Jump to content

Την βοήθεια σας


Taxiarchis

Recommended Posts

Εδώ και λίγες ημέρες βλέπω κάτι περίεργο 2 ψαράκια μου γυρνάνε γύρο γύρο και τρέμουν ταυτόχρονα και ο αρχηγός του ενυδρείου (αρσενικό) έχει ρίξει το σκάψιμο την αρκούδας σε ένα μέρος συγκεκριμένο στο ενυδρείο κάτω από πέτρες. Σήμερα που γύρισα από την δουλειά βλέπω το ψαράκι που γυρίζε γύρο γύρο με τον αρσενικό να είναι περίεργο σχήμα το στόμα του. Είναι πρησμένο το στόμα του και φουσκωμένο από κάτω σας των βάτραχο ? .πιθανόν άροστο?

Link to comment
Share on other sites

Θα σας βγάλω φωτο  μόλις ξεθολώσει το νερό γιατί μόλις έκανα αλλαγή νερού. 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν πηγαίνεις για γέννα.

Βάλε φωτογραφία.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις ? τώρα τη κάνω? 

Ναι θα ανεβάσω μόλις ξεθολώσει 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που περιγράφεις εκεί με οδηγούν. Θα πω οριστικά μόλις δω το φουσκωμένο ψάρι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αυτά που περιγράφεις εκεί με οδηγούν. Θα πω οριστικά μόλις δω το φουσκωμένο ψάρι.

 

Εντάξει σε ευχαριστώ @SOTIRISθα βγάλω σε λίγο 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είδες είναι κλασικό ζευγάρωμα. Αν βλέπεις και το ενα ψαράκι μπουκωμενο τότε ετοιμασου για τα πρωτα ψαράκια.
Δεν μπορείς να κανείς και πολλα πραγματα, πέρα απο το να ελπίζεις οτι η μητέρα θα τα καταφέρει αν δεν ειναι πρωταρα και ότι κάποια από τα μικρά θα καταφερουν να επιβιωσουν κρυμενα στο βράχο.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος andy1976 έγραψε:

Αυτό που είδες είναι κλασικό ζευγάρωμα. Αν βλέπεις και το ενα ψαράκι μπουκωμενο τότε ετοιμασου για τα πρωτα ψαράκια.
Δεν μπορείς να κανείς και πολλα πραγματα, πέρα απο το να ελπίζεις οτι η μητέρα θα τα καταφέρει αν δεν ειναι πρωταρα και ότι κάποια από τα μικρά θα καταφερουν να επιβιωσουν κρυμενα στο βράχο.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σίγουρα είναι πρώτη φορά. Τι εννοείς? Θα τα φάνε τα άλλα ψάρια μου? 

Link to comment
Share on other sites

20210922_182913.jpg

20210922_182918.jpg

20210922_182923.jpg

Link to comment
Share on other sites

20210922_183124.jpg

20210922_183126.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πρώτη φορά. Τι εννοείς? Θα τα φάνε τα άλλα ψάρια μου? 
Ο νόμος της φύσης δυστυχώς φιλε μου. Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.
Υπάρχει τρόπος να σωθουν τα μικρά απο τα άλλα ψάρια αλλά είναι για πιο έμπειρους χομπιστες. Είχα κιχλιδες για πανω απο 10 χρόνια και απλά άφηνα το ενυδρείο στην ησυχία του. Από κάθε γέννα ενα με δύο μικρά κατάφερναν να γλυτώσουν. Εγω τα έβλεπα μετα απο 2 μηνες περίπου οταν ηταν αρκετά μεγάλα για να μην μπορουν να φαγωθούν απο τα άλλα ψάρια. Τι ψαράκια έχεις μέσα και ποσά;

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος andy1976 έγραψε:

Ο νόμος της φύσης δυστυχώς φιλε μου. Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό.
Υπάρχει τρόπος να σωθουν τα μικρά απο τα άλλα ψάρια αλλά είναι για πιο έμπειρους χομπιστες. Είχα κιχλιδες για πανω απο 10 χρόνια και απλά άφηνα το ενυδρείο στην ησυχία του. Από κάθε γέννα ενα με δύο μικρά κατάφερναν να γλυτώσουν. Εγω τα έβλεπα μετα απο 2 μηνες περίπου οταν ηταν αρκετά μεγάλα για να μην μπορουν να φαγωθούν απο τα άλλα ψάρια. Τι ψαράκια έχεις μέσα και ποσά;

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

5 mbuna 1 aulonocara και ένα γατόψαρο synodondis νομίζω λέγεται  ονομαστικά δεν γνωρίζω ακριβώς 

Link to comment
Share on other sites

Το γατοψαρο δεν ταιριάζει με τις κιχλιδες, ισως να στο εχουν πει. Περα από αυτό αν οι κιχλιδες σου είναι χαρέμι δηλ. 1 αρσενικό και 4 θηλυκά δεν νομιζω να εχεις θέμα. Αν όμως τα θηλυκά σου είναι 1-2 τότε θα τρωνε πολύ κυνήγι με αποτελεσμα να στρεσαρονται.
Προς το παρών δεν θα έκανα τίποτα στη θεση σου. Θα παρακολουθούσα απλά να δω συμπεριφορές.
Ελπιζω να πάει καλά και να δεις ψαράκια.
Αν δεν παει ομως μην απογοητευτείς. Τωρα που έκαναν αρχή θα ζευγαρώνουν συνέχεια...[emoji12][emoji12]

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος andy1976 έγραψε:

Το γατοψαρο δεν ταιριάζει με τις κιχλιδες, ισως να στο εχουν πει. Περα από αυτό αν οι κιχλιδες σου είναι χαρέμι δηλ. 1 αρσενικό και 4 θηλυκά δεν νομιζω να εχεις θέμα. Αν όμως τα θηλυκά σου είναι 1-2 τότε θα τρωνε πολύ κυνήγι με αποτελεσμα να στρεσαρονται.
Προς το παρών δεν θα έκανα τίποτα στη θεση σου. Θα παρακολουθούσα απλά να δω συμπεριφορές.
Ελπιζω να πάει καλά και να δεις ψαράκια.
Αν δεν παει ομως μην απογοητευτείς. Τωρα που έκαναν αρχή θα ζευγαρώνουν συνέχεια...emoji12.pngemoji12.png

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γενικά είναι λάθος η ψάροσύνθεση  πρέπει να το φτιάξω αυτό το θέμα. Αλλά τι να κάνω δεν έχω εδώ κάποιος να ασχολείται με το χόμπι να τα δώσω  η και να τα πάω πίσω στο petshop ούτε αυτό το θέλω να τα στριμώξουν πάλι σε μια γυάλα με100 ψάρια 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδες το πρώτο σου ζευγάρωμα . Σε 21 με 28 μέρες θα τα απελευθερώσει . Στο διάστημα αυτό δεν θα τρώει τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Μόλις είδες το πρώτο σου ζευγάρωμα . Σε 21 με 28 μέρες θα τα απελευθερώσει . Στο διάστημα αυτό δεν θα τρώει τίποτα. 

Καλημέρα Μαρινο. Πως θα αντέξει χωρίς φαγητό 21 μέρες?  

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλημέρα Μαρινο. Πως θα αντέξει χωρίς φαγητό 21 μέρες?  

Καλημέρα Είναι στην φύση τους .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...