Jump to content

Άμμος για Tanganyika


Greg multi

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να αλλάξω την άμμο σε ενυδρείο Tanganyika nano πού τρέχει ένα χρόνο και τρεις μήνες όπου θα φιλοξενήσει neolabrologus multifashiatus, σκέφτομαι τό ενδεχόμενο να βάλω άμμο θαλάσσης πού θα μαζέψω, οι λόγοι δεν είναι οικονομικοί αφού μιλάμε για nano Tanganyika πού σημαίνει πολύ λίγα κιλά άμμου. Ερώτηση: έχω διαβάσει από κάποιους θαλασσινούς με μεσογειακά ενυδρεία ότι είναι καλό να μαζέψουμε άμμο εντός νερού γιατί περνούμε μαζί και βιολογία. Ενστάσει Α: άλλη βιολογία η θάλασσα άλλη η λίμνη, σωστά; Ενστάση Β : η άμμος  λογικά θα πρέπει να πλυθεί για να φύγει τό πολύ αλάτι ; Γιατί αν πρέπει τότε θα φύγει η βιολογία οπότε δεν έχει και κανένα νόημα ?? ΥΓ: δεν πολύ θέλω αραγωνίτη γιατί δεν μου κάθεται καλά στο μάτι.... Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα μαζέψεις άμμο ή από παραλία ή εκεί που σκάει το κύμα ,θα  πλύνεις καλά με νεράκι και μετά την χρησιμοποιείς.Τα περί βιολογίας μην σε απασχολούν ,για ενυδρείο γλυκού νερού πρόκειται, εξάλλου φαντάζομαι οτι το ενυδρείο σου αφού τρέχει τόσο καιρό έχει την βιολογία του ήδη από το φιλτρο.Χωρίς άγχος λοιπόν μάζεμα , καλό πλύσιμο και τοποθέτηση.

 

Καλές επιτυχίες ?

 

Υ.Γ. Κάποιος συντονιστής ας μεταφέρει το θέμα του φίλου στην Αφρική  ,ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

 

 

Υ.Γ. Κάποιος συντονιστής ας μεταφέρει το θέμα του φίλου στην Αφρική  ,ευχαριστώ

:bigemo_harabe_net-53:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Καλησπέρα , θα μαζέψεις άμμο ή από παραλία ή εκεί που σκάει το κύμα ,θα  πλύνεις καλά με νεράκι και μετά την χρησιμοποιείς.Τα περί βιολογίας μην σε απασχολούν ,για ενυδρείο γλυκού νερού πρόκειται, εξάλλου φαντάζομαι οτι το ενυδρείο σου αφού τρέχει τόσο καιρό έχει την βιολογία του ήδη από το φιλτρο.Χωρίς άγχος λοιπόν μάζεμα , καλό πλύσιμο και τοποθέτηση.

 

Καλές επιτυχίες ?

 

Ευχαριστώ πολύ κύριε Σωκράτη για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...