Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω παρει προσφατα ενα ενυδρειο και εβαλα 1 λιονταροκεφαλο,1 σουμπουνκιν και ενα σαλιγκαρακι Tiger. Παρατηρησα στο σουμπουνκιν κατι ασπρα στιγματα πανω του και αυριο θα αρχισει θεραπεια.Το θεμα μου ειναι κυριως με το σαλιγκαρι, διαβασα οτι το φαρμακο που θα παρω δεν ενδυκνειται για ασπονδυλα. Εχετε καποια ιδεα τι μπορω να κανω? Για την ωρα δεν εχω αλλο ενυδρειο να το βαλω για να μην εχει καποιο προβλημα.... :( 
Συγγνωμη αν ειναι off topic, αλλα πραγματικα εχω αγχωθει και δεν ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

ενα μεγαλουτσικο ταπερ (5-10λ)+νερο απο το ενυδρειο. Δεν παθαινει τιποτα το σαλιγκαρακι, αν ειναι για 3-4 μερες.

ποιο ειναι το tiger σαλιγκαρι, δεν καταλαβα.... αν ειναι helena, θελει και αμμο κατω.

Ερωτηση πρωτη - σε πόσα λιτρα εβαλες τα χρυσοψαρα;

2-η - αν εχεις φιλτρο και τι υλικα εχεις μεσα ; ρωταω  γιατι αν εχεις ενεργο ανθρακα, πρεπει να το βγαλεις πριν την θεραπεια. Τα ασπρα στιγματα δεν ειναι υποχρεωτικα κατι, που θελει θεραπεια με χαλκό.

βγαλε μια φωτο , να δουμε τι εχουν τα ψαρια.

Καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

spacer.png(αυτο ειναι το σαλιγκαρι) Δεν ξερω για ποσο θα κρατησει η θεραπεια για αυτο κυριως ανησυχω...
Για την ωρα ειναι σε 25 λιτρα, αλλα σε λιγες μερες θα μεταφερθουν σε 80αρι.
Εχω φιλτρο αλλα ειναι απλο, δεν εχει ανθρακα ή κατι αλλο
Εβγαλα το ψαρακι οσο πιο καθαρη φωτογραφια μπορουσα, 2η μερα το εχω και τα ειχε αυτα απο την 1η μερα, αλλα ηταν πολυ λιγοτερα
Επισης μου ειπαν να βαλω τον θερμοστατη στους 24 βαθμους για αποψε μεχρι να αρχισει την θεραπεια και να μην το ταισω

256266882_1555455611473259_6925762031598943278_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Δήμητρα Ρ.
Link to comment
Share on other sites

Θα επρεπε να ειχες αρχισει την θεραπεια χτες!

Αμεσα θελουν θεραπεια! Απο φαρμακα τι εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το πρωι θα παω να παρω οτι χρειαζεται, δεν ειχα ποτε ξανα οποτε δεν ξερω καλα απο αυτα, στην αρχη νομιζα ηταν του ψαριου αλλα τα ειδα σημερα που ειχαν αυξηθει, οποτε αυριο πρωι πρωι θα ξεκινησει θεραπεια, μου ειπαν απο εκει που θα παρω το φαρμακο οτι δεν χρειαζεται να το απομονωσω και να κανει θεραπεια και το αλλο μαζι του, το αλλο δεν εχει κατι 

2 μερες εχω το ενυδρειο, και σιγουρα δεν περιμενα να γινει κατι τετοιο

Έγινε επεξεργασία - Δήμητρα Ρ.
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο μαζι πρεπει να μπουν σε θεραπεια σιγουροτατα.

Τι μπορει να πάρεις απο φαρμακα - Sera Costapur, Seachem Cupramine, eSHa EXIT

Το θεμα ειναι, οτι πρεπει πριν την θεραπεια να αλλαξεις τουλαχιστον 50% νερου στο ενυδρειο για να μειωσεις την αμμωνια. Ειπες οτι το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο - 2 μερες το εχεις. Τι να κανεις... Βαλε σε ενα καθαρο κουβα νερο απο την βρυση και αφησε το μεχρι το πρωι. Το πρωι αλλαζεις το νερο (δεσ να ειναι ιδιας θερμοκρασιας με το νερο ενυδρειου και μετα ριχνεις το φαρμακο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Βελε το φιλτρακι σου ή αεραντλια στο ενυδρειο να κανουν καλη αναταραξη επιφανειας του νερου. Θα χρειαστει να υπαρχει καλη οξυγονωση νερου κατατην θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησες στραβα, οπως οι περισσοτεροι εδω. Διάβασε για στρωσιμο ενυδρειου  και γιατι ειναι σημαντικο - εδω-

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το αλλαξα ηδη απο σημερα το νερο , ξανα παλι αυριο?
Αυτο το φαρμακο μου ειπαν να παρω.
Εχω ηδη αεραντλια και θερμοστατη
Δεν πιστευω τωρα να παθει κατι μεσα στο βραδυ ετσι?

Έγινε επεξεργασία - Δήμητρα Ρ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να παθει.... τι μπορεις να κάνεις τωρα.... Περιμενεις.... θελεις δεν θελεις....

Αυριο μπορεις να αλλαξεις ακομα μια φορα το νερο, οχι πανω απο 50%. Και παρε ενεργο ανθρακα, να το βαλεις στο φιλτρο μετα την θεραπεια (οχι πριν!)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην παθει κατι, ειναι ζωηρο ζωηρο :(
Θα  αλλαξω και αυριο παλι νερο και εννοειται θα διαβασω και αυτο που μου εστειλες για να μην εχω και τιποτα αλλο δυσαρεστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να ολοκληρωθούν οι γνώσεις στα ψαράκια που φιλοξενείς διαβάσε όταν βρεις χρόνο και αυτά 

 

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Δήμητρα Ρ. έγραψε:

spacer.png(αυτο ειναι το σαλιγκαρι) Δεν ξερω για ποσο θα κρατησει η θεραπεια για αυτο κυριως ανησυχω...
Για την ωρα ειναι σε 25 λιτρα, αλλα σε λιγες μερες θα μεταφερθουν σε 80αρι.
Εχω φιλτρο αλλα ειναι απλο, δεν εχει ανθρακα ή κατι αλλο
Εβγαλα το ψαρακι οσο πιο καθαρη φωτογραφια μπορουσα, 2η μερα το εχω και τα ειχε αυτα απο την 1η μερα, αλλα ηταν πολυ λιγοτερα
Επισης μου ειπαν να βαλω τον θερμοστατη στους 24 βαθμους για αποψε μεχρι να αρχισει την θεραπεια και να μην το ταισω

256266882_1555455611473259_6925762031598943278_n.jpg

Καλημέρα φίλη. Να ξέρεις ότι το ψαράκι σου έχει πολύ προχωρημένο ick. Θερμοστάτη έχεις?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, killerknight said:

Καλημέρα φίλη. Να ξέρεις ότι το ψαράκι σου έχει πολύ προχωρημένο ick. Θερμοστάτη έχεις?

Δυστυχως ηρθε ετσι αλλα δεν μπορεσα να το καταλαβω αμεσως ?
Εχω και οπως μου ειπαν το εχω στους 24 βαθμους, τωρα του ξεκιναω θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Δήμητρα Ρ. έγραψε:

Δυστυχως ηρθε ετσι αλλα δεν μπορεσα να το καταλαβω αμεσως ?
Εχω και οπως μου ειπαν το εχω στους 24 βαθμους, τωρα του ξεκιναω θεραπεια

Ξέρεις τι θεραπεία να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου εδωσαν, 15 σταγονες σημερα ενω εχω αλλαξει ενα μερος του νερου παλι, δεν το ταιζω.Αυριο δεν βαζω καθολου και μετα παλι αλλη μια φορα απο 15 σταγονες και λογικα θα ειναι οκ, ειπε οτι αν δεν φυγουν επαναλαμβανω απλα το ιδιο για αλλες 3 μερες. Απλα, στο ενδιαμεσο δεν τρωει καθολου το ψαρι? Δεν ξερω  πως να ταισω μονο το ενα χωρις να φαει το αλλο που δεν πρεπει 

256250678_2019574371541127_283621057903642033_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...