Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου με κατεύθυνση λίμνη Μαλάουι


Kwstas Katsoulas

Recommended Posts

Καλημέρα σας . Σκέφτομαι να κατασκευάσω ενυδρείο οι διαστάσεις που σκέφτομαι ειναι 1.50χ0.60χ0.60 επείδη θα το φτιάξω μόνος μου θέλω να το σχεδιάσω οσο γίνεται καλύτερα . Για φίλτρο σκεφτόμουνα αφού θα φτιάξω που θα φτιάξω την γυάλα να προσανατολιστώ για εσωτερικό πλάτης να κόψω γύρω στα 10 εκατοστά  δηλάδη να πάει στα 1.50χ0.50χ0.60 , ειναι καλά ή να προσανατολιστώ σε άλλο τρόπο φίλτρανσης ; 

Μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω τα πρώτα ψάρια που διάλεξα ήταν Labidochromis caeruleus  σε αυτά τα λίτρα που σκέφτομαι το ενυδρειο μπορώ να βάλω κι άλλα είδη και αν ναι μπορειτε να προτείνεται κάποιο συνδυασμο ; 

Άλλο ένα που μου άρεσε ήταν Chindongo Demasoni (ex. Pseudotropheus ) ταιρίαζουνε μεταξύ τους ;

Επίσης τι απαιτήσεις έχουν απο φωτισμό αυτού του είδους τα ενυδρεία ; Και γενικά ότι μπούσουλα μπορείτε να μου δώσετε θα ήμουνα ευγνώμων 

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα . 

Μιλάμε για ένα ενυδρείο 540 λίτρων . Ελπίζω να έχεις την εμπειρία στο να κάνεις ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο διαφορετικά το ρίσκο είναι μεγάλο . 

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις σου . Το φίλτρο πλάτης θα είναι περίπου 25 λίτρα όποτε να υπολογίσουμε περίπου 10 -15 λίτρα βιολογικού υλικού .

Θεωρώ ότι είσαι καλά . Το μεγάλο πρόβλημα είναι η αντλία . Θα χρειαστείς μια αντλία περίπου 2500 L/H . Τα 10 cm δεν προσφέρονται για μια τέτοια αντλία . Ενδεικτικά δες διαστάσεις εδώ . Οι λύσεις είναι δυο. Η μεγαλώνεις όλο το φίλτρο όσο θα βρεις σε διαστάσεις την αντλία ή θα μεγαλώσεις μόνο το διαμέρισμα που θα βάλεις την αντλία .

Για το συνδυασμό ψαριών που λες ναι ταιριάζουν .  Άλλα επειδή labidochromis είναι απο τα ήσυχα mbuna (πετρόψαρα) και επειδή θα έχεις και μήκος και ύψος στο ενυδρείο σου στην θέση σου θα τα συνδύαζα με κάποιο Haps . Ιδανικά με αυτό 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τόσο μεγάλο δεν έχω φτιάξει αλλά μου αρέσει και το κομμάτι της κατασκευής για αυτό έλεγα να το φτιάξω μόνος μου . Στο θέμα του φίλτρου ίσως άμα έκοβα 20 πόντους απο το μήκος να ήτανε καλύτερα ; Να το έφτιαχνα στην μια άκρη ; αν και έχω διαβάσει οτι καλύτερα να θυσιάσεις το πλάτος 

Link to comment
Share on other sites

Στις κιχλίδες θέλουμε μήκος . Δώσε μου λίγο χρόνο και θα σου στείλω μια πρόταση λειτουργική . Σίγουρα πρέπει να δεις πολλά βιντεάκια και να έχεις έναν βοηθό οπωσδήποτε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα υπάρχει βοηθός και γενικά δεν βιάζομαι θέλω να γίνει σωστά , οπότε αργά και σταθερά βήματα . Γι' αυτό και ξεκινάω με ερωτήσεις :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις τόσο όσο να παίρνει την αντλία που θέλεις και να μην πιάσει όλη την πλάτη αλλά  ένα  κομμάτι ρίξε μια ματιά σε ένα απο τα πολλά που φτιάξαμε τώρα τελευταία 

 και οτι άλλο θέλεις να ρωτήσεις εδω είμαστε.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φανταζόμαι αυτές οι διαστάσεις σε καλύπτουν . Το βάζεις απο αρίστερα στην πλάτη όπως σου δείχνει ο Θοδωρής ποιο πάνω . Αν το βάλεις δεξιά τα διαμερίσματα εισόδου και εξόδου πάνε ανάποδα 

 

image.thumb.png.55b3fe94c0088e0a3d0fee1f387de554.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κολα το πισω στη μία πλευρά ή στη μέση με Τ για να βγάζει νερό κ δεξιά κ αριστερά. Κοίτα παντως να μην το φέρεις μέχρι μπροστά ώστε να χεις στη βιτρίνα όλο το μήκος του ενυδρείο. Το δικό μου ήταν 1.80χ50χ60 αλλά έχανα 15 cm σε μήκος επειδή το χα στη μια πλευρά από μπροστά μέχρι πίσω. Κ στις αφρικανες ακόμη κ τα 10cm βοηθάνε. 

Κάπου στο 30sec φαίνονται οι εισαγωγές του εσωτερικού σαμπ.

Labidochromis Caurelaus με chindogo demasoni πιστεύω είναι πολυ καλη επιλογή. Φυσικά στα λίτρα αυτά σε παίρνει κ για πιο πολλα χαρεμια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας το να κανω μια ακομα ερωτηση γιατι ειχα μια συζητηση για την σκεψη μου και μου βαλανε καποιες αμφιβολιες αυτο το ενυδρειο σε διαμερισμα πρωτου οροφου επιβαρυνει την πλακα ;; και αν ναι ποιο θα ητανε το ελαχιστο που θα μπορουσα να παω για τα ιδια ψαρια 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Kwstas Katsoulas έγραψε:

Καλημέρα σας το να κανω μια ακομα ερωτηση γιατι ειχα μια συζητηση για την σκεψη μου και μου βαλανε καποιες αμφιβολιες αυτο το ενυδρειο σε διαμερισμα πρωτου οροφου επιβαρυνει την πλακα ;; και αν ναι ποιο θα ητανε το ελαχιστο που θα μπορουσα να παω για τα ιδια ψαρια 

Αν το κάνεις ή στο ετοιμάσουν με 10αρι γυαλί και τις ανάλογες κόντρες  θα ρωτήσεις έναν μηχανικό αν η πλάκα σου σηκώνει περίπου 750 Kg /m2 . 

Τόσο θα είναι περίπου το βάρος του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...