Jump to content

Νεος στο χομπι ,προβλημα με ενυδρειο και πιθανων με μονομαχο


Stergios Gkogkos

Recommended Posts

Καλησπερα σας ,ειμαι καινουργιος στο χομπι και δυστηχως δεν ειχα διαβασει πιο πριν ουτε τα βασικα αυτου του χομπι , την Πεμπτη λοιπον αγορασα ενα ενυδρειο 20 λιτρων με ενα φιλτρο HAILEA 200L/H ,υποστρωμα για φυσικα φυτα ,φυτεμενα 3 διαφορετικα ειδη φυτων που μου προτεινε το pet shop .Απο εκει και περα για το νερο μου εδωσαν aqua safe και sera bio nitrivec .Απο τοτε διαβαζω συνεχεια και βλεπω καποια βιντεο που μιλανε για στρωσιμο ενυδρειου το οποιο στο pet shop δεν μ το ανεφεραν ,αυτη τη στιγμη εχω αφαιρεσει τον μονομαχο μου και τον γλυφτη απτο ενυδρειο και τους εχω βαλει σε μια γυαλα .Εαν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμησω ,ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Stergios Gkogkos έγραψε:

Καλησπερα σας ,ειμαι καινουργιος στο χομπι και δυστηχως δεν ειχα διαβασει πιο πριν ουτε τα βασικα αυτου του χομπι , την Πεμπτη λοιπον αγορασα ενα ενυδρειο 20 λιτρων με ενα φιλτρο HAILEA 200L/H ,υποστρωμα για φυσικα φυτα ,φυτεμενα 3 διαφορετικα ειδη φυτων που μου προτεινε το pet shop .Απο εκει και περα για το νερο μου εδωσαν aqua safe και sera bio nitrivec .Απο τοτε διαβαζω συνεχεια και βλεπω καποια βιντεο που μιλανε για στρωσιμο ενυδρειου το οποιο στο pet shop δεν μ το ανεφεραν ,αυτη τη στιγμη εχω αφαιρεσει τον μονομαχο μου και τον γλυφτη απτο ενυδρειο και τους εχω βαλει σε μια γυαλα .Εαν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμησω ,ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Επιλογή 1)θα πας τα ψάρια πίσω στο πετ σοπ και θα τους πεις ότι θα τα πάρεις μόλις στρώσει το ενυδρείο σου.(και θα κάτσεις να διαβάσεις τον κύκλο του αζώτου και πως στρώνει το ενυδρείο)

Επιλογή 2)θα πάρεις μπόλι από κάποιον άλλο χομπίστα που έχει στρωμένο φίλτρο διότι τα ψάρια δεν γίνεται να τα αφήσεις στην γυάλα μεχρι να στρώσει το ενυδρείο σου. Χωρίς μπόλι μπορει να χρειαστεί μερικες βδομαδες, ενώ με μπόλι το φίλτρο σου θα στρωθεί γρήγορα αν πιάσει το μπόλι αλλά ο βυθός θα είναι αστρωτος και θα χρειαστεί λίγο καιρό.δεν ξερω αν επηρεάζει τα ψάρια βυθού και ποσό.

 

περιμενε να σου γράψουν και τα αλλά παιδιά που έχουν περισσότερη εμπειρία.

 

Link to comment
Share on other sites

Θετικό που ζητάς βοήθεια έστω και τώρα . 

Ξεκινάμε με το κυριότερο που είναι το ψάρι γλύφτης και μάλλον θα είναι αυτό ή αυτό    . Και στις δύο περιπτώσεις δεν είναι ικανά τα λίτρα του ενυδρείου σου για να τα φιλοξενήσουν . Επομένως του το επιστρέφεις χωρίς δεύτερη σκέψη . 

Στο φίλτρο σου τώρα επειδή δεν μπόρεσα να το βρω φαντάζομαι ότι θα είναι κάπως έτσι HAILEA RP-400 ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ

 

Σε αυτήν την περίπτωση κόβεις και αφαιρείς τα 2/3 του σφουγγαριού και στην θέση τους βάζεις αυτό το βιολογικό υλικό 

csm_13756-4001942084765_43255_-jp-cn-kr-gr-si-hr-hu-cz-pl-ru-_sera-siporax-mini-professional-270-g_0b0b802993.png

Διαβάζεις πολύ καλά και εμπεδώνεις την παρακάτω μέθοδο στρώσιμο του ενυδρείου σου . 

Για να μπορέσεις να γνωρίζεις τις τιμές του νερού του ενυδρείου σου θα χρειαστείς τεστ και τα ποιο αξιόπιστα είναι τα υγρά . 

API Freshwater Master Test Kit

Το ενυδρείο σου όταν θα στρώσει θα έχει αυτές τις τιμές  NH3/NH4 = 0 NO2 = 0 kai NO3 = περίπου 5 με 10 ppm .

Τώρα αν τον μονομάχο τον είχαν σε ποτηράκι μην τον πηγαίνεις πίσω άλλα βάλε τον στον ενυδρείο σου . 

Σε αυτήν την περίπτωση θα ταίζεις ελάχιστα και στην μέθοδο στρωσίματος  στην γ) περίπτωση που λέει ότι δεν κάνεις αλλαγή  νερού το αγνοείς και αλλάζεις περίπου 30% το νερό καθημερινά ( προσθέτοντας αντιχλώριο και συμπληρώνοντάς και βακτήρια ). 

 

Το προφίλ του μονομάχου είναι το παρακάτω και καλά θα κάνεις να το διαβάσεις ώστε να γνωρίσεις τις ανάγκες του .

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για την αναλυτικη απαντηση σου απλα καποιες διευκρινήσεις ,το σφουγκαρι κοψιμο καθετα η οριζοντια και εαν αφερω αυτο το προιον που θα βαλω μεσα σε καποιο χρονικο διαστημα ; Τον μονομαχο να τον βαλω δηλαδη στο ενυδρειο ακομα κ αν δεν ειναι στρωμενο ; καθε ποσες μερες θα πρεπει να κανω αλλαγες νερου κ να προσθετω βακτηρια ; Επισης δεν ειναι αυτο το φιλτρο ,ηταν μαζι με το ενυδρειο,μηπως προτεινεις να αγορςσω καποιο αλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε μου μια φωτογραφία ( οσο καλύτερη μπορείς)  απο το φίλτρο . 

Ναι γιατί ούτε η γυάλα σου είναι στρωμένη .

Αλλαγή καθημερινά (αν τελίκα βάλεις το ψαράκι ) 30% και μετρήσεις νερού . Αυτές θα σου λένε τι να κάνεις πόσο και πότε ..

Το σφουγγάρι οριζόντια κόψιμο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Stergios Gkogkos έγραψε:

16302262456393701845579171563293.jpg

16302263153687398226002822162075.jpg

Με φίλτρο πλάτης μοιάζει δώσε μου λίγο χρόνο να το βρω .

Link to comment
Share on other sites

απλα διαβαζω αλλου οτι δεν ειναι υγειες για το ψαρι να ειναι μεσα εφοσων δεν εχει στρωσει το ενυδρειο ,εχω παραγγελει επισης κ καποιο ξυλο ,φυλλα,κουκουναρια ειδικα για black water και 1 mos φυτ ο και ενα της sera black water υγρο ,πιστευεις θα βοηθουσε να τοποθετηθουν απο τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είναι φίλτρο πλάτης με αντλία 200 λίτρα ανά ώρα . Τώρα  το μαύρο σφουγγάρι όταν το στραγγίζεις σου αφήνει στο χέρι μια μαυρίλα σαν να είναι απο κάρβουνο ; Κάτω απο αυτό έχει άλλα υλικά ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Stergios Gkogkos έγραψε:

απλα διαβαζω αλλου οτι δεν ειναι υγειες για το ψαρι να ειναι μεσα εφοσων δεν εχει στρωσει το ενυδρειο ,εχω παραγγελει επισης κ καποιο ξυλο ,φυλλα,κουκουναρια ειδικα για black water και 1 mos φυτ ο και ενα της sera black water υγρο ,πιστευεις θα βοηθουσε να τοποθετηθουν απο τωρα;

Σίγουρα δεν είναι υγειές να έχουμε οποιοδήποτε ψάρι σε μη στρωμένο ενυδρείο . Αλλά στην περίπτωση σου δεν έχουμε στρωμένο ενυδρείο πουθενά έτσι θα πρέπει να το χρησιμοποιήσουμε για να στρώσουμε το ενυδρείο χωρίς όμως να χάσουμε το ψαράκι . Εκτός απο το Black Water υγρό ( το γιατί θα το καταλάβεις όταν βάλεις τα κουκουνάρια ) τα υπόλοιπά βάλε τα . Αλλά moss χωρίς πολύ καλό φωτισμό και CO2 δύσκολα να πιάσει .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό 16302272119141663974862730641220.jpg

και δεν χρησιμεύει σε τίποτα τώρα . Το σφουγγάρι όταν το στίβεις βγάζει μια μάυρή σκόνη στο χέρι σου ; 

Σε κάθε περίπτωση μείωσε το σφουγγάρι και βάλε το βιολογικό υλικό που σου έδειξα .

Link to comment
Share on other sites

οποτε θεωρεις οτι το φιλτρο ειναι οκ για τον μονομαχο ,κουκουναρια,φυλλα catapa ,καποιο ξυλο διακοσμητικο,αλλαγες νερου ανα 3 μερες και συμπληρωση βακτηρια και αντιχλωριο για 30 % νερου που αφερω ; Η δωσε μου την δικια σου τοποθέτηση ακριβως .Σου δειχνω κ την δομη του ενυδριου σε φωτο να μου πεις 

16302278888901224445211076429439.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φίλτρο σου είναι καλό (αρκεί να κάνεις την μετατροπή με το βιολογικό υλικό που σου είπα ) . Αλλαγή νερού 30% ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μέχρι να δούμε τις μετρήσεις του νερού .

Πρέπει να δεις πόση αμμωνία/αμμώνιο , νιτρώδη και νιτρικά άλατα έχει το νερό σου . Μετά βλέποντας και κάνοντας .

Link to comment
Share on other sites

οκ επειδη σημερα ειναι κλειστα αυριο θα παρω το υλικο και θα κανω τα τεστ νερου , το υλικο μενει εφορου μεσα στο φιλτρο η ειναι για καποιο χρονικο διαστημα;

 

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό μένει για πολλά χρόνια μέσα . Και κάποιες στιγμές αφαιρούμε λίγο και βάζουμε καινούργιο για να ανανεώσουμε την αποικία .

Τα τεστ αν στα κάνουν στο μαγαζί πες του αν γίνεται να είναι από τα υγρά (όχι χαρτάκια ) . 

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταιο γιατι σε ζαλισα  εφοσων θα αλλαξω το 30 % αυυτο σημαινει οτι θα βαζω αντιχλωριο κ βακτηρια καθε φορα για το 30%  με το ψαρι μεσα;

Link to comment
Share on other sites

'Ναι . Έχεις 20 λίτρα ενυδρείο έτσι ; Άρα βάζεις σε έναν κουβά (καινούργιο που δεν έχει μπει ποτέ απορρυπαντικό ) 6 λίτρα νερού το ανάλογο αντιχλώριο και βακτήρια ανακάτέβεις καλά και το ρίχνεις με προσοχή στο ενυδρείο . Αυτή (ΧΩΡΙΣ τα βακτήρια) θα είναι αργότερα και η εβδομαδιαία αλλαγή του νερού σου , απλά το χειμώνα θα πρέπει να ρυθμίζεις και την θερμοκρασία .

Link to comment
Share on other sites

Οι ενδείξεις δείχνουν αυτό που όλοι περιμέναμε. Άστρωτο ενυδρείο. Οπότε ακολουθείς την διαδικασία με τις καθημερινές αλλαγές που σου πρότεινε παραπάνω ο φίλος Μαρίνος. @marinos Εννοείτε καθημερινές μετρήσεις αμμωνίας και νιτρωδών. Εάν χρειαστείς μπόλι, υπάρχει.:)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και το βιολογικο υλικο που μου προτεινε ο Μαρινος της sera , ειναι σε τραγικο επιπεδο οι μετρησεις ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Stergios Gkogkos έγραψε:

εβαλα και το βιολογικο υλικο που μου προτεινε ο Μαρινος της sera , ειναι σε τραγικο επιπεδο οι μετρησεις ; 

Από τη στιγμή που υπάρχουν αμμωνία και νιτρώδη, και με την παραδοχή ότι όλα τα τεστ δεν αποδίδουν απολύτως την ακρίβεια, πρέπει να είσαι σε επιφυλακή.:)

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω,χρειαζεται να κανω κατι αλλο εκτος απτις καθημερινες αλλαγες για να πετυχω το αποτελεσμα.;

Link to comment
Share on other sites

Στα έχει περιγράψει επακριβώς ο Μαρίνος παραπάνω. Αν κάτι στραβώσει, και χρειαστείς μπόλι φώναξε και εδώ είμαστε. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...