Jump to content

Κοστος κατασκευης ενυδρειου


aspmos

Recommended Posts

Παρακαλω θα ηθελα μια γνωμη για ενα ενυδρειο με τις παρακατω διαστασεις.
Μιλαμε για ενυδρειο περιπου 230λιτρα χωρις καπακι, στο στυλ των ADA σειρα F, ουσιαστικα ειναι ενυδρεια πιο ρηχα και πιο βαθια απο την κλασικη φορμα που υπαρχει.
Συμφωνα με τον παρακατω πινακα μιλαμε για τζαμι 8χιλιοστα με αρκετα μεγαλο δεικτη ασφαλειας. Χωρις κοντρες πουθενα.

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης.
Ποσο ειναι το λογικο κοστος για τα τζαμια για τις παρακατω διαστασεις με 8χιλιοστα, ultra clear και ρονταρισμα ολες οι μεριες;
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος εμπορος που εμπιστευομαστε;
Ποσο θα ζηταγε ενας επαγγελματιας να το κατασκευασει;
Ποιους επαγγελματιες ξερουμε που να κανουν αυτη την δουλεια και (ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ) να μπορω να δω απο κοντα καποια προηγουμενη δουλεια τους.



image.thumb.png.b845799c1e9d80215119639d8b28b3ec.png

 

image.jpg.bd9ddf7b4cc164511d314c32fae101f3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με κοντρες - ναι,  8mm φτανει. Χωρις κοντρες, όπως εχει ADA,  μονο 10 mm....

Εχει αστερακια κατω , που λεει  με κοντρες....

Κοστος τζαμιου εχει αρκετη διαφορά απο περιοχη σε περιοχη. Αθηνα βρισκεις πιο φθηνα, σ έμας η τιμες ειναι πολυ πιο πάνω. Το ιδιο και ρονταρισμα.

Προσφατα, που ρωτησα, ειπαν απο 3 μεχρι 5€ το μετρο (εξαρταται ατο παχος τζαμιου).

Θα περιμενουμε καποιον αθηναιο να σου πει πιο συγκεκριμένα ....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παλιότερα είχα πάρει προσφορά από το γειτονικό τζαμάδικο για τα τζάμια μόνο ,σε 10άρια όλα ultra clear χωρίς κόντρες 120*40*50 περίπου αν θυμάμαι στα 250€

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω (σίγουρα υπάρχουν και άλλοι) στην Αθήνα ο @nidal  κατασκευάζει ενυδρεία κατά παραγγελία . Δες εδώ για το πάχος των τζαμιών (βάλε συντελεστή ασφαλείας 4 αν το θέλεις χωρίς πάνω κόντρες) . Προγραμματάκι Υπολογισμού Πάχους Τζαμιών (αναδημοσίευση ) - Συζητήσεις άρθρων - Aquazone Portal   

Τον @nidal Θα τον βρεις Κατασκευές και συντηρήσεις ενυδρείων - Aquarium Creations™    . Για έμπορους τζαμιών θα πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς και μάλιστα σχολαστική . Θυμάμαι παλαιότερα για κάποιον που αναφέρανε συχνά εδώ στην οδό Πειραιώς αλλά δεν μπορώ να το βρω . Αν στην συνέχεια θυμηθώ κάτι άλλο θα στο γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχειο βγαζει για ενυδρειο χωρις κοντρες παχος 7χιλιοστα που απ'οσο εχω ψαξει δεν υπαρχει.
Γιατι το αρχειο λεει οτι τα πλαινα θα ειναι γυρω απο τον πατο και οχι επανω;

624723504_.thumb.png.298e23ef19e8a49fcaa11a88ec769542.png

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος aspmos έγραψε:

Το αρχειο βγαζει για ενυδρειο χωρις κοντρες παχος 7χιλιοστα που απ'οσο εχω ψαξει δεν υπαρχει.
Γιατι το αρχειο λεει οτι τα πλαινα θα ειναι γυρω απο τον πατο και οχι επανω;

624723504_.thumb.png.298e23ef19e8a49fcaa11a88ec769542.png

Και εγώ που το δοκίμασα αλλού το ίδιο αποτέλεσμα (7αρι) λέει . Βασικά αν το δούμε με βάση τις πιέσεις που θα ασκηθούν και από την στιγμή που το πλάτος του ενυδρείου είναι μεγαλύτερο από το ύψος δεν το βρίσκω λάθος. Για σιγουριά (στην υπερβολή του) θα έβαζα διπλό πάτο με τον από κάτω να έχει πάχος 5 mm  και το πάχος τζαμιού  9άρι  . Η νέα τάση είναι για δυνατότερο κόλλημα να γίνεται περιμετρικά η ένωση στον πάτο . Εγώ για να νοιώσω καλύτερα όταν κατασκευάζω προτιμώ τον διπλό πάτο και λίγο ποιο πάχυ το τζάμι . 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το εχω αμελησει λιγο το θεμα και εχω ρωτησει τιμη μονο σε ενα καταστημα με οχι καλο αποτελεσμα, υψηλη τιμη και δεν ξερω εαν εχει καταλαβει τι ζηταω.
Στο ενδιαμεσο ειδα οτι γνωστο καταστημα εχει τα ενυδρεια της sunsun σε συμπαθητικες τιμες. Οι διαστασεις δεν ειναι ακριβως ιδες με αυτο που θελω και αυτο ειναι που με προβληματιζει περισσοτερο απο ολα.
Δεν εχω ιδεα ομως εαν τα συγκεκριμενα ενυδρεια ειναι αξιολογα.

 

εικόνα.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη τιμουλα! Δες μεταφορα πόσο θα βγει.

Με 12mm τζαμι καλα ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με το καταστημα δεν εχει μεταφορικα, απλα θα πρεπει να παω με το αυτοκινητο μου να το παραλαβω απο την μεταφορικη. Οι ανθρωποι φαινονται σιγουροι οτι θα ερθει σε αριστη κατασταση, και το καταστημα και η μεταφορικη ξερουν τι μεταφερουν.
Δυσκολευομαι να βρω σε αυτη την τιμη ακομη και τα τζαμια σκετα στις μικροτερες διαστασεις που θελω...
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Μιλησα με το καταστημα δεν εχει μεταφορικα, απλα θα πρεπει να παω με το αυτοκινητο μου να το παραλαβω απο την μεταφορικη. Οι ανθρωποι φαινονται σιγουροι οτι θα ερθει σε αριστη κατασταση, και το καταστημα και η μεταφορικη ξερουν τι μεταφερουν.
Δυσκολευομαι να βρω σε αυτη την τιμη ακομη και τα τζαμια σκετα στις μικροτερες διαστασεις που θελω...
 

Η τιμή και χωρίς μεταφορικά είναι σούπερ . Δεν νομίζω ότι και να βρεις τζάμια θα αξίζει τον κόπο να το κάνεις εσύ .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα επαιρνα και εγω, αν θα ειχε 55-60 πλατος....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πιο κοντο και πιο χοντρο απο το Rio240 (αυτο ξερουμε αυτο εμπιστευομαστε, το ειχα παλιοτερα και ξερω οτι ειναι καλο ενυδρειο).
Το ηθελα πιο κοντο και πιο χοντρο. Δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε γιατί δεν παίρνεις προσφορά από τον @nidal ;

https://aquariumcreations.gr/

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...