Jump to content

Παλιό ή καινούργιο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Έκανα ένα ξεκαθάρισμα στην αποθήκη και βρήκα ένα ενυδρείο που είχαμε, συγκεκριμένα είναι το Juwel Monolux 60, έτσι αποφάσισα να ξεκινήσω δειλά δειλά ένα καινούργιο χόμπι. Ωστόσο, το ενυδρείο αυτό δεν είναι εξοπλισμένο (δεν έχει λάμπα, θερμοστάτη και φίλτρο νερού) και τώρα είμαι στη σκέψη αν αξίζει να το φτιάξω, δηλαδή να το εξοπλίσω ή μήπως να πάρω ένα καινούργιο; Το ενυδρείο που είδα και μου κάνουν οι διαστάσεις του είναι αυτό --> https://www.skroutz.gr/s/15348789/Juwel-Primo-70-LED-61x31x44cm-70lt-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

Να σημειωθεί πως το παλιό ενυδρείο έχει θήκη για εσωτερικό φίλτρο νερού και πως όσο και αν ήθελα μεγαλύτερο ενυδρείο, δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος.

Αναμένω τις γνώμες σας!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αν η σιλικόνη δεν έχει ξεραθεί μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παλιό. σίγουρα πιο οικονομικά θα σου έρθει και θα πάρεις ότι ακριβώς θέλεις και οχι ότι δίνει η εταιρεία με το σετ.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τι κατάσταση είναι οι σιλικόνες; Εϊναι πολύ καιρό στην αποθήκη; Μερικές φωτο θα βοηθούσαν. Ακόμα και φθαρμένες να είναι, μπορείς πολύ εύκολα να περάσεις καινούριες

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος manosmili έγραψε:

Αν η σιλικόνη δεν έχει ξεραθεί μπορείς να χρησιμοποιήσεις το παλιό. σίγουρα πιο οικονομικά θα σου έρθει και θα πάρεις ότι ακριβώς θέλεις και οχι ότι δίνει η εταιρεία με το σετ.

 

Η σιλικόνη ήταν το πρώτο πράγμα που κοίταξα, δεν έχει ξεραθεί είναι μια χαρά το έλεγξα και για τυχών διαρροές, όλα είναι μια χαρά. 

Απλά με μια γρήγορη έρευνα αγοράς που έκανα ο καινούργιος εξοπλισμός μου βγαίνει στα 100€ και σκέφτηκα μήπως είναι καλύτερα να παρω ένα καινουργιο με αυτά τα χρήματα, το οποίο δεν θα έχει φθορές σε καπάκι (έχει σπάσει το πορτάκι) και θα έχει στην ίδια τιμή εξοπλισμό. Τώρα, αν γνωρίζετε οικονομικό και καλο εξοπλισμό, θα εκτιμούσα μια περαιτέρω ενημέρωση ☺

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Vou έγραψε:

Σε τι κατάσταση είναι οι σιλικόνες; Εϊναι πολύ καιρό στην αποθήκη; Μερικές φωτο θα βοηθούσαν. Ακόμα και φθαρμένες να είναι, μπορείς πολύ εύκολα να περάσεις καινούριες

Οι σιλικόνες είναι μια χαρά όπως είπα και πιο πανω, ήταν το πρωτο πραγμα που έλεγξα, βέβαια σκέφτομαι αν κρατησω το ίδιο να τις ενισχυσω λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Κλεονίκη Κατωγιάννη έγραψε:

Οι σιλικόνες είναι μια χαρά όπως είπα και πιο πανω, ήταν το πρωτο πραγμα που έλεγξα, βέβαια σκέφτομαι αν κρατησω το ίδιο να τις ενισχυσω λιγακι.

 

Δεν γίνεται να τις ενισχύσεις γιατί οι καινούρια σιλικόνη δεν πιάνει πάνω στην παλιά, πρέπει είτε να βγάλεις τις παλιές και να περάσεις νέες ή θα το αφήσεις όπως είναι. Εσύ θα κρίνεις. Οι σιλικόνες αντέχουν χοντρικά καμιά 10ετία, αλλά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Εδώ ένα βιντεάκι με την διαδικασία.

 

Το φίλτρο σου θα είναι εσωτερικό; Τι ψάρια θες να βάλεις, πως το σκέφτεσαι δηλαδή; Ο εξοπλισμός που δίνει το καινούριο δεν είναι κακός, αλλά μπορείς να εξοπλίσεις το παλιό με κόστος 40-50ε (αν δεν χρειαστείς σιλικόνες, αν χρειαστείς βάλε ακόμη 15ε εξτρα στο περίπου). 

 

Αν αποφασίσεις να το "φορτώσεις" με ψάρια, τότε θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο που σημαίνει 50-60ε οπότε και σε συμφέρει το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2021 at 1:27 ΜΜ, το μέλος Vou έγραψε:

 

Δεν γίνεται να τις ενισχύσεις γιατί οι καινούρια σιλικόνη δεν πιάνει πάνω στην παλιά, πρέπει είτε να βγάλεις τις παλιές και να περάσεις νέες ή θα το αφήσεις όπως είναι. Εσύ θα κρίνεις. Οι σιλικόνες αντέχουν χοντρικά καμιά 10ετία, αλλά κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Εδώ ένα βιντεάκι με την διαδικασία.

 

Το φίλτρο σου θα είναι εσωτερικό; Τι ψάρια θες να βάλεις, πως το σκέφτεσαι δηλαδή; Ο εξοπλισμός που δίνει το καινούριο δεν είναι κακός, αλλά μπορείς να εξοπλίσεις το παλιό με κόστος 40-50ε (αν δεν χρειαστείς σιλικόνες, αν χρειαστείς βάλε ακόμη 15ε εξτρα στο περίπου). 

 

Αν αποφασίσεις να το "φορτώσεις" με ψάρια, τότε θα χρειαστείς εξωτερικό φίλτρο που σημαίνει 50-60ε οπότε και σε συμφέρει το παλιό.

Ναι ναι το είδα για τη σιλικόνη, σε ευχαριστώ κιόλας ☺

Σκέφτομαι να βάλω γκαμπι 6 θηλυκά 2 αρσενικά (μπορεί και λιγότερα γιατί ξέρω ότι πολλαπλασιαζονται γρήγορα). 

Τώρα για τον εξοπλισμό έχεις κάτι να μου προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε λίγα ψαράκια γιατί όντως πολλαπλασιάζονται γρήγορα. (έχω πάθει) 

για εξοπλισμό για 60ρι εγώ προτείνω κρεμαστό φίλτρο για καλή οικονομική λύση που παίρνει και αρκετά υλικά αν το διαχειριστείς σωστά. Αν σε παίρνει οικονομικά ένα εξωτερικό φίλτρο σίγουρα καλύτερο χωρίς πατέντες κ.α.

θερμοστάτη 75 - 100 watt (έχει κάτι ωραίους aquael. πολύ τους χαίρομαι)

φωτισμό εξαρτάται τι θες. φαντάζομαι φυτεμένο 

εύκολα φυτά? 

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 2:48 ΜΜ, το μέλος manosmili έγραψε:

Πάρε λίγα ψαράκια γιατί όντως πολλαπλασιάζονται γρήγορα. (έχω πάθει) 

για εξοπλισμό για 60ρι εγώ προτείνω κρεμαστό φίλτρο για καλή οικονομική λύση που παίρνει και αρκετά υλικά αν το διαχειριστείς σωστά. Αν σε παίρνει οικονομικά ένα εξωτερικό φίλτρο σίγουρα καλύτερο χωρίς πατέντες κ.α.

θερμοστάτη 75 - 100 watt (έχει κάτι ωραίους aquael. πολύ τους χαίρομαι)

φωτισμό εξαρτάται τι θες. φαντάζομαι φυτεμένο 

εύκολα φυτά? 

Κατά αρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια ☺

Κατά δεύτερον τα φυτά να πω την αλήθεια δεν τα είχα στο νου μου, γιατί δεν ξανά είχα ποτέ και δεν γνωρίζω την φροντίδα που χρειάζονται. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Κλεονίκη Κατωγιάννη έγραψε:

Κατά αρχήν ευχαριστώ για τη βοήθεια ☺

Κατά δεύτερον τα φυτά να πω την αλήθεια δεν τα είχα στο νου μου, γιατί δεν ξανά είχα ποτέ και δεν γνωρίζω την φροντίδα που χρειάζονται. 

Υπάρχουν εύκολα φυτα για να ξεκινήσεις και αν σε ενδιαφέρει μαθαίνεις περισσότερα και προχωράς. Σίγουρα τα γκαπυ χρειάζονται φυτά και για να κρύβονται κυρίως τα μωρά να μην τα τρώνε οι γονείς. (κερατοφυλλο, java fern, anubias εύκολα φυτά, δεν χρειάζονται ειδικό υπόστρωμα ή κάτι περίπλοκο) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος manosmili έγραψε:

Υπάρχουν εύκολα φυτα για να ξεκινήσεις και αν σε ενδιαφέρει μαθαίνεις περισσότερα και προχωράς. Σίγουρα τα γκαπυ χρειάζονται φυτά και για να κρύβονται κυρίως τα μωρά να μην τα τρώνε οι γονείς. (κερατοφυλλο, java fern, anubias εύκολα φυτά, δεν χρειάζονται ειδικό υπόστρωμα ή κάτι περίπλοκο) 

Τέλεια! Ευχαριστώ για την βοήθεια, θα αρχίσω να τα ψάχνω και αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...