Jump to content

Recommended Posts

IMG_20210809_185449_1.thumb.jpg.4ccd977d960dbfc18c42e14e5983671f.jpgIMG_20210810_143607.thumb.jpg.fdea3286c93e316fafcbe307682d1616.jpgΚαλησπερα εχω ενα cherry barb το οποιο το βρηκα στον πατο του ενυδρειου ακινητο αναμεσα σε 2 πετρες. Μετακινησα τις πετρες και ειδα οτι το ψαρι δεν κουνιοταν. Εκτος αυτου καποια στιγμη αρχισε να ειναι στα πλαγια. Το εβγαλα εκτος ενυδρειου σε μια γυαλα με λιγο νερο ενυδρειου. Το μονο που εχω παρατηρησει πανω του ειναι οτι η ουρα της το πανω μερος λειπει. Τα πτερυγια του ειναι κανονικα δεν βλεπω κατι αλλο πανω του. Ουτε κοκκινα βραγχια ουτε τιποτα. Απο εχτες 20:00 το βραδυ το εχω στην γυαλα και ακομα ζει. Οταν πηγαινω κοντα κανει μια προσπαθεια να φυγει και προσπαθει να ισοροπησει αλλα δεν μπορει. Εχω αλλα 9 cherry barb μεσα στο 60 λιτρα ενυδρειο αλλα ειναι οκ. Εννοω κολυμπανε κανονικα κτλ. Υποψιν ειναι θηλυκο και σκεφτομαι μηπως επειδη εχω και 2 αρσενικα εγινε κανενα σκηνικο οταν εκλεισαν τα φωτα γι αυτο πηγε και αναμεσα στις πετρες. Με απασχολει πολυ η χαμενη ουρα. Δεν ξερω πως να το βοηθησω και προπαντων τι να φταιει. Το ενυδρειο ειναι 2.5 μηνων με αληθινα φυτα και εκτος απο λιγη αλγη στα τζαμια που φευγει με ενα σφουγγαρακι αμεσως δεν ειχα αλλο θεμα.

Έγινε επεξεργασία - Φανης Φ
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για το ψαράκι. Αλλά άστο το θέμα δεν πειράζει να το δουν οι πιο εμπειρί μήπως βγάλουμε κάποια άκρη. 

  • Agree 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Κρίμα για το ψαράκι. Αλλά άστο το θέμα δεν πειράζει να το δουν οι πιο εμπειρί μήπως βγάλουμε κάποια άκρη. 

Πολυ λυπαμαι, κρίμα!! 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε, υπάρχουν και οι απώλειες στο χόμπι μας. Είναι το πιο δυσάρεστο  κομμάτι του.

  • Like 2
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Το μονο που εχω παρατηρησει πανω του ειναι οτι η ουρα της το πανω μερος λειπει. Τα πτερυγια του ειναι κανονικα δεν βλεπω κατι αλλο πανω του.

Μηπως ηταν και λιγο πρησμενη η κοιλια; Μοιαζει με υδρωπικια ψαριών (dropsy) - ειναι αποτελεσμα βακτηριακης μολυνσης. Στην αρχη ετσι εκδηλώνεται. Στο ινετ υπαρχουν φωτο απο προχωριμενες περιπτωσεις. Δες εδω- https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ. 29 και 9.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις συχνες αλλαγες νερου. και μερα παρα μερα 30%, για μια εβδομαδα τουλαχιστον.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μηπως ηταν και λιγο πρησμενη η κοιλια; Μοιαζει με υδρωπικια ψαριών (dropsy) - ειναι αποτελεσμα βακτηριακης μολυνσης. Στην αρχη ετσι εκδηλώνεται. Στο ινετ υπαρχουν φωτο απο προχωριμενες περιπτωσεις. Δες εδω- https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ. 29 και 9.

Οχι δεν ηταν πρησμενη οι κοιλια του. Το τσεκαρα μονο αυτο που ειπα

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Θα κάνεις συχνες αλλαγες νερου. και μερα παρα μερα 30%, για μια εβδομαδα τουλαχιστον.

Θα κανω οτι μου λες (τωρα κανω αλλαγη 30% 2 φορες την εβδομαδα). Εχω ομως μια ερωτηση. Οταν αλλαζεις νερο μειωνεις τα νιτρικα αλλα τα νιτρικα τα χρειαζονται τα φυτα για να μεγαλωσουν εκτος απο το φως απο οτι εχω καταλαβει. Ομως αν κανω συνεχομενες αλλαγες μηπως κανω ζημια και στα φυτα που εχω μεσα; Ρωταω γιατι εχω vallisneria spiralis τα οποια τωρα τελευταια τα βλεπω λιγο σαν κιτρινα και σαν να μην εχουν δυναμη... τα υπολοιπα φυτα μου ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Θα κανω οτι μου λες (τωρα κανω αλλαγη 30% 2 φορες την εβδομαδα). Εχω ομως μια ερωτηση. Οταν αλλαζεις νερο μειωνεις τα νιτρικα αλλα τα νιτρικα τα χρειαζονται τα φυτα για να μεγαλωσουν εκτος απο το φως απο οτι εχω καταλαβει. Ομως αν κανω συνεχομενες αλλαγες μηπως κανω ζημια και στα φυτα που εχω μεσα; Ρωταω γιατι εχω vallisneria spiralis τα οποια τωρα τελευταια τα βλεπω λιγο σαν κιτρινα και σαν να μην εχουν δυναμη... τα υπολοιπα φυτα μου ειναι μια χαρα.

Ναι, τα νιτρικα εννοειται μειωνονται.... ομως! Σε καποιες περιοχες εχουμε μεχρι 50ppm νιτρικα. Εχεις μετρησει τα νιτρικα στο ενυδρειο και στην βρυση;

και με ποια τεστ;

το κιτρινισμα μπορει να ειναι ελλειψη και καλιου και σιδηρου και αζωτου..... Ριχνεις κανενα γενικο λιπασμα στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ναι, τα νιτρικα εννοειται μειωνονται.... ομως! Σε καποιες περιοχες εχουμε μεχρι 50ppm νιτρικα. Εχεις μετρησει τα νιτρικα στο ενυδρειο και στην βρυση;

και με ποια τεστ;

το κιτρινισμα μπορει να ειναι ελλειψη και καλιου και σιδηρου και αζωτου..... Ριχνεις κανενα γενικο λιπασμα στο ενυδρειο;

Οχι δεν εχω ριξει λιπασματα. Βασικα δεν ηθελα να επιβαρυνω το ενυδρειο μου μιας και ειναι 2,5 μηνων. Επισης δεν εχω κανει ποτε μετρησεις για οικονομικους λογους αλλα τωρα αναγκαστικα θα παρω τεστακια για να τσεκαρω νιτρικα και ph η θα δανειστω απο τον αδελφο μου. Μπορεις να μου προτινεις κανενα καλο γενικο λιπασμα ;;; Επισης να αναφερω οτι εχω στα τζαμια του ενυδρειου λιγο θολουρα στα τζαμια στο κατω μερος και μονο λιγο πανω απο το χαλικι και υποθετω οτι ειναι αλγη.... μηπως εχω εξαρση με το λιπασμα;;; Επισης στην ανουμπια εχω στιγματα απο καφε αλγη ελαχιστη ομως. Σου λεω οτι εχω δει απο θεματακια.Natateo συγνωμη που σε πριζω ειλικρινα και παλι ευχαριστω για την βοηθεια. :( 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Βασικα δεν ηθελα να επιβαρυνω το ενυδρειο μου μιας και ειναι 2,5 μηνων

Με το γενικο λιπασμα δεν επιβαρυνεις το ενυδρειο, περιεχει μικρο στοιχεια και πολυ ελαχιστη ποσότητα μακρο.

Απο αυτα μπορεις να πάρεις - https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5104-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Λιπάσματα-Φυτών-Ενυδρείου/2781-easy-life-profito-250ml-8715837000421.html

ή https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5104-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Λιπάσματα-Φυτών-Ενυδρείου/5659-seachem-flourish-250ml-000116051606.html

ειναι σχεδον ίδια.

Μία ώρα πριν, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Επισης να αναφερω οτι εχω στα τζαμια του ενυδρειου λιγο θολουρα στα τζαμια στο κατω μερος και μονο λιγο πανω απο το χαλικι και υποθετω οτι ειναι αλγη.... μηπως εχω εξαρση με το λιπασμα;;;

Μαλλον αλγη ειναι. Τωρα για εξαρση.... Αν δεν θα ριχνεις με το κιλο, δεν θα υπαρχει κανενα θεμα. :)

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Επισης στην ανουμπια εχω στιγματα απο καφε αλγη ελαχιστη ομως.

Αυτα τα στιγματα τριψε απαλα με τα δαχτυλα και θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με το γενικο λιπασμα δεν επιβαρυνεις το ενυδρειο, περιεχει μικρο στοιχεια και πολυ ελαχιστη ποσότητα μακρο.

Απο αυτα μπορεις να πάρεις - https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5104-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Λιπάσματα-Φυτών-Ενυδρείου/2781-easy-life-profito-250ml-8715837000421.html

ή https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5104-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Τροφές-and-Χημικά-Ενυδρείων-/-Λιπάσματα-Φυτών-Ενυδρείου/5659-seachem-flourish-250ml-000116051606.html

ειναι σχεδον ίδια.

Μαλλον αλγη ειναι. Τωρα για εξαρση.... Αν δεν θα ριχνεις με το κιλο, δεν θα υπαρχει κανενα θεμα. :)

 

Αυτα τα στιγματα τριψε απαλα με τα δαχτυλα και θα φυγει.

Σε ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...