Jump to content

Planted Reef


Eos

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους! 

 

Εδω κ λίγο καιρό σκέφτομαι να το γυρίσω στο αλάτι! 

 

Έχω μια γυάλα 120χ50χ50 που θέλω να το κάνω refugium φυτεμένο με μακροαλγη!

 

Θέλω στο μέλλον να το συνδέσω με ένα κυρίως ενυδρείο από πάνω που ακόμα δεν έχω κατασταλάξει το μέγεθος αλλά υπολογίζω περίπου 160χ65χ100 μόνο με κοράλλια. 

 

Η ερωτήσεις έχουν ως εξής: 1ον) πόσο βαριά φυτεμένο θα πρέπει να είναι το refugium για να λειτουργεί αποτελεσματικά για το κυρίως ενυδρείο και που μπορώ να βρω στην Ελλάδα καθαρή άλγη χωρίς λαθρεπιβατες? ?

 

Και 2ον θα μπορεσω να ξεκινήσω το refugium μόνο του για ένα χρονικό διάστημα και αργότερα να το συνδέσω με το κυρίως ενυδρείο ή θα γίνει καμιά στραβή με το 2ο, στην ουσία, ξεκίνημα του συστήματος? 

 

Αναμένω τις απόψεις σας! 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

Γειά χαρά σε όλους! 

 

Εδω κ λίγο καιρό σκέφτομαι να το γυρίσω στο αλάτι! 

 

Έχω μια γυάλα 120χ50χ50 που θέλω να το κάνω refugium φυτεμένο με μακροαλγη!

 

Θέλω στο μέλλον να το συνδέσω με ένα κυρίως ενυδρείο από πάνω που ακόμα δεν έχω κατασταλάξει το μέγεθος αλλά υπολογίζω περίπου 160χ65χ100 μόνο με κοράλλια. 

Πολύ καλή ιδέα άν και θα πρεπει να το δείς συνολικά σχετικά με τα θρεπτικά/νιτρικά που θα θέλεις για τα κοράλλια σου μιάς και άν το 'φυτεμένο' πηγαίνει καλά και είναι γεμάτο απο άλγες, μπορεί να σου στεγνώνει το σύστημα.Φυσικά ότι λείπει μπορείς να το προσθέτεις πράγμα καλύτερο από το να έχεις κάτι ανεβασμένο

πριν 45 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

 

Η ερωτήσεις έχουν ως εξής: 1ον) πόσο βαριά φυτεμένο θα πρέπει να είναι το refugium για να λειτουργεί αποτελεσματικά για το κυρίως ενυδρείο και που μπορώ να βρω στην Ελλάδα καθαρή άλγη χωρίς λαθρεπιβατες? ?

Για το πρώτο απάντησα παραπάνω....Το δεύτερο που όμως έχει σχέση με όλο το setup σου είναι το τί άλγες θέλεις να βάλεις?Chaeto,caulerpa,άλλες?Ποιές?

Οι άλγες που υπάρχουν στην ελλάδα είναι ελλάχιστες αλλά κατά καιρούς υπάρχουν άλγες σε λίστες εξαγωγέων στην ευρώπη οπότε μπορείς να ρωτήσεις σε καταστήματα τί μπορούν να σου βρούν.Οι λαθρεπιβάτες είναι μεγάλη κουβέντα.Δέν μπορεί να είσαι ποτέ σίγουρος αλλά θα προτιμούσα άλγες απο κατάστημα (που θα πάρεις κατευθείαν τι σακούλα απο την εισαγωγή χωρίς να έχει ανοιχτεί και να μπεί σε ενυδρείο) και όχι από χομπίστα μιάς και πολλές φορές στο παρελθόν έχω δεί να πουλάνε/χαρίζουν άλγες απο ενυδρεία με απτέζιες,κτλ

πριν 45 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

 

Και 2ον θα μπορεσω να ξεκινήσω το refugium μόνο του για ένα χρονικό διάστημα και αργότερα να το συνδέσω με το κυρίως ενυδρείο ή θα γίνει καμιά στραβή με το 2ο, στην ουσία, ξεκίνημα του συστήματος? 

Θεωρώ ότι μπορείς, ίσα ίσα που το refugium θα βοηθήσει να στρώσει άμεσα το κυρίως ενυδρείο

 

πριν 45 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

 

Αναμένω τις απόψεις σας! 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό, το ένα μέτρο ύψος είναι πολύ δύσκολο στο φωτισμό, κυρίως όταν αρχίσουν και μεγαλώνουν τα κοραλια. Η αλγη να τρέξει μόνη της θα μπορούσε μόνο εάν της παρηχες φως και φαΐ πως θα πετύχεις το δεύτερο κυρίως όταν δεν έχεις ψάρια κλπ? 

Οι διαστάσεις του refugium είναι super, εδώ θα δουλέψει η αλγη με πολύ καλό αποτέλεσμα λόγου του όγκου της που θα σχηματίσει. Επισεις καλό φως θα χρειαστείς και καλή ροή. Αλγη από σακούλα μειώνεις της πιθανότητες των πεστ. Φυσικά ότι με την προϋπόθεση ότι γνωρίζεις τη βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Husky_Jim said:

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

 

1 hour ago, Husky_Jim said:

τί άλγες θέλεις να βάλεις?Chaeto,caulerpa,άλλες?Ποιές?

 

Στο refugium θέλω να βάλω πέρα από chaeto και διάφορες caulerpa (αυτά που μπορώ να ελέγχω κυρίως χωρίς να ξεφύγουν), διάφορα είδη Ogo πράσινα κ κυρίως κόκκινα, pom pom και σίγουρα θα ήθελα κάποια μπλε, blue hypnea και ochtodes.  Ίσως αν καταφέρω αργότερα να βρω κάποια πιο σπάνια είδη να έβαζα κ αυτά ?

 

Θέλω γενικά να κάνω display refugium scape... Αραγονιτη, ζωντανό βράχο τις άλγες και ίσως μερικά soft και fan κοράλλια. 

43 minutes ago, niknik said:

 Η αλγη να τρέξει μόνη της θα μπορούσε μόνο εάν της παρηχες φως και φαΐ πως θα πετύχεις το δεύτερο κυρίως όταν δεν έχεις ψάρια κλπ? 

 

Από φωτισμό για το refugium θα βάλω ένα twinstar 900sa που έχω. Όσο για το φαΐ θα έχω κάποια λίγα κ μικρά ψάρια στο refugium αλλά φυσικά θα ρίχνω και επιπλέον όσο χρειάζεται μέχρι να μπει κ το κυρίως display στο σύστημά. 

 

47 minutes ago, niknik said:

το ένα μέτρο ύψος είναι πολύ δύσκολο στο φωτισμό, κυρίως όταν αρχίσουν και μεγαλώνουν τα κοραλια. 

 

Για το main display θελω να βάλω 4 ή 5 (όσο λιγότερα μπορώ γιατί είναι ακριβά ?) kessil a500x εκτός και αν μέχρι τότε έχει βγει κάτι καλύτερο κ πιο οικονομικό. 

 

Μου αρέσει γενικά πολύ το shimmer που δίνουν όπως κ το δραματικό εφέ αλλά και το ότι δεν έχουν discoball effect. 

 

Θα χρειαστεί γενικά δυνατό φωτισμό γιατί θελω να είναι sps dominate αν και κάποια softies κ σφουγγάρια θα έχουν και αυτά τον χώρο τους στο ενυδρείο ?

 

Βέβαια το project θα χρειαστεί καιρό μέχρι να υλοποιηθεί και να μπορέσω να αποκτήσω όλο τον εξοπλισμό. Και ακόμα το σκέφτομαι αν ίσως πρέπει να κάνω μεγαλύτερο το κυρίως display ώστε να με καλύπτει για το stock μακροπροθεσμα! 

 

Γι αυτό άλλωστε σκέφτομαι να ξεκινήσω το refugium για την ώρα μόνο του. Εχω τη γυάλα, το φωτιστικό και τη βάση... Μένουν μόνο βράχος άλγες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε, 

Στο project refugium μπορείς να παίξεις με πρόσθετο λεντ (προβολακι απλό μιξ 4500κ 6000κ ) για να μπορέσεις να φωτίσεις καλά λόγο ύψους. 

Για να πάει καλά για αρχή και αφού θα είναι μόνο refugium  να έχεις στο νου σου στα θρεπτικά αλλά και στον σίδηρο.

 

Καλή συνέχεια! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Caulerpa και chaeto στον ίδιο χώρο δεν πάνε, ανταγωνιζονται η μία την άλλη. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν είχα! Σε αυτή την περίπτωση θα προτιμήσω τις caulerpa! 

 

Μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο στο algaebarn ποικιλία αλλά αυτή τη στιγμή ακόμα το stock είναι ανύπαρκτο! 

Link to comment
Share on other sites

Πες αν θα βρεις καπου αλλου. Λιγο δυσκολο να βρεις αυτα, που θελεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν είχα! Σε αυτή την περίπτωση θα προτιμήσω τις caulerpa! 
 
Μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο στο algaebarn ποικιλία αλλά αυτή τη στιγμή ακόμα το stock είναι ανύπαρκτο! 
Καλή αρχή φίλε μου!! Θα συμφωνήσω ότι είναι λίγο δύσκολο να βρεις αλλά με καλή θέληση θα βρεις. Ρώτησε σε μαγαζιά όπως σου είπαν τα παιδιά!

Και εγώ ψάχνω εδώ και καιρό και είναι ανύπαρκτες, τουλάχιστον σε φυσιολογικές τιμές.. από Αγγλία έχει ένα eshop αλλά έχω ακούσει ότι έχει πεστ. Με ένα καλό καθάρισμα ( εάν έστελναν Ελλάδα) θα ήταν ιδανικό!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.shop-meeresaquaristik.de/Algae-Mangrove-and-more/Algae:::22_990.html

Μπορείς αν θέλεις να παρακολουθείς το συγκεκριμένο site. 

Αρκετά φθηνά τα μεταφορικά κ ό,τι πιο "καθαρό" έχω παραλάβει από άλγες!

Καλή αρχή!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, panos nts said:

 Αγγλία έχει ένα eshop αλλά έχω ακούσει ότι έχει πεστ. Με ένα καλό καθάρισμα ( εάν έστελναν Ελλάδα) θα ήταν ιδανικό!

Βρήκα κάποια μαγαζιά Αγγλία αλλά τους έστειλα email κ μου είπαν δε στέλνουν Ευρώπη πλέον! 

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο livealgae από Αγγλία... για το οποίο μπορώ να έχω άποψη...

Θα το χαρακτηρίσω με μια λέξη "χάλια"!

Όσο περιποιημένο είναι το site τους, τόσο "χύμα" είναι οι αποστολές τους!

Πλέον τα προϊόντα από Αγγλία περνάνε τελωνείο! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια, εχω μια απορια! Τωρα που επεστρεψα στη χωρα (για λιγο βεβαια..) σκεφτομουν μιας κ θελω να ξεκινησω με το αλατι.... Μπορω να παω π.χ σε μια παραλια εδω και να παρω αμμο? Θα θεωρειται ζωντανη? Για βραχο την ιδια ερωτηση! 

 

Καταλαβαινω οτι οτι και να φερω αμεσα απο την παραλια μπορει να εχει και απειρους μικροοργανισμους (ισως καποιοι να μην ειναι και φιλικοι :P)...αλλα απο την μπορει ισως να προσφερουν σημαντικα στη βιοδιαφορετικοτητα? 

 

Τι λετε? αξιζει να δοκιμασω κατι τετοιο?

 

Παντα για φυτεμενο με αλγες κουβεντιαζουμε :P

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οχι. Η αμμος θα ειναι γεμάτη με πυριτικές ενώσεις που θα ενθαρύνουν την έξαρση διατομικής άλγης. Συν οτι σε σχεση με το ΚΗ δεν θα εχει τα ιδια οφέλη με την άμμο ενός reef. 

 Για βράχια μπορείς να το κανεις, αλλά , το βιολογικό σου φιλτρο θα πρεπει να ειναι ενα κανονικότατο όπως αυτά του γλυκού νερου. Δηλαδη με το μηχανικό,βιολογικό και τελευταίο κάποιο σφουγγάρι.  

Ουσιαστικά η βιολογία που θα ειχες στους ζωντανούς βράχους, θα την έχεις στο φίλτρο σου πλέων. 

Εγω θα διάλεγα ζωντανό βράχο που αργότερα θα μου έδινε την ευκαιρία να το γυρίσω και σε reef .

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα....μαλλον η απαντηση ειναι οχι! :P

 

Εχω σκοπο τα "refugium" να μην εχουν στην ουσια καποιο φιλτρο (ισως καπου να υπαρξει καποιο μηχανικο φιλτραρισμα αλλα θα δειξει στην πορεια).

 

Στην ουσια θελω να λειτουργει καπως αυτονομα και το φιλτραρισμα να γινεται απο τις αλγες και τη βιολογια που θα ειναι στον βραχο κ την αμμο. 

 

Μαλλον φευγω σε 2 βδομαδες παλι απο ελλαδα για περιπου ενα μηνα. Πιστευω δεν προλαβαινω να ερθουν αυτα που χρειαζομαι για να γινει η αρχη...οποτε οταν με το καλο γυρισω ξεκιναμε :P

 

Link to comment
Share on other sites

@EosΚατάλαβα πως το σκέφτεσαι.

Θελει πολύ υπομονή για να το κάνεις αυτό. Δεν ειναι δύσκολο. Απλά πρέπει να βρεις μια ισορροπία έτσι ώστε οι παραγόμενοι ρύποι απο την παραγωγή όλων των οργανισμών να καταναλώνονται απο τα φυτά. Αυτό σημαίνει οτι ξεκινάς με πάρα πολύ χαμηλό στοκ οργανισμών, μέχρι να το πετύχεις. 

 

Για το φίλτρο, αν βάλεις ζωντανό ή νεκρό (που θα "ζωντανεύσει αργότερα) βράχο, και αραγωνίτη δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Τον ρόλο του φίλτρου θα τον παίξει πλέων ο πορώδες βράχος με την βιολογία του που θα έχει πάνω του.

Οπότε θα γίνει αυτόνομο όπως το λες. 

 

Το δύσκολο κομμάτι ειναι η ισορροπία φυτών και ρύπων. (λογικά θα πρέπει να βρείς φύκια που να έχουν γρήγορο ρυθμό ανάπτυξης και άρα απορρόφησης θρεπτικων) 

Link to comment
Share on other sites

@submarine1981 ακριβώς αυτό! Έχω σκοπό να βάλω κάποια λίγα και κυρίως μικρά ψάρια στο refugium και αργότερα όταν έχει αναπτυχθεί το σύστημα αυτό να συνδέσω και το κυρίως ενυδρείο. Έτσι όπως φαντάζομαι ότι θα προχωρήσει θα χρειαστεί για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα να προσθέτω λίπασμα για τους άλγες μκιας και δεν θα υπάρχουν αρκετοί ρύποι να υποστηρίξουν αυτά! Αργότερα ευελπιστώ να είναι σε αρμονία το κυρίως ενυδρείο, με τα κοράλλια και αρκετά ψάρια, και αυτό με τις άλγες! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...