Jump to content

Τι ψάρι μπορώ να βαλω


Recommended Posts

Σήμερα λοιπόν μετά από 2 χρόνια ο μονομάχος μου πέθανε. Έτσι μου έμεινε ένα ενυδρείο περίπου 8 λίτρα και σκευτομε τι ψάρι μπορώ να βάλω μέσα. Θα ήθελα βοήθεια ώστε να φέρω το καλητερο δυνατόν αποτέλεσμα αλλά και επίσης θα ήθελα να αλλάξω και το φίλτρο αλλά δεν ξέρω τι να αγοράσω 

16304131085395269836564785574393.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 lit?????

Μου ακούγονται ελάχιστα... Είσαι σίγουρος; Μπορείς να μας πεις τις διαστάσεις του ενυδρείου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

Ei 20 το ύψος 23 το μάκρος 16 το πλατος

Ούτε 8 λίτρα είναι. Θες μεγαλύτερο ενυδρείο για να βάλεις ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος NikosPapak13 έγραψε:

Ούτε 8 λίτρα είναι. Θες μεγαλύτερο ενυδρείο για να βάλεις ψάρι.

O μονομάχος πάντως μια χαρά έζησε 2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μεγάλη διαφωνία που υπάρχει σε αυτό το χώρο με άτομα που ξεκίνησαν με ένα πολύ μικρό ενυδρείο και κατάφεραν να οδηγήσουν το ψάρι σε μια άλφα επιβίωση. 

Δηλαδή κάποιο ψάρι να ζει Χ χρόνια σε ενα μικρό χώρο και μετά να το θεωρούμε δεδομένο. πχ με τα χρυσόψαρα. Πιστεψε με ότι ειδικά ο μονομάχος μπορεί να ζήσει κ σε ποτήρι. Το θέμα είναι να κάνουμε ότι καλύτερο για το ψάρι που φιλοξενούμε.

 

Οι πιο πολύ ειδικοί λένε ότι κανένα ψάρι δεν πρέπει να ζει σε περιβάλλον κάτω απο 20 λίτρα. Μετά πάμε ανάλογα το είδος. 

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει αυτό που θέλει αλλά εφόσον ρωτάς εδώ πιστεύω ότι όλοι αυτό θα σου απαντήσουν.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

O μονομάχος πάντως μια χαρά έζησε 2 χρονια

Το μια χαρά έζησε μην το λες, δε στο είπε. Από κει και πέρα εγώ θα σου ξαναπώ να πας σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο(αν φυσικά υπάρχει οικονομική δυνατότητα) γιατί θα έχεις περισσότερες επιλογές σε ψάρια που μπορεί να σου αρέσουν.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

O μονομάχος πάντως μια χαρά έζησε 2 χρονια

Δυστυχώς νομίζεις φίλε μου ότι ήταν μια χαρά.  Απ ότι βλέπω  κιόλας λάθος πράγματα έχει μέσα το ενυδρείο πλαστικό και χαλικι που βάζουν τα νοικοκυριά για  διακόσμηση .

Έχεις παρά πολύ λίγα λίτρα για το ψαράκι και η συνθήκη ζωής σχεδόν απαράδεκτο. Συγνώμη για τα λόγια που σου λέω αλλά πρέπει να καταλάβεις όπως εσύ και πολλοί άλλοι ότι είναι κατοικίδιο .μπορεί να μην το βγάζεις βόλτα σαν ένα σκύλο αλλά εξίσου και αυτό θέλει ένα όμορφο περιβάλλον να ζήσει. Αυτό που σου θα πρότεινα είναι να διαβάσεις και να ψάξεις για το συγκεκριμένο ψάρι και να φτιάξεις ένα βιότοπο όμορφο για το  ψαράκι σου το επόμενο εφόσον έχεις αγάπη για αυτά τα ψαράκια. 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

Σήμερα λοιπόν μετά από 2 χρόνια ο μονομάχος μου πέθανε. Έτσι μου έμεινε ένα ενυδρείο περίπου 8 λίτρα και σκευτομε τι ψάρι μπορώ να βάλω μέσα. Θα ήθελα βοήθεια ώστε να φέρω το καλητερο δυνατόν αποτέλεσμα αλλά και επίσης θα ήθελα να αλλάξω και το φίλτρο αλλά δεν ξέρω τι να αγοράσω 

16304131085395269836564785574393.jpg

Καλησπέρα και από εμένα, δεν θέλω να βάλω φωτιά στην κουβέντα αλλά πριν από 3ης περίπου μήνες είχα μία κουβέντα με τόν μεγαλύτερο και επί  πολλά χρόνια βραβευμένο εκτροφέα μονομάχον στην Ταϊλάνδη (tung choi στο Instagram) τού είπα λοιπόν ότι εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον υπάρχει μεγάλη κουβέντα για τά λίτρα που χρειάζεται αυτό το ψάρι , η απάντηση του ήταν ότι τά ποτήρια και τά βάζα είναι απαγορευτικά αλλά ένα Betta fish μπορεί να ζήσει μία χαρά σέ ενυδρείο άνω των 5 λίτρων  , γιατί στην Ταϊλάνδη ζούν σέ πολύ μικρά κανάλια γεμάτα καλάμια με χαμηλή ροή νερού και ελάχιστο χώρο εκτός αν τό ζητούμενο είναι η αναπαραγωγή . Από την άλλη πλευρά βέβαια ο αντίλογος λέει ότι με 50 ευρώ περίπου μπορείς να πάρεις ένα ενυδρείο 35 λίτρα και η εμπειρία η δικιά μου λέει ότι όσο πιο μικρό ενυδρείο έχουμε τόσο πιο μεγάλες και απότομες θα είναι οι  διακυμάνσεις  των τιμών του νερού. Όσο για την διακόσμηση θά συμφωνίσω με τον φίλο παραπάνω, όχι για το οπτικό θέμα αλλά γιατί το ψάρι σου θά ζεί ακόμα ποιο όμορφα και θά αισθάνεται πιο άνετα ανάμεσα σε φυτά ξύλα και  μια δύο πέτρούλες. Επίσης εάν βάλεις στον βυθό άμμο σε λίγο καιρό θά έχεις έναν πυθμένα γεμάτο καλή και απαραίτητη βιολογία. Πάντως κάτσε διάβασε άκου γνώμες και να μην φύγεις από την χόμπι

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

γιατί στην Ταϊλάνδη ζούν σέ πολύ μικρά κανάλια γεμάτα καλάμια με χαμηλή ροή νερού

Ειπες και μονος σου - σε καναλια. :) Η ροη  σιγουρα θα ειναι τουλαχιστον 5λ σε 1 λεπτο.....Δεν κρατανε τα ψαρια σε 5λ ενυδρεια, αλλα σε ρυακια.:)

 

πριν 18 ώρες, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

θα ήθελα να αλλάξω και το φίλτρο αλλά δεν ξέρω τι να αγοράσω

Τότε πρεπει να αλλαξεις και τον φωτισμο, γιατι αυτο το ενυδρειο εχει φως για θαλασσα.

Αν θα πάρεις καινουριο, φροντισε να εχει μεγαλο μηκος, μην παιρνεις κυβο. Στο γλυκό θελουμε μάκρος, οχι υψος.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2021 at 10:30 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ειπες και μονος σου - σε καναλια. :) Η ροη  σιγουρα θα ειναι τουλαχιστον 5λ σε 1 λεπτο.....Δεν κρατανε τα ψαρια σε 5λ ενυδρεια, αλλα σε ρυακια.:)

 

Τότε πρεπει να αλλαξεις και τον φωτισμο, γιατι αυτο το ενυδρειο εχει φως για θαλασσα.

Αν θα πάρεις καινουριο, φροντισε να εχει μεγαλο μηκος, μην παιρνεις κυβο. Στο γλυκό θελουμε μάκρος, οχι υψος.

Πως να αλλάξω τον φωτισμό δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2021 at 9:03 ΜΜ, το μέλος Greg multi έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα, δεν θέλω να βάλω φωτιά στην κουβέντα αλλά πριν από 3ης περίπου μήνες είχα μία κουβέντα με τόν μεγαλύτερο και επί  πολλά χρόνια βραβευμένο εκτροφέα μονομάχον στην Ταϊλάνδη (tung choi στο Instagram) τού είπα λοιπόν ότι εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον υπάρχει μεγάλη κουβέντα για τά λίτρα που χρειάζεται αυτό το ψάρι , η απάντηση του ήταν ότι τά ποτήρια και τά βάζα είναι απαγορευτικά αλλά ένα Betta fish μπορεί να ζήσει μία χαρά σέ ενυδρείο άνω των 5 λίτρων  , γιατί στην Ταϊλάνδη ζούν σέ πολύ μικρά κανάλια γεμάτα καλάμια με χαμηλή ροή νερού και ελάχιστο χώρο εκτός αν τό ζητούμενο είναι η αναπαραγωγή . Από την άλλη πλευρά βέβαια ο αντίλογος λέει ότι με 50 ευρώ περίπου μπορείς να πάρεις ένα ενυδρείο 35 λίτρα και η εμπειρία η δικιά μου λέει ότι όσο πιο μικρό ενυδρείο έχουμε τόσο πιο μεγάλες και απότομες θα είναι οι  διακυμάνσεις  των τιμών του νερού. Όσο για την διακόσμηση θά συμφωνίσω με τον φίλο παραπάνω, όχι για το οπτικό θέμα αλλά γιατί το ψάρι σου θά ζεί ακόμα ποιο όμορφα και θά αισθάνεται πιο άνετα ανάμεσα σε φυτά ξύλα και  μια δύο πέτρούλες. Επίσης εάν βάλεις στον βυθό άμμο σε λίγο καιρό θά έχεις έναν πυθμένα γεμάτο καλή και απαραίτητη βιολογία. Πάντως κάτσε διάβασε άκου γνώμες και να μην φύγεις από την χόμπι

Επειδή αυτήν την στιγμή δεν μπορώ όμως να πάρω καινούργιο ενυδρείο πως να κάνω αυτό το ενυδρείο ώστε να μπορεί να μπει κάποιο ψαρι

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

Επειδή αυτήν την στιγμή δεν μπορώ όμως να πάρω καινούργιο ενυδρείο πως να κάνω αυτό το ενυδρείο ώστε να μπορεί να μπει κάποιο ψαρι

Χωρίς να θέλω προσβάλλω κάποιον αλά ουτε  εσένα προσωπικά αν δεν  έχεις τώρα την οικονομική άνεση τότε απλά δεν κάνεις ενυδρείο η να πάρεις κάποια κατοικίδια. Προσωπικά εγώ σε συμβουλεύω όταν είσαι έτοιμος να ξοδέψεις το φχψ πόσο τοτε να κάνεις την κίνηση γιατί δεν φταίνε τα κακομοίρα τα ζωντανά. Το ξανά λέω χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πρότεινα αντί για ψάρια να βάλεις γαρίδες.

Παρόλο που και πάλι είναι μικρό υπαρχουν εκατοντάδες παραδείγματα με 8λιτρα ενυδρεία που έχουν 3-4 γαρίδες μέσα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

Επειδή αυτήν την στιγμή δεν μπορώ όμως να πάρω καινούργιο ενυδρείο πως να κάνω αυτό το ενυδρείο ώστε να μπορεί να μπει κάποιο ψαρι

Κοίτα τό πιο οικονομικό πλάνο πού μπορώ νά σκεφτώ είναι νά φτιάξεις την δεξαμενή 20 λίτρα περίπου σέ έναν τζαμά ,φίλτρο αυτό που έχεις αν καλύπτει τά λίτρα σού φυσικά, φωτισμό μπορείς να φτιάξεις με πολύ λίγα χρήματα και  έυκολα μόνος σου,  υπάρχουνε και βίντεο στο YouTube, διακόσμηση άμμο από ποτάμι  ξύλα και πέτρες  από την φύση δωρεάν και τά φυτά τά αγοράζεις σιγά σιγά.... 

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Greg multi έγραψε:

Κοίτα τό πιο οικονομικό πλάνο πού μπορώ νά σκεφτώ είναι νά φτιάξεις την δεξαμενή 20 λίτρα περίπου σέ έναν τζαμά ,φίλτρο αυτό που έχεις αν καλύπτει τά λίτρα σού φυσικά, φωτισμό μπορείς να φτιάξεις με πολύ λίγα χρήματα και  έυκολα μόνος σου,  υπάρχουνε και βίντεο στο YouTube, διακόσμηση άμμο από ποτάμι  ξύλα και πέτρες  από την φύση δωρεάν και τά φυτά τά αγοράζεις σιγά σιγά.... 

Άμμο φυσική θα πάω αύριο να αγωρασω από κατάστημα μαζί με φυτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο επίσης .δεν είναι κακό νά πάρεις και νά βάλεις μέσα ξύλα και πέτρες από την φύση , υπάρχει ένα χωριό στα μέρη σού που λέγεται ποταμοί αυτό το μέρος είναι το καλύτερο "μαγαζί" νά πάρεις από εκεί μία δύο μικρές πέτρες και ξύλα μέσα από το ποτά η ξερά από την όχθη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

Πως να αλλάξω τον φωτισμό δηλαδη

Ξεκουμπωνεις την παλιά και κουμπωνεις καινουρια, που θα αγορασεις. Σαν ανταλακτικο υπαρχουν απο την ίδια εταιρια, δεν ξερω αν αξιζει να το κάνεις.

Εγω θα ελεγα να πουλησεις αυτο το "ενυδρειο" και αν δεν μπορεις να πάρεις καινουριο, κολλησε το μονος (ενα μικρο 20λ). Υπαρχουν πολλα βιντεο για το πως και τι.

Θα σου βγει 15€ μαζι με σιλικονη.

Υπαρχουν και με 27€ 28λιτρα  - https://thefishroom.gr/product/enydreio-dophin-gt3003-gyalino-28lt/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2021 at 10:30 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ειπες και μονος σου - σε καναλια. :) Η ροη  σιγουρα θα ειναι τουλαχιστον 5λ σε 1 λεπτο.....Δεν κρατανε τα ψαρια σε 5λ ενυδρεια, αλλα σε ρυακια.:)

 

Τότε πρεπει να αλλαξεις και τον φωτισμο, γιατι αυτο το ενυδρειο εχει φως για θαλασσα.

Αν θα πάρεις καινουριο, φροντισε να εχει μεγαλο μηκος, μην παιρνεις κυβο. Στο γλυκό θελουμε μάκρος, οχι υψος.

Να τον χαμηλώσω η να τον ανεβάσω? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

Να τον χαμηλώσω η να τον ανεβάσω? 

Αν μιλαμε για φωτισμο, στο γλυκο θελουμε λευκο φως, οχι μπλε.

 

Link to comment
Share on other sites

Η ενταση φωτισμου παιζει ρολο, αλλά η λαμπα σου δεν κάνει για ενυδρειο γλυκου. Τωρα δεν ξερω αν το φωτιστικο σου ειναι dimmable RGB και το εχεις ρυθμισει ετσι, ωστε να εχεις φουλ μπλε και κοκκινο.... Αν γινεται να εχεις πιο λιγο μπλε, τότε κατι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Η ενταση φωτισμου παιζει ρολο, αλλά η λαμπα σου δεν κάνει για ενυδρειο γλυκου. Τωρα δεν ξερω αν το φωτιστικο σου ειναι dimmable RGB και το εχεις ρυθμισει ετσι, ωστε να εχεις φουλ μπλε και κοκκινο.... Αν γινεται να εχεις πιο λιγο μπλε, τότε κατι γινεται.

Ο φωτισμός είναι τέλειος λευκός απλά έτσι φαίνεστε από τις πέτρες κατω

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος jorando2468 pap έγραψε:

Ο φωτισμός είναι τέλειος λευκός απλά έτσι φαίνεστε από τις πέτρες κατω

Τότε οκ. Ολα τα διακοσμητικα βαλε στο ραφι. Κανε κατι πιο φυσικο.... και... παρε ενα ενυδρειο τουλαχιστον 20-30λ. Σε 5λ (καθαρα)  δεν ζουν ουτε ψαρια ουτε γαριδες.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...