απαιτητική για μένα, με τροχουδάκι για τρίψιμο και διάφορα άλλα. Έκανα ένα ψευτοκαθάρισμα με ένα γυαλόχαρτο στις πρώτες, αλλά μετά βαρέθηκα και έριξα τις υπόλοιπες όπως ήταν ?

 

IMG-20210828-134232

 

IMG-20210828-134313

IMG-20210829-155904

 

IMG-20210829-160212

 

IMG-20210829-160141

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ειχα παρει red moore ριζες πριν 7-8 χρόνια. Δεν παθαινουν τιποτα. Για μακροχρόνια χρηση ειναι οτι πρεπει....

Αν μιλαμε για 1 χρονο.... τοτε και κορμους απο ελατα μπορουμε να βαλουμε, οπως εκανε ο Pavel Bautin-

https://www.thegreenmachineonline.com/blog/image-2581/

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Για την κληματαριά υπήρχε ένα θέμα εδώ νομίζω με μια μέθοδο επεξεργασίας ώστε να αποφλοιωθεί και να διατηρηθεί περισσότερο. Αρκετά απαιτητική για μένα, με τροχουδάκι για τρίψιμο και διάφορα άλλα. Έκανα ένα ψευτοκαθάρισμα με ένα γυαλόχαρτο στις πρώτες, αλλά μετά βαρέθηκα και έριξα τις υπόλοιπες όπως ήταν ?

 

IMG-20210828-134232

 

IMG-20210828-134313

IMG-20210829-155904

 

IMG-20210829-160212

 

IMG-20210829-160141

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

 

Για την κληματαριά υπήρχε ένα θέμα εδώ νομίζω με μια μέθοδο επεξεργασίας ώστε να αποφλοιωθεί και να διατηρηθεί περισσότερο. Αρκετά απαιτητική για μένα, με τροχουδάκι για τρίψιμο και διάφορα άλλα. Έκανα ένα ψευτοκαθάρισμα με ένα γυαλόχαρτο στις πρώτες, αλλά μετά βαρέθηκα και έριξα τις υπόλοιπες όπως ήταν ?

 

IMG-20210828-134232

 

IMG-20210828-134313

IMG-20210829-155904

 

IMG-20210829-160212

 

IMG-20210829-160141

1ο σταδιο 2 κλιματα τα βαζω σε νερο απλα. 2ο σταδιο εχω ενα ταψι της γυναικας μου θα ριξω καυτο νερο θα τα ξεφλουδισω και μεσα στο ενυδρειο

IMG_20210829_165207_1.jpg

IMG_20210829_165207_1.jpg

IMG_20210829_165224_1.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Παιδια, ειχα παρει red moore ριζες πριν 7-8 χρόνια. Δεν παθαινουν τιποτα. Για μακροχρόνια χρηση ειναι οτι πρεπει....

Αν μιλαμε για 1 χρονο.... τοτε και κορμους απο ελατα μπορουμε να βαλουμε, οπως εκανε ο Pavel Bautin-

https://www.thegreenmachineonline.com/blog/image-2581/

 

Προσωπικά μου αρέσει να αλλάζω κάποια κάθε 6-10 μήνες. Ανανεώνεται η εικόνα, μπλέκει και το νέο με το ώριμο. Μου αρέσει να τα ψάχνω. Έχει το χαβαλέ του να πηγαίνεις βόλτα τον σκύλο και να γυρνάς με 2 κλαδιά για το ενυδρειο ? 

 

@Φανης Φ Όσο περισσότερη φλούδα βγάλεις τόσο περισσότερο θα σου κρατήσει. Εγώ ασχολήθηκα μόνο με το πρώτο στρώμα και ότι ήταν έτοιμο να φύγει έτσι κι αλλιως. Πρόσεχε με τα ψιλά κλαδάκια, έχασα ωραία κομμάτια επειδή τα έσπασα 

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...