Jump to content

Zoanthus-Palythoa εμπειρίες στην διατήρησή τους


submarine1981

Recommended Posts

Ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα με σκοπό ο κάθε ενας μας , να γράψει τις εμπειρίες του, όσο αφορά την διατήρηση των Ζωανθων στα ενυδρεια μας όπως τάισμα, συνθήκες, φωτισμός, σημείο τοποθέτησης, κυκλοφορία κλπ , καθώς και εγω αλλά και πολλοί άλλοι χομπίστες παρατηρούν συμπεριφορές όπως : τα μισά κεφάλια να ειναι κλειστα, αποχρωματισμός, ξαφνικός θάνατος - λιώσιμο- παύση πολλαπλασιασμού αποικίας, κ.α.

 

Θα ξεκινήσω εγω λέγοντας οτι εχω δοκιμάσει απο το να προσφέρω μεγάλη ποικιλία προϊόντων διατροφής κοραλλιων της εταιρίας Korallen Zucht (σε σημείο ισως κορεσμού) με σκοπό να μην λείψει τίποτα απο το νερό μου , καθως και ζωντανές τροφές, σκόνες (πχ Reef Roids). Επίσης εχω δοκιμάσει να ελαττώσω αυτή την πληθώρα "ζουμιών" και δεν έχω βγάλει άκρη ενω ολα τα υπόλοιπα κοράλλια (LPS, SPS )ειναι στα καλύτερά τους.

Μονό κάποιες συγκεκριμένες αποικίες ζουν απροβλημάτιστα, οι οποίες φυσικά δεν θα μου φανεί περίεργο αν ξαφνικά αρχίσουν να παίρνουν την κάτω βόλτα.

Πριν μπούν στο ενυδρείο γινεται dip , και πολλές φορές ξανά dip αν δω οτι κάτι δεν πάει καλα. (dip : ιώδιο ή οξυζενε) 

Παρακάτω γράφω λίγα πραγματάκια για το σύστημά μου

Ογκος: 220 λτ

Φωτισμός ecotec radion G5 blue στο 40% της έντασης για 6 ώρες(οι υπολοιπες ειναι ανατολή/δύση) με βάθος ενυδρείου 50 cm 

Σκιμερ deltec mce 600

Θερμοκρασια: 26.5

PH: 8.1

ΚΗ: 7,6

Ca:480

Mg: 1400

NO3 : 10

PO4 :0.05

Salinity : 1024

Αλλαγές 2 φορες το μηνα 20% (tropic marine pro)

Τροφες: Korallen zucht Coral system 1,2,3,4, coral vitalizer, aminoacid concentrate, aminoacid LPS, οτι λένε οι οδηγίες

Ξηρές τροφες : Reef roids, Coral Dust μια φορα την εβδομάδα

Κατεψυγμένες: Mysis μια φορα την εβδομάδα

 

όποιος εχει βρεί την χρυσή τομή στους ζωανθους ας μας γράψει εδω :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια δυσκολία συνάντησα και εγώ με τους ζωανθούς. Εκεί που πολλαπλασιαζόταν σαν τρελό μέσα σε μια εβδομάδα είχε εξαφανιστεί σχεδόν όλο χωρίς καμία προφανή αλλαγή σε παραμέτρους ή προσθήκες άλλων οργανισμών.

Αν ξαναδοκίμαζα θα έκανα τα εξής:

1) Θα έστηνα ρηχό ενυδρείο μόνο με ζωανθούς στο ίδιο βάθος δλδ την ίδια απόσταση από το φως, ώστε να μπορώ να ρυθμίζω την ένταση.

2) Θα προσπαθούσα να έχω απόλυτη καθαριότητα δλδ bare bottom, κυκλοφορία μικρής έντασης αλλά παντού, καλό καθάρισμα τζαμιών. Πιστεύω παίζουν ρόλο μολύνσεις από βακτηρίδια.

3) Χρήση διαλυτών τροφών με μεγάλη προσοχή και αυστηρό προγραμματισμό ώστε να μπορώ να βλέπω τα αποτελέσματα.

4) Σε καμία περίπτωση γαρίδα ή αχινό, τους κάνουνε μεγάλη ζημιά.

 

Γενικά η πληροφόρηση που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο είναι ελλιπής και περιορίζεται στο ''είναι εύκολα μαλακά κοράλλια, δεν χρειάζονται πολύ φως, πολλαπλασιάζονται γρήγορα, τα ταΐζεις ειδικές τροφές" , στην πράξη τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

 

Πάντως εδώ μέσα έχω δει ενυδρεία με πλούσιες αποικίες οπότε ελπίζω να μας πουν τα μυστικά της επιτυχίας τους!! 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα κοραλακια, που δεν εχω θεμα στο ενυδρειο. Τα βαζω όπου να ναι και μεγαλωνουν μια χαρα.

Δεν τους αρέσει πολυ μεγαλη ροη σιγουρα. Με τα θρεπτικα δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα. Τι εννοω... και με νιτρικα στα 40ppm ηταν μια χαρα και τωρα , που εχω 2-5 ppm, παλι καλα ειναι. Στο μικρο 70λ ειχα και μεχρι 10 ΚΗ και παλι καλα ηταν....

Απο φωτισμο.... εχω σχεδον ολα τα ζωας χαμηλα. Καποια και στη σκια. Αυτα, που δεν παιρνουν πολυ φως, εχουν πολυ μακρυ ποδι, που δεν ειναι ωραιο.

Τωρα εχω

PH: μερα 8,2.... πρωι 7.6 (ξερω χαμηλα....)

ΚΗ: 8.0

Ca: 430

Mg: 1280

NO3 : 5

PO4 : ιδεα δεν εχω...., πρεπει να ειναι χαμηλα....

Salinity : 1025

Το θεμα με σοφτ ειναι, πως ποτέ δεν ξερεις το τι θελουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος anathema έγραψε:

Την ίδια δυσκολία συνάντησα και εγώ με τους ζωανθούς. Εκεί που πολλαπλασιαζόταν σαν τρελό μέσα σε μια εβδομάδα είχε εξαφανιστεί σχεδόν όλο χωρίς καμία προφανή αλλαγή σε παραμέτρους ή προσθήκες άλλων οργανισμών.

Αν ξαναδοκίμαζα θα έκανα τα εξής:

1) Θα έστηνα ρηχό ενυδρείο μόνο με ζωανθούς στο ίδιο βάθος δλδ την ίδια απόσταση από το φως, ώστε να μπορώ να ρυθμίζω την ένταση.

2) Θα προσπαθούσα να έχω απόλυτη καθαριότητα δλδ bare bottom, κυκλοφορία μικρής έντασης αλλά παντού, καλό καθάρισμα τζαμιών. Πιστεύω παίζουν ρόλο μολύνσεις από βακτηρίδια.

3) Χρήση διαλυτών τροφών με μεγάλη προσοχή και αυστηρό προγραμματισμό ώστε να μπορώ να βλέπω τα αποτελέσματα.

4) Σε καμία περίπτωση γαρίδα ή αχινό, τους κάνουνε μεγάλη ζημιά.

 

Γενικά η πληροφόρηση που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο είναι ελλιπής και περιορίζεται στο ''είναι εύκολα μαλακά κοράλλια, δεν χρειάζονται πολύ φως, πολλαπλασιάζονται γρήγορα, τα ταΐζεις ειδικές τροφές" , στην πράξη τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

 

Πάντως εδώ μέσα έχω δει ενυδρεία με πλούσιες αποικίες οπότε ελπίζω να μας πουν τα μυστικά της επιτυχίας τους!! 

 

 

 

 

To 4  ειναι η αιτία που δεν εχω βάλει γαρίδα για αρκετό καιρο πλεων. 

Επίσης τα wrasse μου την δίνουν, γιατι οταν πχ κλείνω ροές και κάνω Ταργκετ , πάνε πάνω τους και κλέβουν την τροφή όποια και να νε και μου τα στρεσάρουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Τα μόνα κοραλακια, που δεν εχω θεμα στο ενυδρειο. Τα βαζω όπου να ναι και μεγαλωνουν μια χαρα.

Δεν τους αρέσει πολυ μεγαλη ροη σιγουρα. Με τα θρεπτικα δεν ειχα δει μεγαλη διαφορα. Τι εννοω... και με νιτρικα στα 40ppm ηταν μια χαρα και τωρα , που εχω 2-5 ppm, παλι καλα ειναι. Στο μικρο 70λ ειχα και μεχρι 10 ΚΗ και παλι καλα ηταν....

Απο φωτισμο.... εχω σχεδον ολα τα ζωας χαμηλα. Καποια και στη σκια. Αυτα, που δεν παιρνουν πολυ φως, εχουν πολυ μακρυ ποδι, που δεν ειναι ωραιο.

Τωρα εχω

PH: μερα 8,2.... πρωι 7.6 (ξερω χαμηλα....)

ΚΗ: 8.0

Ca: 430

Mg: 1280

NO3 : 5

PO4 : ιδεα δεν εχω...., πρεπει να ειναι χαμηλα....

Salinity : 1025

Το θεμα με σοφτ ειναι, πως ποτέ δεν ξερεις το τι θελουν....

 

Ναταλία , τα ταίζεις τπτ? σκονες, ζουμια? ταργκετ?  Και σε τι ενταση εχεις το φωτιστικο σου? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Ναταλία , τα ταίζεις τπτ? σκονες, ζουμια? ταργκετ?  Και σε τι ενταση εχεις το φωτιστικο σου? 

Τιποτα δεν ταιζω.... Μονο τα ζουμιά, που ριχνω για lps (οχι target) - Α+Β red sea kai fauna marin MIN S, το τελευταιο μονο ανα 3-4 μερες και μια φορα στο τόσο και target μονο lps. Τα lps τρελαινονται απ αυτο, φουκωνουν φουλ εξτρα.

Φωτιστικο DIY - 3XT5 (blue, coral plus,actinic) + DIY μπαρα led με high power leds 3-5W 14royal+8 λευκα+2κοκκινα.

Για ενταση.... Δεν ρυθμιζεται :)Απλα ανοιγει πρωτα μονο actinic, μετα ακομα 2 Τ5 και μεσημερακι για 5 ωρες και led.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τάιζα τα πάντα, ζοανθους. εφυλιες , μανιτάρια κτλ αλλά τώρα που δεν τα τάιζω δεν βλέπω καμιά διαφορά με πριν στην ανάπτυξη. Τα μόνα που βλέπω διαφορά με το τάισμα είναι τα μανιτάρια ,που βλέπω κ κάνουν split γρηγοροτερα όταν ταιζονται. Τα μεγάλα όμως, τα μικρά δεν χρειάζεται γίνονται μόνα τους .

Οι δικοί μου οι πρώτοι ζοανθοι που πηρα είναι  τα uter chaos, που είναι πανέμορφοι αλλά με ελάχιστη ανάπτυξη. Είδα ότι δεν τους αρέσει η δυνατή ροή, ενώ θέλουν καλό φωτισμό, με μέτριο φωτισμό μόνο ψηλωνουν. Κάποιους άλλους ζωανθους noname που πήρα μεγαλώνουν πολύ γρήγορα με καλό φωτισμό έχουν διπλασιαστεί τα κεφάλια σε λίγους μηνες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν ασχολούμαι καθόλου πλέον... έχω σταματήσει το τάισμα (ούτε ταργκετ ούτε στο νερό), τα νιτρικά είναι χαμηλότερα από όσο πρέπει, γαρίδα έχω στο ενυδρείο από τη πρώτη μέρα, ροές μόνο περιμετρικά τους,  πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να "κάνω" για να σταματήσουν να απλώνουν..... δεν είμαι πολύ του φραγκαρίσματος! Το ευκολότερο ενυδρείο ever!
Τη σημαντική διαφορά την είδα όταν έβαλα το orbit marine led γιατί οι Τ5 δεν μου είχαν κάτσει καλά μάλλον.  Απλά το utter chaos όντως πρέπει να θέλει αρκετό φως γιατί το έχω ψηλά και δεν του φτάνει σηκώνει κορμό. Βέβαια εγώ έχω σχετικά εύκολα είδη από όσο έχω καταλάβει.
Γενικά υπάρχουν αρκετά είδη ζωάνθων για εύκολα ενυδρεία. Σε κάνουν να χαίρεσαι το θαλασσινό χωρίς άγχος. Προσοχή το water melon, απλώνει σαν το creep των zerg στο starcraft!
 

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2021 at 6:14 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

εγώ πάντως δεν ασχολούμαι καθόλου πλέον... έχω σταματήσει το τάισμα (ούτε ταργκετ ούτε στο νερό), τα νιτρικά είναι χαμηλότερα από όσο πρέπει, γαρίδα έχω στο ενυδρείο από τη πρώτη μέρα, ροές μόνο περιμετρικά τους,  πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να "κάνω" για να σταματήσουν να απλώνουν..... δεν είμαι πολύ του φραγκαρίσματος! Το ευκολότερο ενυδρείο ever!
Τη σημαντική διαφορά την είδα όταν έβαλα το orbit marine led γιατί οι Τ5 δεν μου είχαν κάτσει καλά μάλλον.  Απλά το utter chaos όντως πρέπει να θέλει αρκετό φως γιατί το έχω ψηλά και δεν του φτάνει σηκώνει κορμό. Βέβαια εγώ έχω σχετικά εύκολα είδη από όσο έχω καταλάβει.
Γενικά υπάρχουν αρκετά είδη ζωάνθων για εύκολα ενυδρεία. Σε κάνουν να χαίρεσαι το θαλασσινό χωρίς άγχος. Προσοχή το water melon, απλώνει σαν το creep των zerg στο starcraft!
 

 

Δηήτρη περίπου που βρίσκονται οι τιμές σου στις παραμέτρους του νερού?

Link to comment
Share on other sites

ναι σχετικά με αυτό.... έχω να μετρήσω κάνα 3μηνο τουλάχιστον! τελος της εβδομάδας να κανω ενα κόπο αν ειναι,,,

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ναι σχετικά με αυτό.... έχω να μετρήσω κάνα 3μηνο τουλάχιστον! τελος της εβδομάδας να κανω ενα κόπο αν ειναι,,,

Κάντο να πάρουμε μια ιδέα το τι γινεται. Γιατι μου φαίνεται οσο τα αφήνεις ησυχα τα πράγματα, τοσο καλύτερα ειναι. Αλλά τουλάχιστον να εχουμε εναν μπούσουλα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Από μένα η εμπειρία μου είναι ότι όλα τα κοράλλια έτσι και τα ζωανθάκια θέλουν λίγο φως παραπάνω.. ναι ειναι ανεκτικά, δεν θα εχουν θέμα αν μείνουν και χωρίς πολύ φωτισμό, αλλά η ανάπτυξη τους ειναι πολυ πολυ μικρότερη! Απο εκει και πέρα δεν νομίζω ότι ειναι θέμα οι τιμές εάν φυσικά ειναι κοντά στο θαλασσινό νερό!

 

Δεν τους αρέσει η πολύ μεγάλη κυκλοφορία, δεν ειναι επιθετικοί στο φαγητό τους και γενικά θέλουν τον χώρο τους.Οσο ακουμπάμε λιγότερο το ενυδρείο τόσο πιο όμορφο θα είναι το ενυδρείο και τα ζωντανά μας θα έχουν ανοδική ανάπτυξη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...