Jump to content

Flowerhorn 17cm


Recommended Posts

Έχω ένα flowerhorn τώρα είναι 17 cm. Το έχω μεγαλώσει από 7 cm και όλα πήγαιναν καλά. Το τελευταίο καιρό μόλις πάω κοντά στο ενυδρείο (juwel 240) το ψάρι στρεσαρεται και κοπανιεται. Τι μπορεί να φταίει.? Μετρήσεις έχω κάνει το νερό είναι καλό 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα για θέματα συμπεριφοράς με αυτά τα υβριδικά ψάρια. Ξέρω πάντως ότι πρέπει να είναι μόνα τους. Και είναι επιθετικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου θα βοηθούσε πολύ . 

Μπορεί να είναι υβρίδιο άλλα έχει όλα τα χαρακτηριστικά των Αμερικάνικων κιχλίδων οπότε και το scape του ενυδρείου σου όπως και ο φωτισμός θα πρέπει να είναι ανάλογος .

Οι δικές μου κιχλίδες (αφρικανικές) το παθαίνουν αυτό όταν αλλάζω τον διάκοσμο τους ή όταν τις μεταφέρω απο το ένα ενυδρείο σε ένα άλλο . Παίζει να έκανες κάτι τέτοιο τώρα τελευταία ;

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2021 at 5:33 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Μια φωτογραφία από το ενυδρείο σου θα βοηθούσε πολύ . 

Μπορεί να είναι υβρίδιο άλλα έχει όλα τα χαρακτηριστικά των Αμερικάνικων κιχλίδων οπότε και το scape του ενυδρείου σου όπως και ο φωτισμός θα πρέπει να είναι ανάλογος .

Οι δικές μου κιχλίδες (αφρικανικές) το παθαίνουν αυτό όταν αλλάζω τον διάκοσμο τους ή όταν τις μεταφέρω απο το ένα ενυδρείο σε ένα άλλο . Παίζει να έκανες κάτι τέτοιο τώρα τελευταία ;Δεν έχω αλλάξει τίποτα. Το ενυδρείο μου είναι της εταιρείας juwel 240 χωρίς υπόστρωμα και χωρίς διακόσμηση. Έχω δύο εξωτερικά φίλτρα ένα της eheim ecco pro 300 και ένα fluval 407 με αρκετό βιολογικό υλικό και με σταθερές ρουτίνες μια φορά την εβδομάδα αλλαγή 30% νερό με προετοιμασία σε βαρέλι με αεραντλία αντιχλωριο και θερμοστάτη. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αλλάξει τίποτα. Το ενυδρείο μου είναι της εταιρείας juwel 240 χωρίς υπόστρωμα και χωρίς διακόσμηση. Έχω δύο εξωτερικά φίλτρα ένα της eheim ecco pro 300 και ένα fluval 407 με αρκετό βιολογικό υλικό και με σταθερές ρουτίνες μια φορά την εβδομάδα αλλαγή 30% νερό με προετοιμασία σε βαρέλι με αεραντλία αντιχλωριο και θερμοστάτη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο ψάρι δεν έχω αλλά από αυτά που έχω διαβάσει και σέ μεγαλύτερα ενυδρεία από το δικό σου (300 350 λίτρα) δεν κάθονται ήσυχα... Χαλάνε την διακόσμηση, σπάνε θερμοστάτες, πετάνε νερά απέξω,  ίσως  άρχισε να τού φαίνεται μικρή η δεξαμενή; Τί νά πω;

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω .. από ότι λες όλα είναι οκ . Μάλλον δεν σε χωνεύει ? . Την ίδια συμπεριφόρα έχει και όταν πας να το ταίσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά άρχισε να το κάνει αυτό.Στην αρχή νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά με την θερμοκρασία μου η τις τιμές του νερού. Αλλά η θερμοκρασία είναι σταθερά στους 28 και οι τιμές νερού φυσιολογικές με μηδέν αμμωνία νιτρώδη και 5 νιτρικά. Τρώει κανονικά και μάλιστα πολύ.Οταν πεινάει έρχεται στο τζάμι και παρακαλάει.. Μετά όμως όταν πάω κοντά τρομάζει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις αλλαγές νερού μετά είναι Χαρούμενο? Θέλω να πω ότι κολυμπάει πέρα δώθε στο ενυδρείο 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι το έχω μεγαλώσει από 7 εκατοστά. Αλλαγές νερού κάνω κάθε Κυριακή. Αυτή την στιγμή το ψάρι είναι 17 εκατοστά. Πάντα μέχρι τώρα ήταν η συμπεριφορά του φυσιολογική και πριν τις αλλαγές και μετά. Αν όταν έβαζα το λάστιχο μέσα στις αλλαγές αυτό έκανε επιθέσεις. Τις τελευταίες τρεις μέρες ενώ τρέφεται κανονικά και δεν δείχνει κάποιο σημάδι πάνω του όταν πάω κοντά στο ενυδρείο τρομάζει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Κωνσταντίνος Τσομώκος έγραψε:

Το ψάρι το έχω μεγαλώσει από 7 εκατοστά. Αλλαγές νερού κάνω κάθε Κυριακή. Αυτή την στιγμή το ψάρι είναι 17 εκατοστά. Πάντα μέχρι τώρα ήταν η συμπεριφορά του φυσιολογική και πριν τις αλλαγές και μετά. Αν όταν έβαζα το λάστιχο μέσα στις αλλαγές αυτό έκανε επιθέσεις. Τις τελευταίες τρεις μέρες ενώ τρέφεται κανονικά και δεν δείχνει κάποιο σημάδι πάνω του όταν πάω κοντά στο ενυδρείο τρομάζει 

Μέχρι πόσο χρονών πάει αυτό το ψάρι? Και πόσο είναι τώρα? Μπορεί να μην βλέπει καλά και όταν πας κοντά τότε να σε βλέπει ξαφνικά και να τρομάζει.  

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι το αγόρασα 7 εκατοστά πριν από 1.5 με δύο μήνες και τώρα είναι 17.Εχω σκεπάσει το μισό ενυδρείο και δεν έχω ανοίξει τα φώτα τις τελευταίες δύο μέρες και βλέπω πως αυτό βοήθησε και εχει αρχίσει πάλι να με εμπιστεύεται. Ο καιρός θα δείξει τώρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...