Jump to content

Guppy & molly


Δημήτρης Βαρβακης

Recommended Posts

Καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο χώρο των ενυδρείων και από ότι εχω διαβάσει σε κάποιες σελίδες στο ίντερνετ το ψαρακι μου είναι έγκυος...Το ψαρακι μου νομιζω οτι είναι molly ή guppy αλλα μιας και είμαι καινουριος δεν μπορώ να καταλάβω...Θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια tricks? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

  •  
  πριν 21 ώρες, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο χώρο των ενυδρείων και από ότι εχω διαβάσει σε κάποιες σελίδες στο ίντερνετ το ψαρακι μου είναι έγκυος...Το ψαρακι μου νομιζω οτι είναι molly ή guppy αλλα μιας και είμαι καινουριος δεν μπορώ να καταλάβω...Θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια tricks? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

Καλησπέρα φίλε μου Και καλώς ήρθες στο χόμπι…θες να μας βάλεις μια φωτό να δούμε και εμείς και να σου πούμε την γνώμη μας…

  •  

Καλημερα σας το ένα ψαρακι ειναι αυτο εδω με την μαύρη ουρα πάνω από το αγγελοψαρο 1132155779_Screenshot_20210827-063900_VideoPlayer.thumb.jpg.76828bb9126efc5b3586556b5ecf8290.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το αλλο που νομιζω ότι είναι έγκυος ειναι αυτο αν και με το μάτι φαινεται σαν να υπάρχει κάτι πολύ μικρό στο πίσω μέρος της κοιλιάς του ...δυστυχώς στην φώτο δεν ειναι ευδιάκριτο 703711502_Screenshot_20210827-064646_VideoPlayer.thumb.jpg.e6788efe244efb05221886b5f81b3802.jpg

  •  

Καλημέρα φίλε μου. Μολυ είναι γκαπυ δεν είναι με σιγουριά. Έγκυος είναι λογικά σε κανα 15 ημερο μαξ θα δεις γεννά .

  •  

Καλημέρα αν είναι εύκολο να μεταφερθεί το θέμα που ξεκίνησε ο φίλος Δημήτρης Βαρβάκης για να είναι πιο εύκολο να βοηθήσουμε..

Στην πρώτη φωτογραφία είναι xiphophorus helleri ενώ στην δεύτερη xiphophorus macalatus μακάρι να κάνω λάθος γιατί αυτά υβριδίζουν αν τα έχεις βάλει μαζί αρσενικά και θηλυκά..

  •  

Εσεις που γνωρίζεται περισσότερα πράγματα πάνω σε αυτά τα θέματα βλέπεται κατι και στο δεύτερο ψαρακι?...Όσο για την μεταφορά του θέματος πρεπει να το κανω εγω?

  •  
  πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Εσεις που γνωρίζεται περισσότερα πράγματα πάνω σε αυτά τα θέματα βλέπεται κατι και στο δεύτερο ψαρακι?...Όσο για την μεταφορά του θέματος πρεπει να το κανω εγω?

Δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία..

Αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα και αν μπορεί ένας συντονιστής να μεταφέρει και τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

16300780625217309141305638390341.thumb.jpg.92d0d39636bfa08d88d04024eded130b.jpgΤο δικό μου ενυδρείο είναι αυτο εδω το οποίο είναι 150 λίτρων εχω βαλει κατι λιγα πραγματάκια και κάποια φυτά σκέφτομαι και για 2-3 φυτα ακόμη...Τι θα μου προτεινατε εσεις...?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

16300780625217309141305638390341.thumb.jpg.92d0d39636bfa08d88d04024eded130b.jpgΤο δικό μου ενυδρείο είναι αυτο εδω το οποίο είναι 150 λίτρων εχω βαλει κατι λιγα πραγματάκια και κάποια φυτά σκέφτομαι και για 2-3 φυτα ακόμη...Τι θα μου προτεινατε εσεις...?

Γεια σου φίλε μου και πάλι…εγώ αυτό που θα πρότεινα είναι να βγαλεις ότι ψεύτικο υπάρχει και να αγοράσεις βράχους και να βάλεις μέσα …από όσο βλέπω δεν έχεις Co2 όποτε θα θες εύκολα φυτά….θες να μας πεις διό λόγια….ποσο καιρό τρέχει τι λάμπες έχεις τι φίλτρο;βιολογικό υλικό κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

16300780625217309141305638390341.thumb.jpg.92d0d39636bfa08d88d04024eded130b.jpgΤο δικό μου ενυδρείο είναι αυτο εδω το οποίο είναι 150 λίτρων εχω βαλει κατι λιγα πραγματάκια και κάποια φυτά σκέφτομαι και για 2-3 φυτα ακόμη...Τι θα μου προτεινατε εσεις...?

Καλημερα!

Το μεγαλο φυτο αριστερα δεν κάνει για ενυδρειο. Ειναι Dracaena. Βγαλτο.

Το χαλικι ειναι πολυ χοντροκοκκο για τα φυτα και το γαλαζιο ειναι και βαμμενο, που δεν ειναι καλο για πολλους λογους.

Το χαλικι δεν πρεπει να ειναι ασβεστολιθικο και να εχει  κόκκομετρια 1-3mm.

Τα ζωοτοκα δεν πανε μαζι με σκαλαρια. Χρειαζονται πολυ διαφορετικους παραμετρους νερου. Και σκαλαρια ειναι κοπαδοψαρα.  Διάβασε εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνώριζα αυτο για το φυτό απλα το ειδα και το πήρα...εκτός από αυτό κάτω από το άσπρο και γαλάζιο χαλίκι εχω παρει αυτο το καφε που μοιάζει με χαλίκι το οποίο λέγεται soil νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μεσα υπάρχει ένα φίλτρο EHEIM μεσα στο φίλτρο εχω βαλει βιολογικό υλικό (sera siporax mini) επισης εχω παραγγείλει 2-3 φυτά ακόμη τα οποία δεν θυμαμε πως λέγονται...η λάμπα μου είναι αυτή εδω16301509488245100126719570675242.thumb.jpg.b52cf26278a9f0b4f7954f49ef6d8f98.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Δεν το γνώριζα αυτο για το φυτό απλα το ειδα και το πήρα...εκτός από αυτό κάτω από το άσπρο και γαλάζιο χαλίκι εχω παρει αυτο το καφε που μοιάζει με χαλίκι το οποίο λέγεται soil νομιζω

Μπορεις να γράψεις ποιο ειναι; (το soil).  ή δωσε λινκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Στο ενυδρείο μεσα υπάρχει ένα φίλτρο EHEIM μεσα στο φίλτρο εχω βαλει βιολογικό υλικό (sera siporax mini)

Πηρες παρα πολυ μικρο φιλτρο. Σ αυτο το ενυδρειο θα χρειαστεις ενα εξωτερικο φιλτρο με ροη 1200-1500λ/ωρα.....και μεγαλο καδο, να χωραει κανα 3-4λ βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν να παρεις φιλτρο διάβασε αυτο το θεμα -

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

επισης εχω παραγγείλει 2-3 φυτά ακόμη τα οποία δεν θυμαμε πως λέγονται...η λάμπα μου είναι αυτή εδω

Η λαμπα αυτη φτανει μονο για φυτα, που χρειαζονται χαμηλο φωτισμο. Οταν ερθουν τα φυτα, στειλε φωτο, να δουμε αν θα μπορεσεις να τα κρατησεις με τετοιο φωτισμο.

Και πες τιμες μετρησεις νερου. Εχεις κάνει τεστακια;

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τεστ πριν κάποιες μέρες το οποίο είχε αυτες τις μετρησεις για τα υπόλοιπα περι φωτισμού δεν γνώριζα κατι οπως και για το φίλτρο πηγα σε ένα pet και ζητησα φίλτρο για ενυδρείο 150 λίτρων...αυτό IMG_20210826_132632_420.thumb.jpg.ea0928ae019e1e521f5e9eccf4c7c414.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από την ημέρα που έχω κάνει το τεστ εβαλα το βιολογικό υλικό, αντιχλωριο και βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Το συγκεκριμένο φυτό θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα στα ψάρια?

Θα σαπισει και θα ειναι σιγουρα προβλημα.

πριν 20 ώρες, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Από την ημέρα που έχω κάνει το τεστ εβαλα το βιολογικό υλικό, αντιχλωριο και βακτηρια

Εχεις αστρωτο ενυδρειο. Τα τεστ σου ειναι σχεδον σκετη μαντεια.  Αυτα δειχνουν στα περιπου. Η ακριβεια τους δεν ειναι καθολου καλη (να μην πω χάλια), αλλά και αυτα δειχνουν φουλ νιτρωδη,που ειναι δηλητηριο για τα ψαρια. Και... αυτα τα τεστακια δεν μετρανε το βασικό - επιπεδα αμμωνιας στο νερο.

Για να στρωσει ενα ενυδρειο με βακτηρια χρειαζομαστε απο 3-ς εβδομαδες μεχρι 1.5 μηνα το λιγοτερο. Τα βακτηρια θελουν χρόνο για να πολλαπλασιαστουν και να αποικισουν το βιολογικο υλικο και γενικα ολες τις επιφανειες του ενυδρειου.  Και δεν βαζουμε ψαρια πριν να δημιουργήσουμε ενα βιωσιμο περιβαλλον για τα ζωντανα..... Για το φιλτρο, πιστευω, εχεις διαβασει το αρθρο , που σου εβαλα το λινκ.

Τι κάνεις τωρα....

1- αμεσα! Αλλαγη νερου 50% με αντιχλωριο και παλι μετρας τουλαχιστον νιτρωδη. Αν και παλι θα ροζιζει λιγο, θα κανεις και δεύτερη αλλαγη νερου σε λιγες ωρες.

Μετα βαζεις βακτηρια κανονικη δοση.

2- μην ταιζεις τα ψαρια 1-2 μερες - σιγουροτατα δεν θα παθουν τιποτα!

Μετα ελαχιστο ταισμα μονο μια φορα την ημερα. και κάνεις μετρησεις νερου. Οταν τα νιτρωδη θα ειναι μηδεν, σιγα σιγα αυξανεις την ποσοτητα φαφητου.

3- παρε νορμαλ τεστ νερου - πχ ενα τεστ κιτ της API ή Sera, απο την SERA μπορεις να παρεις ολα τα τεστ - ΝΟ2, ΝΗ3/4, (σκληροτητας προαιρετικα), μην παιρνεις μονο Νο3 - δεν δειχνει σωστα πολλες φορες.  Ειναι σχετικα ακριβα, αλλά απο την στιγμη, που "μπηκες στο χορο"..... :)

Αν εχεις καποιο γνωστο χομπιστα στην περιοχη σου, ζητησε τον να σου κάνει τεστακια. Ποτέ δεν θα πει οχι :)

Και πρεπει να πεσει διάβασμα.....

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτα - τζαμπα πληρωσες την Alternanthera.... Δεν θα αντεξει χωρις δυνατο φως και συστημα CO2.

Echinodorus μια χαρα θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Για συστήματα co2 υπάρχει και ο οικονομικός τρόπος με σόδα και ξύδι σε μπουκάλια (το συνιστώ μόνο αν υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης για αρχή μέχρι να βρεις τους χρόνους σε αναλογία με την ποσότητα).. αν υπάρχει μεράκι και αγάπη για το χόμπι γίνονται τα πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2021 at 9:05 ΜΜ, το μέλος Alekos Megas έγραψε:

Για συστήματα co2 υπάρχει και ο οικονομικός τρόπος με σόδα και ξύδι σε μπουκάλια (το συνιστώ μόνο αν υπάρχει η δυνατότητα παρακολούθησης για αρχή μέχρι να βρεις τους χρόνους σε αναλογία με την ποσότητα).. αν υπάρχει μεράκι και αγάπη για το χόμπι γίνονται τα πάντα!!!

Το εχεις δοκιμασει σε 150λ; χε-χε.... Εγω - ναι.... και μαγια+ζαχαρη ....  Δεν αξιζει σιγουροτατα...... Μονο ενα καλο συστημα CO2 αξιζει. :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης σε καμία περίπτωση με σύστημα co2, απλά είναι καλύτερο από το τίποτα ?το έχω δοκιμάσει μέχρι 80 λίτρα αλλά με ξύδι και σόδα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μηπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει από συστημα co2 με πυροσβεστηρα και από που θα μπορουσα να προμηθευτώ τον πυροσβεστήρα?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ετοιμα συστηματα.

το πιο φθηνο ειναι νομιζω αυτο - https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail

Υπαρχει και λυση εξωτερικου - https://www.co2art.eu/

πυροσβεστηρας για ενυδρειο https://olympia-p.gr/fiali-enidreiou

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...