Jump to content

Ενυδρείο για 2 χρυσόψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Έχω δύο χρυσόψαρα σε ένα ενυδρείο 20 λίτρα. Διαβάζω διαφορά για τα χρυσοψαρα ότι χρειάζονται 30 λίτρα το ενα κλπ. Αποφάσισα να πάρω ένα πλαστικό κουτί που είχα κάποτε για κάτι παιχνίδια το οποίο χωράει 60 70 λίτρα. Το θέμα είναι ότι το κουτί είναι μπλε χρώμα και τα ψαράκια δεν θα βλέπουν έξω. Αυτό αποτελεί πρόβλημα για εκεινα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλός ήρθες!

Τα χρυσόψαρα θέλουν και καλό φίλτρο εκτός από λίτρα Κωνσταντίνε, πρέπει να δώσεις παραπάνω στοιχεία από τα ψαράκια σου αν έχεις φίλτρο και καμιά φωτογραφία αν μπορείς για να σε βοηθήσουν οι έμπειροι στα χρυσόψαρα @killerknight

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @kostantinos pahoulis χωρίς να θέλω να σε προσβάλω εσύ σε πλαστικό κουτί κοιμάσαι? Η τέλος πάντων μένεις? 

Δεν έχω κάτι προσωπικό με εσένα αλλά θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις για τα συγκεκριμένα ψάρια και ότι χρειάζεται να έχεις και ότι πρέπει να αγοράσεις  παρτο. Οπότε καλό θα ήταν να τα δόσεις κάπου τα ψαράκια να τα φιλοξενείση και μόλις πάρεις το ενυδρείο σου τότε μεγαλοσετα σωστά.  Αυτή είναι η γνώμη μου. Αν πάλι δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα τότε δεν περνουμε κατοικίδια αλλά εξίσου υπάρχουν και οικονομικά ενυδρεία με πολύ λίγα λεφτά.  

ΥΣ Απολαύσε το χόμπι μας με τον σωστό τρόπο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Konstantinos pahoulis έγραψε:

Καλησπέρα σας!

Έχω δύο χρυσόψαρα σε ένα ενυδρείο 20 λίτρα. Διαβάζω διαφορά για τα χρυσοψαρα ότι χρειάζονται 30 λίτρα το ενα κλπ. Αποφάσισα να πάρω ένα πλαστικό κουτί που είχα κάποτε για κάτι παιχνίδια το οποίο χωράει 60 70 λίτρα. Το θέμα είναι ότι το κουτί είναι μπλε χρώμα και τα ψαράκια δεν θα βλέπουν έξω. Αυτό αποτελεί πρόβλημα για εκεινα;

Απαντώ κατευθείαν στο ερωτημά σου.

Το ότι τα ψάρια δεν βλέπουν έξω δεν αποτελεί πρόβλημα.

 

Το πλαστικό κουτί όμως θεώρησε το σαν πολύ προσωρινή λύση.

 

Από φίλτρο τι έχεις, και τι υλικά υπάρχουν μέσα σε αυτό;

 

Η φίλτρανση είναι πολύ σημαντική για τους οργανισμούς που φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας καταρχάς θέλω να ξέρετε ότι τα ψαράκια αυτή την στιγμή είναι σε γυάλινο ενυδρειο με το φίλτρο resun που περιέχει άνθρακα και σφουγγάρι. Δεν θα τα έβαζα ποτέ σε μέρος που να μην είμαι βέβαιος για την ασφάλεια τους. Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει το ενα ψαράκι είναι shubunkin και το άλλο car aur comet. Η ερώτηση μου είναι, μπορούνε να ζήσουν στο κουτί 60 λίτρων με το ίδιο φιλτρο για μερικούς μήνες μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο ή να τα αφήσω στο 20λιτρο 

Link to comment
Share on other sites

Στο 20λτ δεν θα ζήσουν, οπότε είναι προτιμότερο στο 60λτ πλαστικό.

Στο φίλτρο χρειάζεται να αυμπληρώσεις βιολογικό υλικό σε αντικατάσταση του άνθρακα.

Πόσο καιρό τα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Konstantinos pahoulis έγραψε:

Καλησπέρα σας καταρχάς θέλω να ξέρετε ότι τα ψαράκια αυτή την στιγμή είναι σε γυάλινο ενυδρειο με το φίλτρο resun που περιέχει άνθρακα και σφουγγάρι. Δεν θα τα έβαζα ποτέ σε μέρος που να μην είμαι βέβαιος για την ασφάλεια τους. Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει το ενα ψαράκι είναι shubunkin και το άλλο car aur comet. Η ερώτηση μου είναι, μπορούνε να ζήσουν στο κουτί 60 λίτρων με το ίδιο φιλτρο για μερικούς μήνες μέχρι να αγοράσω μεγαλύτερο ενυδρείο ή να τα αφήσω στο 20λιτρο 

Καλησπέρα φίλε μου. Διάβασε τα παρακάτω άρθρα και θα καταλάβεις και μόνος σου τι απαιτήσεις έχουν τα χρυσόψαρα. Ναι είναι καλύτερα να τα βάλεις στο κουτί γιατί είναι περισσότερα τα λίτρα, αλλά και πάλι μιλάμε για προσωρινή λύση, ειδικά για τα μονοουρα χρυσόψαρα όπως αυτά που έχεις που θέλουν 60-70 λίτρα το καθένα

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια! Θα τα βάλω προσωρινά στο κουτί με το φίλτρο και σύντομα θα ψάξω για ένα μικρό οικονομικό ενυδρειο των 70 λίτρων. Σωτήρη τα ψαράκια τα έχω ένα μήνα για αυτό και έχω πολλές απορίες. 

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα δώσεις κάπου γιατί δεν θα επιβιώσουν στο κουτί 60 λίτρων με αυτο το φίλτρο και δεν θα επιβιώσουν ούτε στα 70. θέλει πολλά χρήματα για να μαζέψεις όλα αυτά που χρειάζεται ένα χρυσόψαρο. πόσο μάλλον 2 χρυσόψαρα!

θα πρέπει λοιπόν να τα δώσεις μέχρι να μαζέψεις αρκετά χρήματα για ένα ενυδρείο το λιγότερο 100 λίτρα και ανάλογο φίλτρο.

μέχρι τότε μπορείς να διαβάζεις εδώ στο φόρουμ πολύ ενδιαφέρον άρθρα για να μάθεις ακριβώς τι χρειάζονται τα ψαράκια μας για να ζούν ευτυχισμένα κι εμείς να τα θαυμάζουμε!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...