Jump to content

Τί ενυδρείο να πάρω;


Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι πολύ νέος στο άθλημα ωστόσο επειδή πάντα ήθελα ενα ενυδρείο είπα να το βάλω μπρος αυτή τη φορά!

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με καθοδηγήσει στο τί ενυδρείο να πάρω για πρώτη φορά (δεν έχω πολλές απαιτήσεις!).

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και διαβαθμίσεις για τα ψάρια ανάλογα με την φροντίδα που χρειάζονται.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή!

 

Πρώτα απο όλα ας ξεκινήσουμε με τα βασικά.Τί χώρο έχεις δηλαδή περίπου τί μέγεθος ενυδρείου θές?Και το δεύτερο και κυριότερο τί budget έχεις?

Επίσης έχεις δεί κάποια ψάρια που σου αρέσουν?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Το βασικό κατά την γνώμη μου πρώτα είναι να υπολογίσεις τι αντέχει η τσέπη σου,μηνιαία έξοδα που έχει ένα ενυδρείο.  Μετά αφού έχεις αποφασίσει τι ψάρια θέλεις στο ενυδρείο σου θα πρέπει να γνωρίζεις το τελικό στάδιο του ψαριού και ανάλογα να αγοράσεις και το κατάλληλο ενυδρείο (λίτρα) .Αφού έχεις μάθει για τα ψαράκια σου πλέον είσαι έτοιμος να πάρεις τα κατάλληλα υλικά (decor) για να φτιάξεις το σωστό βιότοπο στο ενυδρείο σου πχ αν θέλει φυτά, άμμο, πέτρες, ξύλα κτλ.  Μετά αφού έχεις αποφασίσει όλα αυτά περνάς στον βασικό εξοπλισμό φίλτρο, θερμαντήρα,  φωτισμό κτλ. Βέβαια έχεις καταλάβει προφανώς ότι όλα αυτά παίζουν ανάλογα με τι ψαράκια θέλεις γιατί το κάθε ψάρι έχει και διαφορικές συνθήκες ζωής . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...