Jump to content

Ερώτηση για nymphaea lotus


Recommended Posts

Καλησπέρα, πήρα πρόσφατα ένα φυτό nymphaea lotus (οχι σε γλαστρακι), το φύτεψα όπως έδειχνε και σε video της tropica στο YouTube και μέσα σε μια μέρα έλιωσε ολόκληρο και έμεινε μόνο ο βολβός. Υπάρχει περίπτωση να βγάλει νέο φυτο; και αν ναι, το βολβο να τον φυτέψω ολόκληρο μέσα στο υπόστρωμα ή να μείνει ένα μέρος του εξω; 

Link to comment
Share on other sites

Παιζoyn ρολο οι παραμετροι νερου ενυδρειου. Αν το φυτο το πηρες απο ενυδρειο χομπιστα, θα επρεπε να ρωτησεις το τι ph, σκληροτητες κτλ εχει.

Φυτευουμε όπως το κρεμμυδι - την κορυφη αφηνουμε απ εξω.  Aν εχεις soil , και να σκεπασεις  την κορυφι, δεν υπαρχει θεμα.

Κανονικα πρεπει να βγάλει φυλλα ξανα.

Το νερο στο ενυδρειο ειναι μαλακό; Πες ph, gh.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Παιζoyn ρολο οι παραμετροι νερου ενυδρειου. Αν το φυτο το πηρες απο ενυδρειο χομπιστα, θα επρεπε να ρωτησεις το τι ph, σκληροτητες κτλ εχει.

Φυτευουμε όπως το κρεμμυδι - την κορυφη αφηνουμε απ εξω.  Aν εχεις soil , και να σκεπασεις  την κορυφι, δεν υπαρχει θεμα.

Κανονικα πρεπει να βγάλει φυλλα ξανα.

Το νερο στο ενυδρειο ειναι μαλακό; Πες ph, gh.

 

Από μαγαζί το πήρα. Δεν ξέρω τι παραμέτρους νερού είχε. 

Το νερό που εχω αυτή τη στιγμή είναι σχετικά σκληρό, αν θυμάμαι καλά κάπου στα 15 (σταγόνες από το τεστ της σερα) οι 2 σκληροτητες και το ph κοντά στο 7.5 αν θυμάμαι καλά.

Πηρα φίλτρο α/ο αλλά γέμισα το καινούριο με νερό βρύσης για να βάλω μέσα κάτι αμανο που εχω όταν στρώσει τελείως και να κάνω την προσαρμογή σταδιακά προσθέτοντας λίγο λίγο το νερό ώσμωσης. 

Link to comment
Share on other sites

Για σιγουριά άφησε την στην αρχή πάνω στον βυθό μην την φυτεύεις εγώ έτσι έκανα μετα απο κάποιο διάστημα αργά η γρήγορα θα σου βγάλει φυλλαράκια και όταν πάρουν τα πάνω τους τότε το φυτεύεις σε τόσο βάθος ώστε  τα φυλλαράκια να είναι έξω απο τον βυθό.

Δες φωτογραφία απο την δικιά μου.

 

2043224281_.thumb.jpg.75c6a73ea0733ed6dd6e79aade9e285e.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Για σιγουριά άφησε την στην αρχή πάνω στον βυθό μην την φυτεύεις εγώ έτσι έκανα μετα απο κάποιο διάστημα αργά η γρήγορα θα σου βγάλει φυλλαράκια και όταν πάρουν τα πάνω τους τότε το φυτεύεις σε τόσο βάθος ώστε  τα φυλλαράκια να είναι έξω απο τον βυθό.

Δες φωτογραφία απο την δικιά μου.

 

2043224281_.thumb.jpg.75c6a73ea0733ed6dd6e79aade9e285e.jpg

Ωραια έχω ελπίδες. 

Ευχαριστω πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...