Jump to content

sos Επειγον


HARA

Recommended Posts

Καθώς παρατηρούσα τα μωράκια είδα τον μπαμπά τους να τα τρώει 2 - 2 . Τι να κάνώ; Προς το παρόν φοβάθαηα και τον έβγαλα και έχω αφήσει μωρά μόνο με την μαμά τους

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να ξεκινήσει να τρώει ο αρσενικός τα μικρά, αλλά συνήθως; αυτό δεν γίνεται από την αρχή αλλά λίγο αργότερα (τουλάχιστον στα δικά μου kribensis) οπότε και πρέπει να απομακρύνεται.

Πρώτα όμως έπρεπε να τον παρατηρήσεις πολύ καλά (ελπίζω να το έκανες) γιατί μπορεί να μην πρόκειται για φάγωμα, αλλά για την άλλη επίσης συνηθισμένη διαδικασία, δηλαδή να παίρνει μερικά μικρά στο στόμα και να τα "μπουκώνει", καθαρίζοντάς τα. Εάν είναι αυτό, θα δεις το ψάρι να φτύνει τα μικρά μετά από λίγο και να πιάνει άλλα. Φυσικά, μπορεί απλώς να τα τρώει όπως είπες, οπότε καλώς τα άφησες μόνο με τη μητέρα τους, που συνήθως είναι πολύ καλύτερος γονιός και τα προσέχει καλύτερα, προστατεύοντάς τα για αρκετά μεγάλο διάστημα. Ετσι τα μικρά καταφέρνουν να μεγαλώσουν μέχρι το στάδιο που μπορούν μόνα τους πλέον να επιβιώσουν άνετα (περίπου 1,5 μήνας) οπότε και βγάζεις και τη θηλυκιά, αφήνοντάς τα μόνα τους στο ενυδρείο.

Καλή επιτυχία για τη συνέχεια και να παρατηρείς όσο μπορείς περισσότερο τη συμπεριφορά τους. Είναι καταπληκτική! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να ξεκινήσει να τρώει ο αρσενικός τα μικρά, αλλά συνήθως; αυτό δεν γίνεται από την αρχή αλλά λίγο αργότερα (τουλάχιστον στα δικά μου kribensis) οπότε και πρέπει να απομακρύνεται.

Πρώτα όμως έπρεπε να τον παρατηρήσεις πολύ καλά.

Το παρατήρησα πολύ καλά πριν τον απομακρύνω. Το πρόβλημα τώρα όμως είναι οτι τα μικρά ακολουθούσανε μόνο τον πατέρα τους και τώρα η μαμά έχει πρόβλημα. Δεν την ακολουθούνς. Να βάλω μέσα τον μπαμπά κι ότι γίνει; Τι να κάνω; :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Το παρατήρησα πολύ καλά πριν τον απομακρύνω. Το πρόβλημα τώρα όμως είναι οτι τα μικρά ακολουθούσανε μόνο τον πατέρα τους και τώρα η μαμά έχει πρόβλημα. Δεν την ακολουθούνς. Να βάλω μέσα τον μπαμπά κι ότι γίνει; Τι να κάνω; :)

Τελικά και η μαμά τα καταφένει μια χαρά με τα μωρά της. Είναι φοβερό όμως πως μαζεύει τα πιο ζωηρά που ξεφεύγουν. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ρητώς και δια ροπάλου, απαγορεύεται τώρα να ξαναμπεί μέσα ο αρσενικός!

Τα μωρά θα μεγαλώσουν πλέον με τη μάνα τους, την οποία μη φοβάσαι καθόλου. Ξέρει από τη φύση της τι να κάνει και πως να το κάνει...

Και όταν έρθει η ώρα, θα πρέπει να φύγει και αυτή και τα μικρά να συνεχίσουν μόνα τους μέχρι να γίνουν... ψαρούκλες!. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμμεση βοήθεια. Έχω συνηθήσει βπέπεις από τα γκαπάκια μου που δεν αφήνουν τίποτα οι γονείς και ανησυχώ.(Παρεπιμπτώντως χτες μου γέννησε και 1 γκάπίνα και έκανε άλλα 41 μικρά) Έχει φάει σήμερα ξύλο ο sae!!!

Link to comment
Share on other sites

... Έχει φάει σήμερα ξύλο ο sae!!!

Φρόντισε μόνο να έχει τουλάχιστον 3-4 διαφορετικές καλές κρυψώνες, που να μπορεί εκεί να ησυχάζει αποφεύγοντας τα κτυπήματα από τη θηλυκιά (να μην μπορεί να τον φτάσει εκεί...). Είναι βασικό αυτό για την υγεία του αυτή τη περίοδο... Eίναι όμως σίγουρα SAE ή είναι CAE (γυρινόχειλος)? Γιατί στη δεύτερη περίπτωση δεν έχει καμία ανάγκη... είναι σκυλιά αυτά τα ψάρια! (τα SAE είναι πιο ευαίσθητα).

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε μόνο να έχει τουλάχιστον 3-4 διαφορετικές καλές κρυψώνες, που να μπορεί εκεί να ησυχάζει αποφεύγοντας τα κτυπήματα από τη θηλυκιά (να μην μπορεί να τον φτάσει εκεί...). Είναι βασικό αυτό για την υγεία του αυτή τη περίοδο... Eίναι όμως σίγουρα SAE ή είναι CAE (γυρινόχειλος)? Γιατί στη δεύτερη περίπτωση δεν έχει καμία ανάγκη... είναι σκυλιά αυτά τα ψάρια! (τα SAE είναι πιο ευαίσθητα).

Eίναι σίγουρα SAE. Έχω ένα πύλινο και μία καρύδα αλλά έχουν κάνει κατάληψη και στα δύο. Ευτυχώς ο SAE (που μάλλον έχει καταλάβει ότι δεν είναι ώρα για ηρωισμούς. Χι :thumbdown: ) συνήθως κάθεται κοντά στο φίλτρο και δεν ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...