Jump to content

Γρασίδι σε ενυδρείο


jkhkj kjhkj

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα ενυδρείο 120lt, με πετρουλες κάτω και είναι σε λειτουργία μαζί με τα ψαράκια.

Έχω αγοράσει μερικά αληθινά φυτά, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν είναι δυνατό να φυτέψω γκαζόν. Ναι γκαζόν θέλω, να γεμίσει λίγο πρασινάδα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο υπόστρωμα γτ όπως είπα υπάρχουν ψάρια μέσα.

 

Επειδή υποψιάζομαι ότι η απάντηση θα είναι όχι, υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις? Δλδ να το βάλω έτοιμο κάπως όπως τα φυτά ή αν υπάρχει ψεύτικο ή αν μπορώ με κάποιο δίχτυ ή κάτι να κρατήσω τους σπόρους κάτω.

 

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να βάλεις "γκαζόν" σε πετρούλες. Μπορείς να βρεις έτοιμες πέτρες με moss πάνω τους ή και moss μέσα σε δίχτυ, και να προσπαθήσεις να φτιάξεις κάτι με αυτό τον τρόπο 

Link to comment
Share on other sites

Η κοινη πρακτικη ειναι ενυδρεικο χωμα, οπως αυτα εδω, τα ψαρια δε θα εχουν απολυτος κανενα προβλημα.


20200909135117_fluval_plant_and_shrimp_stratum_4kg.jpeg20210204132212_ada_aqua_soil_amazonia_3lt.jpeg
Και μετα αγοραζεις αυτο εδω, ειναι ενα υπεροχο γρασιδακι, θελει καλο φωτισμο και ιδεατα και CO2

image.thumb.png.8f78cb18740edd051518a2ee6bdefd99.png





 

Έγινε επεξεργασία - aspmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Δύσκολο να βάλεις "γκαζόν" σε πετρούλες. Μπορείς να βρεις έτοιμες πέτρες με moss πάνω τους ή και moss μέσα σε δίχτυ, και να προσπαθήσεις να φτιάξεις κάτι με αυτό τον τρόπο 

Έχεις κάποιο λινκ να δω τι εννοείς με το μος σε δυχτι?

Link to comment
Share on other sites

Στις πέτρες/ξύλα μπορείς να κολλήσεις μοςς με κυανοακρυλική τζέλ κόλλα.

Για το γρασίδι τα υποστρώματα που προτάθηκαν είναι πολύ καλά, το θέμα στην περίπτωση σου είναι και το τίφωτισμό έχεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Στις πέτρες/ξύλα μπορείς να κολλήσεις μοςς με κυανοακρυλική τζέλ κόλλα.

Για το γρασίδι τα υποστρώματα που προτάθηκαν είναι πολύ καλά, το θέμα στην περίπτωση σου είναι και το τίφωτισμό έχεις

Δεν θέλω να αλλάξω υπόστρωμα τώρα, έχω ψάρια μέσα.

Για το μος πως μπορώ να το ψάξω να το βρω στο ίντερνετ? 

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2021 at 11:41 ΜΜ, το μέλος aspmos έγραψε:

Η κοινη πρακτικη ειναι ενυδρεικο χωμα, οπως αυτα εδω, τα ψαρια δε θα εχουν απολυτος κανενα προβλημα.


20200909135117_fluval_plant_and_shrimp_stratum_4kg.jpeg20210204132212_ada_aqua_soil_amazonia_3lt.jpeg
Και μετα αγοραζεις αυτο εδω, ειναι ενα υπεροχο γρασιδακι, θελει καλο φωτισμο και ιδεατα και CO2

image.thumb.png.8f78cb18740edd051518a2ee6bdefd99.png





 

Για ένα ενυδρείο 120 λτ πόσο χώμα θέλω ?

 

Επίσης, το φυτό που μου έδειξε ένα πολύ λίγο, αν θέλω να το στρώσω όλο θα πρέπει να πάρω 10 τέτοια.

 

Έχετε δει ενυδρεία μισά μισά στο υπόστρωμα? Δλδ στο μισό χαλίκι και στο άλλο μισό χώμα? Γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

Για ένα ενυδρείο 120 λτ πόσο χώμα θέλω ?

 

Επίσης, το φυτό που μου έδειξε ένα πολύ λίγο, αν θέλω να το στρώσω όλο θα πρέπει να πάρω 10 τέτοια.

 

Έχετε δει ενυδρεία μισά μισά στο υπόστρωμα? Δλδ στο μισό χαλίκι και στο άλλο μισό χώμα? Γίνεται?

Περίπου 15 λίτρα θα χρειαστείς για βυθό ύψους 5-6 cm.

Μπορείς να στήσεις ένα ενυδρείο με δυο διαφορετικά υλικά για βυθό, αλλά πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να το διατηρήσεις έτσι.:)

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή. Όντως είναι δύσκολο να βάλεις σοιλ τώρα θα πρέπει στην ουσία να ξεστήσεις ολόκληρο το ενυδρείο. Για να μεγαλώσεις όμως γρασίδι δεν είναι απαραίτητο να έχεις σόιλ, μπορείς να το κάνεις και σε λεπτόκοκκο χαλίκι και σε άμμο. Αν έβαζες μια φώτο απο τις πετρούλες που είπες ότι έχεις κάτω θα βοηθούσε να καταλάβουμε τι κοκκομετρία έχουν και αν είναι δυνατό. Υπόψιν βέβαια οτι τα φυτά που κάνουν γρασίδι είναι συνήθως αυξημένων απαιτήσεων σε φωτισμό και λίπανση, άλλα λιγόττερο και άλλα περισσότερο, οπότε για να το κάνεις θα χρειαστούν και άλλα πράγματα. Μπορείς όμως να κάνεις κάτι που πλησιάζει στο γρασίδι με κάποιου είδους μοσσ που γενικά είναι φυτά χαμηλών απαιτήσεων και δεν χρειάζονται πολλά πράγματα. Μπορείς πχ. να κολλήσεις μοσσ πάνω σε πλατιές πέτρες ή και πάνω σε ξύλα όπως σου είπαν και παραπάνω,  που θα τις βάλεις την μια δίπλα στην άλλη και θα φαίνεται σαν χαλί. Αυτό που σου πρότεινα εγώ είναι αυτό 

https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Fissidensfontanus(002F)/4390

το οποίο είναι μοσσ μπλεγμένη σε δίχτυ, πράγμα το οποίο είναι και πολύ εύκολο να το κάνεις μόνος σου.

Όταν αποφασίσεις τι θα ήθελες να κάνεις εδώ είμαστε για να δούμε και τις "τεχνικές" λεπτομέρειες ? 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Ας τα πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή. Όντως είναι δύσκολο να βάλεις σοιλ τώρα θα πρέπει στην ουσία να ξεστήσεις ολόκληρο το ενυδρείο. Για να μεγαλώσεις όμως γρασίδι δεν είναι απαραίτητο να έχεις σόιλ, μπορείς να το κάνεις και σε λεπτόκοκκο χαλίκι και σε άμμο. Αν έβαζες μια φώτο απο τις πετρούλες που είπες ότι έχεις κάτω θα βοηθούσε να καταλάβουμε τι κοκκομετρία έχουν και αν είναι δυνατό. Υπόψιν βέβαια οτι τα φυτά που κάνουν γρασίδι είναι συνήθως αυξημένων απαιτήσεων σε φωτισμό και λίπανση, άλλα λιγόττερο και άλλα περισσότερο, οπότε για να το κάνεις θα χρειαστούν και άλλα πράγματα. Μπορείς όμως να κάνεις κάτι που πλησιάζει στο γρασίδι με κάποιου είδους μοσσ που γενικά είναι φυτά χαμηλών απαιτήσεων και δεν χρειάζονται πολλά πράγματα. Μπορείς πχ. να κολλήσεις μοσσ πάνω σε πλατιές πέτρες ή και πάνω σε ξύλα όπως σου είπαν και παραπάνω,  που θα τις βάλεις την μια δίπλα στην άλλη και θα φαίνεται σαν χαλί. Αυτό που σου πρότεινα εγώ είναι αυτό 

https://tropica.com/en/plants/plantdetails/Fissidensfontanus(002F)/4390

το οποίο είναι μοσσ μπλεγμένη σε δίχτυ, πράγμα το οποίο είναι και πολύ εύκολο να το κάνεις μόνος σου.

Όταν αποφασίσεις τι θα ήθελες να κάνεις εδώ είμαστε για να δούμε και τις "τεχνικές" λεπτομέρειες ? 

 

Κάπως έτσι είναι αυτό που έχω τώρα.

Τελικά το μος με δίχτυ φαίνεται πολύ όμορφο, και σχετικά κοντά σε αυτό που θέλω να κάνω, μιας και που έχω ήδη στημένο ενυδρείο.

Οπότε ναι θα ήθελα να μου πεις κάποιες τεχνικές πληροφορίες παραπάνω

IMG_20211021_234602.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τι έκανα εγώ. Πήρα πλαστικό δίχτυ με μικρές τρύπες, έκοψα δύο ίδια κομμάτια παραλληλογραμα (κόψε οποίο σχήμα θέλεις και σε βολεύει). Η μοσσ που χρησιμοποίησα ήταν συνδυασμός flame και Christmas καο αρκετά μεγάλη ποσότητα, την οποία έκοψα μς το ψαλίδι σε κομμάτια όχι πολύ μικρά. Έβαλα αυτά γιατί η flame μεγαλώνει πολύ κάθετα και η Christmas δίνει όγκο. Πάνω στο ένα κομμάτι πλαστικού έβαλα την κομμένη μοσσ (έβαλα και λίγη κόλλα σε ορισμένα σημεία, δεν θεωρώ όμως απαραίτητο να το κάνεις) και το σκεπασα με το άλλο κομμάτι. Το έδεσα στις γωνίες και στην μέση με πετονιά να μην ανοίγει... Φαντάσου ένα σάντουιτς πλαστικό - μοσσ-πλαστικό ?. Την έβαλα πρώτα σε νερό για να φύγουν τα κομμάτια που δεν έχουν πιάσει και μετά μπλουμ στο ενυδρείο, έριξα και λίγες πετρούλες απο πάνω για να το κρατήσουν στο Βυθό, τις οποίες μεγαλώνοντας η μοσσ της κάλυψε κι αυτές. Το φυτό μεγαλώνοντας θα πάει προς το φως και σιγά σιγά θα αρχίσει να βγαίνει απο το δίχτυ. Τέλος να σου πω ότι για να φανεί πυκνό θα πρέπει να βάλεις αρκετή ποσότητα και σίγουρα κομμένη. Αν χρειαστείς περεταίρω λεπτομέρειες πες μου

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 1 λεπτό, το μέλος Katrin έγραψε:

Όχι μια χαρά και χωρίς.....βέβαια όλα γίνονται καλύτερα με co2 ?

Το ξέρω απλά δεν θέλω να μπλέξω και με αυτο? γιαυτο ρωτάω.  Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα μου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

Ψάχνω να βρω φώτο και δεν βρίσκω ??

Καλημέρα?

Δεν πειράζει☺

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Εφτιαξες τελικά το ενυδρείο σου με αυτά που χρειάζεται @jkhkj kjhkj? θυμάμαι οτι έχανες ψαράκια 

Ένα έχω χάσει δυστυχώς ( ή ευτυχώς) , το έχω στήσει κάπως αλλά θα ήθελα μερικά ακόμα φυτά, ξέρεις πως είναι αυτά χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jkhkj kjhkj έγραψε:

Ένα έχω χάσει δυστυχώς ( ή ευτυχώς) , το έχω στήσει κάπως αλλά θα ήθελα μερικά ακόμα φυτά, ξέρεις πως είναι αυτά χαχαχ

Τέλεια! Γράψε μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο όπως είναι τώρα και μετρήσεις να σου πούμε για φυτακια που θα κάνουν σίγουρα στο δικό σου ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Καμία απάντηση. Κάτι φανταζόμουν 

Ελα φίλε σόρρυ αλλά δεν μπαίνω συνέχεια; Στο φόρουμ.

 

Ενυδρείο 120 Lt , υπόστρωμα ψιλό χαλίκι (αρκετό τουλάχιστον 5 εκατοστά ύψος) μετρήσεις δεν έχω κάνει αλλά βλέπω ότι τα ψάρια δεν κάθονται στην επιφάνεια οοτοε θεωρώ ότι είναι κομπλέ 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει μόνο από αυτό αν το νερό σου είναι ακατάλληλο. σίγουρα πρέπει να κάνεις τέστ. πρέπει να επενδύσεις σε άλλα πράγματά τα λεφτά σου τώρα που είναι αρχή ακόμα και αργότερα πας σε φυτά και πιο περίπλοκα

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 19/10/2021 at 11:41 ΜΜ, το μέλος aspmos έγραψε:

Η κοινη πρακτικη ειναι ενυδρεικο χωμα, οπως αυτα εδω, τα ψαρια δε θα εχουν απολυτος κανενα προβλημα.


20200909135117_fluval_plant_and_shrimp_stratum_4kg.jpeg20210204132212_ada_aqua_soil_amazonia_3lt.jpeg
Και μετα αγοραζεις αυτο εδω, ειναι ενα υπεροχο γρασιδακι, θελει καλο φωτισμο και ιδεατα και CO2

image.thumb.png.8f78cb18740edd051518a2ee6bdefd99.png





 

Αυτό το γρασίδι είναι εύκολο να το βάλω ? Επίσης βλέπω ότι είναι πολύ λίγο σε σχέση με όλη την επιφάνεια που θέλω να καλύψω, θα μεγαλώσει και θα την καλύψει??

Έχεις να προτείνεις κάτι σε σπόρους? Από Ελλάδα που να μπορώ να πάρω σε μαγαζί ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...